سر تیتر خبرها
گلها و سیم خاردارها۱۲ (محمدرضا جلایی پور)

گلها و سیم خاردارها۱۲ (محمدرضا جلایی پور)

محمد رضا جلایی پور اکنون قریب به دوسال است که توسط ما از همسرخود دور افتاده است . ما این جوان پاک و پاکدامن را به گرو گرفته ایم تا مگر همسر او از دیار دور باز آید و ما با دستگیری و به زندان انداختن همسرش، بخش دیگری از جگر گر گرفته ی خویش را جلا بدهیم…

من با محمد رضا جلایی پور هم بند نبوده ام . اما این زندانی مغضوب را نیک می شناسم. این جوان ، یک جواهر تمام عیاری از درستی هاست.که عده ای از کج فهمان ما ، اصرار به این دارند که او خرمهره ای بیش نیست. اشکال ندارد. خاک افشاندن به روی طلا و جواهر ، از قیمت آن نمی کاهد.

محمد رضا جلایی پور از این روی به زندان کج فهمی ما درافتاده است که او ، نه خشم ما ، که “حسادت” ما را برانگیخته است. با چه؟ با فهم بلند خود. با درخشندگی ها و برازندگی ها و دارایی های ناب فکری اش.

دوستان ما از این روی برمحمد رضای جوان سخت گرفته اند که : از تماشای این همه جذبه های معرفتی دراین جوان تیزهوش ومبتکروخلاق و مدیر ، “رنج” می برند. من کاملا به رنج این دوستان واقفم. چرا که آنان هرچه به فرزندان خود ، و فرزندان خویشان خود ، و فرزندان اطرافیان خود ، و فرزندان مسئولان طراز اول کشور نگاه می کنند ، جوانی به فهمیدگی و افتادگی و درستی محمدرضا جلایی پور ، که هم مسلمانی فهیم و با شعور و معتقد و پای درکار باشد ، و هم در عرصه های علمی به قله های بلندفهم دست یافته باشد ، سراغ نمی گیرند. محمد رضایی که درعین جوانی ، از بسیاری از برجستگان مدیریت ، مدیرتر است ، واز بسیاری از مدعیان عرفان ، عارف تر. واین ، رنج کمی نیست.

خدایا تو شاهدی که من در تعریف محمد رضا جلایی پور ، سخن به گزاف و اغراق آمیخته به غلو نمی گردانم. او ، قطعا ، از طیف آدمیانی است که فرشتگان تو به سجده اش مباهات می کنند. که من او را از جهات گوناگون آزموده ام. و خود به  شایستگی های فردی و ایمانی، و روح شریف آزادگی اش واقف آمده ام.

جرم محمد رضا جلایی پور هیچ نبوده مگر ابراز نشاط سیاسی اش که این ابراز ، از اصول اساسی قانون اساسی ماست و ما به اسم : اقدام علیه امنیت ملی ، از آن یاد می کنیم و به ضرب این تفسیرناجوانمردانه ، مخالفین خود را از گردونه ی حضور در اجتماع، بیرون می کشیم و آنان را به کنج زندان بلاتکلیفی درمی اندازیم تا جگر گر گفته ی خود را با این کار “خنک”  کنیم و جلا بدهیم.

محمد رضا جلایی پور اکنون قریب به دوسال است که توسط ما از همسرخود دور افتاده است . ما این جوان پاک و پاکدامن را به گرو گرفته ایم تا مگر همسر او از دیار دور باز آید و ما با دستگیری و به زندان انداختن همسرش، بخش دیگری از جگر گر گرفته ی خویش را جلا بدهیم.

آهای بزرگانی که اسلام از ذهن و زبان شما دور نمی شود، بدانید و آگاه باشید که : دور ساختن دو زوج بی گناه ازهم ، و بستن راه  تنفس آنان ، لاجرم به بستن راه تنفس همان اسلامی منجر می شود که مرتب از آن دم می زنید.

آیا در این میان کسی هست که به این مهم درایت یابد؟

Share This Post

درباره محمد نوری زاد

با کمی فاصله از تهران، در روستای یوسف آباد صیرفی شهریار به دنیا آمدم. در تهران به تحصیل ادامه دادم. ابتدایی، دبیرستان، دانشگاه. انقلاب فرهنگی که دانشگاهها را به تعطیلی کشاند، ابتدا به آموزش و پرورش رفتم و سپس در سال 1359 به جهاد سازندگی پیوستم. آشنایی من با شهید آوینی از همین سال شروع شد. علاوه بر فعالیت های اصلی ام در جهاد وزارت نیرو، شدم مجری برنامه های تلویزیونی جهاد سازندگی. که به مناطق محروم کشور سفر می کردم و برنامه های تلویزیونی تهیه می کردم. طوری که شدم متخصص استانهای سیستان و بلوچستان و هرمزگان. در تابستان سال 1361 تهران را رها کردم و با خانواده ی کوچکم کوچیدم به منطقه ی محروم بشاگرد. به کوهستانی درهم فشرده و داغ و بی آب و علف در آنسوی بندرعباس و میناب. سال 1364 به تهران بازآمدم. درحالی که مجری برنامه های روایت فتح بودم به مناطق جنگی می رفتم و از مناطق عملیاتی گزارش تهیه می کردم. بعد از جنگ به مستند سازی روی بردم. و بعد به داستانی و سینمایی. از میان مستندهای متنوع آن سالهای دور، مجموعه ی “روی خط مرز” و از سریالهای داستانی: پروانه ها می نویسند، چهل سرباز، و از فیلمهای سینمایی: انتظار، شاهزاده ی ایرانی، پرچم های قلعه ی کاوه را می شود نام برد. پانزده جلدی نیز کتاب نوشته ام. عمدتاً داستان و نقد و مقاله های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی. حوادث خونین سال 88 بساط فکری مرا درهم کوفت. در آذرماه همان سال بخاطر سه نامه ی انتقادی به رهبر و یک نامه ی انتقادی به رییس قوه ی قضاییه زندانی شدم. یک سال و نیم بعد از زندان آزاد شدم. اکنون ممنوع الخروجم. و نانوشته: برکنار از فعالیت حرفه ای ام.

7 نظر

 1. نظرات سایت کلمه درباره همین مطلب

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۷:۴۵ ب.ظ | پاسخ خداوندا به عظمت این ماه قسمت می دهیم وسیله آزادی وندانیان بی گناه مارا هرچه زودتر فراهم کن. آمین یا رب العالمین

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۹:۳۲ ب.ظ | پاسخ اگر یک امار گیری هم انجام بدهید می بینید از کل این ادمها شاید شاید ۲-۳ نفر در ایران باشند

  سعیده الف ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۹:۳۳ ب.ظ | پاسخ غم محمدرضا و فاطمه اش از جانکاه ترین بغض های دو ساله ماست … الهی تو نخواه …

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۱۰:۰۴ ب.ظ | پاسخ http://www.irangreenvoice.com/article/2011/jun/11/13572نکاتی پیرامون برگزاری راهپیمایی ۲۲ خرداد در تبریزندای سبز آزادی: جنبش سبز تبریز در اطلاعیه ای نکاتی را برای برگزاری مطلوب راهپیمایی ۲۲ خرداد در تبریز منتشر کرد.

  متن این اطلاعیه که در اختیار ندای سبز آزادی قرار گرفته است به شرح ذیل است:

  پیرو اطلاعیه ی شماره ی ۱نکات زیر برای برگزاری مطلوب راه پیمایی سکوت تبریز اعلام می شود :
  ۱-راه پیمایی هم زمان با سایر شهر ها از ساعت ۱۸ برگزار خواهد شد .
  ۲-محل راه پیمایی فلکه ی دانشگاه (آبرسان )تا تقاطع ۱۳ آبان می باشد .
  ۳- راه پیمایی در قالب حضور با خودرو در همان مسیر قابل انجام است .
  ۴-خضور با گروه دوستان و خانوادگی موثر و مورد تاکید است .
  ۵-خبر رسانی تا شروع مراسم به طرق مقتضی و مطمن مورد تاکید است .
  ۶-دعوت از برزگان و پیشکسوتان سیاسی و اعضای فعال ستاد ها مورد تاکید است .
  وعده ی ما یکشنبه ۲۲ خرداد ۹۰ساعت ۱۸در محل فلکه دانشگاه تا تقاطع ۱۳آبان
  جنبش سبز تبریز

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۱۰:۰۶ ب.ظ | پاسخ مطمئن باشید که هیچ حجری در مقابل رود روان شما تاب پایداری نخواهد داشت. ما آرام آرام این سنگ را می شکافیم و راه خود را به سوی آینده باز خواهیم نمود.

  علی45 ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۱۰:۱۹ ب.ظ | پاسخ بار الها به بزرگان ما آن فهم را عنایت کن تا مصلحت خویش -آری مصلحت خویش- را بفهمند. چرا اینقدر جهالت آنهم با توجیه بصیرت!؟اگر صادق هستید لا اقل اندیشه خود را با خواص بی طرف در میان گذارید و مشورت بخواهید . استشاره از مقام شما نمیکاهد.

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۱۰:۳۰ ب.ظ | پاسخ آمین یا رب العالمین

  آزاد ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۱۱:۱۰ ب.ظ | پاسخ محمد رضا جلایی پور الگوی جوان غیرتمند و با تقوای پارسی است.درود بر آزادمردانی چون محمد رضا و یاران در بندش.

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۱۱:۱۱ ب.ظ | پاسخ خدایا ریشه ظلم را برکن، به مردم ما آگاهی عطا فرما تا از حقوق حقه خویش آگاه باشند. آمین

  محمد ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۱۱:۲۰ ب.ظ | پاسخ “آیا در این میان کسی هست که به این مهم درایت یابد؟”

  خیر!!

  محمد.غ ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ ۱۱:۵۱ ب.ظ | پاسخ به کجا چنین شتابان ( گون از نسیم برسید) خیال سفر نداری زغبار این بیابان بوکه همه ارزویم اما چه کنم که بسته بایم به کجا چنین شتابان به هر ان کجا که باشد به جز این سرا سرایم تو ودوستی خدا را گر از این کویر وحشت به سلامتی گذشتی به شکوفه ها به باران برسان سلام ما را محمد

  r.molai@gmail.com ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ ۱۲:۱۳ ق.ظ | پاسخ تاریخ به ما آموخته است جباران با دعا از جباریت دست نمی کشند

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ ۱۲:۴۹ ق.ظ | پاسخ عبوسها ضمن حسادت به داشته های محمد رضا از لبان خندان محمدرضا هم به خشم آمده اندو نمیدانند این نسل با دیدن منش خاتمی شیفته راه او و اصلاحات شده اند و بد به حالشان که با چنین نسل آگاه و صبوری درافتاده اند که اینها با روش دینداری اصلاح طلبی کار صد تا لشکر زرهی را انجام میدهند . راستی قاضی و دادستان چطور توانستند علیه این نخبه بی آزار و خندان حتی یکروز رآی دهند ؟ به چه جرمی ؟ شرکت در انتخابات؟ پس باید بپذیریم این انتخابات نبوده بلکه دام بوده برای شناسایی وطن پرستان .. پس نتیجه میگیریم این جریان ضد وطن پستی است و عامل بیگانه.

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ ۱:۴۵ ق.ظ | پاسخ جلایی پور در بند است چون می فهمد. سالها پیش کتابی از خانم ماتیسن می خواندم که می گفت ” ما انسانها به همان نسبتی که می فهمیم زجر می کشیم” . آن روزها این جمله برایم فقط زیبایی ادبی داشت ولی ملموس نبود اما این روزها که نگاه می کنی و می بینی آنان که بهتر و بیشتر می فهمند در بند عده ای قلیل نا فهم (بقول آیت الله دستغیب) گرفتار آمده اند من نیز جمله خانم ماتیسن را درک می کنم.
  خواستم بگویم جلایی پور از بازجویش بیشتر می فهمد شرم کردم خواستم بگویم از وزیر اطلاعات بیشتر می فهمد خجالت کشیدم خواستم بگویم از رئیس جمهور بیشتر می فهمد خنده ام گرفت تصمیم گرفتم بگویم او از رهبرش بیشتر می فهمد و به دلیل همین فهم دست بدستور همان رهبر نافهم در غل و زنجیر است.
  اما دوستان سبز آگاه باشید اگر زمستان ماندنی بود و شکوفه ها نوید بهار را نمی دادند این ظلم نیز ماندنی بود و اگر ظلمت شب را پایانی هست پس سنم این یزید صفتان را نیز پایانی هست اما پایانی دردناک و عبرت آموز برای تمامی ستمکاران دنیا.

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ ۸:۰۴ ق.ظ | پاسخ فکر کنم اقای نوری زاد کاملا معنی مرگ بر دیکتا تور را فهمیده

  قاسم – ازنا لرستان ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ ۸:۲۵ ق.ظ | پاسخ حق گرفتنی است نه دادنی . به پا خیزید برای آزادی بیان و اندیشه و قلم . زنده باد آزادی. جنبش سبز زنده است و زنده خواهد ماند.

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ ۱۰:۴۹ ق.ظ | پاسخ خدایا به حاکمان ما بصیرت بده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ناشناس ۱۳۹۰/۰۳/۲۲ ۶:۴۹ ب.ظ | پاسخ باید اعتراف کنم برترین آموزه های اخلاقی زندگیم را در دو سال شاگردی ایشان بدست آوردم

   
 2. ای کاش اونی که نمی دونم چرا نام دیه گو رو انتخاب کرده می تونست به دل مردم راه پیدا کنه تا بدونه حتی اگه سکوت می کنن ولی تو دلشون چی میگذره البته به چشمها و نجواهاشون اگه توجه کنه همه رو می تونه بفهمه افسوس که امثال دیه گو خودشونو به خواب زدن و به خواب زده ها رو نمیشه هیچ جوری بیدار کرد. محمد نوری زاد هم امتحانشو پس داده شما هم همینطور هر چی مدرک تقلب داری بیا رو کن با معرفی خودتون راست هاتون خریدار نداره چه برسه به دروغهاتون

   
 3. جالب تر از اون ادعاهای بامزه این ماموران معذور است که خود نشاندهنده عمق محبوبیت تفکر سیاهشان در بین مردمه. جناب جنتی میگه : راه ارتباطی اینها رو با مردم ببندید. اخه اگه اینها محبوبیت مردمی ندارند چطور از  شنیده شدن حرفهایشان توسط مردم نگرانید. یا این اقای دیه گو. که می فرمایند دل مردم رو تحریک کنی. خوب جناب سید دیه گو حاجی این مردم که به قول شما با این افراد نیستند نگران چی هستید شما؟

   
 4. گاهی فقط بازنوشت کامنت های حامیان ظلم ظالم که با شوق آزادی محمد رضا جلایی پور رو بعد از دو سال نشانه نهایت عدالت شاهنشاه می دونن خودش برای نشون دادن چهره ظلم کافیه

   
 5. دیدی نوریزاد
  دیدی حتی جرأت تایید کردن کامنت را هم نداری؟
  موقعش برسد فیلمهایت از اعتصاب غذاهای تقلبی ات را هم انتشار خواهم داد تا همگان به واقعیت اندیشه هایت پی ببرند …

   
 6. نه قربان كسي نيست كه جواب دهد آقايان بر خر مراد سوارند و چهار نعل مي تازند و خر كيف مي كنند و نمي فهمند دود اين آتشي كه بپا كرده اند تا ساليان سال حتا بعد از خودشان چشم اين ملت را كور خواهد كرد

   
 7. جناب پروفسور قبل از اینکه بشینی نامه بنویسی دل مردمو تحریک کنی یه آمار بگیری بدک نیست
  محمدرضا الان یه هفتس پیش خانمشه
  در عدم حقانیت امثال شما همین بس که این کامنت رو میبینید اما تایید نمیکنید

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

79 queries in 0890 seconds.