سر تیتر خبرها

شلم شوربا !

اساسا سپاه آیا می تواند خریدار یک ساختمان دولتی باشد یا نه . ویا اصلا جهاد کشاورزی جرات می کند بابت ساختمانی که از دست می دهد پولی از سپاه مطالبه کند یا نه …

در زندان اوین ، بندی هست به نام : بند ویژه ی روحانیت . اما نه در اوین ، که در هیچ کجای کشور ما ، بند ویژه ای برای استادان دانشگاه ، برای دانشمندان هسته ای ، برای مخترعان ، برای کاشفان ، پیش بینی نشده است . یعنی طلبه ای که دوسال درس خوانده و به لباس روحانیت ملبس شده ، در زندان اوین بند مخصوص بخود دارد اما استاد دانشگاهی که بیست سال درس خوانده و سی سال درس داده ، وحالا که بخاطر یک تصادف ناخواسته کسی را زیرگرفته یا چک بی محلش برگشت خورده ، درکنار دزدها و هفت خط ها و کارکشته ها زندانی می شود و بدلیل نبود جا و تخت ، مجبور است مثل خود من و خیلی های دیگر بر کف اتاق یا راهروی بند عمومی  دراز بکشد .

پیشنهاد من به بزرگان و دوستداران نظام این است که اجازه بدهند این ویژه پردازی ها اگر درهر کشور مسلمان و غیر مسلمان امری رایج و بدیهی است ، در کشور ما به حداقل برسد . البته اگر از بیخ و بن پاکسازی شود و مردم ، روحانیان را در هر کجا در کنار خود ببینند ، هم فاصله ی خود با آنان را ترمیم می کنند و هم به آنان علاقه مند می شوند . اگر به فرجام روحانیان و مردمی بودنشان مشتاقیم ، باید این خاصه نگری ها و خاصه پردازی ها را به دور اندازیم . مخصوصا : آنجا که پای روحانیان در میان است . روحانیانی که بنا بوده و هست که : معلمان جامعه ی ما باشند . گرچه اکنون کمی دیر نیز شده است .


پیشنهاد من به بزرگان و دوستداران نظام این است که اجازه بدهند این ویژه پردازی ها اگر درهر کشور مسلمان و غیر مسلمان امری رایج و بدیهی است ، در کشور ما به حداقل برسد . البته اگر از بیخ و بن پاکسازی شود و مردم ، روحانیان را در هر کجا در کنار خود ببینند ، هم فاصله ی خود با آنان را ترمیم می کنند و هم به آنان علاقه مند می شوند .

+        +         +

ما وزارت تعاون نداشتیم . با صرف کلی هزینه ، ایجادش کردیم . و از مجلس ، برای وزیرش رای اعتماد گرفتیم . وزیر تعاون رفت و برای خود و دستگاه خود سربرگی و نشانه ای و خرج و مخارجی پرداخت و هی پول بود که هزینه می شد و کسی نیز حریف واخواهی این هزینه ها نبود .البته وزارت رفاه هم نداشتیم . و باید یک فکری برای دوستان بی صندلی خود می کردیم . وزارت رفاه هم ایجاد کردیم . آنهم با کلی هزینه و وقت و انرژی .که حتما در پس تک تک این وقت ها و انرژی ها ، غوغایی از افاده های علمی و کارشناسی و تدبیر نیز بوده است . اکنون که این وزارت خانه ها را ، و سایر وزارتخانه ها را در هم ادغام می کنیم ، همچنان  در این ادغام سالاری ، واژه گان  مادر مرده ی علم و کارشناسی و تدبیر در میان است تا مراتب هوشمندی ما را بربکشند و هر احتمال بی خردی و هدر دادن وقت و حوصله و پول بی زبان مردم را از اطراف ما بدر ببرند .

همچنان  در این ادغام سالاری ، واژه گان  مادر مرده ی علم و کارشناسی و تدبیر در میان است تا مراتب هوشمندی ما را بربکشند و هر احتمال بی خردی و هدر دادن وقت و حوصله و پول بی زبان مردم را از اطراف ما بدر ببرند .

+       +         +

تلویزیون ما این روزها ، اخبار کشتار مردم سوریه توسط ارتش بشار اسد را سانسور می کند . و البته خیلی چیزهای دیگر را . من می گویم این سانسورها به دلایل زیر است :

– آموزه های غلیظ اسلامی این سانسور ها را پیشنهاد می کند .

– فهم قلیل مردم ما لایق این سانسور هاست .

– هوش زیاد رییس سازمان صداو سیما و همکارانش باعث و بانی این خصلت هائل است .

– راز این مقوله شاید زبر سر هوش فراوان اعضای شورای عالی امنیت ملی خودمان است . که لابد در بخشنامه ای  به این سانسور ها تحکم فرموده اند .

– عده ای که ما نمی دانیم چه کسانی هستند ، خیر دنیا و آخرت ما را در همین بی خبری ها می دانند . و البته ، بدون این که ما خبر داشته باشیم و چیزی در کاسه ی فهم ما باشد ، بهشت را ، برای ما ، در سایه ی این سانسورها بلوکه می کنند .

– و تیتر هایی از این قبیل .

که من خود از میان همه ی اینها ، به همان هوش فراوان سانسور کنند گان از یک طرف ، و فهم قلیل مردمان خودمان از طرف دیگر ، انگشت می نهم.

+              +          +

ساختمان بلند وزارت کشاورزی را حتما در بلوار کشاورز دیده اید . این ساختمان که در برگیرنده ی بخش های متعدد اداری در حوزه ی کشاورزی بوده است ، اکنون طبقه طبقه و اتاق به اتاق خالی می شود .  هر یک وجب جایی که در این برج بلند و تاریخی خالی می شود ، توسط دوستان سپاهی ما ، مهر و موم می شود . ظاهرا  این ساختمان به سازمان اطلاعات سپاه واگذارشده است . البته من کاری به این ندارم که در این نقل و انتقال ، اساسا سپاه آیا می تواند خریدار یک ساختمان دولتی باشد یا نه . ویا اصلا جهاد کشاورزی جرات می کند بابت ساختمانی که از دست می دهد پولی از سپاه مطالبه کند یا نه . اما اسباب کشی وزارتخانه ها یک پشتوانه ای داشته به اسم کوچ ادارات و وزارتخانه ها به شهرستانها و استانهای مالوف . یک وقت حتی به تخیل شما راه نیابد که در سایه ی این اصل مسلم کوچ ،  وزارت جهاد کشاورزی ، دل از تهران می کند و به شهری و شهرستانی می کوچد. نه خیر . این وزارتخانه ی گل و گشاد ، اکنون در بیست سی ساختمان ریز و درشت در همین تهران خودمان سرشکن شده است . پیشنهاد می کنم یک روستایی بخت برگشته را تجسم کنید که می خواهد به یکی از این بیست سی اداره ی پراکنده درتهران سر بزند و سر از سرنوشت و چند و چون کود و سم خود در آورد . دراین میان ، من اما کاری به این ندارم که سپاه ، قرار است دراین برج پرخاطره ، چه بکند . ما که بخیل نیستیم . دارندگی و برازندگی . وقتی ناگهان اداره ی اطلاعات سپاه را به سازمان تغییر کمیت می دهیم ، دندمان نرم ، بفکر  تشکیلات عریض و طویل آن نیز باید باشیم . درضمن من و شما از قدیم شنیده بودیم که دستگاهها باید از کارهای موازی پرهیز کنند . و مثلا: برادران سپاهی ما از ورود به عرصه های سیاسی و اقتصادی و استطلاعی و اینجورقضایای ریز و درشت دوری کنند . باز می گویم : قانون بعضی وقتها غلط کرده که چیزی گفته .

من اما کاری به این ندارم که سپاه ، قرار است دراین برج پرخاطره ، چه بکند . ما که بخیل نیستیم . دارندگی و برازندگی .

+          +              +

تلویزیون ما سالهاست که در یک دزدی آشکار ، فراورده های هنری و تصویری سایر کشورها را از ماهواره ها برمی دارد و با حذف آرم شبکه های تولید کننده ، آنها را پخش می کند . مسئولین صداوسیما حق دارند بگویند که ما به قانون “حق مولف” که عمده ی کشورهای دنیا خود را به رعایت آن ملزم کرده اند ، اعتقادی ندارند . اما هرگز این حق را ندارند که به اسم صداو سیمایی که آوازه ی اسلام و مسلمانی آن به هرکجای عالم رفته ، دست به دزدی آثار دیگران ببرند . دزدی آثار هنری و تصویری دیگران اگر برازنده ی هر کشوری باشد ، هرگز برازنده ی ما و کشور ما نیست . از باب نمونه ،  تلویزیون ما سالهاست که فوتبال کشورهای مختلف را می دزدد و پخش می کند . این درست در شرایطی رخ می دهد که تلویزیون های سایر کشورها بابت پخش این بازی ها کلی پول به حساب باشگاهها و شبکه های تلویزیونی متولی ، واریز می کنند . سربسته بگویم : نتیجه ی این زرنگی آلوده به دزدی ، این می شود که ما ، کودنانه ، جمعی از فرزندان بسیجی خود را برای شعار دادن به استادیوم آزادی می بریم تا در فواصل یا پایان بازی فوتبال ، به نفع سیاست های ما شعار بدهند . پایان این بی خردی این می شود که تماشاگر “تربیت” شده با فیلمهای دزدی ، خوب می داند با مهمان ناخوانده ی خود چه بکند و چگونه از پسش بر بیاید . راستی بازی استقلال با کدام باشگاه عربی بود؟


دزدی آثار هنری و تصویری دیگران اگر برازنده ی هر کشوری باشد ، هرگز برازنده ی ما و کشور ما نیست . از باب نمونه ،  تلویزیون ما سالهاست که فوتبال کشورهای مختلف را می دزدد و پخش می کند .

+         +           +

من در زندان بودم که شنیدم جناب مصباح فرموده بودند : اطاعت از رییس جمهور اطاعت از خداوند است . خواستم از محضر ایشان تقاضا کنم تکلیف فعلی ما را نیز مشخص بفرمایند . آیا ما همچنان با همان  طعم ، از آقای رییس جمهور اطاعت کنیم یا حوزه ی اطاعت از خداوند را با اطاعت از آدمهای جورواجور نیامیزیم؟

+            +             +

درزندان اوین به جوانی برخوردم که به دلیل ” حضور در مجلس دعای کمیل ” دوران چهارساله ی حبس خود را می گذراند . یک روز این جوان بیست و سه چهار ساله از من پرسید : این خدایی که شما مرتب از او دم می زنی ، مگر چند چهره دارد که من در مجلس دعا ،  اشتباها به چهره ی متغایر او متوسل شده بودم و خود نمی دانستم . مگر خدای دعای کمیل من ، با خدای نماز جمعه ی آقای جنتی تفاوت دارد ؟


این خدایی که شما مرتب از او دم می زنی ، مگر چند چهره دارد که من در مجلس دعا ،  اشتباها به چهره ی متغایر او متوسل شده بودم و خود نمی دانستم . مگر خدای دعای کمیل من ، با خدای نماز جمعه ی آقای جنتی تفاوت دارد ؟

این جوان که خود پاسخش را می دانست ، برای روفتن بهت من ادامه داد : نگران نباش آقای نوری زاد ، من و خدا زلف مان جوری بهم گره خورده که با این زندان ها و این توپ و تشرها از هم نمی بریم .

من همانجا دستش را پیش کشیدم و برآن بوسه زدم .  از طرف خدا  که نه ، از طرف قاضی بخت برگشته ای که او را بخاطر حضور در مجلس دعای کمیل به تحمل چهار سال زندان محکوم فرموده بود  . دستش را که بوسیدم ، دوان دوان رفتم و دور شدم . باید یک گوشه ی دنجی برای شرشر اشکهای خود می جستم .

Share This Post

 

درباره محمد نوری زاد

با کمی فاصله از تهران، در روستای یوسف آباد صیرفی شهریار به دنیا آمدم. در تهران به تحصیل ادامه دادم. ابتدایی، دبیرستان، دانشگاه. انقلاب فرهنگی که دانشگاهها را به تعطیلی کشاند، ابتدا به آموزش و پرورش رفتم و سپس در سال 1359 به جهاد سازندگی پیوستم. آشنایی من با شهید آوینی از همین سال شروع شد. علاوه بر فعالیت های اصلی ام در جهاد وزارت نیرو، شدم مجری برنامه های تلویزیونی جهاد سازندگی. که به مناطق محروم کشور سفر می کردم و برنامه های تلویزیونی تهیه می کردم. طوری که شدم متخصص استانهای سیستان و بلوچستان و هرمزگان. در تابستان سال 1361 تهران را رها کردم و با خانواده ی کوچکم کوچیدم به منطقه ی محروم بشاگرد. به کوهستانی درهم فشرده و داغ و بی آب و علف در آنسوی بندرعباس و میناب. سال 1364 به تهران بازآمدم. درحالی که مجری برنامه های روایت فتح بودم به مناطق جنگی می رفتم و از مناطق عملیاتی گزارش تهیه می کردم. بعد از جنگ به مستند سازی روی بردم. و بعد به داستانی و سینمایی. از میان مستندهای متنوع آن سالهای دور، مجموعه ی “روی خط مرز” و از سریالهای داستانی: پروانه ها می نویسند، چهل سرباز، و از فیلمهای سینمایی: انتظار، شاهزاده ی ایرانی، پرچم های قلعه ی کاوه را می شود نام برد. پانزده جلدی نیز کتاب نوشته ام. عمدتاً داستان و نقد و مقاله های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی. حوادث خونین سال 88 بساط فکری مرا درهم کوفت. در آذرماه همان سال بخاطر سه نامه ی انتقادی به رهبر و یک نامه ی انتقادی به رییس قوه ی قضاییه زندانی شدم. یک سال و نیم بعد از زندان آزاد شدم. اکنون ممنوع الخروجم. و نانوشته: برکنار از فعالیت حرفه ای ام.

16 نظر

 1. ما راست قامتان سبز عرصه تاریخ خواهیم ماند

   
 2. درود همه ملت ایران بر شما که بحق فرزند دلیر وشایسته ایران زمین هستی انصافا اقای نوری زاد تو تنها یک فرد نیستی که یک ملتی و ملت ایران به تو افتخار می کند.

   
 3. بر این همه امکانات و استعدادها و فرصت ها که می سوزند و خاکستر می شوند باید گریست! چرا این گونه است؟!؟

   
 4. استاد دانشگاه

  ببین پیرمرد، بیشتر از این خودت و خانواده ات می خواهید شهره آفاق شوید بس دیگه همه خبر دارند این دولت و سپاه و غیره ذلک چه تاجی به سر این ملت زدند و می زنند.شما خودت به نوعی از همه اینها نامردتری.

   
 5. عالی بود.
  منتظر افشاگری های بعدی هستم…

   
 6. سلام

  جناب نوريزاد
  سئوالي دارم شايد سئوال تعداد ديگري هم باشد .
  آيا به نظر شما اين نظام قابل اصلاح هست… اين سئوالي است كه مدتهاست ذهن مرا مشغول كرده ..گاه مي انديشم كه اين حكومت بر پايه فرد و مادام العمري بنا به خصوصياتي كه به طور ذاتي دارد خواه نا خواه دچار چنين سرنوشتي مي گردد … حالا فرض را بگيريم كه آن شخص حاكم در ابتدا شايد نيت بدي هم نداشته باشد.. ولي طبيعت اين نوع حكومت هاي قائم به فرد مادام العمر چنين است.. حلقه هاي اعتقادي ، مالي و قدرت گرا و اقتدار گرا خواه نا خواه در اطراف آن فرد تشكيل مي شود و كار را خراب مي كند. بدتر اينكه اگر اين نوع حكومت به اسم دين باشد .

   
 7. محمود فرزانه

  http://www.farzaaneh.com/index.php?option=com_content&task=view&id=774&Itemid=30
  —————————————————————
  دادگاه ویژه روحانیت در نگاه محمد نوری زاد!
  دادگاه ویژه روحانیت را باید همانند دادگاه انقلاب ارزیابی کرد!
  برادرمان آقای محمد نوریزاد، چنان نوشته اند که انگار همه روحانیت را باید راضی از دستگاه قضایی ویژه روحانیت بایددانست! این در حالی است که این را باید با پژوهش و آمار دنبال کرد! …
  هر چند شاید این دستگاه قضایی ویژه برای بخشی از مردمان را بتوان با دستگاه قضایی ویژه برخی از جرایم(دادسرا و دادگاهانقلاب) نیز تشبیه کرد!
  آنچه به خاطر دارم آقای محمد نوریزادنیز همانند بسیاری دیگر، در دادسرا و دادگاه انقلاب، تعقیب ومحکومیت قضایی یافتند!آیا این تبعیض را باید به حساب قشر هایی همانند آقای نوری زاد دانست؟!
  اینجاست که این مثل را باید یادآوربرای برادرمان آقای محمد نوریزاد دانست:
  داخلمان، خودمان را می کشد؛ خارجمان، مردم را!

   
 8. با توجه به اینکه خودمان داریم میگوییم روحانیت ،پس آنها روحانی هستند و ما جسمانی،علاوه بر این بقول شما با دو سال طلبگی میشه روحانی و اگه خلافی بکنه تازه خلع لباسش میکنن یعنی میشه مثل ما ،پس با این حساب همه ی ما خلافکاریم که اینطوری لباس میپوشیم

   
  • محمد نوری زاد

   این هم کامنت های سایت کلمه در باره ی این مطلب :
   ——————————————————————-
   کاشانی ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۴:۵۰ ب.ظ | پاسخ صبر ….صبر… و باز هم صبر…………………….

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۵:۰۸ ب.ظ | پاسخ javanane irani rahbar nadarand ki rahbar ro entekhab karde khodeshon rahbar entekhab kardan chera bazor khore mardom midin in rahbar ke …….

   عبدالله ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۵:۲۲ ب.ظ | پاسخ شیر مادرت گوارایت بادمحمد نوریزاد.خدا گواه است دوست ما تنها یک روز در انفرادی با همان حول وهراس های کذایی به سر بردو فردایش ازاد شد . همین را بدان یک دفعه قسمتی از موهایش سفید شد که بعد از دو .سه ماه به وضع عادی بر گشت.البته من یقین دارم که در روز جزا هر یک روز از این ظلم و بیداد ها را صد ها روز پای انها حساب میکنند مخصوصا پای رییس خوب وعزیز ظالمها !!! البته اگربه این چیزها عقیده داشته باشند!!!

   خس وخاشاک ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۵:۴۰ ب.ظ | پاسخ درود,شیرمرد
   جناب نوریزاد عزیزخطاب به جه کسای داری میکی کمان میکنیدانفرادی قبل از انتخابات نبوده?
   آره انفرادی خیلی سخته بحدی که
   عمدا دست به کاری میزنی که تنبیه
   بدنی بشی که انفرادی دیوانه ات نکنه
   من شخصااز کودکی اکر در محیط
   بسته قرار میکرفتم حس خفکی بهم
   دست میداد اما سلول قفس
   مانندهرقدرکوجک برام قابل تحمل
   بود.یکروز درحین نظافت متوجه این
   ضعف من شدند بعدش منو بردن
   سلولی که هیج روزنه ای نداشت.
   حتی یادآوریش برام سخته.جلسه
   دادکاه اینو به قاضی کفتم قاضی
   هم مامورهمراهمو صدا زد وباهم
   حرف زدند.امیدوارشدم که سلول ۱
   ستاره ای بهم بدن اما اتفاقی که
   افتاد این بود که براکتک زدن منو
   بیرون نمیبردن بلکه داخل انفرادی
   نوش جان میشد.بس انفرادی بااعمال
   شاقه هم هست.زندانیها هم سرشناس
   نیستند کسی هم عملاقدر نمیدونه.
   تواین سالها حتی همکلاسیهای کودن
   من براخودشون زندکی راه انداختند.
   ولی من باسابقه جبهه ,شاکردو
   دانشجوی ممتاز الان…
   راستی نوریزاد عزیز اکه تو که فقط
   جدود۱سال حبس بودی ازخانواده
   متوسط نبودی واندوخته نمیداشتی
   خانواده ات جه میشد.این فکرتو
   زندان حتی از انفرادی بدتره.هر
   کس قبول نداره اوک ۱روز انفرادی
   را تجربه کنه بعد…جوانای عزیز ما
   جایی زندکی میکنیم که اخلاق,دین,
   انسانیت و..به احتضارافتاده. حرفهامان
   شعاره .عموم مردم عافیت طلبند.
   مراقب باشید.سیاست اینجا کثیفه

   ss ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۵:۵۲ ب.ظ | پاسخ ایشان اگه قرار بود به این حرفها گوش کنه با اولین نامه فردی مثل نوری زاد به خودش میومد واز ملت عذر خواهی میکرد واحمدی نژاد را کنار میگذاشت ومهندس را به حق مسمش میرسوند ….

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۶:۱۸ ب.ظ | پاسخ dorud be sharafe nuri zad.‏rahbar montazerim

   سعید ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۷:۲۴ ب.ظ | پاسخ رهبر خوبمان!!!!!!!!!!!!!!
   قبلاها که نوریزاد از این خطابها و عنوانها و القاب استفاده میکرد میگفتم برادرم تا کی؟!!!
   اما حالا که دوباره دست از این صفات پسندیده با همه شکنجه ها و کتک ها و … تجربه کرده برنمیداره چی بگم؟؟؟
   رهبر خوب ما رهبری است که با ما و با شعارها و آرمانهایمان یک رنگ است نه دو رنگ یا چند رنگ!!!!
   رهبر خوب آیا هرکسی میتواند باشد برادرم آقای نوریزاد؟؟؟؟؟؟
   دیگه حتی مصلحتی هم نیست که شما رو وادارد از این صفات استفاده کنی!!!!
   همینکه آزاد شدی ای همراه عزیز از صمیم قلب خوشحالم و به تو و همسر و فرزندان گرامی و فداکارت تبریک میگم
   شاد زی و …

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۸:۰۰ ب.ظ | پاسخ رهبر خوبمان؟

   sam ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۸:۰۹ ب.ظ | پاسخ ba drod be norizade aziz
   andaki sabr bejay rahbar mardome sharife iran anha ra azad mikonand. magar anha be dastore che kaci zendanand!!!!!!!

   علیی ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۸:۱۲ ب.ظ | پاسخ اندکی صبر سحر نزدیک است. ان شاءالله

   معترض ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۸:۱۹ ب.ظ | پاسخ وقتی با زندانیان خود چنین میکنیم ، نمیتوانیم ادعای دفاع از حقوق مردم دیگر کشورها مثل بحرین و یمن کنیم . افسوس که رهبر گوش هایش برای شنیدن این حرف ها سنگین شده ……….

   ahora ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۸:۵۲ ب.ظ | پاسخ omid varam rozi tamam zendaniyan ciyaci azad shavand

   احسان ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۸:۵۷ ب.ظ | پاسخ درود

   mehdi ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۹:۰۸ ب.ظ | پاسخ شما چقدر بزرگوار هستی آقای نوری زاد
   داشتم با خودم فکر می کردم که اینبار که از زندان به مرخصی اومدی هیچ نامه ای به رهبر ننوشتی و پیش خودم گفتم خدا کنه ننویسی تا زود به زندان بر نگردی اما تا سایت کلمه رو باز کردم دهنم باز موند. تو باز هم نامه نوشتی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   پیمان ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۹:۲۱ ب.ظ | پاسخ درود بر نوری‌زاد عزیز
   خیر این صدا به گوش رهبر… نمی رسد

   nazer ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۹:۲۴ ب.ظ | پاسخ you aske someone who is the first responsible for this conditon ?

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۹:۲۷ ب.ظ | پاسخ نوری زاد قهرمان سیر شتابنده وقایع نشان میدهد برای این توصیه های حیاتبخش گوش شنوائی وجود ندارد.و شوربختانه قطاری که احمدی نزاد ها فعلا سکاندار آنند با سرعت سر سام آور بسوی قعر دره در حرکت است و لنتهای ترمز این قطار مدتها است که فرسایش یافته و امکان متوقف شدن و تغییر مسیر آن نا ممکن است.

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۹:۳۰ ب.ظ | پاسخ الیس صبح بقریب…..

   رهبر ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۹:۵۵ ب.ظ | پاسخ خوبی از خودتونه !

   رزمنده سابق وخانواده شهید .مشهد ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۱۰:۰۵ ب.ظ | پاسخ این که اقای نوری زاد نامه نگاری میکنند .وافشا گری دستشان درد نکند خیلی هم خوب است .اما چیزی که ما مبارزان هم سن وسال اقای نوری زاد که در اول انقلاب برای ازادی و مردم سالاری جنگیدیم وبعد در جنگ ایران عراق خون ها دادیم وخون دلها خوردیم .شگفت انگیز است که یک فردی که از پائین واز خود ما به رهبری رسیده که نباید خوی سلطانی و شاهی داشته باشد کسی که به گفته خود شما در زندان شاه بوده وشکنجه شده ودر کسوت روحانی وادعای اسلام ناب محمدی دارد ویک انقلاب بزرگ .که سه شعار ازادی .استقلا ل جمهوری اسلامی را رهبری میکند چگونه متواند شکنجه و محکمات فله ای را وحکم های کیلوی را ببیند ودم بر نیاورد واز ظلم امریکا و دیگر کشورها دم بزند .مسلمان که حضرت علی الگوی همه ما است .میگوید اگر کسی ظلمی بر انسانی را ببیند ودم بر نیارد به مسلمانی خودش باید شک کند .گاهی میگویم
   خدایا شاید ما اسلام را بد فهمیدیم .چرا این همه گونا گون برداشت داریم .هر کسی از ذن خود شد یارمن. اما هنگامی که به ایه های قران عمیق میشویم و نهج البلاغه . باز میبینم که مسئولین به خطا میروند .اخر دیکتا توری که با اسلام جور در نمی اید .من به عقل خودم این گونه حکومت را
   در سرا شیبی سقوط میبینم .شرایط و قراین ودیدهها این را نشان میدهد خدایا اول رهبران مارا به راه راست هدایت کن سپس مارا .

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۱۰:۲۳ ب.ظ | پاسخ در زندان طاغوت به آقایان کتاب می دادند (براساس گفته ای از رفسنجانی) و تکریم می کردند به گونه ای که آقایان بعد از بیرون آمدن از زندان دوباره هوس برگشت می کردند. حال باید از نوری زاد پرسید منظورش طعم کدام زندان است و کدام تبعید. … در هر صورت درخواست ایشان مانند درخواست آن غریبی می ماند که از سلطان تقاضای فاعلان بیشتر می نماید تا در صف معتل نماند.

   انفرادی بیشتراز2روزدرماه=جنایت علیه بشریت ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۱۰:۴۶ ب.ظ | پاسخ مامطمئنیم آقای خامنه ای اگر تلاش مبذول دارند حتما میتوانند در آزادی عزیزان زندانی سیاسی بعد از انتخابات که گناهی جز مشروعیت بخشیدن به جمهوری اسلامی رانداشته اند سهم بزرگی داشته باشند اگر چه آن عزیزان دربند پس ازآزادی بازهم باحفظ گرایشات سیاسیشون دوباره بخواهند فعالیت بکنند .درودبرتوای مردبزرگ ای محمد نوری زاد.

   جنبش سبز ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۱۱:۰۲ ب.ظ | پاسخ مشترک مورد نظر در دسترس نمی باشد

   محمد ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۱۱:۰۳ ب.ظ | پاسخ … یک ثانیه حتی کمتر از یک ثانیه سلب آزادی از یک انسان بی گناه نمیدونم چجور جواب خواهد داد

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۱۱:۲۸ ب.ظ | پاسخ ey rahbareh azadeh tagaza tagaza

   سکاندار ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۱۱:۲۹ ب.ظ | پاسخ سلام به آقای نوری زاد
   آقای نوری زاد بسیار فهمیده تر از این است که قلم به چاپلوسی و ریاکاری بگرداند . او دارد داد می زند : ایهاالناس ، مسئول همه ی فجایع این مملکت این است که من با انگشت نشان شما می دهم .
   من شخصا هوشمندی نوری زاد را می ستایم . نوری زاد خود پیشاپیش می داند که نوشته هایش اثری در شخص رهبر ندارد . اما او با ادبیات مودبانه اش ، تاریخ را متاثر می کند . تا آیندگان بدانند چه کسانی برما حکومت می کرده اند و چه ادبیاتی را بر نمی تافته اند .

   میم.تهران ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ ۱۱:۲۹ ب.ظ | پاسخ نوری زاد عزیز تو همان صدای حقی که خاموش نخواهی شد
   تو چون نوری چون خورشید که نمی توان مانع روشنایی آن شد
   نوری زاد عزیز ممنونم ممنونم ممنونم

   علی ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۱۲:۴۷ ق.ظ | پاسخ عزیز آزاده : با این فرمایش شما امثال بازجوها و طائب و نقدی و… متوجه بزرگی و اثرات تخریبی این تنبیه میشوند و جوانان را در کل دوره زندان در انفرادی نگه میدارند آیا فکر میکنید شکنجه گر از سختی زندانی دلش به رحم می آید ؟ نخیر او تازه متوجه اثر آن در همچو شمائی میشود و این نوع شکنجه را برای هر بدبخت دیگری هم تجویز میکند .
   نامه دوست سپاهی شما را خواندم آفرین بر او با آن نامه لطیفش و آفرین بر تآثیرات شما و رواج ادبیات لطیف شما بر دوستانتان .
   یاحسین برس به داد میرحسین پاک دل خداترس .

   بازجو ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۱:۰۱ ق.ظ | پاسخ بیا و خوبی کن ؟ آزادش کردیم تا هم کنایه ها کمتر شود و هم شکافی بین آنها بیندازیم ولی دست بردار نیست و دوباره نصیحت میکند. ولی خوب شد اگر تکرار کرد ضعفش را فهمیدیم که انفرادی براش خیلی سخت است .

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۳:۵۰ ق.ظ | پاسخ آقای نوری زاد عزیز شاید شما خود ندانید که چه اندازه مورد احترام قلبی بیشمارانی از ملت ایران هستید. با این همه با کمال تواضع از محضرتان خواهش میکنم که از کلمه ” خوب ” بجا استفاده کنید که هر فرد سرکش خود محور خود خواهی که جز ” خود و خودی ” را نمیبیند و برای حفظ موقعیت “خود “ملتی را به خاک سیاه مینشاند به طبع نمیتواند ” خوب و خیر” باشد. گرچه دانش قرآنی ام بسیار اندک است ولی اینقدر میدانم که طبیعت انسان چنان است که دست به طغیان میزند اگر خود را بینیاز ببیند. این ” خوب ” تا آنجائی که ما مربوط میشود مصداق این آیه است و بس. هزار نامه و هزار اندرز و پند و نصیحت هم او را کار ساز نیست و از اسب سرکش طغیان پیاده نخواهد کرد. باور ندارید به آینده نگاه کنید …

   azadi azad bayad gardad ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۳:۵۳ ق.ظ | پاسخ ه امید آنروزکه هیچ رهبری در ایرانه عزیزمان رهبری نکند و ملت شریف ایران فقط و فقط نمایندگان واقعی خودرا انتخاب کند و به مجلس و دولت بفرستد.

   حمید ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۵:۱۶ ق.ظ | پاسخ من پیشنهاد می کنم همه مردم ایران مانندآقای نوری زاد با حفظ احترام مقام ولایت فقیه که دسترنج زحمات بسیار امام خمینی می باشد، نامه ای به آقای خامنه ای بنویسند و از ایشان آزادی زندانیان دربند بعد از انتخابات را بخواهند.
   به نوعی کمپین نامه برای آزادی زندانیان بوجود بیاید.

   رها از ظلم ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۵:۲۰ ق.ظ | پاسخ درود و سلام ما بههمه زندانیان سیاسی و بیگناه در بند دیکتاتوری

   طیّب ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۶:۴۰ ق.ظ | پاسخ حیات هیچ ملتی از تاریخ حیات مردان بزرگ آن جدا نیست . درود بر تو که باوجود آنچه دیدی از در سلم با آنها سخن می گویی.

   بامداد ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۶:۵۵ ق.ظ | پاسخ ای برادر عزیز ایا از ته قلبت نوشتی ای رهبر خوبم؟؟؟!!! شما دیگه چرا

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۷:۴۳ ق.ظ | پاسخ آقای نوری زاد تو قهرمان هستی ولی ….
   شاید به خاطر چند زندانی که با محاسبه ۱ به ۱۰ از زندان بیرون بیایند شما از ” رهبر شریف و خوب !!!!!!!!!!!!” استفاده کرده اید!!
   اگر اعتقاد دارید به “رهبر شریف و خوب” که هیچ ، وگرنه شاید به هزینه اش نیرزد.

   امیر ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۹:۴۱ ق.ظ | پاسخ باسلام
   قدرت وثروت چنان انسان را فرعون میکند که مگر خدا نیلی بیافریند برای تنبیه دیگری در تاریخ چه فایده که قرآن خوانان خود قرآنی عمل نمیکنندوما هم شدیم مصداق ان الانسان لفی خسر…..وگرنه ایا طرف نگارنده محترم خبر ندارد از زندانهای که بجرم اندیشیدن برشده اند …

   عج ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۹:۵۵ ق.ظ | پاسخ وقتی شجاعت افرادی چون این بزرگمرد را میبینم میگوییم هنوز شجاعت زنده است…..

   م ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۹:۵۹ ق.ظ | پاسخ پاسخ نور ی زاد به الطاف حاکمان براساس شیوه قرآنی است بدی راباخوبی باید پاسخ داد ” ادفع بالتی هی احسن” ومن این شیوه ایشان راموثرتر میدانم قطعا نوری زاد پیروز خواهد شد چه دیر وچه زود باید صبرکردودید

   هر ایرانی، یک رسانه سبز ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۱۱:۱۶ ق.ظ | پاسخ جناب نوری‌زاد عزیز، سلام.
   «آقا» زیادی به «محبت» و «بزرگ‌دیده‌شدن» نیاز دارن.
   آقا را اگر بزرگ ببینیم، حتی تجاوز جنسی نیز مباح است.
   آقا را اگر بزرگ ببینیم، حتی دزدی و غارت نیز مباح است.
   آقا را اگر بزرگ ببینیم، ریا و فریب و نیرنگ نیز آزاد است.
   آقا را اگر … آزاد است.
   آری. همه‌چیز به این بستگی دارد که «آقا» را مورد ملاطفت و توجه قرار دهیم. باور کنید که نانمان نیز آجری از طلا خواهد شد. به «محمودک وزیر» بنگرید!

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۱۲:۱۵ ب.ظ | پاسخ من فقط از اینکه این ظلم ها به نام دین در تاریخ ثبت خواهد شد دلگیرم. خیانتی که به اسلام روا داشته شد در تاریخ نمونه ندارد.

   سحر سبز ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۱:۱۱ ب.ظ | پاسخ بابا رهبر چکاره است تواین مملکت معلوم نیست کی داره حکومت می کنه حالا خود آقا رو هم نگبرن بندازن تو انفرادی حساب کتاب زندانیا پیش کش

   حسین شیرازی ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۱:۱۷ ب.ظ | پاسخ ازاینکه ایشان آزادشدند خوشحالم وخوشحال کننده تربرایم ثبات واستقامت آموزنده ایشان است
   ومعرفتشان ازاینکه درآزادی هم عزیزان دربندرا فراموش نمی کنند
   به فردا امیدوارم

   مخالف رادیکالیسم ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۱:۲۰ ب.ظ | پاسخ ممنون آقای نوری زاد از نامه و ادبیاتش.

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۳:۳۶ ب.ظ | پاسخ رافت اسلامی برای ملوانان متجاوز انگلیسی است چون حاکمیتشان صاحب زروزور است اما بیگناهان چه دارند .به سخن گهر بار عنایت شود علی علیالسلام می فرماید القوی عندی ذلیل الضعیف عندی عزیز رهبر امام علی است وادعای حکومت علوی اسلامی است از امام علی مدد می خواهیم به حق حسن وحسین مظلومش

   کاوه ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۵:۱۱ ب.ظ | پاسخ به نام پروردگار پایدار
   اقای نوری زاد دچار اشتباه مهلک شرک خفی شده اند
   بنده ی خدا اگر چیزی می خواهد باید از خدا بخواهد نه از حاکم …زمان
   اقای نوری زاد توبه کن توبه

   علی آقا ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۵:۲۸ ب.ظ | پاسخ خدا کنه صدای مظلومیتت به گوششون نرسه. چون ممکنه دوباره برگردی زندان…

   سبز قامت ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۷:۴۵ ب.ظ | پاسخ نوری زاد عزیز
   شما این همه زجر و درد و انفرادی را تحمل نکردید که حالا بیایید رهبر را «خوب و شریف» معرفی کنید و بخوانید!…
   خودتان بهتر می دانید که برای «شریف و خوب» بودن چه معیارهایی باید داشت که آن مقام فاقد آن است…
   خدایا نمی خواهم باور کنم که شما نوری زاد شریف و خوب ما معیارهایتان عوض گشته…
   نوری زاد عزیز شما را درک می کنیم که چه سختی ها تحمل کردید فقط بخاطر اینکه طالب حق و عدالت بودید و ظلم را بر نتابیدید…. اما خدا را و خون نداها و سهراب ها را قسم تان می دهم برای رسیدن به حداقل ها مجیز والامقامات را نگویید که شما کسی نیستید که زیر بار مجیز گویی و مدح و ستایش والا مقام های دنیوی بروید…تو آزاده ای…آزاده بمان
   یا حسین میرحسین

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۹:۳۹ ب.ظ | پاسخ صبر باید کرد و گزیده باید سخن گفت آنگونه که آب به آسیاب دولتی ها نریخت و حق خود را مطالبه کرد زنده باد نوری زاد

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ ۹:۵۵ ب.ظ | پاسخ دوستت داریم محمد آقا

   عباس ۱۳۹۰/۰۲/۲۸ ۲:۰۲ ق.ظ | پاسخ همه میدانیم بر نوری زادها و تاجزاده ها و… چه گذشته ولی ما که مسلمان واقعی هستیم راه نوریزادها و ادبشان را پاس میداریم ما مسلمان واقعی هستیم حتی با دشمنمان هم مهربانیم مگر ما اهل کیهانیم که فحاشی و نهمت و فعل حرام ابزارمان باشد .
   ولی بهتر بود آقای نوری زاد بجای رهبر خوبمان می نوشتند رهبر قدرتمندمان .

   ایرانى ۱۳۹۰/۰۲/۲۸ ۳:۲۹ ق.ظ | پاسخ دیوونه ى همچین آدمایى هستم،که با تحمل مشکلات و سختیها،بازم ذره اى از بزرگوارى و حفظ ادب در کلامشون کم نمیشه.
   که البته فقط در یک صورت میشه به این باور رسید،که همه رو (چپ و راستم نداره) به چشم ایرانى نگاه کنیم،همه رو به عنوان خادمانى براى سربلندى کشورمون ببینیم و تنها تفاوت رو،تو نحوه ى رسیدن به این هدف پاک ببینیم.

   سید ضیا نبوی ۱۳۹۰/۰۲/۲۸ ۵:۱۶ ق.ظ | پاسخ می شود با دادن فحش خود را تخلیه کرد . می شود برسرحریف ناسزا ریخت و با نا سزا سروپایش را لجن مال کرد . تاریخ هیچگاه زشتی سخن را در سینه خود ثبت نکرده است . اما به شاهنامه نگاه کنید . جانم به فردوسی که خوبان را در صف دشمن نیز می ستاید :
   منیژه منم دخت افراسیاب / برهنه ندیده تنم آفتاب ==== این که اینگونه ستوده می شود از خون دشمن است . فردوسی حتی پلید ترین افراد را نیز به ساحت ادب می کشاند و آنان را شرمنده تاریخ می کند . نوری زاد از این که طرف مقابل خود را خوب و شریف خطاب کند ضرر نمی کند . بلکه این طرف مقابل است که شرمنده او خواهد شد . پیامبرما وقتی می بیند آن مرد یهودی که هرروز بر سر او خاکستر می ریخت بیمار شده به ملاقاتش می رود . می توانست دستش را بالا بگیرد و بگوید خدایا شکر . اما مرد یهودی را شرمنده خود کرد . و اخلاقش در عالم اکنون ثبت است .جاذبه اخلاق خوب است که مارا از میان همه انسان ها تاریخ به مسیح متمایل می کند . خدا درقرآن به موسی می فرماید : برو به سروقت فرعون و با او با زبان نرم سخن بگو . شاید که بازگردد . این یعنی که : خدا هنوز به فرعون امیدوار است . یا : هنوز به فرعون فرصت اصلاح می دهد .فرعونی که هزارهزار جنایت کرده بود . حرف آخر: هیچ انسانی از ادب مندی ضرر نمی کند . که ادب زیبایی است . ضرر در زشتی است . ویکی از زشتی ها : سخن زشت . حتی به کسی که زشتکار است .

   ناشناس ۱۳۹۰/۰۲/۲۸ ۸:۰۹ ق.ظ | پاسخ نصر
   سلام ، روایتی را که در دوران جنگ در سنگر دیدبانی و زمان استراحت، در صفحه اول کتاب حجه الاسلام ری شهری با عنوان “رهبری و امامت” خوانده ام نقل می کنم؛ از حضرت امام عسگری (ع) روایت شده که:
   هر آن چه در قرآن حلال شناخته شده، حلال ظاهریست؛ حلال واقعی امام حق است و هر آن چه در قرآن حرام شناخته شده، حرام ظاهریست؛ حرام واقعی امام جور است؛ والسلام.

    
 9. به نظرم بند جدا كردن بند روحانيت هم اشتباه است. خوب است دزد و قاچاقچي و جيب بر و استاد و دانشگاه و روحاني همه پيش هم باشند!
  اين طوري لااقل فضاي زيباي تعامل پيش مي‌آيد. يا جيب‌بر از جيب‌بري دست بر مي‌دارد، يا روحاني و استاد از روحانيت و استادي!

   
 10. بزرگوار شايد خبر نداشته باشيد كه دادگاه ويژه مداحان نيز در حال راه اندازيست! نه تنها بنابر كم شدن اين حق ويژه ها نيست بلكه بنا بر زياد شدنش هم هست
  آن روز وزارت تعاون راه انداختيم كه جيبمان پر كنيم و امروز ادغام مي كنيم كه كسي از پرتر شدن جيبمان خبردار نشود
  ظاهراَ شما از اين هم بي خبريد كه تلويزيون ما حق دارد سانسور كند ، دزدي كند ، تهمت بزند، شاكي باشد ، قاضي باشد ، رئيس جمهور بسازد ، رئيس جمهور خلع كند ، دروغ بگويد و…. كلاَ حق با صدا و سيماي ماست ، چون خيلي حق دارد!
  لطفاَ فكر تسخير ساختمان وزارت كشاورزي را ننماييد كه در مقابل ايران تسخير شده ما نقطه اي است از كل!
  در ضمن جناب مصباح سه روز پيش تكليف شما را معلوم نموده و فرمودند : بيش از نود درصد معتقدم كه احمدي نژاد سحر شده است ( كه احتمالاَ تا العان به صد درصد رسيده است)
  راستي ، كاش همه جوانان ما مثل آن جوانمردي بودند كه در تعدد خدايان شك كرده بود ! كه صد افسوس جوانان ما به تلاش دوستان ، در بود و نبود خدا به شك افتاده اند!

   
 11. نکنید آقای نوریزاد نکنید
  تو رو بخدا کاری نکنید که برگردید
  اگه برگشتید دیگه من هر بلایی سر خودم آوردم پای شماست ها!

   
  • استاد دانشگاه

   ببین محمد حسین بیخود خود را فدای چیزی نکن که اررش ندارد.هرکس پاسخگوی اعمال خویش است .هیچ کس جای دیگری بازخواست و مجازات نمی شود البته در آن دنیا. پس بیخود قیف نیا. این بنده خدا را هم با این حرفها صدتایک غاز خود شیر نکنید

    

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

75 queries in 0750 seconds.