سر تیتر خبرها
باشوغریبه ی کوچک

باشوغریبه ی کوچک

“عدنان عفراویان” همان – باشوغریبه ی کوچک – فیلم سینماییِ جناب بهرام بیضایی است که این روزها درکناره ی یکی ازمیادین حاشیه ای شهراهواز به سیگارفروشی مشغول است. صحبت کردن با عدنان بسیاردشواراست. چرا که به همه چیزوهمه کس معترض وبدبین است. می گوید: می آیند اینجا با من مصاحبه می کنند وبارخودشان را می بندند ومی روند ومن می مانم ونداری هایم.

عدنانِ امروز، با عدنانِ فیلم باشو، زمین تا آسمان فرق کرده است. هم صورتش هم آرامشش. که امروزاو سخت ناشکیبا وسخت شکننده است. عدنانِ امروز، یک هفت سالی را نیزدر زندان گذرانده است. سربسته بگویم وبگذرم: این جوانمردیِ عدنان بوده که اورا به زندان برده، ونه خطاکاری اش.

گزارش سفرمن به خوزستان ناتمام مانده است. شهرهایی چند مانده که من به آنها سفرکرده ام اما هنوزدرباره ی آنها چیزی ننوشته ام. بنا دارم کم کم درلابلای نوشته های روزانه ام به انتشارآنها اقدام کنم. بد ندیدم ازعدنان عفراویان شروع کنم. که او را دراهوازدیدم ویک ساعتی با اوصحبت کردم وبه سخنان تند وتیزش دل سپردم.

Share This Post

درباره محمد نوری زاد

7 نظر

 1. یعنی شما می فرمایید ایشون باید وزیر ارشاد می شدند یا یکی از معاونتهاشون. چرا موشکافانه به مسائل نمی پردازید و با مسائلی که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتند (بیکاری یا داشتن شغل کاذب ) ذهن مردم را خراب می کنید.

   
 2. اينجا گورستان نبوغ و آزادگى بوده است. من علت را در پيوند خدا و شاه در استبداد شرقى كهن سال و ريشه دارى مى بينم كه در مناسبات قدرت همواره از آسمان به زمين نازل بوده نه از پايين به بالا .بزرگمهر. را در زمان ساسانيان با انگ زنديك در تنور پر از ميخ انداختند و روزبه (ابن مقفع) را در دوران عباسيان به انگ زنديق در تنور پر از سيخ افكندند .كاوه با پشتوانه مردم بر ضحاك شوريد تنها براى آنكه شاه بى فرهى برود و شاه فرهمند بيايد و كاوه و مردم دگر بار در بندگى محو شوند .فريب فرهى شد خليفه و المتوكل بالله و سر انجام ولايت فقيه .آيا حكيم شاه افلاطونى به اسلام ربطى داشت ؟جواب با شماست .اما اينكه رآس حكومت مشروعيتش را از بالا كسب كند سه هزاره پيشينه دارد .همه فراعنه خود را مستنير به نور خداى خورشيد مى دانستند .رابطه شاهى و بندگى با ترس قوام و دوام يافته است .درود بر تو نوريزاد كه ترس را نشانه رفته اى .مردم وقتى در چنين روزهايي مى گفتند :ديو چو بيرون رود فرشته در آيد نمى دانستند تاريخ چه كلاهى سرشان نهاده است

   
 3. استادنوریزاد
  حتما به شهرستان شوشتربیا شاید بیشترین زجر را مردم شوشتر می کشند
  حتما از جانبازان شهرمان دیدن کن
  حتما از گلزار شهدای شهرمان دیدن کن
  رفقای توآنجتاآرمیده اند
  پیشاپیش میگویمت
  خوش اومدی

   
 4. و سوسن تسلیمی، یکی از تواناترین هنرپیشگان زنی که تاریخ ایران به خود دیده است، و نقش زن شمالی را در مقابل “باشو” بازی می کرد به دلیل تنگ نظری ها و کوتاه بینی های مسئولان به اصطلاح فرهنگی، سالهاست که به خارج از کشور مهاجرت کرده و توفیق های بیشماری نیز کسب کرده و از محضرش شاگردان غیروطنی بهره های بی شمار می برند. تاراج فرهنگی از دیگر پدیده هایی است که ولایت فقیه برای ما به ارمغان آورد.

   
 5. با درود به آقای نوریزاد عزیز،
  وقتی سی‌ و اندی سال است که از “سموم وحشی شوره زار” نظام ولایت قیفی”، بخت را نثار بی‌ سوادان اوباش و متملقان و شکنجه گران و غارتگرانی می‌‌کنند که از دهانهٔ باریک قیف، مقام غلامی و کنیزی آنها در نهایت سر سپردگی و تعطیلی کامل همهٔ ارزش‌های انسانی، به اثبات رسیده باشد تا موجبات آسودگی خیال و انبساط خاطر رهبری فراهم شده باشد، نتیجهٔ بلافصل آن قربانی شدن هزاران هزار استعداد‌های نشکفته پره پره شده‌ای همچون عدنان عفراویان – باشوغریبه ی کوچک – فیلم سینماییِ جناب بهرام بیضایی در جای جای پهنهٔ ایران زمین می‌‌باشد و بس. تٔف بر شما و مرامتان و فرهگ نداشته تان باد که ملتی و فرهنگی‌ و کشوری را بطور کامل به اسارت گرفته اید و گور خود را گم نمی‌‌کنید و راهی‌ همان شوره‌زار‌هایی‌ مسمومی شوید که از آنجا سر بر آورده اید

   
 6. ترسو ترسو زاده

  از روزی وضع این ملک و میهن خراب شد که آقای خمینی با دادن شمشیر به دست قصی ترین فرد به کشتن آدم هایی پرداخت که با تفکر او مخالف بودند واین یعنی مرگ اندیشه . ما ایرانیان عادت داریم که از تاریخ درس نگیریم و هر چیزی را خودمان تجربه نکرده ایم قبول نکنیم. یادتان رفته برای رهبری خامنه ای باز از گفته خمینی استفاده کردند که در یک سفر ی که خامنه ای رییس جمهور بوده خمینی گفته است این شایسته رهبری است . آیا امروز از خانواده خمینی کسی می آید و بگوید این حرف دروغ است ؟ آیا این همه آتش بدبختی بر روی سر وروی این ملت باریده کم نیست؟

   
 7. جناب نوری زاد
  درود بر شما
  اگر این عدنان با این بازی درخشانی که در باشو غریبه کوچک کرد، در یک کشور درست و درمانی بود، الآن شاید یک بازیگر موفق و سربلند بود. واقعا جای تاسف دارد.

  افسوس که بی فایده فرسوده شدیم
  از داس سپهر سرنگون سوده شدیم
  دردا و ندامتا که تا چشم زدیم
  نابوده به کام خویش نابوده شدیم

  افسوس
  افسوس
  افسوس

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

79 queries in 0782 seconds.