سر تیتر خبرها
تالابِ خاک و خار!

تالابِ خاک و خار!

تا همین چند سال گذشته، سه شاخه ی کارون ازسمت غرب، و رود جراحی ازشرق، درتالاب شادگان به هم می پیوستند وهمانجا آرام می گرفتند. جماعتی ازمسئولان – بنا به دلایلی که حتماً عاقلانه است – همه ی این رودها را منحرف یا برآنها سد ساخته اند. تا آب، به سمتی دیگروبرای کاری دیگرراهش را کج کند.

اکنون تنها مختصری ازآب زهکش های صنایع نیشکررا – که شور وبد مزه است – به تالاب انداخته اند. تا کمی وجدانشان آسایش گیرد. ازدورکه به شادگان و اطراف آن نگاه بکنید خواهید دید که درجاهایی دیگر – بسیار دور تر از شادگان – کشت وکارهست، اما ازتالاب دیگرخبری نیست. این پرسش بی جواب همچنان پاسخ می طلبد. که: ما، به ازای خشک کردن تالاب شادگان، چه ازدست داده ایم و”چه” به دست آورده ایم؟ ازهمه ی تالاب شادگان، تنها باریکه آبراهی موجود است که من با قایقی موتوری، تا حدودی درآن پیش رفتم.

شرمنده می شدم وقتی می دیدم: درخرمشهرو آبادان، یک “تقاضا”ی بطئی ودرونی درسینه ها پای می کوبد. این که مردم دوست داشتند به گذشته ها برگردند. به سی چهل سال پیش.

می گفتند: ازطلابودن پشیمان گشته ایم. مرحمت فرموده ما را مس کنید. دیدم عجبا با شادگانی ها نیزچنین حکایتی است. آنان خواستاربازگشت به گذشته های خویش اند. به روزگاری که اگرهیچ نداشتند، آب داشتند. به وفور. واین آب، برایشان همه چیزداشت.

این روزها همه ی خواسته های مردم شادگان، حتی تالاب نیزنیست. بل داشتن حق آبه ای ازکارون آست. که با آن بتوانند بقدر نیازشان کشاورزی کنند. همین. یک نگاهی به ده تصویری که در ادامه ی مطلب تقدیمتان کرده ام بیندازید.

محمد نوری زاد

دوم دیماه نود و دو

Share This Post

درباره محمد نوری زاد

4 نظر

 1. این “تقاضا ” بیش از 30 سال است که در درون اکثر مردم ایران شکل گرفته است . همان 30 سال پیش از پزشکی که تلاش میکرد ، این تقاضای درون خود را ندیده بگیرد ، به بهانه جنگ و با امید به رهبری که 5 سال پای علمش سینه زده بود ، پرسیدم ، آینده را چگونه میبینی . گفت نمیدانم و ترسم از این است که برویم سر قبر تیمسار نصیری و بخوانیم ، السلام علیک یا طاغوت بن طاغوت .

   
 2. نوری زاد عزیز ، قضیه آب در کشور ما یک مسئله چند بعدی است که نشان میدهد وقتی مدیریت صحیح و یکپارچه بر کشوری حاکم نباشد و منفعت طلبی زودگذر توسط حاکمان به فرهنگ غالب مردم بدل شود چگونه ریشه مردم فعل پذیر را خواهد زد. چندی پیش مطالعه ای داشتم بر خشک شدن دریاچه ارومیه و به نتیجه وحشتناکی رسیدم. قضیه از این قرار است که بدلیل نبود مدیریت صحیح در کشور، مقدرات کشور بر اساس چانه زنی نمایندگان مجلس که فاقد تخصص میباشند و بدلیل قانون نادرست انتخابات با سهمی بیشتر از سهم جمعیتی عمدتا توسط سپاه و امام جمعه های روستاها و شهرهای کوچک تعیین میشوند با وزرای بیکفایت دولت شکل میگیرد. در نتیجه نماینده مجلس نگاه کشوری درازمدت به مسائل کشور ندارد و صرفا در جهت خوشامد کشاورزان منطقه خواستار احداث سدهای بیشتر و بیشتر و اختصاص حق آبه بیشتر برای حوزه انتخابیه خود است. نجات دریاچه ارومیه امروز تنها یک راهکار ساده دارد و آن اینکه قسمتی از حق آبه طبیعی دریاچه که توسط همین کشاورزان به مدد سیستم نادرست انتخابات و اعمال نفوذ ها غصب شده است یه دریاچه اختصاص یابد. اساسا معلوم نیست در کشوری که در بیست و چند سال آینده جزو نقاط بسیار خشک کره زمین قرار خواهد گرفت چه احتیاجی به کشت سیب زمینی و محصولات پر آب دارد؟
  اما مردم محلی در برابر این تغییر مقاومت غیر منطقی میکنند. مقاومتی که با خشک شدن دریاچه ارومیه باعث شوره زار شدن زمین های خود آنها و در نهایت کویر شدن کل منطقه و حتی غیرمسکونی شدن آن منجر خواهد شد. از طرف دیگر در همین زمان که کمبود آب آخرین نفس های دریاچه را میگیرد گروهی از کشاورزان محلی که بعضی عضو بسیج هستند و از رانت حکومتی عدم پاسخگویی هم بهره میبرند با احداث غیر قانونی چاههای عمیق به تسریع فرآیند خشک شدن کمک میکنند. میبینید که در کشوری که دمکراسی جایی ندارد و مطلقه بودن حکومت توسط تریبون های رسمی تبلیغ میگردد عقلانیت و کفایت نقشی در اداره امور ندارد و ناگزیر فاجعه به بار می آورد.

   
 3. ..و در پائین دست نیز تالاب گاو خونی اصفهان و هیات وحش آن به کلی‌ نابود شد

   
 4. باعرض سلام
  همين گزارشات مفت وارزان ازسفرهايي كه درصورت دستور انجام آن ازطرف دولت بودجه اي كلان وبوروكراسي خاص خودش
  راميطلبيد هديه به دولتي كه ميخواهد خدمتگذار مردم باشد كفايت نموده وحجت را تمام ميكند كه ديگر لااقل اين مقولات را به
  بيخبري ازمناطق مختلف كشور ارجاع ندهيد .
  همين حركت رابمثابه يك گزارش پشتيباني كنيدودرعمل ببينيد مردم دراين راستا چگونه همت ميكنند وخدمات شايسته اي را
  ارائه ميدهند . درحاليكه شاهد باشند پس ازيك مقطع زماني تعريف شده ، گزارشگر تصاوير آبادشده همين مناطق رادريك پروسه زماني در منظر مردم قرار ميدهد تابدينوسيله احساس خدمت عينيت يابد .
  انشــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاء الله …………………………..

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

79 queries in 0882 seconds.