سر تیتر خبرها
استعفا می دهم، پس هستم!

استعفا می دهم، پس هستم!

خیلی وقت است که ما مجلس نداریم. حالا ازهرنوعش. وبجای مجلسی که نداریم، درعوض اما دوندگان سراسیمه ای داریم که حریصانه برای رسیدن به صندلی نمایندگی، وبرای پشت سرنهادنِ رقیبان، یقه می درانند ولشگرکشی می کنند وخرج می دهند ویک الم شنگه ای بپا می کنند که بیا وببین. وبعد، به مجلس که پای می گذارند، ازهمان دمِ درِمجلس که نه، ازهمان بدوِ ثبت نام وکاندید شدن، همه ی هیکلِ خود را فرش زیرپای آنانی می کنند که اتفاقاً باید نقدشان کنند. من نماینده ای را دیدم که برای رأی آوردن، هیچ مجلس ختمی را نادیده نمی گرفت. و رقیبش را دیدم که برای رأی آوردن به سرِقبرآدمهایی می رفت که سالها پیش ازدنیا رفته بودند. من نمایندگانی دیده ام که: دستمال بوده اند برای آب بینی دیگران. واکس بوده اند برکفش دیگران.

من نمایندگانی را دیده ام که ازاستفراغ جماعتی ازگندگان ارتزاق می کردند. من نمایندگانی دیده ام که برای بلعیدن یک لقمه نان چرب، خورشید را انکارکرده اند. من نمایندگانی دیده ام که پرپرزده اند برای این که به عده ای بگویند: ما نوکرشماییم. ونمایندگانی دیده ام که هرگزبه یاد سوگند خود نیفتاده اند. هرگز.این که باید ازحقوق مردمی صیانت کنند که به آنان اعتماد بسته اند.

داستان استعفای نمایش گونه ودسته جمعی نمایندگان خوزستان – بخاطرکم دیده شدن بودجه ی استانی درسال آینده – نیزدرهمین ردیف جای می گیرد. یعنی درامتداد همان وادادگیِ مألوف. وگرنه اینان، درسالهای گذشته چرا به یاد فلاکت خوزستان نیفتاده اند؟ خوزستان جلوی چشم اینان دراین سالها پرپرزده و به نفس تنگی افتاده.

گاه به این می اندیشم که: برای خفه کردن یک فکر، یا برای فروکردن یک مرام یا یک آینده یا یک سرزمین به زیرآب، نیازی به زوربازو وهیاهو نیست. بل کافیست به کودن ها و واداده ها میدان داده شود. اینها حتماً همان مرام ها و فکرها و آینده ها را به زیرخواهند کشید.

محمد نوری زاد
بیست ودوم آذرماه نود ودو – اهواز

Share This Post

 

درباره محمد نوری زاد

10 نظر

 1. باز نشر مطالب در فیس بوک می تواند مخاطبین بیشتری را جذب کند

  ———————–

  فیس بوک نوری زاد
  https://www.facebook.com/pages/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%B2%D8%A7%D8%AF/568620139875017?ref=hl

   
 2. با سپاس از جناب نوریزاد . مشخص است استعفاها فقط برای منافع شخصی و نشان دادن خود برای دور بعدی انتخابات . چون این استعفا به کسی ضرر نمی زند و یک هشداری هم به دولت جدید است که فعلا بعضی از نمایندگان از هم برای این امر سبقت گرفته اند . خدا به داد این ملت برسد و انشاء الله ملت هم به خود بیاید و هوشیارتر شود که به چه کسانی رای دهند . انشاء الله . خدا قوت دلاور و سلامت و شاد باشی .

   
 3. درود بر نوريزاد و همه دوستان ..3اين حضرات سر خود استعفا نمى دهند.آقاى روحانى وعده مى دهند كه تصدى گرى دولت بر بخش فرهنگ را بر مى چينند .آقاى خامنه اى مى گويند ما بايد بر فرهنگ نظارت كنيم .مگر مى شود تصدى گرى نكنيم .ما بايد علف هاى هرز فرهنگ را بكنيم و دور اندازيم .ما باغبان فرهنگ هستيم .حالا بماند كه چطور ايشان با اجازه خودش مجوز باغبانى فرهنگ و در واقع سانسور آثار اهل انديشه و اعطاى يارانه يك ميليارد و هشت صد ميليون تومانى را به اسم نشريه نه دى به رسايي و نهصد ميليون تومان را براى نشريه پنجره به زاكانى داده (به شهادت كاظم جلالى رييس پژوهش هاى مجلس و يكى از معاونان ارشاد) .بلافاصله آقاى توكلى مى روند بالاى منبر پاچه خوارى و در مى آيندكه اگر كف خيابان -منظورشان از كف خيابان مردم فهيم و هميشه در صحنه ايران است – داور آثار فرهنگى باشد خب مردم فيلم ده نمكى را به جدايي نادر از سيمين تر جيح مى دهند و پفك نمكى و فست فود را بيشتر از غذاى سالم دوست دارند .رياكارى را تماشاكنيد :انگار تا به حال تيغ سانسور باغبان هاى فرهنگ شامل ده نمكى و قلاده هاى طلا و نشريات زرد مى شده كه حالا آقاى توكلى نگران كف خيابانى شدن فرهنگ شده اند .محكمه مضحك و رسواى مرحوم ماكس وبر در دادگاه نمايشى قاضى صلواتى را كه يادتان هست .گويا اين علف هاى هرز تا كنون محمد مختارى ها و پوينده ها نبوده اند بلكه كتاب مداحى هاى سيب سرخى بوده .از طرف ديگه روحانى ميگه -ميگه ديگه .حرف كه ماليات نداره -بله آقاى روحانى مى گويند من مى خواهم يارانه مطبوعات را به تساوى تقسيم كنم .بلافاصله رسايي در مجلس عربده مى كشه كه خاتمى به چه حق بايد به مراسم وفات ماندلا بره .ماندلا ضد آمريكايي بود و خاتمى مزد بگير آمريكاست .جسارت به فهم دوستان است اگر اين چرنديات را به حساب ترس از ازدست دادن اون يارانه ميلياردى براى نشريه كم تيراژ كاغذ گلاسه اى ايشون تفسير كنم .ظريف ميگه آمريكا ميتونه با يك بمب تمام نيروى دفاعى ما رو ساقط كنه .رييس كل برادران اسكله عزيز جعفرى چون به دانشگاه تهران راهش نمى دند ميره دانشگاه امام جعفر صادق ميگه ظريف درست نمى گه .آمريكا فقط مى تونه زير ساخت هاى ما رو نابود كنه .تفسير اين شير تو شير را به دوستان مى سپرم .فقط اگر عمرى باقى بود بعدا درباره فرهنگ از نظر ديكتاتور ها و فرهنگ به معناى پويش زنده فكر و خرد ورزى بيشتر خواهم گفت .راستى يادم رفت از سخنان امام خامنه اى بگم :ايشان خطاب به٥+١فرمودند :آخر حد يقف شما كجاست تا ما بدانيم چه كنيم .حد يقف يعنى: ترمينال

   
 4. جناب نوریزاد اضافه کنید به لیست مستعفیان ، استعفای امام جمعه خرمشهررا که تازه یادشان آمده برمردم آن دیار خیلی سخت میگذردوگوش کسی هم بدهکارنیست .

   
 5. دوست عزیز

  شما ارسطو و اسکندر را کوچک گرفته اید. نه او چنین بد بود که بسیاری از ایرانیان میگویند و نه ارسطو چنان نابخرد بود. شاید منظورتان اسکندر عصر و ارسطوی عصر باشد. تعبیرش را میگذارم بعهده خودتان.

  و اما خوزستان

  اگر خوزستان چنین بود همان میشد که ایالت نورد راین وستفالن آلمان از اواسط قرن نوز دهم بود تا بیست سال پیش. اکثر معادن ذغال سنگ در ان بودند و متعلق به شرکت های خصوصی. و اکثر صنایع در آنجا بودند که بزرگترین بمبارانهای تاریخ را در سالهای جنگ دوم تحمل کردند و شهر ها تا 90 در صد ویران شدند. و هوایش تا اواخر 1970 از کثیف ترین و تیره ترین هوای المان بود و درصد کارگران در هیچ کجای آلمان به در صد آنجا نمیرسید و همواره دولتی دست چپی داشتند

  واما جنبه دیگر

  دولتهای ایالات آلمان هرچه در آمد و ثروت در ان ایالت بیشتر باشد درآمد بیشتری دارند و دولت ایالاتی که در آمد بیشتری دارد موظف است به دولت ایالاتی که کمتر در آمد دارد کمک بکند و انهم به این صورت که سالانه مبلغی طبق فرمولی در صندوقی پرداخت میشود که موجودی آن طبق فرمولی بین ایالات دیگر تقسیم میشود و بین دولتهای ایالات مختلف همواره بر سر این فرمول جر و بحث است. باز سازی آلمان پس از جنگ تا حد زیادی بخرج این ایالت انجام یافت و اکنون که ذغال سنگ دیگر بازاری به آن خوبی ندارد از ایالات دیگر سوبسید میگیرد و مشکلات بالای کار هم دارد.

   
 6. سلام بر عزیز دل ها استاد نوری زاد
  از نمایندگان زر وزور وتبعیض وبی عدالتی نباید انتظاری غیرازاین داشت

   
 7. برادر گرامی جناب اقای نوری زاد
  خمتتان سلام وخسته نباشید عرض می کنم
  اینها نمایندگان واقعی مردم نیستند بلکه بنده ونماینده زر و زور وبی عدالتی وخفتگی وجدانهایند انتظار کرامت ودفاع ازحق از این جماعت نباید داشت

   
 8. خاطرات خود رامرور کنیم :سال1357در پلاکارد های راهپیمایان وفریادشان این شعار هم بود [استقلال آزادی جمهوری اسلامی] به نظرم باید برای رسیدن به آزادی استقلال داشت. یعنی تا کسی استقلال فکر نداشته باشد وتحت تاثیر وانقیاد دیگری باشد امکان رسیدن به آزادی ندارد ولیاقت آنهم !……حال از رییس مجلس ونایب های او شروع کنیم ….اصلا از قوه مقننه که براساس قانون اساسی مشروطیت وقانون اساسی فعلی باید استقلال داشته باشد شروع کنیم…آیا این شعار محقق شده؟…..با این حساب وضعیت نمایندگان فعلی روشن است؟ باز بیاد داریم که بیشتر نطق آقای خمینی در بهشت زهرا این بود که این دولت ومجلس غیر قانونی است چون از طرف مردم انتخاب نشده اند ودست نشانده/غیر مستقل/اند ونمایندگان مجلسین اگر استعفا ندهند بعدامحاکمه خواهند شد!….

   
 9. سلام بر آقای دکتر نوری زاد عزیز.
  جانا سخن از زبان ما که نه ، از اعماق دل ما میگوئی ! هنوز دق دل هشت ساله دوران کم نظیر و شاید بی نظیر آغامحمود خان احمدی نژاد ول کنمون نیست ! که خبر مسرت بار !!! استعفای دسته جمعی نمایندگان محترم و دلیر استان خوزستان کاممان را شیرین تر از عسل کرد ! واقعاً حق و حقوقشون حلالشون باشد ! از شیر مادر حلالتر ! امیدوارم آنقدر از پله های ترقی بالا بروند که موقع سرنگونی ” استخوانشون سخت تر بشکند ! چرا ؟
  عرض میکنم ! من از این شیران بیشه شجاعت ! و مردان فهیم سیاست !! و روندگان راه مرحوم مدرس !!! فقط دو سوال دارم : آیا در دوران هشت ساله دکتر خان با اون همه ظلمی که در حق استان خوزستان میشد ، این آقایون خواب بودند یا خمار ؟ دوم اینکه : نمایندگانی که برای استیضاح وزیری اجازه رهبری را باید داشته باشند ، آیا در این عملیات دسته جمعی بی اذن رهبری اقدام کرده اند ؟ اونهم در این وانفسای مذاکرات ژنو و ترمیم و بازسازی روابط با کشورهای اروپائی ؟( که اگر ثابت شود بی اذن رهبری بوده باید گردنشان را زد ! ما نمایندگانی را که بی اجازه رهبری حتی آب بخورند را برای لای جرز دیوار هم نمیخواهیم …!!! )

   
 10. با درود

  می گویند اسکندر مقدونی پس از فتح سرزمین های بی شمار. برای فتوحات جدید از سرزمین های پشت خود واهمه داشت. به ارسظو که معلمش بود نامه نوشت و چاره کار را از او خواست. ارسطو به او توصیه کرد برای پست های بالا نالایق ترین افراد را بگذار . چرا که آنان برای ماندن در آن پست . هرجنایت و رذالتی را انجام خواهند داد. می بینیم این روش عینا در این 35 ساله در جمهوری اسلامی اتفاق افتاده.
  بدرود

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

77 queries in 0895 seconds.