سر تیتر خبرها
سخنان محمد نوری زاد برمزار ستار بهشتی

سخنان محمد نوری زاد برمزار ستار بهشتی

ندای سبز آزادی: محمد نوری زاد در مراسم سالگرد ستار بهشتی با تجلیل از مقام این زندانی سیاسی به انتقاد از مسئولان و نمایندگان مجلس پرداخت و گفت:  ما خون فرزند شما را دیدیم، نه تنها انکار نمی کنیم بلکه در کنار شما هستیم. مردم فراموش نمی‌کنند که بدهکار خون شهیدان جنبش سبزند.

وی در مراسم ستار بهشتی با اشاره به خون کسانی که طی سالهای گذشته ریخته شده، گفت: کجا فریاد این عزیزان شنیده می شود؟ اگر صدای فریاد شما را نمایندگان و سیستم قضایی نمی شوند، مردم می شوند. مردم فراموش نمی کنند که بدهکار چه کسانی هستند. شما پرچمدار راه ما هستید که فراموش نکنیم کجا باید برویم.

در حالی که هنوز دادگاه رسیدگی به اتهامات ضارب ستار بهشتی تشکیل نشده است، روز گذشته با حضور جمعی از فعالان سیاسی و شهروندان اولین مراسم سالگرد این قربانی جنایت ناجا برگزار شد.

محمد نوری زاد، نویسنده دفاع مقدس در سخنان کوتاهی با انتقاد از عدم توجه مسئولان و  مقامات سیاسی و قضایی به گفت: کجاست رییس جمهوری ما؟ کجاست نمایندگان مجلس، کجاست یک قاضی. کجایند آنان که فریادشان گوش فلک را پر کرده است. وی ادامه داد: هر فریادی که شما می کشید، رهبر می شنود، نمایندگان می شنوند، قاضی ها می شنوند ولی متعمدانه جواب نمی دهند.

به گزارش ندای سبز آزادی، نوری زاد با انتقاد از کتمان خون ستارها طی سالهای گذشته ادامه داد: خون ستار را پنهان کردند، چون دزدند و از دزدی ها پاسداری می کنند. وی تصریح کرد که مردم فراموش نمی‌کنند که بدهکار خون شهیدان جنبش سبزند. این خون نباید انکار شود.

این زندانی سابق سیاسی گفت: این انقلابی که برای مستضعفان و حمایت از آنان به پا شد، کجا باید از مستضعف دفاع کند. چهره مادر ستار بهشتی، چهره یک مستضعف واقعی است. این خون کجا باید پاسداری شود؟ اگر همه نقاشان جمع شوند تا چهره یک مستضعف را ترسیم کنند، این چهره، چهره مادر ستار بهشتی است.

روز گذشته  از ساعت سه و سی دقیقه بعد از ظهر در امام زاده محمد تقی رباط کریم  واقع در رباط قدیم، قطعه ۷، ردیف ۳، شماره ۱۱ با حضور خانواده وی، نسرین ستوده، رضا خندان، نرگس محمدی، محمد نوری زاد و جمعی از دوستان و نزدیکان ستار بهشتی برگزار شد.

سالگرد ستار بهشتی در حالی  برگزار می شود که دادگاه این قربانی خشونت ناجا که قرار بود هفته جاری برگزار شود، به تعویق افتاده است.

ستار بهشتی کارگر وبلاگ نویس اهل رباط‌کریم بود که به دلیل انتشار مطالب انتقادی علیه حکومت توسط پلیس فتا دستگیر شد. وی نهم آبان ۱۳۹۱ دستگیر و به زندان اوین تهران منتقل گردید، لیکن چهار روز بعد در حالی که به بازداشتگاه پلیس منتقل شده بود، در آنجا درگذشت.

خانواده ستار، هنگام دفن جسد وی آثار کبودی را در بخش هایی از بدن او مشاهده کرده بودند و محسنی اژه ای در اولین اظهار نظر خود وجود ضربه و کبودی بر بدن ستار بهشتی را تایید کرد و پس از آن بود که خبر از مرگ ستار بهشتی در اثر ایست قلبی داده شد.

مادر این قربانی خشونت ناجا تاکنون نامه های متعددی به مقامات مسئول کشور نوشته و خواستار برگزاری دادگاه عادلانه به فرزند بیگناهش شده است.

متن کامل سخنان محمد نوری زاد به شرح زیر است:

 

 

من به سهم خودم تسلیت می‌گویم به این مادر بزرگوار …

من صدای فریاد شما را می‌شنیدم که ستار را صدا می‌زدید، اما مخاطبی پیدا نمی‌کنید. فریاد می‌زدید صدای خودتان را به کسانی برسانید که صدای شما را نمی‌شوند … شما داد می‌زنید تا مگر صدای شما را دستگاه قضایی بشنود. اما من تعجب می‌کنم چرا صدای شما را کسی نمی شنود. گفتم اگر همه نقاشان جمع شوند و چهره‌ای از یک مستضعف را بخواهند ترسیم کنند چهره شما را به عنوان نمونه باید انتخاب کنند. شما تمثیلی از یک مستضعف هستید که این انقلاب برپا شد برای جانب‌داری از آن‌ها. انقلابی برپا کردیم، آتش گرفیتم، سوختیم، کشته دادیم تا از امثال شما دفاع کنیم. فردی مثل شما را پاسداری کنیم از شما صیانت کنیم ولی همه نمایندگان مجلس 290 نفر بر صندلی‌هایشان نشستند و خون فرزند شما را دیدند و انکار کردند. همه قاضیان دستگاه قضا، خون فرزند شما را دیدند و انکار کردند. بیت مکرم رهبری خون فرزند شما را دید و انکار کرد.  

ما آمدیم بگوییم که ما خون فرزند شما را دیدیم و نه تنها انکار نمی‌کنیم بلکه در کنار شما هستیم. داغ شما را می‌فهیمم. سوز شما را می‌فهیم. من دارم نگاه می‌کنم تو این جمعیت چرا یک نماینده مجلس نیست که بیاد بگوید خانم بهشتی، مادر ستار بهشتی، من یکی از 290 نفری هستم که صدای شما را شنیدم؟ یک قاضی بیاید اینجا بگوید که من صدای شما را شنیدم. کجایند مسولین ما؟ کجاست ریس جمهور ما؟ کجاست آقای خاتمی؟ کجایند آنان که فریادشان گوش فلک را پر کرده است؟ آن‌ها شما را تنها گذاشتند. شما چرا باید اینقدر فریاد بکشید؟ چرا حنجره شما باید خسته بشود؟ چرا باید خودتان را بزنید؟

مادر من. شما را انکار کردند به خاطر اینکه اگر صدای شما را می‌شنیدند، باید خودشان را انکار می‌کردند. باید پای بر روی منافع خودشان می‌گذاشتند. خون فرزند شما را انکار کردند به خاطر چی؟ به خاطر این‌که حیثیت تبهکاری دارند. وجودشون تباهکاره است. دزدند و بر دزدی‌ها اصرار می‌ورزند و اگر خون فرزند شما را پاس بدارند، مجبورند به همه خون‌های ریخته شده جواب بدهند و پاسخ بدهند. عزیز من، مادر من. ما در کنار شما هستیم. غم شما را می‌فهیمم. سوز شما را می‌فهیمم و سوز فرزند شما را و راه فرزند شما را می‌دانیم … ادامه می‌دهیم و از این رفتن ها و فریاد کشیدن‌ها خسته نمی‌شویم. شما عزیز ما هستی در خانه تک تک ما حضور داری. من اطمینان دارم هر بار که این‌جا فریاد می‌کشی رهبر صدای شما را می شنود اما پاسخ شما را نمی‌دهد. هر فریادی که این‌جا می‌کشید نمایندگان مجلس صدای شما را می‌شنوند ولی متعمدانه جواب نمی‌دهند. هر فریادی که این‌جا می‌کشید تمام سیستم قضایی ما و قاضیان ما صدای شما را می‌شنوند اما جواب نمی‌دهند.

این انقلابی که برپا شده بود برای حمایت از مستضعفین! چه مستضعفی بالاتر از شما. این چهره، چهره یک مستضعف واقعی است. کجا باید صیانت بشود این حق کجا باید ادا بشود این خون کجا باید پاسداری بشود؟

این‌ها (اشاره به اکرم نقالی، مادر سعید زینالی و شهناز کریم‌بیگی، مادر ممصطفی کریم‌بیگی) فرزندانشان و خون فرزندانشان انکار شده. این مادر شهیدی است که خون فرزندش را نظام ما انکار می‌کند. این مادر فرزندش را ده سال است، بیش از ده سال است که بردند و خبری ندارد و ما انکار می‌کنیم. ما این انقلاب را به خدا قسم بر پا کردیم برای حمایت و صیانت از این‌ها. اینها مستضعفین واقعی سرزمین ما هستند. ما وقتی دست به گلوی آمریکا می‌گذاریم، جر می‌دهیم، حنجرهایمان را و مرگ بر آمریکا می‌گوییم، عزیزانی داریم اینجا که فریادشان شنیده نمی‌شود. این‌ها کجا بروند فریاد بکشند؟

اما من می‌گویم صدای فریاد شما را اگر 290 نفر نماینده مجلس نمی‌شنود، اگر سیستم قضایی صدای شما را نمی‌شنود، اگر رهبر صدای شما را نمی‌شنود، مردم صدای شما را می‌شنوند. مردم فراموش نمی‌کنند که بدهکار چه کسانی هستند، شما پرچم‌های راه ما هستید که ما فراموش نکنیم به چه راهی باید برویم و به چه کسانی بدهکاریم. من به نمایندگی از طرف همه مردمی که سوز این مادر و مادران را در سینه دارند و برای اینکه فراموش نکنیم به چه کسانی بدهکاریم، سر این مادر گرامی را می‌بوسم و به این بوسه افتخار می‌کنم.

—————————————————————————–

https://www.youtube.com/watch?v=PBDkVI2-rTQ

————————————————————————

https://www.youtube.com/watch?v=KFiZLCX9pTc

———————————————————————-

 Share This Post

 

درباره محمد نوری زاد

67 نظر

 1. درود بر شما

   
 2. آقای نوری زاد
  در پاسخ متولد ماه مهر
  ابتدا برای ایشان خیلی متاسفم و آرزوی خوشیختی دارم ؛اما از شما که در جریان وقایع آن سالها بعنوان یک مطلع و شاهد هستید و با وی انگونه هم دردی کردید پرسشی دارم ممنون میشوم نظرتان را بدانم ؛ در همان سالها در محل ما یعنی نظام آباد تهران فردی بود به نام میر حسینی ایشان برقکار بود و مغازه الکتریکی داشت وابسته به هیچ ارگان و نهادی هم نبود جرمش این بود که ریش بلندی داشت آنهم از سر مد آن دوره یا علاقه شخصی یا هر چیز دیگری ؛ وی در حال بازگشت به خانه از محل کار توسط یک تیم از تروریستهای سازمان مورد هدف قرار میگیرد و کشته میشود بعدها که تیم ترور بازداشت میشوند اقرار میکنند که از یک عملیات ترور فردی سپاهی باز میگشته اند دیدند این آقا ریش دارد او را هدف قرار داده اند به نظر شما پاسخ سه طفل یتیم ایشان را که میدهم و چگونه میشود از آنها دلجوئی کرد با مسببین این جنایت چه رفتاری باید کرد؟؟هر کس این موضوع را داستان سرائی میپندارد میتواند به محل یعنی سبلان جنوبی خیابان شهید میر حسینی مراجعه کند و صحت آن را بررسی نماید

   
 3. درود بر Anitaی گرامی؛ آفرین بر وجدان بیدار و روح دردمندت!

   
 4. با سبلم بر دوست عزیز آناهیتا و ذوق شیرین ایشان..واقعیت قضیه این است که آن دانشکاه هدایت اسلامی که در سناریو ذکر کردید برنامه اش دعوت به عقل و ندبیر است و شما اگر با نهادی که بر انسانیت پایه گذاری شده و اصل را هم همان بگیرد وارد شوید آنوقت قطعا چیزهای دیگری هم خواهید دید. ..تمام دعوت پیامبران بر اساس یاد آوری فطرت پاک انسانها است که باید به آن برگشت.. ببینید اگر کسی که به لزوم عبادت بر قدرتی که در هستی است و تمام خلقت هم از اوست قانع نشود و بخواهد که با این باور نماز بخواند فاجعه درست می کند. در مقابل اگر کسی آن عبادت را اصلا قبول نداشته باشد ولی برای ریا کاری سراغ نماز خواندن نرود قطعا انسان بهتری است و مردم از او فایده ها میبرند چون فطرت انسانی اش با دروغ و ریا و حیله ورزی هماهنگ نشده است.
  شاید جان کلام را در این بیان شمس تبریزی بهتر بیابیم. او میگوید” گروهی هستند که روزه گرفتن را قبول ندارند. لذا روزه را می خورند و کفّاره هم نمی دهند چون اصلا قبول ندارند. اینها انسانهای خوبی هستند. گروه دیگر روزه را قبول دارند و اگر روزه را بشکنند و یا بخورند کفّاره آنرا هم میدهند.اینها هم آدمهای خوبی هستند..ولی گروه دیگری هستند که روزه را میگویند که قبول دارند ولی آنرا می خورند وکفّاره هم حاضر نسیتند بدهند.مشکل بشریت با اینها است! چون بر خلاف 2 دو گروه قیلی که صادقانه نظراتشان را می کویند و به آن هم پایبند هستند این گروه آخری شیوه فریب را در پیش گرفته. آن دو بر فطرت انسانی هستند و این آخری نه.
  اگر امروز با کسانی مواجهیم که سخنشان طرفداری مستضعفین است ولی آنها را طی 4 روز زیز شکنجه بقتل می رسانند، اکر دم ار انتخابات آزاد در فلسطین و بحرین میزنند ولی خودشان برای مردم خودشان یک در صد این حرف هم اعتبار قائل نیستند، اگر دم ار اسلام میزنند ولی از اسلام نام ونانش را می خواهند نه پیام انسانی اش، در مورد زنان اساس را بر این می گذارند که ایران و مردمانش همان قبائل بدوی و بی تمدن و تربیت جاهلیت اعراب هستند و بعد ان نسخه ها را برایش می پیچند و اگر سئوال کردن را و چرا گفتن را خوب میدانند ولی برای نوه شیرین زبان 2 ساله خود و اگر با کسانی مواجهیم که علوم انسانی غربی را برای پاسخ دادن به چرای کودکانه نوه گرامی مجاز مدانند و لی برای محافل دانشکاهی جرم و مثالهای دیگری که می توان ذکر کرد ، قضاوت با شما که در کدام یک از گرو های 3 گانه مورد نظر جناب شمس تبریزی قرار می گیرند..

   
 5. حامی محمد نوری زاد عزیز

  سلام عرض می کنم خدمت استاد ارجمند،دانشمند فرهیخته جناب آقای محمد نوری زاد عزیز.آقای نوری زاد ما صدای مظلومیت ستار بهشتی و دیگران را شنیدیم و خودمان را تا پایان عمر مدیون خون به ناحق ریخته شده ی شهدای سبز می دانم.درود بر شرافت شما.خسته نباشی.

   
 6. آنیتا درود بی پایان بر تو

  اینقدر که زیبا و منطقی حرفت را زدی، دیگر جای هیچ حرف و حدیثی باقی نماند

  سپاس و تشکر از اعماق قلبم

   
 7. خلاصه مطلب “ياران” گرامى به صورت نمايشنامه:

  مكان: دانشگاه هدايت اسلامى
  پدر: سلام. فرزندم را آورده ام در دانشگاه شما ثبت نام كنم تا انسان خوبى شود.
  مسول دانشگاه: خوش آمديد. آيا فرزندتان واحد هاى پيش نياز اين دانشگاه را پاس كرده؟
  پدر: چه واحد هايى؟
  مسول: واحد عقل، تدبير و پاك نهادى
  پدر: چند واحد است و بايد كجا پاس كند؟ اگر اين واحد ها را گذرانده باشد ديگر چرا به دانشگاه شما بيايد؟
  مسول: والله چه مى دانم. بخاطر خودتان مى گويم زيرا كسانى كه اين واحد هاى پيش نياز را پاس نكرده باشند در دانشگاه ما تبديل به هيولاهايى مى شوند كه ملت ها را مى چاپند و دمار از روزگارشان در مى آورند. ولى نگران نباشيد خودمان يك روزى دادگاهى شان مى كنيم.
  پدر: چه خوب. چگونه؟
  مسول: در دادگاهى كه قاضى، دادستان، وكيل مدافع و هيئت منصفه اش همين هيئت علمى خودمانند. چون فقط خودمان مى توانيم از پس اين هيولا ها بر بياييم!
  پدر: خوب چرا اين دانشگاه را تعطيل نمى كنيد چون آنها كه خودشان خوب و پاك نهادند كه خوبند. آنها هم كه بدند و اينجاآموزش مى بينند كه بدتر مى شوند و بلاى جان ملتها مىشوند.
  مسول: چه جسارت ها! يعنى تو از علامه طباطبايى بيشتر مى فهمى؟؟؟؟ اما بيا تا يواشكى توى گوش ات بگويم چرا.
  (با صداى درگوشى): آخر سالهاست كه همين فارغ التحصيلان غير پاك نهاد هزينه دانشگاه را تامين مى كنند. مى بينيد همه جا ويرانه شده ولى ما چه ساختمان شيكى داريم؟؟

   
 8. با سلام بر جناب نوریزاد عزیز..در رابطه با بحثی که بین دوستان در رابطه با نقش اسلام در سرنوشت مسلمانان و حال و روز مصیبت بار آنها در بین دوستان بعنوان موافق و منتقد در گرفته ضروری دیدم نظراتی را خدمت همه عرض کنم شاید مفید باشد:
  1- قرآن به تصریح اولین آیات سوره بقره “کتاب هدایت ” است و مخاطب خود را کسانی میداند که از آنها بعنوان “متقین” یاد میکند. در اینجا یک سئوال کلیدی پیش می آید که درک این گزاره را مشکل میکند و ان اینکه بنا باور عمومی ما باید بقرآن رجوع کنیم تا “متقی” شویم. حال چگونه ممکن است که قبل از رجوع به آن “متقی” باشیم؟ پس اصلا کار دین مگر بغیر از ساختن انسانهای متقی است؟. بنظر میرسد یافتن پاسخ به این پرسش شاه کلید جستجو در مورد اسلام ومسلمین باشد.
  2- مرحوم علامه طباطبائی مفس بزرگ قران در این مورد توضیح مفیدی دارند که انسانها قبل از مواجه شدن با “هدایت” رسول نیاز به هدایت قبلی دیگری دارند و آن ره یافتن به فطرت انسانی است و در حقیقت مومنین از دو هدایت بر خوردار هستند اوّل هدایت به فطرت و بعد هدایت تکمیلی پیامبر. بنا به تصریح قرآن بدون آن هدایت اوّلی هدایت بعدی محقق نمی شود. بعبارت دیگر اوّل باید آدم شد و بعد مسلمان!. کسی که “آدم” نباشد و از فطرت بشری خارج شده باشد هیچ توقعی نباید از او داشت. آقای طباطبائی معنای صفت نمازگزاری، زکات دادن و سایر خصائل متقین را اصلا مصداق شریعت نمی داند و می گوید این ها یعنی ایشان باید میل به عبادت داشته باشند و یا میل به مال پاک.وقتی چنین ویژگی در انسان پیدا شد آنگاه تعداد رکعات و میزان زکوت را به او می آموزند.
  3- اینکه دوستان حال و روز مسلمانان را نتیچه قرآن میدانند امری سطحی است و هیچ متفکری در دنیا اینگونه ظاهری نمی اندیشد. برای مثال چرا بخشی از مسیحیان وضعشان عالی است و بخشی دیگر فقیر هستند؟ مگر این تبهکاریها مختص مسلمانان است؟ شما خوب نکاه کنید در بین پیروان همه ادیان و مکانب فاسدینی با یک کیفیت وجود دارند. هیتلر و موسولینی و استالین و سلاطین عثمانی و دستگاه کلیسا و خلافت اسلامی همه به یک نحو دارای دیکتاتورها و تبهکاران و مفسدینی هستند که در ماهیت هیچ تفاوتی با هم ندارند. چون علیرغم تفاوت در باورها در یک چیز شریکند و آنکه “آدم” نیستند.
  4- تعالیم کتابهای آسمانی و آموزه های مصلحین بشری موقعی در فرد مخاطب موٍثر است که مخاطب قبلا به نهاد انسانی و بشری خود برگشته باشد. نکاه این انسان به دین و آموز های نیکو با نکاه دیگر ان فرق دارد.فرقی به میزان آدم بودن ونبودن . کسی که نهاد نا پاکی دارد و در حقیقت نادرستی را به عنوان راه خود بر گزیده وقتی با مفاهیم عالی اخلاقی هم مواجه شود آنها را به فساد میکشد و ابزار ناپاکی خود می کند. اتفاقا قرآن در این مورد بسیار دقیق است وقتی که بر نمازگزاران ریا کار لعنت میفریستد چون بیت المال را غارت میکنند و هیچ خیری درشان نیست و یا عالمان بی عمل و فاسد را چون خرانی میداند که فقط کتاب حمل میکنند بدون اینکه بهره ای از مفاد آنها داشته باشند. قرآن از عالمان و فقیهانی خبر میدهد که خود را جایگزین خدا میکنند و انسانها را به تباهی میکشند. از مردم نادانی یاد میکند که با جهل خود تیشه به ریشه خود میزنند . اسلام دوره قبل از خود را جاهلیت مینامد و انرا دوره ای میداند که بی خردی سکّه رایج بود. در کلام ماندگاری از امام علی(ع) وی چندین گروه را مستوجب عذاب الهی میداند که از جمله حاکمان بعلت ظلمشان، فقیهان به علت حسادتشان که منجر به فاجعه میشود و از همه جالبتر روستائیان و یا اقشار عوام را بعلت جهلشان!. یعنی وقتی ما با تاسی از کمونیستها در اوائل انقالب صحبت از مستضعفین و حزب آنها کردیم غافل بودیم که همان مستضعفین دارند بساط جهل و ظلم گسترده تری را به خاطر جهلشان فراهم میکنند و میشوند آلت دستهای آن حسودانی که کارشان به ظلم کشید. نتیجه آن جاهلیت این مصیبتها است.
  5- ویژگیهای نظامها و یا انسانهای فاسد و ظالم یکی است و هیچ ربطی به دین و آئین خاصی هم ندارد. اگر از دروغگوئی ایرانیها و عقب ماندگی آنها مینالیم باید بدانیم که در تاریخ ما روحانیون و بعبارت دیگر آخوندهائی که قبل از آدم شدن به کسوت هدایت مردم آمده اند نقش مهمی دارند.ولی این ربطی به اسلام ندارد. در دوره ساسانیان هم همین بساط را آخوندهای منحرف زرتشتی براه انداختند. همین کار را روحانیون مسیحی هم در اروپا کردند. آخوندیسم جریانی منحط است که در اجتماعات گوناگون به شکل و بوی خاص در هر جامعه ای رخ می نماید ولی ویژگی مشترکی بین همه انها هست که عبارت از حاکمیت جهل و گسترش آن و گرفتن شخصیت مستقل انسانها است. آخوندها چاره ای به غیر از اینکه اجتماعات بشری را به دوران تاریکی ببرند ندارند. امروز در ایران ما ببینید چه بلائی بر سر مردم می آید. همین ازدواج فرزند خوانده با سرپرست خود که از شنیعترین تفکراتی است که میتواند وجود داشته باشد چه سان در مقابل چشمان رئیس جمهور فرهیخته ما برای امضا قرار میگیرد و یک نفر از عالمان وفقیهان جرات قیام و یا اظهار نظر در مقابل آن را ندارد. کاری که حتّی در دوران جاهلیت هم نفرت انگیز بود امروز به ایرانیان تلقین میگردد تا آخرین نگاهای عاطفی نیز از این مردم رخت بر بنندد. امروز رئیس جمهوری که باید مدافع حق مردم باشد در سخنرانی ها مدام از رئیس جمهور قبلی می پرسد که با این همه پول نفت چه کردی؟ ویکی هم نیست بگوید حضرت آقا اسناد و مدارک الان خدمت حضرتعالی است. شما از چه کسی سئوال میکنی؟ ببین اگر تخلف کرده پرونده اش را بده به قوه قضائیه که حداقل در تاریخ بماند که این آدم چگونه یک ملت بزرگ را به ذلّت و بدبختی کشانده است و با حمایت چه کسی؟ گر چه همین قوه قضائیه با همین پرونده ها اولین متهم خودش است. آخوند ها امروز مجلس را همانطور می خواهند که رضا شاه آنرا “طویله”نامیده بود.
  6- ما چاره ای نداریم که “آخوند ها” را با همان دینی که ازش ارتزاق مرگبار می کنند به محاکمه بکشیم و در این دادگاه باید ترازوی عدلش خود اسلام و علی باشد. باید ببینیم آیا حق سئوال کردن و چرا گفتن فقط برای نوه 2 ساله جناب حداد و رهبری مجاز است و یا این حق برای فرهیختگان هم هست؟ آیا وقتی در جنگ خندق مردم نظر سلمان در مورد جنگ را بر نظر پیغمبر ترجیح دادند متهم به همدستی با کفار شدند و یا اینکه پیغمبر همراه آنان شد و حکم خدا همین بود؟ چگونه است که اگر ما امروز بگوییم جناب رهبری شما سیاست هسته ایتان که بابت آن میلیارده دلار هزینه کرده اید و کشور را به گروگانی صهیونیستها برده اید و ریشه این کشور را برای بی ارزشترین امر ممکن هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ اقتصادی از بیخ زده اید متهم به همکاری با اجانب میشویم؟ اگرمیگوییم که چرا شما در این اوضاع وانفسا چرا پول بی زبان این مردم در مانده را و حقوق کارمندان و کارگران ایرانی را برای پرداخت حقوق ارتش سوریه و خرید تسلیحاتی آن و مشارکت در کشتار صدها هزار مسلمان هزینه می کنید باید متهم به حقوق بگیر خارجیها بشویم؟ ما مبگوییم این رسم شوم زندانی کشی را برای تلافی کردن به هر فکری که داشته باشید غلط است. شما وقتی زندانی را به تلافی حمله چند تروریست میکشی به تعداد خونخواهان اضافه میکنی و این یعنی بدبختی این مردم و انچه تروریستها می خواهند همین است. چرا فرمانده غیور نیروی انتظامی و یا جانشین شیر شکارش را حداقل در مجلس نمی خواهید و سئوال نمی کنید و یا بر کنار نمی کنی؟ امنیت کشور که همه اش زیر ماشین له کرد مردم در خیابان و یا تجاوز به شیعیان در زندانها و یا مرگ تدریجی در حصر ها و آپارتمانهای بی نور نیست. شیوه های که هیتلر و استالین اگر بودند به خاطر آنها به شما کارت صد آفرین میدادند.

  ما امروز تا از جهل خارج نشویم و تا مثل “آدم” به عقل و تدبیر رجوع نکنیم و دایره دانش و فهم را گسترده تر نکنیم و با همان دین گریبان نمازگراران ریا کار و مال مردم خور را نگیریم راه دیگری نداریم والا این دور باطل تا ابد ادامه دارد و آش همان است و کاسه همان.

  ———————–

  سلام یاران گرامی
  سپاس ازشما بخاطر نگارش این مطلب شایسته، و فرانگری بایسته، وخردمندیِ از بند رسته. شاید عصاره ی سخن شما همان دو خط پایانی نوشته ی شما باشد. که:


  ما امروز تا از جهل خارج نشویم و تا مثل “آدم” به عقل و تدبیر رجوع نکنیم و دایره دانش و فهم را گسترده تر نکنیم و با همان دین گریبان نمازگراران ریا کار و مال مردم خور را نگیریم راه دیگری نداریم والا این دور باطل تا ابد ادامه دارد و آش همان است و کاسه همان.

  سپاس فراوان

   
 9. درود بر شهدای راه ازادی

   
 10. جناب نوری زاد، با تشکّر از همه زحماتی که میکشید و اجازه بفرمائید خیلی صریح و بدون اغراق بگویم که ما را به آینده امیدوار کرده اید و به همه ثابت کرده اید که انسانیّت در کشور آخوند زده نمرده است. دوست داشتم برایتان یک چائی دم میکردم و میخوردیم تا خستگی درآید ولی تا آن روز آرزوی سلامتی برایتان دارم و از دور روی شما را میبوسم. در ضمن با تشکّر از اطلاع رسانی قبل از سفرتان. غ

   
 11. آقای متین، دین مانند مومی هست که هیچ پایه و اساس فیزیکی و علمی ندارد و که هر کس بنا خواست خود آن را به شکل مورد نیازش درمیاورد.همین آخوندها با گُل شروع کردند الان هم که به شکل چماق در آورده اند! و امّا اینکه فرموده اید ” نیک میدانید که دین یکی و دارای جامعیت و یکپارچگی”!!! این بُعد فیزیکی و جهان بینی شما کجا را در بر میگیرد؟ حالا مسافرت به خارج پیشکش تان لطفاً یک سری به کردستان و بلوچستان سنّی ها بزنید شاید متوجّه شوید که به غیر از سیاهی رنگهای دیگری هم وجود دارند!

   
 12. هموطن عزیز “متولد ماه مهر” ، اجازه بدهید بهائیان را نازلترین و دون پایه ترین افراد این جامعه فرض کنیم، نیستند ولی ما این فرض را میکنیم! اگر ما به این دون مایگان ارج مینهادیم نه افراد خانوادهٔ شما در اوین اعدام میشدند و نه شما در اوین به دنیا می آمدید! جامعه پیشرفته مدنی و قابل احترام آن است که حتّی حیوانات هم مورد حمایت و احترام باشند. ایکاش افراد خانوادهٔ شما زنده بودند ومطمئنم آنها هم بر همین عقیده بود. امیدوارم معتقد به یک جامعهٔ شایسته مدار باشید که ارجحیت فقط بخاطر شایستگی فردیست وگرنه دست بالای دست بسیار است و آقا زاده های نالایق فراوان

   
 13. آقای نوری زاد سلام
  من وخانواده ام در شهری زندگی می کردیم ودر محله ای که معروف به محله یزدی ها بود وما یزدی نبودیم وما اقلیت بودیم کسی با ما رفت وامد نمی کرد نه کاسه همسایه از ما قبول می کردند ونه به ما تحفه ای از سفره اشان می دادند
  من در آن سال ها معنی اقلیت را فهمیدم تا به تهران کوچ کردیم این جا همه چیز قاطی پاتی بود دیگر ما غریب محله نبودیم کسی را برکسی دیگر شرف ومرتبت نبود شهر شهر ی بود که همه در کنار هم میلولیدند وبیشتر محله هائی را که از نزدیک دیدم هزار ماشا الله همه غربتی بودند وکسی نمی توانست بر دیگری فخر فروشی کند
  وحال واحوال شهرستا ن ها چنین است یک فارس دز بلوچستان به عنوان قجر نامیده میشود
  در حاشیه خلیج فارس به غیر بومیان سرحدی گفته می شود و در این ده کوره دین هرکس که اهل آن نباشد حق حیات ندارد ببینید در کشور های عربی با مسلمان شیعی چه می کنند وببینید در ام القرای اسلام وزیر سایه ولایت ولی مسلمین جهان چه ظلم ها که به کرد وبلوچ و عرب اهل تسنن نمی شود وچگونه بهائیان به بدترین وجه کوبیده میشوند
  آقای نوری زاد نه حکومت های عربی ونه حکومت ولی فقیه هیچ یک کاری بر خلاف آئین رسول الله نکرده اند اعمال ایشان ///////////// این قریه جزمی این دیار حقیر انسان هایش حتی با هم کیش خود به تفرقی بس وحشتناک رسیده اند که اعراب ما را یعنی رافضیان را بدتر از یهودی می دانند
  من می گویم ما از این قریه به خواب مرگ رفته به شهری بزرگ به جهان وطنی به دور ریختن تنگ نظری ها برویم
  ببین عزیز من تو یک پیرزن داغدیده را به محبت می نوازی وفاشیست ها تورا تقبح می کنند والبته حرفشان حق است چون از اسلام درست وواقعی حمایت می کنند وشما هستید که از اسلام تخطی می کنید اسلام فتوای شما را یا هر فقیه دیگری را که با اصل محمد گفته اش مغایر باشد نمی پذیرد پس شما از راه مسلملنی واسلام ناب عدول کرده اید
  ای بی اسلام دست به نامحرم زن
  ای التقاطی
  ای از مجوس بدتر
  ای نجسی که با بهائیت خوش وبش می کنی وپای بچه بهائی را می بوسی
  ای منافق که برعلیه ولی کل مسلمین خود فرموده جهان مطلب می نویسی
  ای بد تر از سلمان رشدی
  آقای نوری زاد فکر می کنید چند در صد شعبون بی مخ ها وفتوکپی نون به نرخ روز خور آن ها این القاب وعناوین را به شما نمی دهند؟ بدون استثنا تمام شعبون بی مخ ها وبزهای دنباله رو ان ها شما را برای اسلام واقعی یک سم مهلک می دانند وپشتیبانی شما از اسلام را برای خودتان باید نگهدارید کسی آن را قبول ندارد چون از خط مستقیم اسلام خارج شده اید
  آقای نوری زاد اسلام یعنی جزمیت ببخشید دین یعنی جزمیت
  مرض ها همه ناگوار وزشت هستند ولی من از مرضی که گریبانگیر من و هموطنانم هست می نالم
  من میتوانم ادعا کنم از هیچ کس بدم نمی آید وبه هیچ کس اهانت نمی کنم جز به جریانی که هجوم آن از بیماری طاعون سواره بدتر است
  پس تورا به جان ابوالفضل دست//////

   
 14. سلام ودرود فراوان برشما ای دلیرمرد عرصه شیران .
  صدایت را که میشنوم بیاد مناجات علی می افتم . نمیخواهم مبالغه کرده باشم. ولی طنین صدایت درزندان خواب رابر نااهلان وخیانتکاران به ملک ودین حرام کرد امیدوارم این صدای رسایت تا شکست کامل ظالمان مستدام باد به امید روزی که صدای استوارت را درصداوسیماملی ایران بشنویم. منتطر هستم باجواب به این پیام من حقیردر راهی راکه شما میروید هر چند ناچیزشریک باشم .
  سلامم را به پهنای افتاب عالم پزیرا باش که شما نمونه مردانگی وشجاعت هستی ای دلیر مرد جاوید ملت ازاده ایران شما را از صمیم قلب دوستت دارند و در حد توانشان یار شما.
  دوستدار شما جانبازورزمنده دوران دفاع مقدس

   
 15. در طول تاریخ آدمها و مسلکهای بسیاری آمدند ورفتند و همین سخن را گفتند که (فهم ما از دین اینگونه است و ما دین را اینگونه میفهمیم و مگر همه بایستی به یک گونه بیندیشند ….) و از این قرئتهای گوناگون است که فرق متفاوت از دین شکل میگیرد و بهائی دین میسازد و درویش فهم خود را از دین میکند و این هرج و مرجی میشود که میبینید ؛در سایه همین تفکر است که سلفی ظهور میکند و غیر سلفی را نجس میپندارد و زن و فرزند او را سر میبرد . اما نیک میدانید که دین یکی و دارای جامعیت و یکپارچگی میباشد ممکن است ایراداتی وجود داشته باشداما به دین وارد نیست بلکه به آنان که میبایستی آن را تبیین و تفسیر کنند و آن بخش از دین را که با بدیهیاتی دینی در تناقض نیست با شرایط زمان هم عرض کنند و ارائه بدهند وارد است . البته پاسخ از روی عصبیت شما تکمیل کننده رفتار بیش از حد احساسی وهیجانی شما در مراسم میباشد .

   
 16. دیکتاتور و آقابالاسر و ارباب وووو را همین طرز تفکر آقا مهدیها و دیگرانی همچون او بوجود می آورند.خمینی یک طلبه ای بود که فارسی را درست نمی دانست و بعد از سالها عربی خواندن و در عراق بودن عربی هم بلد نبود.ولی همین مردم او را امام و رهبر و پیغمبر و حتی خدا…کردند و او هم که آنچنان غره و تشنه قدرت شد که دمار از روزگار همه درآورد.همین خامنه ای را هم که همه می بینیم.این فرهنگ تهوع آور چاپلوسی و تملق مایه تمام فسادها و تباهیها در ایران است.شما چنین فرهنگی در هیچ کشور پیشرفته نمی بینید.در کشورهای پیشرفته چه بالاترین مقام باشی و چه پایین ترین راحت مورد نفد بی رحمانه قرار می گیری و باید جوابگو باشی.بنطر من مبارزه با تفکر دکتاتور پرور در بین ایرانیان از مبارزه با دیکتاتوری بالاتر است.بهمین دلیل معتقدم که افرادی مثل جناب نوریزاد می توانند از همین سایت خود شروع کنند.مسلما مبارزه با تملق و چاپلوسی مانع احترام و رعایت ادب نیست.

   
 17. آقاى متين
  اين چه دينى است كه در آن ربودن و كشتن انسان هاى بى گناه اشكال شرعى ندارد ولى بوسيدن مادر كهنسال آن بى گناه اشكال شرعى دارد؟؟

  در مورد كامنت قبلى: ليست دروغگويى اسلامى را اصلاح مى كنم ( تدليس، تقيه، خدعه، توريه)

   
 18. این آقا رهبر کی هست و کی انتخابش کرده؟تازه اگر رهبر هم باشد و در یک انتخاب آزاد هم انتخاب شده باشد درست در حد یکی از کسانیست که به او رای داده اند و نه بیشتر.این به این معنیست که او را نه مزیتی بر دیگران است و نه احترامی بیشتر.

   
 19. nvfnv گرامى

  در آغاز بگويم كه من هم مثل شما به دوگانه اسلام- ايران باور دارم و باور دارم كه هجوم اسلام، ايران را از يك ملت يكپارچه و مقتدر به كشور تكه پاره و مفلوكى تبديل كرد كه اين فلاكت و چند پارگى فكرى زمينه ساز تاخت وتاز ها و مصيبت هاى بعدى شد. و نيز بر اين باورم كه در هر بزنگاه تاريخى كه مردم برخاستند، روحانيت و اسلام گرايان بعنوان گروهى از مردم، در همراهى با سايرين در پى منافع ملى نبوده اند بلكه در پى منافع گروهى خويش، با فريب مردم با حربه هاى دروغگويى اسلامى ( تدليس، تقيه، خدعه، تويه ) و سوار شدن بر موج آن حركت را به انحراف و زوال كشانده اند مثال هاى آن در تاريخ معاصر انقلاب مشروطيت، ملى شدن نفت و انقلاب ٥٧ هستند.

  و نيز بر اين باورم كه آنچه به نام تمدن و هنر اسلامى مطرح است چيزى نيست بجز هنر و تمدن كشور هاى اشغال و مصادره شده توسط شمشير اسلام. درست مثل آنكه مثلا آقاى ناطق نورى كه در يك خانه اشغال شده مصادره اى زندگى ميكند، معمارى آن خانه را هنر و سليقه خودش معرفى كند! البته ممكنست بعدها بر طبق سليقه خودش تغييراتى در آن داده باشد و آن را زيبا تر نموده باشد ولى ديگر آن سليقه كسى نيست كه از يك حجره محقر آمده بلكه سليقه اش به دليل زندگى در يك محيط برتر، بهبود يافته.

  آنچه اسلام به اين كشور ها داد چيست؟ تمدن مصر باستان، كارتاژ، ايران باستان، بيزانس و و .. را با مصر كنونى،تونس كنونى،ايران كنونى و تركيه كنونى مقايسه كنيد تا بدانيد آنچه امروز اين كشور ها هستند آنست كه اسلام به اين كشور ها داده است.
  من هم باور ندارم ايرانيان با آغوش باز اسلام را پذيرفته باشند. وقتى در قرن ٢١ در عصر دانش بشرى ارتباطات و اطلاعات، استراتژى اسلام گرايان ” النصر بالرعب” است، ١٤٠٠ سال پيش با عشق و لبخند بوده است؟؟؟

  اما درست مثل سيد ابوالفضل باور دارم نژادپرستى راه مقابله با ستم هاى تاريخى نيست بلكه ملت را پاره پاره كرده و نيرو ها را بجاى مقابله با پلشتى حاكم به مقابله با يكديگر به هرز مى برد و اين درست همان است كه اسلاميان حاكم مى خواهند. اسلام باوران ايران اگر حكومت را به اراده ملى واگذارند و دين را بعنوان يك باورقلبى در زندگى شخصى بدانند مى توانند در آغوش ساير هم ميهنان زندگى مسالمت آميزى با رويكرد به منافع ملى همه ايرانيان داشته باشند.
  در ضمن شما هم زياد القاب سيد و سيده راجدى نگيريد ائمه و نوادگانشان اگر مثل بمب خوشه اى هم زاد و ولد كرده باشند نمى توانسته اند اينهمه فرزند تنها در ايران از خود به يادگار گذارند!! بسيارى ازين القاب، قلابى، اكتسابى، فرصت طلبانه، و موج سوارى بر خرافه هاست نظير پزشكانى كه با مد زمانه پيش رفته اند و القاب اين چنينى روى تابلو هايشان برده اند زيرا عوام خرافه زده معتقدند سيد ها دستشان شفاست و پزشكان “سيد و سيده” در مناطق فقير نشين بسيار مراجعين بيشترى دارند.
  اگر روزى ورق برگردد بيشتر اين القاب ناپديد مى شوند.
  البته از حق نگذريم واقعا سيادت، حتى قلابى اش، در مورد برخى، كرامت است شما نگاه كنيد به نمونه سيد قلابى حى و حاضر: “علينقى جهرمى” كه يكهو به لطف سازمان ثبت احوال تبديل به “سيد محمد جهرمى” شد و در اختلاس سه هزار ميلياردى نقش كليدى داشت ولى از جمله به لطف سيادتش از مصونيت پولادين برخوردار شد!!

   
 20. آقای نوری زاد
  شما که روی احمدی نژاد را سفید کردی مگر شما با مادر ستار بهشتی نسبتی داری که با ایشان دست به گلاویز شدی مطمئنی همسر ایشان به این روبوسی راضیه واین کار شما شرعیه یعنی بدون روبوسی نمیشد اظهار هم دردی کرد ؟ البته این را به شما که ادعای مسلمانی داری و مرجع هستید و فتوا میدهید میگوییم ، بنده که برایم قابل حله ، بالاخره کسی که به دام افراط و تفریط می افتد هر کاری ازش بعید نیست .

  —————-

  سلام متین گرامی
  من خودم یک پا آیت اللهم. بله، درست متوجه شدید. من این بانوی کهنسال را به فتوای خودم درآغوش گرفتم و سرش را بوسیدم و او نیز صورت مرا بوسید. مگر قرار است همه ی انسانها یکجور بیندیشند؟ شما با دیانت خود خوش باشید و من نیز با هرآنچه که از مسلمانی فهم کرده ام.
  با احترام

  .

   
 21. نظر دهندگان محترم
  مسئولیت بوجود آمدن حکومت استبدادی و دیکتاتور ی مردم میباشند..
  کشته شدگان به دست رژیمهای مستبد حاکم بر ایران دارای سابقه بس طولانی میباشد. این بنده خدا آقای ستار بهشتی نه اولین است و نه آخرین خواهد بود.ملتی که در فرهنگ خود با افتخار و در حد تعصب خشک ستایشگری غم و قصه، مرده پرستی ،خرافات ، در گذشته ماندن ، قهرمان پروری ، گذشته پرستی ، انداختن مسئولیت گرفتاریها و به فلاکت کشیدن خود و جامعه اش به گردن دیگران را نهادینه کند و نه تنها فکری در رابطه با خروج از وضعیت فرهنگی خود نکند بلکه اصرار متعصبانه بر تداوم آن داشته باشد نمیتواند برای حال و آینده خود فکری و برنامه ریزی بنماید. لذا چنین جامعه ای بستر استبداد و حاکمیت مستبد را برای جامعه خود فراهم میکند و نتیجه استبداد مرگ غیر طبیعی گسترده و بدون پاسخگو شهروندان آن جامعه میباشد.
  به امید روزی که عقل و خرد و اندیشه در همه ما ایرانیان به حد اعلا برسد تا فرهنگ سکولاری (جدائی دین از دولت) – که پله اول پیشرفت ایران است – در فرهنگمان نهادینه شود و دولتی منتخب مردم و برای مردم و پاسخگو به مردم را برپا کنیم.
  مهدی

   
 22. متولد ماه مهر

  من در زندان اوين متولد شدم آقاي نوريزاد؟ سال سياه ٦٠ در بند ٣٥٠ اوين! مادر و پدرم اعدام شدند و بعد دايي هام…آقاي نوريزاد ما ارجح تر هستيم يا بهائي ها؟؟؟؟

  ———————-

  سلام نازنینم
  همه ی شما ارحج اید. همه ی اسیب دیدگان. همه ی غارت شدگان.
  می دانی شما با همین یک خط چه طوفانی در من برانگیختید؟
  من مانده ام آن درون طوفانی شما مگر با اسلام این آقایان یک ارتباطکی حتی برقرار می کند آیا؟
  اینها به دنبال چیستند جز قدرت؟
  واویلا
  وشرم برما که مردمان خود را و بخت آنان را سوختیم و اسمش را اسلام نهادیم.
  با احترام

  .

   
 23. سلام به نوری زاد که عضوی از خانواده ملت ایران است
  دوستی برای یک شعر فرستاد خواستم شما هم آن را بخوانید و لذت ببرید. دراین شعر با کنایه و طنز به مقوله سیاسی شدن هرچیز دم دست اشاره شده. فکر می کنم این شعر از اقای قزوه است. شاعری که درتقسیم بندی ها شاعر حکومتی لقب می گیرد. پس در انتشار آن منعی نباید باشد.

  ————-

  *ملا سوار خر شد گفتند این سیاسی ست*
  *بایرامقلی پدر شد گفتند این سیاسی ست*
  *در داستان گلعنبر نُه بار بچّه زایید*
  *نُه تا همه پسر شد گفتند این سیاسی ست*
  *دل می خورند و قلوه خوبان شهر با هم*
  *تا شام ما جگر شد گفتند این سیاسی ست*
  *هنگام آب خوردن دستم به مانعی خورد*
  *لیوان ما دمر شد گفتند این سیاسی ست*
  *یارو قمر قمر گفت گفتند بی خیالش*
  *تا ماه ما قمر شد گفتند این سیاسی ست*
  *دانشجویی ز کرمان از بخت بد هنر خواند*
  *یک روز باهنر شد گفتند این سیاسی ست*
  *یک چشم عمه چپ بود گفتند اجتماعی ستi
  *بابا بزرگ کر شد گفتند این سیاسی ست*
  *اشتر جملچه زایید گفتند این عجیب است*
  *گاو حسن بقر شد گفتند این سیاسی ست*
  *گفتند اعتراضات کار برنج هندی ست*
  *کوبا پر از شکر شد گفتند این سیاسی ست*
  *روزی کنار دریا موجی عظیم آمد*
  *شلوار شیخ تر شد گفتند این سیاسی ست*
  *در فوتبال روزی دروازه بان زمین خورد*
  *دردش که بیشتر شد گفتند این سیاسی ست*
  *عطّار نسخه ای بست گفتند شبهه ناک است*
  *خیّام کوزه گر شد گفتند این سیاسی ست*
  *شاعر به فکر افتاد مردن چه چیز خوبی ست*
  *آماده سفر شد گفتند این سیاسی ست

   
 24. : عرض ارادت و خاکساری به عظمت رادمردی چون شما

  با شيخ از شراب حكايت مكن كه شيخ / تا خــــون خلق هست ننوشد شراب را ……سلام چناب نوریزاد عزیز..بزرگوار میدانم وقت شریفتان شاید مجال خواندن دلنوشته های این حقیر را نداشته باشدو شاید هم گرفتن وقت مجاهد گونه ات حرام باشد..ولی هر چه هست نمیخواهم از ذهن مبارکت محو شوم چرا که همیشه دستی به اسمان از برایت داشته ام…بنده از مدیران مدارس بازنشسته اموزش و پرورش در کرج..خاطر شریفتان هست دقایقی هر چند کوتاه زمانیکه همسر محترمتان به ازمایشگاه تشریف برده بودند جهت عرض ادب و دست بوسی خدمت رسیدم…به شجاعتت صبوریت و حلمت و بینشت و عظمتت و دینداریت و……..بسیاری از اوصاف شریفت غبطه میخورم ..برایت ای عزیز همانند همیشه دستی به اسمان دراز داشته ام تمام دلنوشته هایم را در این یک خط خلاصه میکنم که شما در تفسیرش استادید و محقید سزاوارتر….. با شيخ از شراب حكايت مكن كه شيخ / تا خــــون خلق هست ننوشد شراب را …..خدای حسین ع یار و نگهدارت…ارادتمندو دعاگویتان..

   
 25. باسلام
  جناب آقای نوری زاد
  بنده چند روزی است که بطور تصادفی با شما و اندیشه هایتان آشنا شدم برای من تغییر موضع به این سرعت وبه این شدت بسیار تعجب آور است،کسی که تا به آن حد پشتیبان ولایت است،چگونه در مدت کوتاهی همگان را به عدم پرداخت وجوهات شرعی،آن هم به هر عالمی،نهی می کند؟و مسایل دیگری از این دست…
  آیا بهتر نیست قدری رعایت حرمت علما را بنمایید؟
  بر شما چه گذشته؟

   
 26. باسلام

  آقای نوریزاد من نامه های شما روخوندم…نامه های خوبی بودولی شما رعایت ادب واحترام رونمیکنید…من نه بسیجیم نه کارمندفلان اداره ای ..من بیکارم شما میتونیستین لااقل ازرهبربا الفاض خوبی استفاده کنین.آدم باید حتی با دشمن خونی خودش هم ازلفظ های بدی استفاده نکنه.واینکه مگربهابیت دین خداییه.اگراینطوربودهردم کسی گروهی میساخت وادعای پیامبری مبکردوببینین اونوقت چقدرپیامبرداشتیم ودین اونوقت سنگ روسنگ بندنمیشد.لطفا مشکلات روبگین البته با احترام وادب.

  با تشکرواحترام.علی باقری

  ——————————-

  سلام جناب باقری گرامی
  چشم. من قبول دارم که ما درهمه حال نباید از دایره ی ادب خروج کنیم. تلاش من دراین سالها نیز همین بوده. اما مراقبت بیشتری خواهم کرد. یک سئوال اما: حالا این خود رهبر آیا درقبال این مردم مسئولیت هایی دارد یا ندارد؟ واگر دارد شما یک نمونه بگو که در این مورد ایشان مردم را در باره ی حقوق حتمی و بنیادی شان محترم شمرده است.
  با احترام

  .

   
 27. سلام محمد عزیز!
  از راه دور دستان شما را میبوسم.ابوذر غفاری زمان ما.واقعا دستگیری و احوالپرسی از خانواده شهدا و بازماندگان جز کارهای علی‌ گونه است.کاری که ما جرات آن را نداریم.
  محمد عزیز!از درگاه خداوند برای من حقیر دعا کن.که گوشه‌ی از جرات ابوذر گونه تو را به من هم عطا کند.محتاج دعا!دوست دارم آزاد مرد زندگی‌ کنم و بمیرم.
  با سپاس
  سجاد
  مونستر_آلمان

   
 28. سلام
  جناب دکتر
  مختصر بگویم که دو بوسه افتخار امیز از شما در این روزگار یر درد و محنت بسان خورشیدی نورانی و زمردین بر تارک مذهب انسانی ملت ایران درخشش خواهد گرفت و افتخاری بر جوانمردی راد مردان بی ادعای شیعه خواهد شد و سیاهی و تباهی و ننگ و نفرت بر کسانی که در یستوهای حجره و حوزه خود خزیده و دایما دستور قتل و شکنجه و ارتداد صادر میکنند

  به این بوسه های جنابعالی افتخار و شادمانی میکنم و منتظر بوسه های شرافتمند دیگر شما هستیم

   
 29. تا قبل از دیدن این ویدیو سخنان شما بر مزار شهید ستار بهشتی؛ شما رو یک آزاده قهرمان می پنداشتم. شما رو یک مبارز نستوه می پنداشتم. ولی این ویدیو باعث شد من به یک حقیقتی فراتر از این مسایل برسم. و اون اینکه : همیشه دوست داشتم محضر حضرت علی (ع) رو درک کنم … ایضاً امام زمان (عج) رو … ولی شما این عتش من رو سیراب کردی … بارقه ای از وجود نورانی اون حضرات در شما دیدم. این را نمی گویم که به خود افتخار کنید. این رو می گویم که خودم ببالم به این توفیقی که بهم دست داد. هرگز فکر نمی کردم مستند ساز جنگ دهه 60 بتواند روزی یک چنین مقام عظیم و رفیعی کسب کند. بوسه شما بر کف پایه پسرک بهایی و مادر شهید ستار بهشتی بی تردید اجر اخروی بس گزافی برای شما در پی خواهد داشت. تا ابد به شما افتخار خواهم کرد و غبطه می خورم به عظمت
  روح و شخصیت شما …

  تو رو خدا دعا کنید برای همه
  همین دعاهای امثال شما بوده که کم کم داره وضع بهتر میشه

  التماس شدید دعای خیر
  مهدی

  ——————————–

  سلام آقا مهدی گرامی
  سپاس از محبت سرشار شما
  مرا تاب و لیاقت اینهمه محبت نیست.
  امید که راه را گم نکنیم
  و راه بگشاییم
  با احترام

   
 30. جناب اقاي نوريزاد
  از شما متشكرم وشما را تحسين ميكنم وبه فضايل شما به مردانگى. به شجاعت به ميهن پرستى وانساندوستى وبه ازادگيتان غبطه ميخورم
  ايكاش اندك بسيار كمى از اين صفات در اكثر مردم بود تا اينگونه بسرمان نميامد
  برادر عزيز من خود بيشتر از شما به واژه اقليت چه قومى وچه دينى اعتراض دارم چون همه اقوام اين سرزمين ايرانى هستيم وداراى ايين وگذشته مشترك دين ومذهب هم مسايليست شخصى كه متاسفانه در اين حكومت اين اختلافات مطرح ومرتب به ان دامن زده ميشود
  من خود كرد هستم وبينهايت عشق وطنم وتماميت ارضي انرا دارم ولى متاسفم كه گاهى بعضى از جريانات كارد به استخوان ميرسانند
  من براى سربازان بيگناهى كه در سراوان قربانى عمل تروريستى كور شدند داغدار شدم وبيشتر براى اعداميهاى بيدفاع ودر بند بلوچ كه اعدام انها واقعا اوج شقاوت ووحشيگرى بود وبيشتر متاسف شدم كه اين جريان حتى بين جريانى كه خود را اصلاح طلب يا سبز ميدانند انعكاس در خور را نيافت
  اميدوارم روزي بيايد كه اين ملت دو باره هموطن شوندومثلا يك بلوچ بگناه بلوچ بودن اينگونه غريب وبيدفاع نماند

   
 31. سلام اقای نوریزاد…
  ویدئو رو دیدم یه حالت خاصی از غرور و غم و افتخار به امثالی چون شمای و مدیونی به من دست داد…
  در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم / سرزنشها گر کند خار مغیلان غم مخور…
  به امید آزادی…

   
 32. جناب برادرى بنام مهدى كه نوشته اند در سال ٨٨ كه مردم تهران قيام كردند كردها چرا به انها نبيوستند بايد عرض كنم برادر كمى اطلاعات عمومى وتاريخيت را بالا ببر وبعد قضاوت كن
  اولين قومى كه بر عليه حكومت اخوندى قيام كردند ودر رفراندم هم نه به حكومت اخوندى گفتند كردها بودند
  از شما اقا مهدى سيوال ميكنم ان روزى كه حكومت در قارنا دست به قتل عام مردم از زن وكودك وپير وجوان زد شما كجا بودى وتهرانيها اصلا اخ گفتند؟
  ان روزى كه حكومت اخوندي بر خلاف تمام كنوانسيونهاى بين المللى در ربط سردشت از بمب ناپالم استفاده كرد وهنوز بعد از سي سال مجروحين ان زجر ميكشند شما وامثالهم اخ گفتيد؟
  ان روزيكه در سنندج دو برادر جوان شهريار واحسن ناهيد را جلو جوخه اعدام گذاشتند در حاليكه روى برانكار بودند يعنى از تخت بيمارستان با برانكار شهريار را جلو جوخه اعدام بردند جنابعالى اخ گفتيد؟
  ان روزيكه شهلا ونسرين كعبى را فقط وفقط به جرم اينكه برادرشان پيشمرگه بود اعدام كردند شما اخ گفتيد؟
  اين روزها در بسيارى از رسانه ها در مورد شكنجه وتجاوز در زندانهاى ايران صحبت ميشود از جمله تجاوز به زندانيان در كهريزك
  ولى ايا شما وقتى از روزهاى اول انقلاب اين جنايت در زندانهاى كردستان شروع شدايا اعتراضى كرديد؟
  ايا ميدانيد از همان روزهاى اول انقلاب در بسيارى از نقاط كردستان برا ى پس دادن جنازه اعداميها خانواده هاى داغدار مجبور بودند پول تعداد گلوله ها را به حكومت بدهند ؟
  نبايد بدانيد چون معمولا مسايل اقليتها درد امثال شما تهران نشينها نيست بگذريم از برادر عزيز وگرامى اقاى نوريزاد وامثالهم ولى امثال شماايا براى ١٦ زندا نى بيدفاع بلوچ كه در اسارت وفقط براى انتقامجويى اعدام شدند چه عكس العملى نشان داديد؟
  اتفاقا اقليتها به اين نتيجه رسيده اند كه هر تغييرى در حكومت بايد توسط تهرانيها با ان همه جمعيت ايجاد شود با يك روز به خيابان امدن تهرانيها كار به جايى نميرسد همانگونه كه كردها سالها كشته واعدامى دادند وهنوز هم ايستاده اند اگر تهرانيها هم همتى ميكردند ويك هفته مقاومت بكنند حكومت ماستها را كيسه ميكند
  ودر ضمن در بين كشته شدگان جريان ٨٨ در تهران چند شهيد كرد داشتيم

  ———————

  سلام آقا رضای گرامی
  از شما و از سایر هموطنانم تقاضا دارم برویم به سمتی که دیگر این واژه ی ” اقلیت های مذهبی ” را به دره ای عمیق بیندازیم و دفنش کنیم. درآینده ی سرزمین ما واژه ی اکثریت واقلیت هیچ خریداری ندارد الای پای صندوقهای رای. پس همه یکسانیم. شوربختانه همین که می گوییم: اقلیت ، هجومی از محدودیت ها و جهالت ها و محدودیتها بسمت همان اقلیت پرتتقاب می شود.
  پس:
  تقسیم بستن مردم به اکثریت اعتقادی و اقلیت اعتقادی هرگز درمیان ما جاری نخواهد بود و ما همگی درقبال یکدیگر مسئول و متوقعیم.
  با احترام

  .

   
 33. خیلی مردی آقای نوری زاد ، شما واقعا آدم شجاعی هستید که تو ملا عام بر علیه این جنایتکارا حرف میزنید . همین الان که من دارم این متن رو تایپ میکنم انگشتام میلرزه ! میترسم فردا صبح بیاند جلوی خونمون و ببرندم جایی که عرب نرفته ! خیلی مردی آقای نوری زاد ، خیلی مردی ، خدا پشت و پناهت .

   
 34. سالهاست هر سحر در دلم به سراغ اعدامی ها و زندانیها و خانواهایشان میروم و یادشان میکنم. منهم ضمن عرض ادب و احترام بزانو میشوم و پای به خاک افتاده را میبوسم و به مادرشان تعظیم و اظهار همدردی در غم سوزناکشان مینمایم و به اجدادم سوگند یاد میکنم آنچه در توان دارم بکار بگیرم تا خون عزیزان پایمال نگردد. اینک زمان شروع عمل فرا رسیده که به مقابله هماهنگ برنامه ریزی شده و سنجیده با جنایتکاران بپردازیم. بدون تردید مردم پیروز خواهند بود.
  در کامنتهای قبلی ام عرض نمودم بنظرم راهکار دراجرای موارد زیر میباشد.
  ۱. اعتصاب در تولیدات برای فلج نمودن و قطع درآمد حکومت ضد انسانی و ضد ایرانی.
  ۲. تحریم بعضی کالاها از طرف مردم که به خود مردم آسیبی نرساند.
  ۳. شناسایی عوامل مستقیم عوامل سرکوب مردم.
  ۴. گسترش ارتباط با همه مردم در همه جا مانند فامیل و دوستان و پخش خبر و راهکار.
  ۵. آمادگی پیشروان و مردم برای مقابله پر هزینه و طولانی. طوریکه مرگ و زندگی و داخل یا خارج زندان دیگر مفهومی نداشته باشد.

  موارد دیگر را برای ضربات نهایی از داخل و خارج بر پیکر جنایتکاران بعدأ بعرض میرسانم.

  برای کسب آزادی و استقرار نظام انسانی و ایرانی و رسیدن به سعادت نیاز به کمی فداکاری و از خود گذشتگی میباشد. حقیرانه از همه استدعا میکنم با هم متحدانه و هماهنگ عمل نموده و به آینده فکر و برنامه ریزی نمایند. پیروزی حتمی مردم دیر یا زود فرا خواهد رسید.
  از ایرادات نوشته هایم پوزش میخواهم و از همه حاضرین در مزار تشکر و قدر دانی و از مادران داغ دیده برای عزیزان قهرمانان دلداری و تمجید مینمایم.
  با عرض معذرت از اینکه باید گمنام باشم.

   
 35. درود بر تو ودیدگاهت درود بر تو مرد شجاع ودرود بر امسال تو .ولعنت به بیغیرتهایی که مملکت را چپاول میکنند

   
 36. با درود به آقای نوریزاد عزیز،
  مطلبی در نظر داشتم بنویسیم که پس از خواندن کامنت‌های دوستان، دیدم به بهترین وجه نوشته شده است.حسابی‌ استفاده کردم و یاد گرفتم.دست همگی‌ شما دارد نکند که مراجعه به این سایت شده اولین کاری که با اشتیاق به آن مراجعه می‌کنم.افرادی که کمتر یا اصلا همدیگر را نمی‌‌شاسند، اما از ورای نامها بطور مرتب با چهره‌هایی‌ آشنا با دل و دنیای خویش دیدار می‌‌کنند.به نظرم این سایت روز به روز دارد بارور و باروتر می‌‌شود. و اما بعد، باز از ماشین فتوا ( مکارم)، با اشارت و سفارشی فتوایی، گرفتند و مدیر مسئول روز نامهٔ بهار، آقای پور عزیزی را بازداشت کردند.‌ای زنبور عسل مهربان و صمیمی‌ و نشانه‌ای بارز از آیت خداوندی، تو با چه همت و تلاشی شهد و عصارهٔ گلها و گیاهان را می‌‌مکی و چی‌ تحویل طبیعت و ما انسانها می‌‌دهی‌؟ آنهم بی‌ هیچ ادعایی!! و تو‌ای کسی‌ که در نابودی نیشکر و کشتگران از هیچ بی‌ رحمی فرو گذار نکردی، چه مصرف و فایده‌ای برای این ملک و ملت داشته‌ای جز همهٔ آنچه ما ایرانی جماعت شاهد و ناظرش بوده ایم؟ با این پای لب گور،یعنی‌ هیچ چیزی جلودار تو نیست که سر سوزنی تو را ولو برای لحظه‌ای به تفکر و تعمق وادارد؟ راستی‌ نکند انتظار حرمت و احترامی هم داری؟ کاش کسی‌ مانع در غار را برای ایشان کنار می‌‌زد تا این چار صبای مانده تا آخر خط یاد می‌‌گرفت در چه تاریخی می‌‌زیسته است.

   
 37. سید ابوالفضل

  بردیا استقامت گرامی
  درود بر شما
  قلم مهربان شما باز هم نکته ای نغز ، در نفی نژاد پرستی و بیزاری از نژاد پرستان ، تحریر کرد . خواستم بگویم “جانا سخن از زبان ما می گویی”.
  من نیز به سهم خودم ، سپاسگزار انساندوستی و مهربانی شمایم .
  ارادتمند
  سید ابوالفضل

   
 38. آقای نوری زاد سلام
  نمی دانم امکانات به شما اجازه می دهد صفحات مختلف سایتتان را بگونه ای سامان دهید که بشود هر شخصی برای جوابگوئی به یک مطلب یا فردی در ست ذیل همان مطلب نظر خود را بیان کند؟
  این موضوع بسیاری از سو تفاهم ها را از بین می برد ودر عین حال هرکس تکلیف خودش را می فهمد وتازه جواب نیز به دل گوینده وشنونده می نشیند ومهمتر از همه کار قضاوت را برای کاربران آسان می کند
  لطفا ببینید چکار می توانید بکنید ممنون

   
 39. محمد مهدوی فر

  درود ما به یک یار بهشتی
  چه نیکو بست او بار بهشتی
  بیا از چشمهامان خون بباریم
  درود ما به ستار بهشتی

   
 40. اگه جرات میر حسین یک صدم شما بود شاید سرنوشت دیگری غیر از این بنفش داشتیم.

   
 41. اخیرا یکی از آیات عظام خواستار برخورد با شخص نویسنده روزنامه بهار (آقای علی اصغر غروی) شده بود که به زعم ایشان، به اعتقادات شیعیان توهین کرده بود. اینکه اصولا آقای غروی در این مقاله چه نوشته که عده ای را خوش نیامده، و اینکه آیا برخورد با یک مقاله و با یک روزنامه با این شیوه درست است یا خیر خارج از این مقال است. اما من به یاد نمی آورم که این مرجع و یا سایرین در طول این یک سال خواستار رسیدگی به ظلم رفته بر ستار و مادرش شده باشند. حال سوال اینست که آیا اگر حضرت علی زنده بود، با نویسنده مقاله روزنامه بهار برخورد می کرد یا با قاتل ستار؟

   
 42. درود بر مادر ستار بهشتی
  درود بر استاد عزیز وگرامی دکتر ملکی
  ودرود به شجاعت ودلیری آقای نوریزاد عزیز

   
 43. با سلام و خسته نباشید خدمت استاد نوریزاد عزیز .همتّ وغیرتو شجاعت شما ستودنی است آرزو میکنم من هم آنجا بودم ودستتان را می بوسیدم .اشکم امان نمیداد مطلب را بخوانم .در ضمن خواستم بگویم وقتی افراد ناآگاه دست بقلم میبرند و ناسپاسی میکنند من شرمنده میشوم و عذر خواهی میکنم .مبادا دلسرد شده بحال خودمان واگذاری . وجود شما در کنار ملّت نوری در ظلمت وسیاهی است .حقّ نگهدارتان

   
 44. نظرات مردم در فیس بوک برای همین مطلب

  سلام به نوری زاد این هموطن غیور و با ادب
  ای ایرانی
  ای مسلمان
  ای انسان
  دیدم نظرات مردم در فیس بوک تحت همین سخنرانی شما خیلی خوب است که در سایتتان هم بیاد برای تاریخ بمونه
  تقدیم به شما و خواننده هاتون
  مرسی
  سجاد از آلمان

  ——————————

  Ariyo Barzan آقای نوری زاد اگر بهشتی در کار باشد ان را برای خودت خریدی
  Like · Reply · 1 · 9 hours ago

  Ahmad Maleki فریاد رسای نوری زاد در همراهی با مادران داغداری که فرزندان جگرگوشه آنها فقط بدلیل اظهار عقیده به طرز فجیعی بشهادت رسیده اند در سالگرد پرستوی آزادی و عشق ایران ستار بهشتی یک زنگ خطر سهمگینی بر علیه حکومت سراسر ظالمی است که از حضور نفس های این مادران در وحشت تمام بسر می برد و پایه های حکومت دیکتاتوری که در خون قرار گرفته است با صدای رسای هر انسان باورمند به تلاطم در می آید شجاعت و رفتار همین مادران داغدار و انسانهای وارسته ای چون نوری زاد به حمایت از خون مظلوم و نکوهش کردن رفتاری بغایت ظالمانه با فقیرترین قشر جامعه ایران، همچون خانوادده ستار بهشتی کارگری که نان آور تنها مادری رنج دیده و داغدار بود که با بدترین شکنجه ها در زندان خامنه ای یک هفته شکنجه شد و روحش جاودانه شد.

  خون ستار بهشتی و دیگر فرزندانی که مظلومانه کشته شدند تا این تخت ستمگر را سرنگون نکنند هر گز خشک نخواهد شد و فریاد رسای مادر ستار بهشتی حکومت سراسر ترور و وحشت خامنه ای را به چالش کشیده است.

  اما عجیب ترین حکایتی که در قرن 21 در ایران اتفاق افتاده است و هنوز ادامه دارد سکوت مرگبار هزاران و میلیون ها شخصیت سیاسی، فرهنگی،علمی،دانشگاهی، هنرمند، و و …. و حتی روحانی در داخل ایران است که ظلم و ستم به این آشکاری را می بینند و لام تا کام سخنی نمی گویند.

  دولت روحانی که دم از عدالت، میانه روی، خرد، و تعامل با جهان را دارد چنان مکارانه و بی نهایت حیله و دغل کاری از کنار این ستم که هیچ حد و اندازه ای برای آن نمی توان یافت چشم می پوشد و انگار که هیچ اتفاقی روی نداده است.

  این روزها می گذرد اما این سکوت وخاموشی مرگبار تک تک انسانهایی که نفوذی داشتند، سوادی داشتند، اسم و رسمی داشتند، و خلاصه می توانستند انتقادی به این همه بیدادگری و ستم انجام دهند اما مرگ را با چشمانی باز خریدند و با سکه ای همه چیز را فراموش نمودند برای همه زمانها خودشان را از صفحه راستی و حقیقت روزگار پاک کردند و اگر نامی از آنها بماند آه و نفرین این مادران تا ابدیت نامشان را به ننگ رنگ خواهند زد.

  در سالگرد ستار بهشتی از خیل میلیونی شخصیت های مختلف فقط انسانی وارسته و تغییر یافته فریادش به آسمان رفت و تاثیر خود را بر زندگی تک تک ایرانیان و بخصوص حکومت مطلقه فقیه گذاشته است، چرا که دیر یا زود حکومتی که لحظه ای کشتن انسانها غافل نمی ماند سرانجام این فریادها سیلی عظیم بپا می کنند که بنیانشان بر اندازد اما ای کاش ما نیز سهم خود را دردفاع از این مادران داغدار بطور مستمر و همیشه انجام دهیم

  و خط بطلانی بر کشتار انسانها بکشیم مرگ و شکنجه را برای همیشه از ایران عزیز پاک نمائیم. همین رفتار نوری زادها، مادران داغداری همچون سعیدزینالی، نداها، ستاربهشتی ها و ….. هزاران مادر رنجدیده دیگر سرانجام ما را به پیروزی نور بر ظلمت و رسیدن به آزادی کمک خواهد کرد.
  10-8-1392
  Like · Reply · 5 hours ago

  Ahmad Hedayat Monfared صعود این همه شعور و بزرگی بر شما مبارک باد و وجودت سلامت و غزتت زیاد
  Like · Reply · 21 hours ago

  Maseoud Kazemi این کار خوب است اما کاش سری به خانواده اعدامی های سنی در کردستان وزاهدان میزدید یادتان نره زمانی آقای فرزاد کمانگر را اعدام کردند وجنازه اش را هنوزهم تحویل نداده اند استان کردستان تمام بازارش بسته شد وحتی به خانواده اش اجازه فاتحه در مسجد راهم ندادند آقای نوری زاد من همچنان که با کشتن هرنوع انسان باهرنوع تفکری مخالفم،مخالفم کارشما نیز هستم که انجام میدید گزچه شاید سهوا یا عمدا باشد واقعا شما این کار راه شروع کردید باید زیاد تیزبین باشید تا کسی احساس تبعیض همدردی نکند
  Like · Reply · 53 · 21 hours ago
  Hide 18 Replies

  محمد نوری زاد سلام مسعود گرامی. من پابپای حقوق همکیشانم، از حقوق همه ی اقلیت ها و دیگرانی که هیچ بخدا اعتقاد ندارند سخن گفته و نوشته ام و بخاطر همین سخنان بسیاری از دوستان همکیش خود را از دست داده ام. سفر بعدی من به همان دیار است. به امید دیدار
  Like · 55 · 20 hours ago

  Maseoud Kazemi آقای دکتر کاش در اون طرف مرزها بیاید ببینید که چه اوج تبلیغاتی برعلیه شیعیه درمورد اهل سنت وجود دارد آقای نوریزاد این قشر وبخصوص کردهای کرمانشاه وایلام واقعا در اوج مظلومیت دارند به سر میبرندباورکن اینجا همه میدانتد که حکومت علیه اشون تبعیض اجرا میکنه بیشترین اوج اعدام مربوط به کردهای استانهای کردنشین است انشالله کاش بیایی شهرهای مرزی وفقر پاستوریزه وابعیض راببینید
  Unlike · 4 · 20 hours ago

  Fatemeh Gazmeh Man dokhtare sistanam,man dar panahe kavir o hamun ba khaharan o baradarane soni va shie tamame salhaye zendegiam ra zisteam,be khodaye mohamad ke dar besyari mavared akhbare reside az sistan o baluchestan dorugh ast,eshtebah ast,aghaye nurizade aziz agar vaghean mikhahid be in manategh safar konid tanha ba yektafe jaryan sohbat nakonid,man be bayane haghighat guye shoma bavar daram.harfha va dardhaye besyari dar sine darim,kash gushi baraye shenidan va dahani baraye goftan bud…
  Like · 1 · 20 hours ago

  Maseoud Kazemi سلام دکتر قبول کن شما با کردهای کرمانشاه وایلام وکردستان واقعا نسبت با فارس ها تبعیض قایل شدید چزا شما در طول این چندین سال یکبار از مظلومیت کردها دم نزدید بیاید کردهای ایلام کرمانشاه وکردستان راببینید باور کنید ببینید بعد قضاوت بکنید که کاش بیایید وهمراه خودم ونشانتان بدهم
  Like · 20 hours ago

  Mehdi MG آقای کاظمی سال 88 که جوونا تو تهران کشته میشدن شما کردها کجا بودین؟ چرا اون موقع اعتصاب نکردین و به خیابونا نریختین؟؟؟ چون تهرانیا کرد نبودن؟؟؟ اگر شما هم همپای مردم اصفهان و شیراز و مشهد و تبریز قیام میکردین کار برای حکومت سخت تر میشد… شما که دم از تبعیض میزنی پس چرا خودتون بین هموطناتون تبعیض قائل شدین و سکوت کردین؟؟؟ مگه خون کرد از خون غیر کرد رنگین تره؟؟؟ ما ها همه ایرانی هستیم و زیر یک پرچم برای رهایی از دست استبداد مبارزه میکنیم و تا وقتی همدلی و اتحاد شکل نگیره این حکومت پابرجاست… هر وقت خواستین انتقادی کنین ابتدا از خودتون شروع کنین!
  Like · 5 · 19 hours ago

  Emad SHz اگه مردم این صدارو میشنیدن 74 در صدشون 24 خرداد به جمهوری اسلامی رای نمیدادن
  Like · 2 · 19 hours ago

  Emad Hoo مسعود جون من نصف رفیقام کردن
  کردهای کردستان و جنوب آذربایجان شرقی مثل بوکان و مهاباد در محرومیت و تبعیض فراوانی هستند
  ولی ذره ای از این محرومیت و تبعیض در کرمانشاه نیست و نمی بینیم به جز شهرهایی مث پاوه و روانسر
  و این بیانگر خصومت حاکمیت با اقلیت اهل سنت و نه قوم کرد.
  Like · 1 · 17 hours ago

  Maseoud Kazemi اولا فقر وتبعیضی که به کردهای شیعه اجرا میشه بسیار بدتر است بنده شیعه هستم وبیکار این را بدان کرمانشاه وایلام یکدست شیعه هستند وباجمعیت فراوان هرخانه ای سی الی چهار نفر بیکار دارند ودر این استانها فقط دوتا کارخانه وجود دارد اونم مال دوره رضاخانه اینو بدان اولین ملتی که دست به قیام برد کرد وکردستان بود که توسط شما سرکوب شد اون موقع شما کجا بودیداین را بدان در این مناطق حق تدریس زبان مادری جرم است لین رو بدان روستاهای مرزی ایلام وکرمانشاه به علت عدم آب رسانی تخلیه شدند کاش بیایی ببیتی که مردم شهرهای مرزی استانهای کردنشین نان شبشان را با خنثی کردن مین های صدام در میارند کاش کرمانشاه وایلام بودجه اشو را با شهر کوچکی مثل کاشان یا ساوه مقایسه بکنید اگر وجدان دارید یا کل بودجشونو با مترو اصفهان
  Like · 1 · 16 hours ago

  Maseoud Kazemi این را بدان در استان کرمانشاه وایلام وکردستان جاده هاهنوز همان جاده های دوره طاغوت است این را بدان در تمام شهرهای این استانها هیچ کارخانه ای وجود ندارد این را بدان که دز این مناطق چه شیعه وسنی فقر واعتیادی وجود داره در هیچ جا وجود نداره این را بدان زمانی کردها خواسته هاشونو باقیام آغاز کردند شما آنها را ضدانقلاب مینامیدید که یکی از خواسته هاشون تدریس زبان مادریشان بود
  Like · 16 hours ago

  محمد نوری زاد سلام فاطمه ی خوب، من بیشترین عمر کاری خود را در نواحی مرزی سیستان و بلوچستان گذرانده ام. آثاری مثل سریال : روی خط مرز محصول سالها گشت و گذارمن در آن نواحی است . بعد ها مجموعه ی سپیدار را ساختم که به همان نواحی اختصاص دارد. خانم خوب مطمئن باشید که راه فردای ما از میان همدلی می گذرد. اگر که هوشمند باشیم و اجازه ندهیم شقه شقه مان کنند. با احترام
  Like · 12 · 16 hours ago

  Maseoud Kazemi این را بدان بزرگ مردی مثل دکتر قاسملو خودمختاری برای کردستان وتمام قوم ها زیر پرچم ایران خواست
  Like · 16 hours ago

  Rezgar Kurdi فقا احمد منصفانه قضاوت نکردید.همه کوردستان در محرومیتن.شما هر جای کرمانشاه وایلام را برید محرمیت است.کرمانشاه وایلام بالاترین نرخ بیکاری را در کشور را دارند.طبق گفته خودشان 23 در صد.وجاده سنندج به کرمانشاه را ببینید بعد قضاوت کنید .این حکومت ستم ملی در تمام کوردستان عامدانه انجام میده
  Like · 1 · 16 hours ago

  Maseoud Kazemi یادمان نرود اعدام فرزاد کمانگر،مرگ صانع ژاله،جوادپرندخ،یزدان فتاحیان
  Like · 1 · 14 hours ago

  Maseoud Kazemi یادمان نرود اعدام فرزاد کمانگر،مرگ صانع ژاله،جوادپرندخ،یزدان فتاحیان اینها تنها بخش گوچک ازمناطق کردنشین است که تا الان کسی از آن دم نزد چون حق رامیخواستند وکردبودند
  Like · 1 · 14 hours ago

  Abdolali Bakhshandeh نوریزاد عزیززمانی که اولین بار حکم جناب ضرغامی ریاست صداوسیما رادادند دستور این بودکه شما فقط زیباییها رانشان مردم بده دیگر قراربراین نبود که اگر ظلمی ویا جنایتی ویا مستضعفی دراین مملکت باشد نشان داده شود واینچنین بود در مورد شهید ستار بهشتی اگر بیگانگان خبرش رانمیدادند در داخل کشور پیگیری نمیشد ودر خاتمه گفتند تحمل فشار رانداشته وجان باخته واما مادر بهشتی گفت چرا کفن فرزندش خونی بوده به هر حال اگر قاضی مرتضوی محاکمه شد قاتل ستاربهشتی هم محاکمه میشود ولی کاری که شما کردید شما از جان خود دست شسته اید درایران هیچ اصلاح طلبی جرات شمارا ندارد گه علنی از مظلوم مستضعف دفاع کند شما فکربکنید خاتمی مانند شما عمل بکندچه بلایی به سر خود و خانواده اش میاید شما حقیقت را که یک زغال اتش است دردست گرفته اید بقیه فعلا جراتش راندارند بدست بگیرند صحیح وسالم باشید
  Like · 1 · 7 hours ago

  Kam Ran كردستان بيشك وضعيتش اصفناكتر از كرمانشاه است چون اكثريت كردستان سني مذهبند اما كرمانشاه بين شيعه و سني تقريبا برابرند و بقول معروف ما چشم به دنيا نيامده دو گناه بزرگ(در نگاه رژيم مستبد) مرتكب شديم يكي كرد بودنمان است و ديگري سني بودنمان. خود قضاوت كنيد
  Unlike · 1 · 7 hours ago

  Mostafa Mousavi سلام آقای نوری زاد، سفر های شما و اعمالتان بسیار عالی است اما هر از گاهی هم به ما امید دهید، امید به اینکه روزی فرا خواهد رسید که در کشور عزیزمان ایران، در این میراث غبار گرفته، هیچ اعدامی، هیچ تجاوزی، هیچ غارتی و … صورت نگیرد. به راستی که ما و همه جوانان سرزمینم نسلی هستیم که وقتی پا به سن بگذاریم نخواهیم گفت:« جوانی یادت بخیر»
  Like · Reply · 13 · 16 hours ago

  محمد نوری زاد مصطفای نازنین، همه ی تلاش ما وشما همین است که : فردایمان را از گلوی آنانی که برای ربودن فردایمان حریص شده اند بیرون بکشیم.
  Like · 9 · 16 hours ago

  Mostafa Mousavi به امید خداوند بزرگ و به رهبری شما.
  Like · 1 · 16 hours ago

  Hamed Koohy شاید اون مادر راضی نباشه شما اونجوری بگیریش
  Like · Reply · 12 hours ago

  محمد نوری زاد حامد گرامی، آن بوسه ی پایانی اش نشان می دهد که از دل راضی است. من متعمدانه او را اینچنین درآغوش گرفتم تا نشان بدهم با فتوای فرسوده و مبتنی بر توهمات جنسی آقایان چه رویکردی دارم. درضمن همین صحنه پیش از این برسرمزار ستار بهشتی مرور شود پیش ازآن در خانه ی مرحوم درست بهمین شکل رخ داده بود و عدم رضایتی درکار نبود. فکر می کنم خیلی زود باید از این ایستگاههای بلاهت عبور کرده بودیم. خیلی پیشترها. پیری چون من وپیری چون او. با احترام
  Like · 9 · 8 hours ago

  Hamed Koohy ممنونم که جواب دادین
  Like · 8 hours ago

  Hamed Koohy یه سوال داشتم آقای نوری زاد
  نظرتون درباره ی علی شریعتی چیه؟
  Like · 8 hours ago

  Amir Farmand ممنونم آقای نوری زاد.
  Like · 2 · 6 hours ago

  Shabnam Habibi “…..مردم صدای شما را می شنوند. مردم فراموش نمی کنند که بدهکار چه کسانی هستند، شما پرچمهای راه ما هستید که ما فراموش نکنیم به چه راهی باید برویم و به چه کسانی بدهکاریم……” جناب نوریزاد به اندازه ی همه ی عمرم از شما ممنونم که حرفهای دل ما را به این مردمان صبور،غیور و دردکشیده رساندید.ممنونم محمد آقا که به این “مادران ایران” گفتید که ما مردم فراموششان نکرده ایم….و مدیون خون عزیزانشان و شرمنده ی صبوری و مظلومیت خودشان هستیم…….
  Like · Reply · 29 · 22 hours ago

  Babak Parse مرحمی هر چند کوچک، پاینده باشی، بزرگوار”
  Like · Reply · 28 · 22 hours ago

  صالح پوریزدان پرست نوریزاد . چقدر پای مستندهایی که صدای شما روایتگر ان بود کیف میکردم . از مرگ ستار بهشتی ناراحتم لیکن کاش به فریادهای دیگری که باز هم در همین جمهوری اسلامی کسانی انرا نمیشنود هم توجه میکردید فریاد مادران شهید و دلسوزان واقعی جانبازان و مستمندان و مستضعفینی که بنا بر تعریف امام هیچ شباهتی با مستضعفینی که شما تعریف کردید ندارند . اما نوریزاد امروز چراغ راه روشنفکران و بقولی جنبش سبز است . نمی دانم شاید ژست ابوذر که سالها بدنبالش بودی برایت بزرگتر از اندازه بود بالاخره تو هم ادمی حق انتخاب داری که یکروز در رکاب اوینی باشی و یکروز در جبهه مخالفین انقلاب . با همکاری پسرت در خانه فیلم سلول انفرادی ات را بسازی و خودی نشان بدهی . اما شاید گمنامی برای مجاهدین راه حق بهتر از شهرت این مدلی باشد . قصد درد دل نیست اما جدا به راهی که می روی مطمئنی ؟
  Like · Reply · 8 · 20 hours ago · Edited
  Hide 20 Replies

  محمد نوری زاد سلام صالح گرامی، ما را چاره ای نیست که سخن به اعتراض برآوریم. با این که این همه اعتراض می کنیم باز با اینهمه دزدی و ناجوانمردی مواجهیم. وای اگر سکوت کنیم و دزدان را بحال خویش رها کنیم. دوست من، عزیزانی چون شما نیز اگر فریاد بزنید کسی دیگر به نوری زاد توجه نمی کند. یکی می شود از هزاران. چه کنم که مرا دراین راه یاوری نیست؟
  Like · 31 · 20 hours ago

  Koorosh Kiani یه روز یه نفر پیش عارفی گفت: خیلی تنهاشدم به غیر از خدا کسیرا ندارم. عارف گفت اگر خدا را داری به چه کس دیگری احتیاج داری؟
  Like · 3 · 19 hours ago

  Mostafa Ahangarha چه قدر بده که به بهانه‌هایی، چشم بر ظلم‌های آشکار ببندیم و همچنان شعار بدهیم
  Like · 1 · 17 hours ago

  Reza Vatan آقای ضالج، چنین سخنانی خطاب به نوری زادِ بزرگوار، تنها نشان از مُزدوریِ تو و همپالکی های تو دارد!!! خیانت به این مُلک و ملت بَس است! کاش تو هم روزی بخود می آمدی و از دام تحمیق و نیرنگی که در آن گرفتار شده ای رها می شدی و به آغوش مردم می آمدی!!! از خِیلِ مردمی که سخنِ جناب نوری زاد را صدایِ ملت می دانند، شَرم کُن…
  Like · 16 hours ago

  صالح پوریزدان پرست رضا وطن . سر پیری و این ادبیات جدا جالبه حداقل یک ظاهری رعایت کن همین جناب نوریزاد اگر یک کلام ضد شماها حرف بزنه چنان نابودش میکنید که دیگه نتونه سربلند کنه . من مزدورم به مزدوری راه حق افتخار میکنم و تا اخر مزدور میمانم . جناب نوریزاد داد زدن هم روش دادرد هر دادی نیاز نیست در دامان و بستر خارجی ها باشد . دادهای بنده و دوستانم در استانمان باعث شد یک نسل از مدیران ……عوض شوند و دست خیلی از دزدان بیت المال کوتاه شود . اگر چه که مشلات باین زودی ها قابل حل نیست .
  Like · 16 hours ago · Edited

  Mostafa Ahangarha متاسفم از این شیوه‌ی اندیشیدن و ادبیاتی که بدون تردید خود را به حق بدانیم و دیگران را مزدور و نفهم. به نام دموکراسی و آزادی نمی‌توان به دیگران توهین کرد و به اسم دین و اخلاق هم نمی‌توان آزادی را از دیگران گرفت.
  از این رو، متاسفانه هیچ وجه اشتراکی میان خودم و آقای وطن نمی‌بینم که بخواهم واکنش خاصی نشان بدهم.
  بنده صالح‌جان را می‌شناسم و می‌دانم که مزدور نیست. اعتقاداتی دارد. بسیار هم محترم. با هم اختلافاتی داریم. ولی این دلیل بر توهین نباید باشه
  Unlike · 2 · 16 hours ago

  صالح پوریزدان پرست مصطفی جان ممنون درد من این است که فریادهامان باید برای همه باشد و همه مظلومان
  Unlike · 2 · 16 hours ago

  Mehdi Mostafavi صالح پوریزدان پرست @ سید خوب به خاطر دارم بساطی را که در دانشگاه به راه انداختید خودتان نیز دو دسته شدید کاش اسامی مدیرانی که بر سر کار آوردید را میاوردید تا مدارک پاکدستیشان به حضورتان تقدیم می شد / سفر بندر عباس خوب یادم هست انتقاد های حقیر را با صعه ی صدر گوش کردی و پذیرفتی اگر قصد کشف حقیقت داری حصار اطرافت را بشکن با من به میانه این مردم معترض بیا تا ببینی دزدانی که بر سر کار آوردید چه کرده اند
  Like · 16 hours ago

  صالح پوریزدان پرست چطوری اقا مهدی خودم
  Like · 1 · 16 hours ago

  صالح پوریزدان پرست من فقط ادعا کردم حصار را شکستیم نگفتیم چه کسانی را سر کار اوردیم . اما مطمئنا روش ما مفیدتر از شما و دوستان سبزی بود که دانشگاه شیراز را به اتش کشیدید . خودت چه خبر کجایی چه میکنی ؟
  Like · 1 · 16 hours ago

  Mostafa Ahangarha واقعا سخته که فردی، فارغ از تفکرات سیاسی‌اش، از ارزش‌های بنیادین همه‌ی انسان‌ها دفاع کند. مظلوم مظلوم است. این‌جا و آن‌جا و موافق و مخالف ندارد. به هر اسم و توجیهی، ظلم کردن ظلم کردن است. دامنه‌ی ظلم‌های ما به دامنه‌ی نفوذ ما بستگی داره. من به اندازه‌ی یک شهروند عادی و یک سیاست‌مدار در حد یک کشور یا حتی فراتر. ولی در نهایت، ظلم ظلم است. من اگر امروز که در مقام یک شهروند، همسایه، دانشجو، کارمند، فعال رسانه، فعال سیاسی… ظلم بکنم، نمی‌توانم توقع داشته باشم که حاکمان ظلم نکنند.
  از خودمان شروع کنیم. تحمل‌مان را بیش‌تر کنیم. حرف‌مان را بزنیم و بگذاریم دیگران هم حرف‌شان را بزنند.
  Unlike · 1 · 16 hours ago

  Mostafa Ahangarha و اما صالح جان، برگردیم به بحث اینجا. داخلی‌ها چه کردند برای امثال نوری‌زاد که ایشان مجبور نشود صدایش را (به حق یا ناحق) از رسانه‌های خارجی به گوش دیگران برساند؟
  فراموش نکن که آزادی عملی که شما و دیگر دانشجویانی که تقریبا همسو با شما هستند دارید، قابل قیاس با آزادی دانشجویان معترض نیست. مثال‌ها دارم.
  Unlike · 1 · 16 hours ago

  صالح پوریزدان پرست منکر فشارها نیستم اگر کسی محق باشد از فشار ها بنالد یکی از انها من هستم که دوبار از دانشگاهم اخراج شدم و پس از اون هم پرونده های متعدد و…اما اینها ربطی به باور من نداشت من در اتفقاات 88 از نیروی انتظامی کتک خوردم حتی جاهایی برای کتک نخوردن معترضین خودم سپر شدم اما اعتقادم به این راه سختی که انقلاب در پیش دارد عوض نشد من به دیگران کاری ندارم اما جناب نوریزاد یکی از کسانی بود که ان زمانها برای من یک شخصیت بود اگر چه که نامش را نمی دانستم اما صدای گرمش برای م ارامش بخش بود .
  Unlike · 2 · 15 hours ago

  صالح پوریزدان پرست ممملکت ما میان یک دوراهی با تردید ایستاده و تا این تردید را برای خود حل نکند به هیچ کجا نمیرسد . یکی راه عزب ت و افتخار والبته سختی و کار وتلاش تا رسیدن به یک الگوی ایرانی و اسلامی . و دیگری رفتن به سمت یک الگوی تمام غربی . اکثر مسکلات ما از این ناشی شده که هنوز انتخاب نکردیم . تا بشود برمبنای ان ساخت و جلو رفت یک دوره اصلاح طلبهای میایند و ارمان مملکت را میکنند جامعه مدنی و یکروز هم اصولگراها به ناکجا اباد این وسط هم مظلوم انقلاب و انقلابی واقعی که از هر دو طرف میخورد .
  Like · 1 · 15 hours ago

  صالح پوریزدان پرست اصلاح طلب بدنبال تغییر گفتمان رژیمه که نمونه عینیش رو این روزها در باب مذاکره با امریکا میبینیم و اصولگرا ها هم که تنها بلدند پستها رو اشغال کنند و قربان بادمجان بروم
  Like · 15 hours ago

  Mostafa Ahangarha خوب این نظام مال کیه؟ اگر مال ماست که باید با هم بسازیم‌اش. ما تنها جامعه‌ای نیستیم که درش اختلاف نظر هست.
  چه عاملی مانع از این تعامل سازنده می‌شه؟ راه دست‌یافتن به این تعامل سازنده چیه؟
  هم عوامل داخلی مانع هستند و هم خارجی. چرا یک رسانه‌ی مستقل و منصف در ایران نداریم؟ آیا فقط با برچسب زدن مشکلات ما حل می‌شه؟ اون رسانه‌هایی که زنجیره‌ای نیستند و واداده نیستند و ارزشی هستند و… چه گلی به سر ما زده‌اند؟ کیهان چه کار می‌کنه؟ فارس چه کار می‌کنه؟ صدا و سیما چه کار می‌کنه؟…

  مشکلات زیاده. ولی یکی از مهم‌ترین مشکلات ما، بی مسئولیتی ماست. ما خطابه خون زیاد داریم و متاسفانه جایگاه این خطابه‌خون‌ها خیلی محکمه. اگر این مشکل حل بشه، می‌شه امید بیش‌تری داشت
  Like · 15 hours ago

  محمد نوری زاد سلام دوستان خوبم. صالح گرامی، رضا وطن گرامی، مصطفای گرامی، اگر شما با همه ی نوشته ها و گفته های من موافق نباشید حتما با این سخن من که سخن خودشما نیز هست موافقید که: بزرگترین و کاری ترین و بیچاره کننده ترین آفتی که راه را بر تعالی و رشد و بالندگی مردم یک جامعه می بندد همانا جهل است. وشاید با من موافق ترباشید که نظام اسلامی ما مشتاق آن اسلامی است که آمیزش بیشتری با خرافه و جهالت دارد. اگر با من در یک حداقلهایی موافقید پس مارا چاره ای نیست که : قدر هم را بدانیم و صرفا بخاطر یک زاویه ی مختصر در تحلیل اوضاع ازهم دور نشویم و رو به هم پرخاش نکنیم. تعداد ما کم نیست اما کافی نیست. پس این ضرورت که : باید قدر فهم هم را بدانیم یک ضرورت انکار ناپذیراست. روی گل همه ی شما را می بوسم و شانه به شانه ی شما می سایم برای راه دشواری که درپیش داریم.
  Like · 1 · 9 hours ago

  Mehdi Mostafavi vaghean dorost va beja farmoodid jenabe noorizad mano in agha saleh hamkelasi boodim alan man fetnegaramo on mozdoore!! ki azin ekhtelafe beyne ma sood mibare , man ba inke ba kheili az rahhaee ke baraye residan be hadaf khoobesh dare moshkel daram ama be salamat va sedaghatesh govahi midam omidvaram faselehaye beyne amsale ma kam beshe ta faregh az ashkhas va jaryanha be balandegi mamlekatemoon komak konim
  Like · 8 hours ago

  صالح پوریزدان پرست جناب نوری زاد جهل یکی از برگترین موانع است اما کل نظام ما دنبال خرافه نیست جدا رهبری را مصداق این دنبال خرافه بودن میدانید .؟ هر چقدر هم که مخالف باشید بایشان هم چنین نسبتی میدهید ؟
  Like · 8 hours ago

  Akbar Mosaybi پسرم اقا صالح سلام امام علی را که میشناسی .به کارگزاران امور تحت امرش فرمود هروقت خواستید بدانید نتیجه عملکرد تان چگونه است بروید از مردم بپرسید .حال من به شما پشنهاد میکنم برای رسیدنتان به حقیقت بعنوان یک تحقیق دانشگاهی به حرفهای مردم دورو برت فقط گوش بده ضمنا من وحتما شما با هیچ کس بجز خدای متعال عهد اخوت نبسته ایم با تشکر
  Like · 7 hours ago

  Setareh Mihandoost متاسفانه آقای نوریزاد درجه مادر ستار را از مادر ستم دیده تحت استبداد دینی-استبدادی به مستضعف تقلیل و تغیر داد. تنها مشکل مادر ستار فقر نبود مشکلش از دست دادن فرزند دلیندش زیر شکنجه بود…… از دست دادن فرزند دلبندش برای بیان عقیده اش! آقای نوریزاد مادر ستار بسیار غنی تر از شماست! فقر فرهنگی ندارد حداقل! هر چه باشه مادر ستار بوده و چنین ستاری تربیت کرده بود!
  Like · Reply · 5 · 18 hours ago · Edited

  محمد نوری زاد replied · 3 Replies · 6 hours ago

  Shadan Safvati سپاس اقاى نوريزاد . صداقت، شرافت وشجاعت شما ستودني است.
  Like · Reply · 19 · 22 hours ago

  Ebrahim Adabi صحبت های به حق و ارزشمندی بود. بیان و فریاد حقوق پایمال شده مردم به گوش مسئولین خاموش
  Like · Reply · 13 · 22 hours ago

  Isa Parsi ﺟﻨﺎﺏ ﻧﻮﺭﻳﺰاﺩ,
  ﺷﺮاﻓﺖ, ﺟﺴﺎﺭﺕ, ﺟﻮاﻧﻤﺮﺩﻱ و اﺯ ﺧﻮﺩ ﮔﺬﺷﺘﮕﻲ ﺷﻤﺎ ﺭا ﻫﻢ ﻓﺮاﻣﻮﺵ ﻧﻤﻲ ﻛﻨﻴﻢ.
  ﻫﻤﻴﺸﻪ ﭘﻴﺮﻭﺯ و ﺳﺮﺑﻠﻨﺪ ﺑﺎﺷﻴﺪ
  Like · Reply · 8 · 22 hours ago via mobile

  Farshad KH خیلی مردی
  Like · Reply · 7 · 22 hours ago

  Saeid Shabani dorood be sharafet mard
  Like · Reply · 6 · 22 hours ago

  محمد محتشمی استاد نمی ترسید فردا برادران گیهانی این عکسوتیتر کنند ازما گفتن بود!
  خوشحالم که دین را درشرعیات ظاهری خلاصه نکردید
  Like · Reply · 5 · 19 hours ago

  Davood Mehri عاشق قدرت قلمتم
  Like · Reply · 4 · 21 hours ago

  Alek Hizenberg مادر من. شما را انکار کردند به خاطر اینکه اگر صدای شما را می شنیدند، باید خودشان را انکار می کردند.
  Like · Reply · 3 · 18 hours ago

  Farzin Dustdar خدا نیرو دهد ای محمد خان نوری زاد ….که در این اوج تاریکی چنین نورهائئ را زاد……فرزین دوستدار
  Like · Reply · 3 · 13 hours ago

  Maryam Nouri زنده باشید آقای نوری زاد! عملتان فوق العاده بود، سرمشق خوبی برای سایرین! مثل ان بوسه ای که بر پای یک کودک بهایی زدید! احست
  Like · Reply · 3 · 14 hours ago

  Jafar Zolfaghar چشم پر اشک وبغض در گلو / این حال اکنون من است /ازخود شرمنده که چرا آنجا نبوده ام . ما نیز هم رای وهم نظر با شما هستیم . اما شجاعت از ایمان حقیقی نشات می گیرد که در وجود عزیز شما تبلور تمام دارد . ما به مادر شهید آزادی وقلم ستار بهشتی عرض تسلیت داریم .
  Like · Reply · 4 · 20 hours ago

  Ali Gh درودبرشرف ومردانگیت…
  Like · Reply · 3 · 21 hours ago

  Mt Kamal اقای نوری زاد خواهشا یکم ملایم تر شما از سرمایه های معنوی خط روشن فکری هستید مثل شما کم داریم .کمی با احتیاط
  Like · Reply · 2 · 19 hours ago

  Maryam Tayefi khoda hefzetoon kone aghaye noori zad, belakhare ye mard too in mamlekat peyda shod
  Like · Reply · 3 · 22 hours ago

  مبارز نستوه سپاس و ستایش و احترام نسبت به محمد نوری زاد که صدای در گلو خفته ملت ایران شده است
  Like · Reply · 6 · 18 hours ago

  Mester Ghassemi عزیز دوست داشتنی .متشکرم
  Like · Reply · 1 · 20 hours ago

  NiMa Irandoost حرف هاش اشک منو دراورد ..
  Like · Reply · 1 · 20 hours ago

  Amir Sh درود و صد درود بر شرفت
  Like · Reply · 1 · 20 hours ago

  Emad Hoo آقای نوری زاد خیلی آقایی واقعا لقب حر زمانه که دکتر سروش به شما داده برازنده شماست
  Like · Reply · 1 · 17 hours ago

  Alek Hizenberg .

  تیغی که آسمانش از فیض خود دهد آب

  تنها جهان بگیرد ، بی منت سپاهی

  مَردِمون تویی دلاور ،باید بیایم پشتت قایم شیم
  Like · Reply · 1 · 18 hours ago

  Akbar Mosaybi سلام اقا محمد زبانم قاصر است از توصیف قدمهایی که بر میدارید وناتوان از یافتن جمله ای از باب قدردانی .چه کردی بزرگ مرد دستت را میبوسم .
  Like · Reply · 2 · 8 hours ago

  Dariush Pakzad درود به شرف و شجاعتت بزرگمرد
  Like · Reply · 2 · 12 hours ago

  Behroz Kashefi nemnoei az javanmardi,drod khoda bar to.
  Like · Reply · 1 · 15 hours ago

  Reza Vatan آقای نوری زادِ عزیز، درود به شرفتان که شجاعانه صدای مردم رنج کشیده ی ایران را فریاد می کنید!!
  Like · Reply · 1 · 17 hours ago

  Arash Farahmand ممنون از بودنتان
  Like · Reply · 1 · 18 hours ago

  Meisam Asgari صدای فریاد شما را اگر 290 نفر نماینده مجلس نمی شنود، اگر سیستم قضایی صدای شما را نمی شنود، اگر رهبر صدای شما را نمی شنود، مردم صدای شما را می شنوند.
  Like · Reply · 1 · 18 hours ago

  Shahrooz Najafzadeh نوریزاد عزیز شرمنده ام که ما رفیق نیمه راهیم و از پشت تبلت نظاره گریم
  Like · Reply · 2 · 18 hours ago

  Soroush Sokout امروز محمد نوری زاد با برگشت از سیستم ستم دینی حاکم، مصداق کلام شاملوی بزرگ شده که: ابلها! عدوی تو نیستم؛ انکار توام…
  Like · Reply · 2 · 18 hours ago

  Moslem Rasae شرمگینم از این همه ترس و این همه خود پسندی غمگینم بخاطر اینکه اگر فریاد تو را می شنیدم اکنون فریادم را کسی می شنید. هر کس جزیره ای شدیم به وسعت خودخواهی هایمان . ریشه کن کردیم هر چه بذر درستی و راستی .بقول دوستی عزیز اگر همه دنیا چون ما ایرانیان بودند انسان هیچ گاه از غار بیرون نمی امدیم.
  Like · Reply · 2 · 19 hours ago

  Majid Tahsili درود بی کران بر شما و پدرومادر شماوآن شیر پاکی که خورده ای .. الهی در دو بلاتون بخوره توسر شریعتمداری وامثال او
  Like · Reply · 2 · 19 hours ago

  Hamid Neyshabouri واقعیت تلخ؛ مادری که فرزند عزیزش را از دست میدهد، شاید در یک جامعه ی 70 میلیونی به چشم نیاد، ولی در یک خانواده ی کوچک غم از دست دادن فرزند بسیار سخته، از غم چنین اتفاقاتی کاش هر خانواده ی عزا دار میشد، چون خون امثال بهشتی ها ریشه ی اجتماع 70 میلیونی رو میسوزونه… اقای نوریزاد ممنون از واقعیتی که بیان کردید…
  Like · Reply · 2 · 19 hours ago · Edited

  Hasan Ahmadi درود برشرف وانسانيتت درود……
  Like · Reply · 2 · 20 hours ago

  Amin Seyedi درود بر شرف شما که اینقدر قدر شناس هسنید
  Like · Reply · 2 · 20 hours ago

  Iden Moradi Fard اینقدر شجاعت به خرج میدهید که گاهی وقتها شک میکنم!،ممنون که تنهایی به جای همه مردم ایران شجاع هستید،زنده باشی
  Like · Reply · 2 · 20 hours ago · Edited

  Shahla Rafiee آخ که چقدر مرگ ستار به خاطر چند کلمه حرف که بر زبان بیشتر ایرانیان جاری است دردناک بودو چقدر چهره مادرش که تمام دردهای عالم را در خود دارد دردناکتر
  Like · Reply · 2 · 21 hours ago

  امیر موسوی ستارها باوجودشما همیشه زنده اند
  Like · Reply · 2 · 22 hours ago

  Nasser Tehrani سلام بزرگ
  Like · Reply · 18 hours ago

  Pejman Khalili مثل شما ندیدم….انقدر با شرف،با غیرت و مرد…این خاک به داشتن آدمهایی مثل شما افتخار میکند…زنده باشی بزرگمرد
  Like · Reply · 3 · 22 hours ago

  Hossein Salehi ahsan
  Like · Reply · 5 hours ago

  Nima Kosari Aghaye Nourizad , be maAnaye vagheyi mardin….
  Like · Reply · 17 hours ago via mobile

  Maryam Sabz روح بزرگش شاد خداوند به این مادر بزرگوار صبر وسلامتی عنایت فرماید. ما شرمنده ایشان هستیم.
  Like · Reply · 20 hours ago

  Pirayeh Mirjalali bozrgan samaak majani shod beshetabid!!!!!
  Like · Reply · 21 hours ago

  Mar Iam Kourosh من ب شخصه قبلا فكر ميكردم نورى زاد حرفاش الكى ولى اشتباه كردم حرفاش واقعى است و صداقت داره.
  Like · Reply · 52 minutes ago via mobile

  Shahla Gholami درود و سپاس به شرف محمد نوری زاد.
  Like · Reply · 1 · 4 hours ago

  Sima Forghani jenabe Noorizad nemidanid ke ta che andaaze nahale omid dar dele mazlomaan mikaarid motmaenam shadi o sarafrazi hamraahe shomaast che dar in aalam che dar avaleme elaahi pidar baashid
  Like · Reply · 1 · 10 hours ago

  Sonia Shamszadeh Mssiehe zaman
  Like · Reply · 12 hours ago

  Sadegh Habibi خاک به سر من که از کنج عافیت بدر آمدن شما رو می بینم و کاری جز لایک و شیر نمی کنم
  Like · Reply · 1 · 12 hours ago

  Simin Mardni Jenabe norizade aziz.
  Like · Reply · 13 hours ago via mobile

  Alireza Sadeghzadeh این آدم را به عنوان رئیس جمهور باید انتخاب کرد که جرعت حرف زدن داره
  Like · Reply · 1 · 14 hours ago

  Gohar Othenin آقای نوریزاد شما انسان بودن خود را نمایان میکنید هر انسانی باید چنین باشد ولی چه کنیم که 34 سال است از دست شیر افتاده ایم بدست پلنگان انسان خور و فهم کش
  Like · Reply · 16 hours ago

  Ba Bak متشکرم برادر…ما می شنویم و در کنارتان هستیم…
  Like · Reply · 18 hours ago

  Shahriar Enjavi درود به شرفت.
  Like · Reply · 18 hours ago via mobile

  Maryam Bahrami خدا رحمتش کنه!خدا به این مادر صبر بده!
  Like · Reply · 19 hours ago

  Amir Majlesi درود بر شرفت محمد نوری زاد
  Like · Reply · 19 hours ago via mobile

  Mohsen Mojdehi nory zad nory
  Like · Reply · 1 · 22 hours ago

  Sasan Zabihi Such an honourable action. Thanks for conveying this massage to her that there are still thoughts with her. I admire and appreciate your efforts.
  Like · Reply · 1 · 22 hours ago · Edited

  Rezvan Rnd ما هستیم…..اگر انها نباشند….که نیستند………..
  Like · Reply · 1 · 22 hours ago

  Mehdi Vafaee چقدر از بغض این مادر میترسم نه برای جلادانی که این ظلم را روا کردن. از عاقبت مایی که در حضورمان ای جنایات انجام میشود. چه بلایی از این نگاه معصوم و مظلوم منتظر ماست.
  Like · Reply · 2 · 15 hours ago via mobile

  Somayeh Mis ستارها زنده ست .
  Like · Reply · 2 · 22 hours ago

  Malihe Victory جناب نوریزاد عزیز بداشتن هموطن شریفی چون شما افتخار میکنم جانتان خوش باد.
  Like · Reply · 2 · 16 hours ago

  Tahghighi Mehdi فردا کیهان احمدی نژاد غیرتی شده فریاد میزند اسلام بواسطه این بوسه از دست رفت
  Like · Reply · 2 · 22 hours ago

  Tahghighi Mehdi زنده باد . همه فراموش کردند و تو نکردی
  Like · Reply · 2 · 22 hours ago

  Bahman BM جدا از خانواده شهدا همه مردم ایران به محمد نوریزاد بدهکاره واقعا گلی در شوره زار شد این مرد
  Like · Reply · 2 · 17 hours ago

  Zohreh Hezave واقعا در اين زمانه كه هركس فقط به فكر خودشه چنين انسانهايي جواهر هستند
  هميشه زنده باشي اي بزرگمرد ايران زمين
  Like · Reply · 1 · 13 hours ago via mobile

  Mohsen Khalili dorod bar sharafet aghaye norizad e aziz
  Like · Reply · 1 · 21 hours ago

  Setareh Mihandoost دلیل نیست هر که زندان بود از او قهرمان بسازیم، رجوی و خامنه ای و حسین بازجو (کیهان شریعتمداری) هم زندان بوده اند، آیا باید از آنها قهرمان بسازیم؟ همینه مشکل مردم ایران که نا آگاهانه یا آگاهانه از هرکی زندان بوده قهرمان میسازیم.
  Like · Reply · 1 · 6 hours ago

  Khorasan Deutsch ای دهه شصتی های نگون بخت
  Like · Reply · 5 hours ago

  Kuros Irani صداى مظلوم از هر صدايى بلندتره. خدا رحمتش كنه.
  Like · Reply · 5 hours ago

  Amir Farmand امیدوارم همیشه باشی، شما فقط باش همین کافیست تا صدای حق طلبان باشی. پیروزباشی دلاور
  Like · Reply · 6 hours ago

  Rahim Soleimani روحش شاد یادش گرامی باد مردم ستار را بیاد می سپارند ودرتاریخ جنبش آزادی وعدالت خواهی جاودانه گردید
  Like · Reply · 6 hours ago

  Marjan Azarchehr آقای نوری زاد شجاعت شما ستودنی است، درود بر شما
  Like · Reply · 7 hours ago

  Ft Msk هرچند که بسیاری از آن چه انجام می گیرد خرافی و ناشی از ذهنی بیمار است… اما کار شما هم شکستن قبح خیلی چیزهاست…کجا در سیره ائمه سراغ دارید که زنان پیر را این گونه در آغوش بکشند؟!… کم کم دارم به شما شک می کنم!… بوسه بر پای کودک بهایی، حالا هم این عکس…کار ما ملت افراط است تفریط… بعضی از ته سوزن بیرون می روند و بعضی بین در دروازه گیر می کنند… روزی قربان صدقه شخصی می روند و مولا و آقا خطابش می کنند و روزی منتقد سر سخت او می شوند و از آن جا که منتقد او می شوند تمام نمادهایش را هم به نقد می کشند و از آن سوی بام می افتند….
  Like · Reply · 7 hours ago via mobile

  آپادانا ایرانی درود خدا برشما
  Like · Reply · 7 hours ago

  Ahad Jahanbani درود براستواریتان و انسانیتتان
  Like · Reply · 7 hours ago

  Siavash Hosaini نماينده مجلس دلقكي بيش نيست برادر من (كوش اكر كوش تو و ناله اكر ناله من…آنجه البته بجايي نرسد فريادست)…درود بر تو و امثالت كه بفكر اين مادر داغديده اي…مادران كرد رو هم از قلم نندازين لطفا
  Like · Reply · 8 hours ago via mobile

  Behrouz Assadbeigi dorud bar shoma
  Like · Reply · 8 hours ago

  Hamid Reza Ahmadi سلام دکترجان:ایکاش من یک صدم وارستگی شمارا داشتم یا ایکاش خانواده ام بدون من میتوانستند حداقل 2ماه معاش کنند.انگاه حتی یک لحظه از شما دور نمیشدم.خلاصه خیلی دوستت دارم واز نظرم شماالگوی ظلم ستیزی برای همه غیرت مندانی.
  Like · Reply · 8 hours ago

  Fatemeh Vahabi دورد بر شجاعترین مرد تاریخ ایران ومادر قهرمان ستار بهشت
  Like · Reply · 10 hours ago

  Hassan Molaei درود به شرف ان مادرى كه فرزندى مثل نوريزاد به جامعه ايران تقديم كرد وسلام بر مادرى ديگر كه فرزندش شجاع و دلير بود و افرين بر مردمى كه هميشه قدر شناس هستند
  Like · Reply · 10 hours ago via mobile

  Kambiz Amiri درود بر شرف شما جناب نوریزاد .
  Like · Reply · 11 hours ago

  Safar Azari اقای نوریزاد درود بر شجاعت وشرافتت
  Like · Reply · 13 hours ago

  Farzaneh Dehbasti doruuuuuuuuud ighayeh nurizad dast mrizad
  Like · Reply · 13 hours ago

  Pari Nemati Rohesh shad
  Like · Reply · 13 hours ago via mobile

  Alireza Sadeghzadeh به این میگن یه سرباز واقعی ، ما کجا و شما کجا ادعای وطن پرستی هم میکنیم.
  Like · Reply · 14 hours ago

  Ali Bagheri درود بر شما و تمام ازاده هايي كه به فكر مردم مستضعف ايران هستند.
  Like · Reply · 14 hours ago via mobile

  Lokman Saifur Askandar این کار خوب است اما کاش سری به خانواده اعدامی های سنی در کردستان وزاهدان میزدید یادتان نره زمانی آقای فرزاد کمانگر را اعدام کردند وجنازه اش را هنوزهم تحویل نداده اند استان کردستان تمام بازارش بسته شد وحتی به خانواده اش اجازه فاتحه در مسجد راهم ندادند آقای نوری زاد من همچنان که با کشتن هرنوع انسان باهرنوع تفکری مخالفم،مخالفم کارشما نیز هستم که انجام میدید گزچه شاید سهوا یا عمدا باشد واقعا شما این کار راه شروع کردید باید زیاد تیزبین باشید تا کسی احساس تبعیض همدردی نکند…………………………!!!
  Like · Reply · 14 hours ago

  Khatereh Safar omidvaram ke in shoroe tazeh zood tamam nashavad.
  Like · Reply · 14 hours ago

  Zadmehr Hooman اقای نوری زاده اینا برادر درویش ما رو هم کشتن مثل ستار/ وحید بنانی
  Like · Reply · 15 hours ago

  Marjan Fakhar khoda posht o panaheton
  Like · Reply · 15 hours ago

  Mojtaba Riyahifard درور بر شرف شما.واقعا چقدر مردانی مثل شما در این مملکت نایابند
  Like · Reply · 15 hours ago via mobile

  آشفته حزین تنکابنی رییس جمهور رای مستضعف را میخواست نه هود مستضعفو
  Like · Reply · 16 hours ago

  Azbishomaran Azadeh درود به شرفت.اقای نوریزاد.
  Like · Reply · 16 hours ago

  Leila Mallahzadeh دست مریزاددددددددد
  Like · Reply · 16 hours ago

  Hassan Azadfard سر این مادر گرامی را می بوسم و به این بوسه افتخار می کنم.
  Like · Reply · 16 hours ago

  Elina Eli khoda hefzetoon konee , ke hamishe haghighato migidd , ey kash baghiye ham mesle shoma bodan, hamishe zende bashid, keshvare ma be ensnanhaye bozorg mardi choon shoma ehtiaj dareee, droooood va sepas
  Like · Reply · 17 hours ago

  Hamed Heidary درود بر شرف شما
  Like · Reply · 17 hours ago

  Yas Sh “و قلیل من الاخرین”محمد نوری زاد مصداق بارز والسابقون السابقون هستند. اگر این مرد است، مرد پس ما نامردان چه هستیم!
  Like · Reply · 17 hours ago · Edited

  Milad Tehrani چه خوب بداحه صحبت میکنید
  Like · Reply · 17 hours ago

  Naiyereh Zadeh عالی بود ولی معلومه که این حرفها حتی یک ذره هم از ناراحتی این مادر رو حتی موقتی برای یک ثانیه هم کم نکرده، به زور سرپا ایستاده، خدا بهش صبر بده…
  Like · Reply · 18 hours ago via mobile

  محمدرضا احسني درود بر شرفت اي بزرگ مرد. ديديد كن چطور ما را با اصولگرايي و اصلاحطلبي ميرقصانند. واقعا كجاست آن خاتمي ترسو و بزدل؟ كجاست دار و دسته به اصطلاح اصلاحطلب كجاست آن روحاني ميانه رو؟ ديديم همه سگ رهبري هستند كه صاحبشان گاهي براي فريب مردم قلاده شان را باز ميكند و گاهي ميبندد. ولي كسي سگ كسي باشه هزار اسم جورواجور روش بذاري همان پاچه ليس است. از پاچه ليس هاي پارلماني هم انتظاري نيست اينها كساني هستند موقع راي گيري حاضرند براي مردم برقصند اما همينكه تثبيت شدند آه مظلومان و درد كشيدگان برايشان چه چه بلبل ميشود. بياييد به پا خيزيم فقط خودمان دلش براي خودمان ميسوزد
  Like · Reply · 18 hours ago

  Mehrasa Moshtael نوشدارو بعد از مرگ ستار!
  Like · Reply · 18 hours ago

  Mohammadreza Irandoost همیشه پاینده باشید،بغضم گرفت
  Like · Reply · 18 hours ago

  Hamed Kaveh درود بر شما اقاي نوريزاد.خواهشا در رابطه با حسر رهبران جنبش هم اكه كاري از دستتون بر مياد انجام بديد.اخه جرا بايد اي اتفاق براي كسايي كه از فيلتر همين نظام عبور كردند بيفته و در ارتباط با اون بسياري از روشن فكراي ما در زندان باشه.با شرايط بحراني فعلي ايران اينها هستند كه ميتونن دوباره ايران رو بسازن وكرنه….
  Like · Reply · 19 hours ago

  Irani Farhad Doorod by payan bar iyn aber mard
  Like · Reply · 19 hours ago

  Abbas Molagheni dorod be sharafet
  Like · Reply · 19 hours ago

  علی شهابی نژاد کرد ها و بلوچ ها و سنی ها و …. فراموش نشود
  Like · Reply · 19 hours ago

  Rah Taban من از بلندای شهر به زیر آمده ام فریاد مرا خریدار باش به امید لخند شادی در سرزمین مادری
  Like · Reply · 19 hours ago

  Jaki Assref aghaye masoud kazemi aziz kash man va shoma ham dar hamin hadde norizad shahamat dashtim va ya 1milyon norizad dashtim ta rahattar dar khalvate khodemon beshinim va comment begzarim
  Like · Reply · 19 hours ago

  Mohammad Abdollahi فقظ میتوان گفت خیلی مردی نوری زاد عزیز
  Like · Reply · 20 hours ago

  Sudabeh Si zende bashin ei marde ba sharafff
  Like · Reply · 20 hours ago

  Viva Barca تو مردی برادر…آزاده ای.خدا یهت قدرت بیشتری بده.
  Like · Reply · 20 hours ago

  Zhinoos Zebardast …شما پرچمهای راه ما هستید…
  Like · Reply · 20 hours ago

  مهدی مهدوی مرسی.عالی بود.
  Like · Reply · 20 hours ago

  Hamid Noori زنده باشی و پایدار جناب نوریزاد عزیز.
  Like · Reply · 21 hours ago

  Gole Narges ma ta akhar istadehim .be omide pirozi .va nabodiye in zaleman
  Like · Reply · 21 hours ago

  Gole Narges ahsan baradare aziz .be hagh az dele ma sokhan gofti .salamat o movaffagh bashi .
  Like · Reply · 21 hours ago

  Maseoud Kazemi روزگاریست که در این خاک ضعیف کشی واز بین بردن انسانهای متفکر جهاد در راه خدا واسلام است
  Like · Reply · 21 hours ago

  Jabbar Ghaffari زنده باشی دلاور
  Like · Reply · 21 hours ago

  Maseoud Kazemi روحش شاد ویادش گرامی ولی کاش میدید از هزاران انسان وجوان الان معتادن وهرکدام آنها خود یک ستاربهشتی هستند
  Like · Reply · 21 hours ago

  Yashar Alireza خوشحالم كه نگفته ايد خدا صدايتان را ميشنود . ….
  Like · Reply · 21 hours ago

  Farshad Sarafraz-Rad Doroud bar sherafatet Norizad-e Azizam
  Like · Reply · 1 · 22 hours ago · Edited

  رضا خامدا مردی نبود فتاده را پای زدن / گر دسته فتاده را بگیری مردی، آقای نوری زاد در یک کلام خیلی مردی
  Like · Reply · 7 hours ago

  Masoud Daneshvar روحش شاد یادش گرامی ممنون استاد نوری زاد گرامی
  Like · Reply · 15 hours ago

  Khoon Asham مرگ بر دشمنان ازادی
  Like · Reply · 20 hours ago

  Mohsen GH «نازلی» سخن نگفت
  نازلی ستاره بود
  یک دم درین ظلام درخشید و جست و رفت…
  «ستار» سخن نگفت
  ستار بنفشه بود
  گل داد و مژده داد
  زمستان شکست و رفت…
  Like · Reply · 20 hours ago

  Minoo Amini Akh cheraaaaaaaaaaa !!!!!!!! madran ra azadar mikonid CHERRRRRRA
  Like · Reply · 20 hours ago

  Hamid Tzar خسته نباشی اقای نوری زاد..درود بر این مادر
  Like · Reply · 12 hours ago

  Mansoor Irani درود بر شما جناب نوریزاد . شما ثابت کردید که هنوز در این خاک ماتم گرفته انسانیت و شهامت وخصایل والای انسانی نمرده است
  Like · Reply · 1 · 14 hours ago

  Asghar Bozorgi درود به شرفت نوری زاد
  Like · Reply · 17 hours ago

  Shams Farahani
  Like · Reply · 18 hours ago

  Avesta Mad زنده باشي نوريزاد عزيز ما هم صداي ملت مستضعف رو ميشنويم واقعا چهره ي اين مادربزرگواررونگاه كردم غصه ودرد ميباره درودبرتومادرعزيز
  Like · Reply · 20 hours ago via mobile

  IR Muslum Seyid دوست دارم
  Like · Reply · 21 hours ago via mobile

  Davood Zare اقای نوری زاد کار خوبی کردی .ما هم هستیم در کنار مادر ستار بهشتی و در غمش شریکیم
  Like · Reply · 18 hours ago

  Saeed Cheraghali استاد تشکر!!!!!!
  Like · Reply · 19 hours ago

  Setareh Mihandoost البته تغیر نظر آقای نوری زاد قابل تحسین است ولی هنوز اندیشه ایشان قابل مقایسه با ستار ها نیست.
  Unlike · Reply · 1 · 6 hours ago

  Mahyar Moazzen خیلی مردی
  Like · Reply · 1 · 14 hours ago

  Aidin Khalili درود بر وجدان های بیدار در سرزمین خفتگان
  Like · Reply · 1 · 15 hours ago
  Write a comment…

   
 45. Salam nurizad aziz… afarin bar shojaat va ensaniatie ke dar vojude shoma hast… faghat mitunam az invare kore khaki vasatun behtarin arezuha ro az samime ghalb konam, va khaili dustetun daram.

  shoma ham moallem ensaniat va ham adab hastid vase man.

  ba ehteram, Hamid

   
 46. آقاى نوريزاد پرسشى دارم كه شايد بهتر بود در مبحث فتاوا از شما مى پرسيدم
  “تدلیس در ازدواج و نتایج آن با توجه به آیات و روایات.
  عدم صداقت هنگام انتخاب همسر كه منجر به فريب طرف مقابل در ازدواج مي‌شود، آثار و پيامدهاي حقوقي ويژه‎اي دارد كه با عنوان قانون «تخلف از شرط صفت» در قانون مدني مطرح است. ماده 1128 قانون مدنی بيـان مي‌دارد: «هرگاه در يكي از طرفين صفت خاصي شرط شده و بعد از عقد معلوم شود كه طرف مذكور فاقد وصف مقصود بوده، براي طرف مقابل حق فسخ خواهد بود، خواه وصف مذكور در عقد تصريح شده يا عقد متبايناً بر آن واقع شده باشد».
  پرسش من:
  آيا عهد و پيمانى كه بين رهبر اسلامى و مردم بسته مى شود كم اهميت تر از پيمان ازدواج است؟
  آيا عدم صداقت رهبر انقلاب هنگام اعلام مواضع به مردم كه منجر به فريب مردم و پاسخ آرى به جمهورى اسلامى شد مصداق تدليس محسوب نمى شود وآيا بر اساس قانون “تخلف از شرط صفت” نبايد منجر به حق فسخ رفراندوم جمهورى اسلامى براى مردم گردد؟
  صفاتى كه به دروغ عنوان شد و سپس روشن شد كه جمهورى اسلامى فاقد آن است نظير چهره ليبرال منشانه در پاريس و ديكتاتورى با ولايت فقيه پس از استقرار نظام، قول آباد كردن دنيا و آخرت مردم، آزادى بيان حتى براى كمونيست ها، عدم تصدى مشاغل دولتى توسط روحانيون، اجبارى نبودن حجاب و …….

  —————

  سلام آنیتای گرامی
  از زاویه ی بسیار بکری به داستان انقلاب و سرنوشتی که پیدا کرده نگریسته اید.
  سپاس ازشما

  .

   
 47. “مگر خود اظهار نمی دارید: حضرت ابراهیم، بُت ها را شکست خواست به بت پرستان نشان دهد کاری از این بُت ها ساخته نیست؟ خوب این چگونه کتاب ،پیامبر، امامانی هستند که، به آنها توهین می شود و یا کتاب سوزانده می شودنمی تواند از خود دفاع کنند؟ و شما کاسه داغ تر ازآش هستید به اسم دفاع از دین حکم ارتدادصادر می کنید؟ غیر از این است این بساط را برای حکومت کردن علم کرده ایید برضعیفان؟ هنوز ندانسته ایید که کتاب و پیامبر بهانه ایی برای رسیدن به خدا است، برای رسیدن به وجدان درونی وپاک، نه برای بُت درست کردن آنها و دور شدن ازوجدان پاک وخالص”

  از وبلاگ ستار بهشتى

   
 48. “كسانيكه ميگويند ما كاربه سياست نداريم وبي طرف هستيم ،آيا اعتياد درخانه شما نيست؟ درهمسايگي شما نيست ؟ درمحله شما نيست ؟ آيا فقر وفحشا كه هزاران جرم و جنايت مياورد، درخانه شما نيست ؟ درهمسايگي شما نيست ؟ در محله شما نيست ؟ ويا اين خطرها به زندگي شما نزديك نيستند؟ ميخواهم باوركنم اين خطرها ازشما وخانواده شما دور هستند و شما از اين خطرهادرامان مانده ايد! آيا شما در این جامعه آزادهستید هرلباسي كه بخواهيد بپوشيد وآزادانه در خيابان راه برويد؟ آيا ميتوانيد هر طور كه دوست داريد زندگي كنيد؟ آيا امنيت داريد هر وقت كه خواستيد خانواده اتان رابيرون بفرستيد ومطمئن باشيد مُشكلي برای آنان پيش نمي آيد؟ با اطمينان مي گويم نه نميتوانيد ! نه ميتوانيد ازخطرهاي دسته اول كه نام بردم دوري كنيد، نه ازخطرهاي دسته دوم !؟ نمونه آخرش تجاوزبه زنهايي كه دريك جشن تولد در خميني شهر اصفهان بودند، يا تجاوز 10 نفر به خانمي دركاشمر ، قتل درپل مدیریت ، قتل روح الله داداشی و…………………………………..از اين نمونه خبرها ميتوانيد درطي روز بسيار بشنويد. آيا اين اشخاص سياسي بودند؟ مُخالفت خود را با نظام اعلام كردند؟ پس ميبينيد در حكومتهاي خودكا مه كسي بي طرف يا خنثي نميتواند باشد !”

  از وبلاگ ستار بهشتى

   
 49. “قای روحانی معنی دولت فرا جناحی چیست؟ مگر حزب و جناحی در کشور مانده؟ در ایران طی33 سال دو حزب مانده اند یکی اصولگرایان که همان اقتدارگرایان هستند و تغییر نام دادند و دیگر حزب حزب اصلاحات است که آن هم مُنشعب شده از همان طیف اقتدارگرایان هستند! دراین میان بعداز جریان اصلاحات وجواب ندادن آن در نظام اصلاح طلبان به گنجی خزیدند و اصولگرایان میدان دار این نظام گشتند! اصلاح طلبان بعد از قیام سال 88 به فتنه گران مشهور شدند! اصولگرایان که صف متحدی تشکیل داده بودند و به طور کلی نظام را درقبضه خود گرفته بودند به مرور زمان هر کدام به تکه ای جدا تقسیم شدند! حال منظور شما از شرکت همه گروها چیست؟ همین دو طیف اصلاح طلب به چند گروه بدل شده و اصولگرایان شقه شده را می گویید؟ به راستی ایران فقط برای اصلاح طلبان واصولگرایان بعداز33 سال مانده؟ بقیه احزاب و گروهای دیگر که خارج از این گردونه نظام هستند حق دخالت ندارند شما این ائتلاف را ائتلاف فراجناحی نامگذاری می کنید یا زدو بند جناحی؟ اصلاح طلبان در8 سال زمامداری خود معجزه خود را نشان دادند! و اقتدارگرایان نیز در این هشت سال هنر زمامداری خود را نشان داده اند! حال با اتحاد این دو طیف که شما ادعای تشکیل دولت فراجناحی می کنید چه ویرانی دیگری قرار است براین کشور تحمیل شود؟ ”

  از وبلاگ ستار بهشتى

   
 50. با سلام

  رهبرا من به نوبه ی خودم این اسلام تقلبی رو نمیخوام .ازدروغ ازتبعیض دزدی وهزاران خلاف حکومت اسلامی ابران مطلعم .ازاینکه زنده ام ومبیبینم ولمس میکنم ازخودم بیزارم.

  باتشکرواحترام

   
 51. حسین باقرزاده

  جناب نوریزاد،

  با سلام و صمیمانه ترین تحیات. ماشین اعدام سخت به کار افتاده است و میرغضبان به کشتار مشغولند – به خصوص از افراد بی کس و کار و بی دفاع و در انتقام از کشتار دیگران (در ظرف یک هفته نزدیک به 40 نفر را کشته‌اند). لطفا این نوشته مرا که در روز آنلاین منتشر شده ببینید و اگر مناسب دانستید آن را منتشر کنید. به میرغضبان بگوییم که اگر انسانیت را نمی پذیرید سدت کم از خدایی که مدعی پرستش او هستید بترسید ….

  با مهر

  حسین باقر زاده

  ————————————————————-

  دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۲

  آقایان، شما را به خدا، نکشید

  حسین باقرزاده
  اعدام دسته جمعی بیش از ۲۰ نفر در یک روز در چند نقطه کشور تکان دهنده بود – و چه تأییدی از این بهتر برای گزارش اخیر احمد شهید که از رقم بالای اعدام در ایران سخن گفته و سخنگوی وزیر خارجه جمهوری اسلامی آن را “مغرضانه” توصیف کرده است؟ ولی کشتن ۱۶ نفر در زاهدان به گفته محمد مرزیه، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان در “پاسخ” به درگیری مسلحانه شب پیش از آن (جمعه ۳ آبان) به وضوح عملی از مقوله گروگان کُشی محسوب می‌‌شود. افرادی به دلیل عمل افرادی دیگر با خونسردی تمام قتل عام می‌‌شوند بدون اینکه حتی وابستگی گروهی یا سازمانی آنان به یکدیگر محرز شده باشد،چرا که به گفته آقای مرزیه “این افراد وابسته به گروهک جیش العدل، انصار و سایر گروه‌های شرارت بودند”. اینکه این افراد قبلا به اعدام محکوم شده بودند در واقعیت امر تغییری ایجاد نمی‌‌کند.

  دادستان عمومی و انقلاب زاهدان تأیید می‌‌کند که جمعی در اسارت به سر می-برده‌‌اند ولی “بنا بر دلایلی اجرای حکم آنها به تعویق افتاده بود”. او اضافه می‌‌کند که به کسان یا گروه‌‌های نامعینی (آن‌‌ها) اخطار کرده بوده که با توجه به اینکه افرادی را در اختیار دارد (گروگان) “اگر اقدام کنند قطعا پاسخش را خواهند گرفت”. و این یعنی افرادی را که ممکن است هیچ رابطه‌‌ای با “آن‌‌ها” ندارند به تلافی بکشند و اکنون که عده‌‌ای حمله کرده‌‌ و ۱۶ مرزبان را کشته‌‌ و فرار کرده‌اند این تهدید عملی شده است.

  به این ترتیب مشخص است که این اعدام‌‌ها یک عمل انتقامی بوده، آن هم نه انتقام از مرتکبان یک عمل، بلکه از کسان دیگری که احتمالا نوعی “وابستگی” به مرتکبان داشته‌‌اند؛یعنی گروگان‌‌کُشی. صدور حکم اعدام هم در واقع برای این بوده که نشان دهند تهدید به کشتن آن‌‌ها واقعی است (همچون گرفتن شمشیر داموکلس بر سر یا لوله تفنگ به سویشان). چرا که آقای مرزیه اضافه کرده است که حکم اعدام افراد اعدامی قبلا صادر شده ولی “بنا بر دلایلی اجرای حکم آنها به تعویق افتاده بود”. یعنی تأیید این واقعیت که از این افراد به عنوان گروگان استفاده می‌‌شد. گروگان‌‌کُشی نه فقط نشانه‌‌ای از ضعف و زبونی است،بلکه یک جنایت کبیره محسوب می‌‌شود و جز تداوم چرخه خشونت و تشدید آن نتیجه‌‌ای ندارد. اگر آقای روحانی اندک قصدی برای اجرای قانون اساسی (که برای آن سوگند خورده) دارد باید این عمل را محکوم کند و مرتکبان این جنایت را به پای میز عدالت بکشاند.

  در این جا سخنی هم با روحانیان و عموم مقامات حاکم هست که به نام مذهب بر مردم و ایران حکومت میکنند. قرآن در سوره مائده آیه ۲۳ میگوید که اگر کسی انسانی را، بدون اینکه او قتل نفسی یا فسادی بر روی زمین مرتکب شده باشد، بکشد همانند آن است که همه انسانها را کشته باشد. این سخن بزرگی است. شما میپذیرید که قرآن غلو نمیکند و این سخن گزافه نیست. پس باید بپذیرید که در کشتن انسان هر اندازه احتیاط کم است. چرا که اگر فرد بیگناهی کشته شود جنایت عظیم و تصورناپذیری صورت گرفته است، و لذا در صورت وجود کمترین ذرهای از تردید باید از آن اجتناب کرد.

  در آیه یادشده، دو استثنا برای “جواز” قتل ذکر شده است. یکی قتل در برابر نفس (قصاص) و دیگری فساد در زمین. فساد در زمین تعریف عینی و قطعی ندارد و قابل تعبیر و تفسیر است. آیا کسی میتواند با ضرس قاطع ادعا کند که مصادیق این مفهوم را آنگونه که قرآن منظور داشته درک میکند و در این درک اشتباه نخواهد کرد؟ چنین کسی باید علی القاعده معصوم باشد. گفتن اینکه از احادیث و سیره پیامبر و امامان میتوان این معنا را درک کرد کافی نیست. این منابع قطعیه الصدور نیستند و توسل به آنها با لزوم حد اکثر احتیاط که در بالا گفته شد منافات دارد. یک لحظه فکر کنید: اگر به عنوان یک انسان خود را جایز الخطا میدانید و علم لدنی ندارید و دسترسی مستقیم به منبع وحی یا مفسران معصوم قرآن ندارید باید بپذیرید که نمیتوانید مصادیق دقیق فساد در زمین را با ضرس قاطع و ضریب ۷ میلیارد در ۷ میلیارد (عدد انسانهای روی زمین) تشخیص دهید، و هر تشخیص شما ممکن است با کسر حتی بسیار کوچکی از ۷ میلیارد اشتباه باشد. (در تشخیص قتل نفس نیز ضریب خطا بسیار بالا است که در این جا از آن میگذریم.)

  با این ترتیب، ببینید که اگر کسی حتی یک در هفت میلیارد در تشخیص فساد روی زمین اشتباه کند، نباید و نمیتواند به خود اجازه دهد دیگری را به این اتهام محکوم به مرگ کند. حال چگونه است که در ایران جمهوری اسلامی صدها نفر در سال به دلایل غیر قتل نفس به مرگ محکوم میشوند؟ قتل اینان با تعبیری که در آیه فوق آمده تنها در صورت ارتکاب فساد در زمین از دید قرآن توجیه‌پذیر است. و سؤال این است که اگر فردی به قرآن ایمان داشته باشد و خود را انسانی جایز الخطا (و نه معصوم) بداند، چگونه میتواند به خود اجازه دهد که کسی را به دلیل فساد در روی زمین به مرگ محکوم کند و خطر جنایت بزرگ کشتن بیش از ۷ میلیارد انسان روی زمین را به خود بخرد؟ آیا ذرهای از خضوع و خشوع و فروتنی در برابر قرآن و خدایی که میپرستید و احتیاط در عمل ایجاب نمیکند که از ریختن خون انسانها به نام خدا و اسلام بالکل اجتناب کنید؟

  شما که در اعمال سادهای چون طهارت و نجاست و شک میان رکعات نماز احتیاطها میکنید و به احوطها و اقویها متوسل میشوید، چگونه است که مسئله خطیری چون گرفتن جان یک انسان را که خطر عظیم قتل عام ۷ میلیارد انسان را به همراه دارد سهل گرفتهاید؟ از امام سوم شیعیان نقل شده که در روز عاشورا به لشگریان مخالف خود گفت که “اگر دین ندارید، آزاده باشید”. اکنون باید به روحانیان و مقامات حاکم گفت که اگر به ارزشهای انسانی اعتقاد ندارید و آنها را نمیپذیرید، اگر حقوق بشر را بیگانه و غربی میدانید و مردم ایران را شایسته آنها نمیدانید، اگر مطالعات وسیع جامعهشناسی، روانشناسی و جرمشناسی در باره خشونت و مجازات اعدام و تأثیرات متقابل آنها بر یکدیگر را هیچ میانگارید، و اگر تجربه نزدیک ۱۵۰ کشور جهان را که از اجرای مجازات اعدام دست کشیدهاند نادیده میگیرید، دست کم به دین و آیینی که مدعی آن هستید و به نام آن بر مردم حکومت میکنید عمل کنید.

  پس ای مجتهدان و صادرکنندگان فتوا، در برابر حمام خونی که قاضیان به نام خدا به راه میاندازند ساکت ننشینید و احکام اعدام را که همه روزه خطر قتل عام ۷ میلیارد انسان را به همراه دارد محکوم کنید. ای قاضیان بپذیرید که شما خدا یا انسان معصوم نیستید و در درک خود از قرآن و مصادیق مفهوم فساد در زمین ممکن است اشتباه کنید و با صدور یا اجرای هر حکم اعدام، به تصریح قرآنی که به نام آن حکم میکنید، خطر ارتکاب قتل ۷ میلیارد انسان را به خود میخرید. و ای متصدیان امر که به نام اسلام و قرآن بر این مردم حکومت میکنید، شک نداشته باشید که در میان دهها و صدها مجازات اعدامی که هر هفته و ماه و سال در این کشور صادر و اجرا میشود افراد بیگناه زیادی نیز قربانی میشوند؛یعنی مرتبا جنایاتی برابر با قتل عام ۷ میلیارد انسان تحت زعامت شما صورت می‌‌گیرد.

  وای اگر از پس امروز بود فردایی!

   
 52. “33سال است مردم را وادار کرده اید،خواسته های خود را بجای طلب کردن از نظام از امامزاده ها طلب کنند! خوب اگر امامزاده و خدا با دعا کردن کار خلق را، انجام می دهد، تشکیل دولت و نظام چه معنی دارد؟ شما چکار می کنید ؟ثروت ملت را بالا می کشید؟ اگر کار خلق را نظام باید راه بیندازد چرا تا این اندازه بی لیاقت و بی کفایتی در خود می بینید سکوت اختیار کرده وترک قدرت نمی کنید؟ تمام این احکام واین اعدام ها توسط سلاخ خانه نظام نه بخاطر اجرای عدالت بلکه برای ایجاد جو رعب و وحشت در دل ملت است! تا کسی سُخنی به شکایت نگوید! اما این همه ظلم تاکی؟”

  از وبلاگ ستار بهشتى

   
 53. استادمعززبرادرگرامی جناب آقای نوریزاد- حفظه الله تعالی
  باسلام وتحیت
  اعتراف می کنم دراین کویروحشت وجامعه مبتنی بردروغ ،دغل وریا ناشی ازعملکرد25
  ساله ولی ////////// ، آدمی (حداقل خودم) چنان دچاریاس شدم که تصوراینکه آدم صادق
  وبا اصالت دراین کشور -بقول شاملو رحمت الله علیه عروس هزارداماد- یا کیمیاست
  ویا بندرت پیدامی شود.
  تانامه های جنابعالی به ////////// زمان دست به دست گشت وکم کم امیدواربه وجود زبان
  ابوذرگونه ای چنان امیدوارم کرد که نامه وپیامی ازجنابعالی نبود که کپی نشود
  وبه اقوام وجوانان ارسال نشود و واکنش به آن نیزجالب است حتی از جوانان بی
  اطلاع و ذوب درنفهمی، اگرچه آرزو داشتم که همه مردم از محتویات سایت شما مطلع
  می شدندوبه آن دسترسی داشتند لیکن متاسفانه ارتباط خودم هم مدتی است قطع شده و
  ازطریق آنتی فیلتر تور برغم دسترسی به سایرسایت ها، سایت حضرتعالی باز نمی شود
  ومن نیز آگاهی چندانی از کاربا کامپیوتر ندارم واین موضوع عذاب آور است خاصه
  بخشهای از سخنرانی شمارا درسالگردشهیدستاربهشتی درتلویزیون بی بی سی را دیدم
  ومیخواستم جزییات رادر سایت ببینم خواهشمندم درصورت امکان وبرغم تصدیع اوقات شریف اگر راهی برای دسترسی به سایت تان واینکه چرا بازنمی شود را به حقیراعلام فرمایید موجب امتنان خواهد بود
  بامید دیدار حضوری ابوذر وحر زمان خودمان

  —————–

  سلام دوست گرامی
  اگر استفاده از سایت بهر دلیل ممکن نیست به صفحه ی فیس بوک من مراجعه کنید:
  https://www.facebook.com/m.nourizad
  با احترام

  .

   
 54. درجواب آقاي نوري زاد كه درپاسخ به آقاي nvfnv فرموده اند:‌« … اجازه بدهید ادیان زمینی و آسمانی براه خودشان بروند…».
  وقتي مطلب بالا را خواندم اين داستان به يادم آمد.« گويند كه معلمي از بينوايي در فصل زمستان دراعه كتان يكتا پوشيده بود. خرسي را از كوهستان سيل ربوده بود و سرش در آب پنهان بود كودكان پشتش ديدند و گفتند استاد اينك پوستيني در جوي افتاده است و ترا سرماست. آن را بگير. استاد ازغايت احتياج و سرما در جست كه پوستين را بگيرد وخرس، تيز چنگال در وي زد. استاد در آب گرفتار خرس شد و كودكان بانگ مي زدند كه اي استاد اگر پوستين را مي تواني بياور و اگر نه رها كن و بيا. گفت من پوستين را رها مي كنم، پوستين مرا رها نمي كند (فيه مافيه) .»
  حال بايد به آقاي نوري زاد گفت:‌چشم. ما دين را رها مي كنيم. لطفا بگو او نيز ما را رها كند واز آغاز تولد تا رفتن به گور دركارهايمان دخالت ننمايد. چشم ما خفه مي شويم. لطفا بگو او نيز خفه شود. چشم ما دست از سرش برمي داريم لطفا بگو از طرف آن آقايي كه هزاروچهارصد سال پيش مرده و هزار كارخلاف اخلاق كرده نيز فرامين اخلاقي صادرنكنند. چشم ما كاري به او نداريم بفرماييد دين نيزپول من بيچاره را خرج مسجدو منبرو امامزاده هايش نكند. چشم ما كاري به دين نداريم لطفا بگو اونيزحدو مرزش را بشناسد و با حلال و حرام كردن زن وشوهران بچه هايشان را حرامزاده اعلام نكند. چشم ما كاري به دين نداريم لطفا بگو او نيز كاري به ما نداشته باشد و دست از دزدي هاي ادبي و اقتصادي و علمي اش بردارد و با دروغ و نيرنگ نگويد « آنچه به خود نمي پسندي به ديگران نپسند »‌اختراع علي و ولي و قلي است.
  آقاي نوري زاد ستاربهشتي را دين كشت. فاتحه ي جنبش سبزرا دين خواند. انقلاب را دين دزديد. مصدق را دين به احمد آباد برد. رگ اميركبير را دين زد. ايران را دين ويران كرد. اگر باورنداريد ريشه هاي اين مصيبت ها بررسي كنيد.
  شما كه در رابطه با دين از لشكر حجج اسلام و آيت الله ها بيشتر نمي دانيد. شما يك دهم ناصرمكارشيرازي از دين نمي دانيد.شما يك هزارم محمد، ابوبكر، عمر وعلي ازدين نمي دانيد. به كاركرد تك تك اين آقايان نگاه كنيد و بعد به دين و مذهبتان افتخاربفرماييد. مي دانم خيلي سخت است شكستن باورهاي چند ده ساله. مي دانم اگربه آيين جديد كه بي ديني و خداپرستي است بياييد مورد تف و لعنت نزديكترين نزديكانتان قرارمي گيرد. چنان كه ما قرار گرفتيم.
  بله. برداشتن آخرين قدم كاريست بس دشوارترازقدم هايي كه برداشته ايد. يك داستان ديگرمي گويم:
  « آوازه شيري در اطراف جهان شايع گشته بود مردي از براي تعجب از مسافت دور قصد آن بيشه كرد، براي ديدن شير يكسال مشقت را كشيد و منازل را بريد. چون به بيشه رسيد و شير را از دور ديد ايستاد و بيش نمي توانست رفتن گفتند آخر شما چندين راه قدم نهاديت براي عشق اين شير و اين شير را خاصيتي است كه هركه پيش او دلير رود و بعشق دست در وي مالد هيچ گزندي به وي نمي رساند و اگر كسي از او هراسان و ترسان باشد شير از وي خشم مي گيرد بلكه بعضي را قصد مي كند كه چه گمان بدست كه در حق من مي بريد. گفتند اكنون چيزي كه چنين است يكساله راه قدمها زديد اكنون نزد شير رسيديد اين استادن چيست قدم پيش تر نهيد. كس را زهره نبود كه يك قدم بيشتر نهد. گفتند آن همه قدمها زديم آن همه سهل بود ، يك قدم اينجا نمي توان زدن ( فيه مافيه).
  جهان به طرف عقل گرايي رفته ومي رود و ملت ايران نيز به تقكر جهاني خواهند پيوست واين پيوستن دير وزود دارد اما سوخت و سوزندارد. ازياد نبريد كه اولين مردمي كه برعليه اعراب شوريدند ايرانيان بودندد. اولين كساني كه داستان شيعه را علم كردند و علي را درمقابل محمد قراردادند ايراني ها بودند. اولين ملتي كه درمنطقه مشروطه را بنيان نهاد ايران بود. اولين كشوري كه درجهان نفت را ملي كرد ايران بود. و حالا نيز، اولين كشوري كه خود را ازشردين و دين بازي درمنطقه رها خواهد كرد، ايرانيان خواهندبود. قبول نداريد؟ باشيد و ببينيد.
  و شما بعنوان يك روشنفكرمبادا از بقيه جا بمانيد كه درآن صورت تاريخ در زندگي شما تكرارخواهدشد.

  ————————

  سلام دوست گرامی
  سخن پایانی شما به من این است: …..و شما بعنوان يك روشنفكرمبادا از بقيه جا بمانيد كه درآن صورت تاريخ در زندگي شما تكرارخواهدشد…….

  دوست من، برخلاف شما من معتقدم روشنفکری و خرد مندی ای که دراین سرزمین راه به رشد نهاده است، هرگز به ” آنچه در درون من می گذرد ” حساس نخواهد بود. روشنفکریِ فردا به باورهای مردمان – هرچه باشند – احترام می گذارد. چرا که باور و اعتقاد و مسلمانی همچو منی هرگز مزاحم کسی و کسانی نیست. در باور و مسلمانی من، حتما یک کمونیست درستکار هزار مرتبه نیکوتر از یک شیعه ی نماز شب خوان حسین حسین کن دروغپرداز است.
  با احترام

  .

   
 55. براي مريم خوبم. ما بايد همه ي عمر دانش آموزباشيم و ازهمه كس خوبي ها را بياموزيم و از بدي ها پند بگيريم. مهم نيست كسي كه ما را درس مي دهد مخالف يا موافق ماست. مهم درسي است كه از او مي گيريم.
  خوبِ من، بايد امروز و دراين جا از نوري زاد درس گرفت. ببين چه سخن ها كه به او نمي گويند و چه تندي ها كه با او نمي كنند ولي بازهم صبوري مي كند و در راهش استوار گام برمي دارد. بايد بردباري را ازاو آموخت. صبور بود و شكيبا. شايد سردبيربا شما تندي كرده باشد اما، به صرف اندك تندي نبايد دست از انجام وظيفه كشيد.
  من تقريبا تمام مطالب اين انديشكده را مي خوانم و مي بينم كه گاه كساني اخطار مي گيرند كه نبايد بگيرند. دراين باره كم و بيش با شما هم راي ام، اما ازياد نبريم كه تفكرهركس به گونه اي شكل گرفته است، و رهايي از شكلي كه براو تحميل شده كاريست بس سخت و رنج آور و نيازمندِ زمان.
  به خود نگاه نكن كه جواني و به احتمال بسيار ازكودكي درفضايي آزاد رشد كرده اي. كساني چون مرا ببين كه ده ها سال درشرايطي خاص بوده اند و گوشت و پوست و استخوانشان به آن فضا و هوا خو گرفته است و حال، با فضايي روبرو شده اند كه برخلاف همه ي باورهاي آنهاست؛ و اين تفاوت و تضاد بسيار رنج آفرين شده است.
  ازنوري زاد عزيز نرنج و اين آوردگاه را كه او بوجود آورده سپاسگزارباش. بله، شك نيست كه او نيز مانند همه ي ما گاه خواسته و نخواسته نسبت به كس يا كساني كشش بيشتريا كمتري دارد. اين چيزي عجيب و ستمي سنگين نيست. لطفا عادات و نزديكي هاي فكري را ازياد نبر.
  اگر چه روحي لطيف داري اما درآوردگاه روحيه لطيفت را كناربگذار و بيشتر به مردمي بينديش كه نياز به چون تويي دارند. بازگرد و بنويس و بنويس و بنويس. باشد تا دگر زنان اين مرزو بوم نيز به صحنه بيايند و در رد يا تاييد نظرات مطرحه شده بنويسند و بنويسند و بنويسند، تا روزي كه نقد و نقادي براي عموم امري عادي شود و اين كشور از بلاي خانمانسوز كراهت نقد برهد. سپاس از تو كه وقتت را براي روشنگري ما گذاشته و مي گذاري و سپاس از نوري زاد كه زندگيش را وقف اين كاركرده است.
  « تو كه دستت به نوشتن آشناست
  دلت از جنس دل خسته ي ماست
  دل دريا رو نوشتي همه دنيا رو نوشتي … »
  غم ما رو بنويس
  « …بنويس هرچه كه ما رو به سراومد
  بد قصه هاگذشت و بدتراومد…
  تو كه ازشكنجه زار شب گذشتي
  ازغبار بي سوار شب گذشتي
  تو كه عشق و با نگاه تازه ديدي
  بادبان به سينه ي دريا كشيدي …»
  غم ما رو بنويس
  « …بنويس از ما كه عشق و نشناختيم
  حرف خالي زديم و قافيه باختيم
  بگو از ما كه توخونمون غريبيم
  لحظه لحظه در فرار و در فريبيم…»
  غم ما رو بنويس
  بنويس نامه نويس
  هرچي دلت خواست بنويس.

  دوستدار شما .هدايت

   
 56. ستاز بهشتی یک گام بزرگ از شما سوگوارانش ازاده تر بود. او هیچگاه مکث نمی مرد تا بجای نام خامنه از کلمه ی رهبر استفاده کند. پایدار باشید

   
 57. با خواندن سخنان شما باز هم بر مظلومیت این مردم واین انقلاب گریستم اگر زمام داران این نظام از ابتدای انقلاب اخلاص شما راداشتند وحقیقت را فدای مصلحت نمی کردند به اینجا نمیرسیدیم
  خداوند وجود پر برکت شما را برای این مردم بلا زده حفظ کند

   
 58. درود به اقای نوری زاد عزیز و ماد ر ستار بهشتی
  قبل از اینکه بیایم در این سایت مطلب را در سایت جرس خواندم وگریه کردم از ته دل برای بی کسی خودم و ستار بهشتی چقدر سخت است داغ چقدر سخت است صدا را نشنیدند مادر ستار صدای شما را مردم میشنوند و مطما باش راهش را ادامه خواهند داد ستارها را نگاه کن که پهلویت هستند و با ناله شما گریه میکنند و فریاد ازادی خواهانه ات فریاد میکشند ما از رییس جمهور یا مجلس هیچ انتظاری نداریم اگر کاری انجام میدادند حتی تشکر میکردیم ولی انقدر به پول و قدرت و منافع کثیفشان چسبیده اند که صدا را نمیشنوند ولی از اقای خاتمی انتظار داشتیم که بر مزار این بزرگ مرد ایران قدم بردارد و انهم بشود ستاری بین ستارهایی که انجا بودند بسیجی که اسمش گذاشتن بسیج مستضعفان واقعا که درست بود بسیج مستضعف بیت رهبری نه مردم اقی روحانی شما که 73در صد ارا را در دست دارید و نزدیک 20میلیونفر به شما رای دادن از چی میترسی یا اقای خاتمی شما کهگفتید به این مردم رای بدهید به روحانی این 20 میلیون نفر رای دادن و 20میلیو نفر دیگر هم رای ندادند که اگر جمع کنید میشود 40 میلیون طرفدار شما از چی میترسید /مادر ستار بهشتی ما هم در غم خود شریک بدار درد ستار درد تمام جوانان و صدای خودت صدای تمام مادرهای ایران است پرچم ستار همچنان بالاست هر روز ستاری به دنیا می اید و با فریاد ازادی ان را میکشند ولی هدف همچنان پا برجاست

  آنان که رفتند، کاری حسینی کردند. آنان که ماندند باید کاری زینبی کنند، وگرنه یزیدی‌اند/دکتر علی شریعتی

   
 59. سخنی کوتاه با هم میهنانم در باب تفکرات نژاد پرستانه:

  من فارسم، ترکم، کردم، بلوچم، عربم، ترکمنم. من شیعه ام، سنی ام، مسیحی ام، زرتشتی ام، یهودیم، بهاییم، بی دینم و زاده خاک ایرانم. نسبم به قول سهراب “شاید به زنی فاحشه در شهر بخارا برسد”. من از هر نژاد و قوم و از هر مذهبی که هستم ایرانیم و ایرانی خواهم ماند و واقعا اگر نسبم به زنی فاحشه برسد هیچگاه احساس سرشکستگی نمی کنم. اگر نسبم به کوروش کبیر یا حضرت محمد هم که برسد هیچگاه خود را برتر از فرزند فاحشه ای نخواهم دانست. دوستان من، خواهران و برادرانم چرا باید به اصل و نسبی افتخار کنیم که خود در انتخاب آن هیچ دخل و تصرفی نداشته ایم. این نگاه تحقیر آمیز به سایر اقوام و نژادها جز از نادانی نیست. اصولا هرچه انسانها ابله تر باشند، بیشتر به این افتخارات پوشالی می آویزند. هم میهنان عزیز بدانید که جنایتکاران همیشه برای توجیه رفتار خود از احساسات میهن پرستانه سوء استفاده می کنند. هیتلر برای توجه کشتار مخالفینش نژاد ژرمن را برتر می دانست و مخالفینش را با عناوینی چون باکتری و … خطاب می کرد تا به این وسیله بتواند آنها را از سر راه خود بردارد. اگر به یاد داشته باشید، آقای خامنه ای هم در اعتراضات 88 از همین توجیهات در برابر مخالفینش استفاده می کرد. متاسفانه در همین وبلاگ هم به تازگی افرادی با تفکرات فاشیستی که البته بیشتر به کاریکاتور این مستبدین شبیه اند، پیدا شده اند و فرمان به گردن زدن و کشتن صادر می کنند و در توجیه گفتار پلیدشان به تشبیه انسانها به عقرب می پردازند تا بتوانند افکار بیمار خود را به دیگران تسری دهند. اینان با دمیدن بر احساسات تنفر برانگیز نژاد پرستانه در تلاشند تا از این آب گل آلودی که استبداد دینی پدید آورده است ماهی بگیرند. دوستان من متاسفانه در وضعیت اسفناک اقتصادی و سیاسی ایران امروز، ممکن است زمینه رشد چنین تفکراتی بیشتر از پیش باشد. به جا است که هرچه بیشتر اطرافیان خود را به چراغ آگاهی مجهز کنیم تا فریب این بیماردلان را مخورند. “جدال من همه با تاریکی است و برای جدال با تاریکی، شمشیر بر نمی کشم، چراغ می افروزم”

  شاد ، پیروز و سر افراز باشید
  با احترام
  بردیا استقامت

   
 60. بادرودبه استادعزیز. تادراین مملکت مامعجزاتی بنام ایت ا… داریم همین داستان ماست.نامردانی که بنام دین دین فروشند.برای کوتاهی یک مانتو ومعلوم بودن موی زنان فریاد وااسلاما سر میدهندولی دربرابر نرخ سن فحشا مهرسکوت برلب میزنند.اینان پیروان واقعی شیطانند یا شاید خود شیطانند.

   
 61. ولی پاسخ شما را که دادند! نشنیدید مگر؟ همان روز هم دادند.

  رئیس قوه قضائیه گفتند که به برخوردشان با “فتنه” افتخار می کنند.

   
 62. جناب نوری زاد
  درود خدا به روان همه شهدای راه آزادی و درود بر شما برای اینهمه حق طلبی که دارید. فریاد در گلو مانده ستم دیدگانید. باشد که این فریادها راه گشای استحقاق حق از این مظلومین شود.

  پایدار باشید
  بردیا استقامت

   
 63. درود بر شرفت نوریزاد .تو لغات شجاعت شرافت توبه بازگشت و جبران و پایبندی به عهد و پیماان را برایم معنا بخشیدی

   
 64. سلام . ميشه تكليف نظردهندگان رو روشن كنيد . بلاخره بايد جواب بعضي مطالب رو در پس جديد بذاريم يا درهمون جايي كه مربوط به اونه ؟

  ————————–

  سلام دوست گرامی
  درجایی بگذارید که احتمال می دهید بیشترخوانده می شود. این با خودشماست.
  با احترام

  .

   
 65. نمی دانم چرا از ماجرای ستار بهشتی گریه ام نمی گیرد
  شاید دلیل را باید در چهره مادرش جست و جو کنم
  این چهره یک بانوی فرتوت شکسته نیست
  نمود خشم است چهره ای خشمگین که قاتلان ستار را به مبارزه می طلبد
  آنان که ستار را کشتند چه سودی بردند
  من ستار را نمی شناختم
  از کار هایش بی اطلاع بودم
  جسد او به خاک رفته اما اندیشه اش همه جا گسترده شده
  خون او را زمین بلعیده و به تمام دنیا انتشار داده
  او را کشتند اما نامش را و راهش را زنده کردند

   
 66. سلام آقای نوریزاد؛
  در جواب کامنت من گفتید که با آقای مصطفی تاجزاده هم سلولی بودید؟ در یکی از نامه های آقای تاجزاده اومده که منو با کسی هم سلولی نمیکنند به دلیل اینکه اطلاعات ایشون به کسی منتشر نشه، چطور با شما که به دور از هیچ ترسی، هر حرفی رو میزنید بر عکس دیگران. برام سوال شده؟ یا نامه آقای تاجزاده دروغ یا حرف شما؟
  ممنون از واقعیت هایی که در سالگرد آقای بهشتی مطرح کردید.

  ——————-

  سلام حمید گرامی.
  من وآقای تاجزاده چهارماه ونیم با هم بودیم. دوتایی در یک قرنطینه. من درانتهای این چهارماه ونیم به یک اعتصاب غذای خشک فرو شدم. مرا درحال اغما به بیمارستان بردند و از فردای همان روز بند مرا تغییردادند . جوری که هردوی ما در اوین بودیم و در انفرادی اما دور ازهم.
  با احترام

  .

   
 67. محمد نوری زاد

  .

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

77 queries in 1100 seconds.