سر تیتر خبرها
رسول بداغی، شیری در قفس (محمد نوری زاد)

رسول بداغی، شیری در قفس (محمد نوری زاد)

رسول بداغی اما معلم است. یعنی معلم بوده و همان زمان اخراج شده. یک عضو کانون صنفی معلمان. با فعالیتی کاملاً صنفی و آشکار. برای بهبود اوضاع معلمان و آموزش و پرورش همان محله های پرتِ پشتِ اسلامشهر. بی آنکه در طرفداری کسی و کسانی دوخط بیانیه نوشته باشد و حرکتی کرده باشد و جانب داری ای.

امروز صبح به خانواده ی “رسول بداغی” سرزدم. در اسلامشهر. و در محله ای محروم و خاک آلود به اسم ضیاء آباد. در خانه ای که نداریِ آبرومندی را در دلِ خود جای داده است. محصول زحمتِ بیست ساله ی یک معلم. به سقف خانه می نگرم. که از چکه های فراوان و مداوم باران نقش گرفته است. به دیوارهای ترک خورده و ساییده اش نگاه می کنم، که هیچگاه رنگی بر تنشان ننشسته.

رسول بداغی سه دختر دارد. دو دختر دوقلوی شش ساله با نامهای شکیبا و ستایش. و یک دختر پانزده ساله به اسم شبنم. و همسر جوانی که سرخی زبانش را به احترام شویِ زندانی اش، بکام گرفته است.

با نگاهی به سقف و دیوارها، آرزو کردم ایکاش قیر بودم و بر بام خانه آب می شدم. گچ بودم و بر ترک ها فرو می شدم. و رنگ می شدم و بر تن دیوارها می نشستم. به سر و روی اهل خانه که نگاه می کنم، می بینم نظام مقدس عجب با حریفان قدر قدرتی سرشاخ شده است!

رسول بداغی این روزها چهارسال است که در زندان است. یک نفس. بی یک روز مرخصی. بی یک روز مرخصی. بی یک روز مرخصی. نظام مقدس که آوازه ی اسلام گویی و اسلام افشانی اش سقف فلک را شکافته و طبقات آسمان را درنوردیده، به این آیا نیندیشیده که این زن جوان، شوی می خواهد؟ هرازگاه؟ و این دختران، پدر می خواهند، هرازگاه؟ و این خانه هزینه ای دارد، مدام؟

زندانیانی چون ما، طرفدارانی داریم و احتمالاً بنا به سیاستی که ورزیده ایم زندانی شده ایم و از این بابت نیز دلخوشیم. رسول بداغی اما معلم است. یعنی معلم بوده و همان زمان اخراج شده. یک عضو کانون صنفی معلمان. با فعالیتی کاملاً صنفی و آشکار. برای بهبود اوضاع معلمان و آموزش و پرورش همان محله های پرتِ پشتِ اسلامشهر. بی آنکه در طرفداری کسی و کسانی دوخط بیانیه نوشته باشد و حرکتی کرده باشد و جانب داری ای.

چهارسال پیش وقتی شش نفر از برادران به خانه ی محقرش می ریزند تا چیزکی بردارند و ببرند، دخترکان دوقلوی دوساله اش نه از اسلام چیزی می دانسته اند و نه از امنیت ملی. اما همان روز همسر جوان رسول می فهمد که شوهرش، هم اسلام برادران را بخطر انداخته و هم امنیت ملی را!

همسر رسول می گوید: بستگان ما هرچه از رسول می خواهند که با “برادران” همکاری کند – و مثل بعضی ها که برگه ای را امضا کرده اند و بیرون آمده اند – او نیز امضاء کند و بیرون بیاید. اما رسول، این معلم یک لاقبای لُر، محکم بر موضع بی گناهی و حق طلبی اش ایستاده که: نه! رسول می گوید: من اگر بیرون هم بیایم لحظه ای از حق طلبی دست نمی کشم.

دارایی رسول بداغی فهم اوست و: خانواده ی کوچکش. و این هردو، عجب در این خانه ی محقر و بُهت زده بهم پیوسته اند. باور کنید از این که تجسم کنم نظام مقدس با معلمی چون رسول بداغی گلاویز شده، در خود می گدازم. نظام مقدس در این سالهای فلاکت، شأن مخالف و برانداز و جاسوس و فتنه گر را بشدت فرو کاسته و بیش از اندازه زلف مقدرات خود را به تحلیل ها و اشارات جناب شریعتمداریِ کیهان گره زده است.

محمد نوری زاد
سی و یکم تیرماه سال نود و دو
تهران

Share This Post

درباره محمد نوری زاد

28 نظر

 1. بله جناب نوریزاد شاید او را بتوان با اغماض شیر در قفس نامید اما مسلما آنکه را در یک بازجویی از سر ترس و وحشت
  خنده های لرزان سرمیدهد ، نه! او را باید موش در بند نامید!

   
 2. نوری زاد گرامی ،

  همانطوریکه ملاحظه میکنید تعدادی از خوانندگان این پست در خواست و سوال کرده ا ند که چگونه میشود به خانواده آقای بداغی کمک مالی کرد ولی پاسخی از شما نمیبینم .

  من خارج از کشور هستم .میخواهم از طریق دوستانم در ایران کمک کوچکی بکنند .این برای تسکین دل خودم و توجیه بی عملی من هست تا احساس غرور از به اصلاح کمک مالی . غرور شایسته شیران در بندی مثل بداغی ها و خانواده ایشان هست.

  لطفا اگر ممکن است راهنمایی بفرمایید .میشود از طریق شما یا حساب بانکی شما اینکار را کرد .؟

  با تشکر

  —————

  سلام دوست گرامی
  شماره ی حساب بانکی را خبرندارم اما حضورا می شود رفت وکمک کرد. اسلامشهر. شهرک ضیا آباد خ شیهد ابراهیمی پلاک 5 یا 10

   
 3. محمد نوری زاد

  ق

   
 4. ننگ بر تفکر پوکشان

   
 5. آقای نوریزاد با سلام پدر بزرگ خدا بیامرزم میگفت : اول هر کار بگو : اعوذ بالله من الشیطان رجیم . من از شما تقاضا دارم هر متنی را که تهیه میکنید اول شریعت نداری کیهان را رجیمش کنید که هرچه بی عقلی در کشور نهادینه میشود یک پای تحلیل های بی عقلی همین شریعتندار است . بروید از برادران سپاهی تحلیل بخواهید میبینید که همان اخبار و شنیده های کیهانی را تحویل آدم میدهند . بی اختیار یاد گروه فرقان مطهری کش می افتم که وقتی از بچه های متدین و پاک دامنی مثل ” سعید واحد “و “مرتضی سیاهپوش ” که قاتلان استاد بودند سئوالی میکردند همان پاسخی را میدادند که ” اکبر فرقانی ” رئیس فرقان در گوش این بچه های پاک کرده بود .

   
 6. Az KHOBe rozgar ensanhaee sharife shiftee shahamate shire dar ghafas mahmele dostanii darrastaee mohabate shoma doste sharife be AZADEGI vojoddarad,ke moddatist shojaane,sadeghane dar in tanha rahe hemayat az in khanevade najib ve albatte SHOJA vojod darad ke,sad albate jenabe norizade darjaryan hastand.cheghadr shadmanam az in ke RASOOLE AZADEGIMAN az varaee divare estebdade larzan,garmie dastane degar rasoolane azadi ra,bar ghalbe khish tapande miyabad. 

   
 7. Salam. Mare vughai iran zamin man vaghti gohar hayeh shoma ra mikhanam ashkam jari mishavad aomidvaram rozi shoma ra bebinam dastan shoma ra bebosam az shoma man khili amokhtam azat zyad.

   
 8. واکنون بعنوان یک معلم از خجالت اب شدم که همکارم زندانیست ومن دلخوش به چهار قرانی که به حقوقم اضافه شده است.

   
 9. سلام اقای نوریزاد
  ‫امروز مصاحبه شما را با عنایت فانی دیدم ، شهامت اخلاقی شما را میستایم.
  ‫پس از ان مقاله شما را درباره رسول بداغی خواندم و و وقتی از بچه هایشان خواندم بسیار غمگین شدم،
  پدر انها راهی را انتخاب کرده است ولی گناه بچه های انها چیست ، چرا باید در زندگی از همه لحاظ در تنگدستی
  ‫به سر ببرند.
  واین سوال برایم پیش امد که‫ این خانواده هزینه های زندگیشان را چگونه تامین میکنند؟
  ‫آیا این امکان هست که به خانواده های این دسته از زندانیان کمک مالی کرد؟ و احتمالا چگونه.

  ‫همیشه سربلند و تندرست باشی
  ‫محمد

   
 10. نوریزاد عزیزم وقتی نوشته هایت رامی خوانم اشک می ریزم ودعایت می کنم.درودبرتو که یک انسان واقعی هستی

   
 11. به توصیه دوستی مراسم شامورتی بازی جمع چپاولگران نظام!!! را نظاره کردم ، با کلی حرص خوردن از این همه دروغ و تزویر و ریا کاری و حقه بازی و… و از اینکه جیفه دو روز دنیا اینقدر کار ساز است که چنین نمایشی با تحمیق مردم را به صحنه میبرند و یک مرد در تمام موجودی نظام!!! وجود ندارد و نداشت که بر خیزد وایستاده فریاد کند آی حقه باز دروغ گو و نا مسلمان حیا کن این آمارها که میدهی مربوط به کجاست!!!؟ اگر تو راست میگویی!!! پس این وضعیت حسین قلی خانی حاکم را بحساب کجا بگذاریم!!!؟ اشتغال دروغ ، تورم دروغ ، سرمایه گذاری خارجی دروغ، رشد اقتصادی دروغ ، و…. در این میان ارزش رسول بداغی و شهامتش و مردانگیش و ایستادگیش نمود پیدا میکند درود و سلام خدا بر رسول بداغی و خانواده ظلم ستیزش و تمامی حلال خوران کشور و ننگ و نفرین ابدی بر خود فروخته های متزور و ریا کار ی که بر حول نا حق خفه خون گرفته اند و برای ساخت فضای مجازی از مردم سوءاستفاده می کنند آنهم در خارج از کشور!!!! و نان آور ومرد خانواده ای را “بجرم ” نجات سرمایه های این کشور از دو شخصیتی بار آمدن در بند میکنند

   
 12. نظر دهندگان محترم
  اقای خامنه ای چنان در جمع دولت خود در تاریخ 30/4/1392 صحبت میکند و علاوه بر بکار گیری واژه همیشگی دشمن از عدل و انصاف و بهشت و جهنم صحبت میکند انگار که با رهبریت خود ایران را تبدیل به بهشت کرده است . فکر کنم که هر چقدر که ایشان بیشتر دهان باز میکند و سخن میگوید برای همگان بیشتر ثابت میشود که ایشان چقدر از عدل و عدالت فاصله گرفته است.
  خدایا به تو پناه میبرم و از تو میخواهم گناهان ما ایرانیها ببخش و ما را از رژیم ولایت مطلقه فقیه نجات بده.
  به امید روزی که عقل و خرد و اندیشه در همه ما ایرانیان به حد اعلا برسد تا فرهنگ سکولاری (جدائی دین از دولت) در فرهنگمان نهادینه شود و دولتی منتخب مردم و برای مردم و پاسخگو به مردم را برپا کنیم.
  کوروش

   
 13. سلام آقای نوریزاد

  خسته نباشید . خوشحال هم که هنوز انسانهای آزاده ای مثل شما ، آقای مصطفی تاجزاده ،آقای بداقی و … وجود دارند تا فکر نکنم که چرا زمین تا بحال از این همه قساوت از هم نپاشیده. همه ما مانند شما غمگین هستیم بخاطر ایران بخاطر انسانیت که این حاکمیت ارزشی برای آن قائل نیست اما یک حس بسیار قوی به من می گوید که چنین نخواهد ماند و تنفر و انزجار ما بزودی خانه ظلم را ویران خواهد کرد من مطمئن هستم به همان میزان که شما به راهی که انتخاب کرده اید ایمان دارید.
  خدا به همراهتان

   
 14. نوری زاد عزیز
  هماهنگی بفرمایید کمک مالی به خانواده او بشود که تسکینی بر درد آنها باشد واین خانواده مظلوم متلاشی نشود اجر شما با امام حسن (ع)

   
 15. اقتدارگرایان یا دارودسته اقای خامنه ای ازکوچکترین اعتراضی میترسن شما به هرچیزی کوچکترین اعتراضی بکنی حاکمیت اینو حمل بر خودش میدونه 2حاکمیت میخاد باترس ووحشت به جامعه بفهمونه که دم نزنید وگرنه هربلای فکرشو بکنید سرتون میاریم نمونه اشم تجاوز وزشت ترین رفتار بازندانیان کهریزک3بایدازامثال بداغی ها ستارها زهراکاظمی ها حمایت لازمو بکنیم اگه کمی وطن دوست باشیم…ازادی همه زندانیان مطالبع برحق همه مردم ایران هست..تمام

   
 16. آقای نوری زاد،خدا پشت وپناهت که خیلی چیزها به من آموختی.مطالبی که نمی دانستیم.

   
 17. باسلام
  آیااین حدیث دروغ است که: من سمع رجلا ینادی یاللمسلمین ولم یجبه فلیس بمسلم.
  باید یک بازبینی بکنیم، یادرخودمان یادرامثال این احادیث که فراوان هم هست.

   
 18. salam agaye nurizad aziz, man to on Islamshahr 6 sal tadris kardeam , vagti in matlabe shomaro khondam ta tamame vojodam on khonaro ehsasesh kardam. onham hame besiyar mehraban, be gole shoma fahim va zendegi sadee darand, zendegi ke mishe tosh safa o yekrangi ro ba tamame vojod did. dorod bar shama va daste Ali be hamrahetan

   
 19. سلام حاجی
  از اینکه چشم ها را به نقاط کور معطوف می کنی ممنون
  راستی اگر قم تشریف بردید حتما سری به آستان مقدس حضرت معصومه هم بزنید و ببینید جبروتی درست کرده اند این مومنین و روحانیت شیعه برای خود !؟

   
 20. گاهی اوقات از ایرانی بودن خود شرمنده می شوم

   
 21. چو ايران نباشد تن من مباد بدين بوم وبر زنده يك تن مباد

  اوفرزند ايران است شعارش همان شعر فردوسي پاكزاد است معلمي شغلي برازنده رسولان خود يعني رسول بداقي است

  اوبايد به كودكان ميهن تبسم بياموزد ولي با دشمنان وطن چون شير غران بتازد فردا كه كودكان متبسم درفكر معلمي او انديشه كنند مي فهمند ايران با فرهادها وكاوه ها ورسولانش هميشه سرافراز خواهد بود معلم كلاس اول ايران

   
 22. Dar tamame regime haye khodkameh va zalem hamishe sharayet beh hamin menval boodeh asst.enssanhaye dalir va shoja vatanparasst ra tahghir,tohin, zendani,eedam va az hassti saghet mikonand va mojoodate froomayeh,khaen va dozd ra bar jano malo namoosse mardom hakem migardanand. baed az 35 sal hanooz yek enssane farzaneh dar in system hokoomati tolid nashodeh asst.dorood beh sharafe shoma aghaye NOURIZAD va RASOUL BADAGHI gerami

   
 23. سید ابوالفضل

  سلام بر نوریزاد عزیز
  سلام بر رسول بداغی شجاع
  ما همه معلمانمان را دوست داریم . این است رمز زندانی شدن آن ها . به واسطه ی وظیفه شناسی ، دلسوزی ، و زحمتکشی و بسیاری ویژگی های خوب دیگری که معلمان عموما به آن ها متصف هستند ، تا آخر عمر در دل دانش آموزان و خانواده هاشان جای دارند. مردم عموما آن ها را دوست دارند و به آن ها اعتماد می کنند . وحرف شان را می پذیرند. در نتیجه آن ها بسیار تاثیر گذار هستند . و در صورتی که به عرصه ی فعالیت های اجتماعی وارد شوند می توانند معادلات را تغییر دهند . این است که همبستگی وارتباط آن ها با هم می تواند “خطرناک”! باشد ونباید چنین اتحادی شکل بگیرد.شاید به همین دلیل است که مقامات امنیتی نسبت به تحرکات این قشر اجتماعی بسیار حساس است و آن را برنمی تابد -حتی درشکل صنفی -.
  در نتیجه رسول بداغی که صرفا خواهان برخی اصلاحات صنفی است باید به زندان بیفتد وخانواده اش با شدیدترین وحادترین روش ممکن در مضیقه قرارگیرند تا درس عبرتی باشد برای سایر معلمان. از آن جا که شرایط معیشتی معلمان اغلب بسیار سخت است ، این زندانی شدن یک معلم می تواند اعلامی باشد به سایر معلمان که اگر به فکر معاش زن وبچه تان هستید ، دم فروبندید و “زیاده خواهی ” نکنید و گرنه به زندان می افتید ، اخراج می شوید و نان زن وبچه تان قطع می شود. اصولا نباید نطفه ی اعتراض در این قشر شکل بگیرد . آن ها نباید متشکل شوند.
  ابوذر ، صحابی بزرگ پیامبر می گفت ” در شگفتم از آن که فقر را در خانه می بیند و با شمشیر برنمی آشوبد “. اما اگر او زنده بود وروزگار امروز معلمان و تمهیدات دستگاه های امنیتی ما را می دید ، احتمالا شگفت زده نمی شد . زیرا تاوان کسی که با شمشیر بر آشوبد آن است که به او محارب می گویند وسزای محاربه با نظام اسلامی مرگ است . و حتی اگر بدون شمشیر و در یک راهپیمایی شرکت کند وبگوید آی مدیران بالادستی! مادر فقر و فلاکت دست وپنجه نرم می کنیم به داد ما برسید ، باید سالیان سال زندان را تحمل کند . بدون یک روز مرخصی . بدون حقوقی که به خانواده اش داده شود . در این صورت آیا ابوذر شگفت زده می شد از این سکوت معلمان کشور ؟واز این که آ« ها با همه ی سرمایه ی اجتماعی خود قادر به تشکیل یک تشکل ضعیف و یک حرکت اعتراضی کوچک نیستند؟

   
 24. درود بر شما نوریزاد عزیز
  خیلی خیلی لطف کردید.

   
 25. سلام جناب آقای نوریزاد عزیز،

  انشا‌الله که مسالهٔ دادگاه چیز مهمی نبوده و شما به سلامتی‌ برگشتید پیش خانواده محترمتان.

  میخواستم بدونم که آیا راهی‌ هست که کمکی‌ به این خانواده محترم بشه رساند. ممنون میشم از راهنمییتان.

  محمد

   
 26. با سلام
  خیلی ناراحت شدم. جناب نوریزاد حکومتی که از این خانواده میترسه فاتحش خوندس .به قول شاعر:
  گاوان و خران بار بردار به زادمیان مردم ازار
  با سپاس

   
 27. …شرم بر تمام آنهایی که چشمان خود را به این واقیتها بسته‌اند و یا به اسم تقیه سکوت اختیار کرده‌اند…آن توده‌ عظیمی‌ که در این جامعه از انجام هر گونه معامله برای رسیدن منافع خویش استفاده میکنند

   
 28. به گجا گره بزند ؟ جایی برای خودش باقی نگذاشته است ، علی مانده و حوضش .

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

77 queries in 1028 seconds.