سر تیتر خبرها
بوسه بر پای یک “بهایی” کوچک

بوسه بر پای یک “بهایی” کوچک

پدر و مادر آرتین، جز این که بهایی اند، هیچ خطایی مرتکب نشده اند. پس جرمشان چیست؟ جرمشان تدریسِ درسهای دانشگاهی به جوانان بهایی است. تدریس به جوانانی که به حکم دستگاههای اسلامی ما از تحصیل محرومند.

امروز به دیدن یک خانواده ی کوچک بهایی رفتم. کوچک از آن روی که: از خانواده، یک مادربزرگ مانده است و یک نوه ی چهارساله. “آرتین” یعنی همان پسرک چهارساله ی بهایی را نشاندم بر یک صندلی، و از جانب همه ی گردنفرازان شیعه، از او پوزش خواستم و بر پاهای کوچکش بوسه زدم. چشم در چشم او دوختم و با التماسی آمیخته به درد، از او خواستم که اگر می تواند به روی منِ شیعه آب دهان بیندازد و به صورتم سیلی بزند.

در آن خانه ی کوچک، گرچه جای پدر و مادر آرتین خالی بود، اما جای رهبر و مراجع صاحب نام و مسئولین روحانی و غیرروحانی ما خالی تر بود. و من، بجای همه ی آنانی که در آنجا نبودند، از آرتین پوزشخواهی کردم. به وی گفتم: آرتین عزیز، نگران مباش، اگر پدر و مادرت بی دلیل و همزمان در زندان اند، رهبر شیعیان ایران که نه، رهبر مسلمین جهان اما هست. او خود شخصاً به تأسی از علیِ مرتضی تو را سرپرستی می کند و حق تو را از حلقوم قانونی که در این ملک به طنز گراییده بیرون می کشد و برکات آن را بر سر تو می بارد. اگر این روزها پدر و مادرت بی دلیل در زندان اند، مراجع صاحب نام و پرآوازه ی ما هستند و به تو نشان خواهند داد که: در قاموس الهی، مردمان را بخاطر عقایدشان از هستی ساقط نمی کنند. و به تو خواهند فهماند: بفرض اگرپدر و مادرت مقصرند، تو را در این میان هیچ گناه و تقصیری نیست.

امروز بدلیل کسالت و بیماری، روزه نبودم. آرتین که برایم آب آورد، گرفتم و نوشیدم. و بعد که میوه آورد، گرفتم و تناول کردم. تا نشان او بدهم: خوردنی های یک بهایی، اگر از خوردنی های یک مرجع تقلید شیعه ی دوازده امامی پاکیزه تر نباشد، حتماً دست کمی از پاکیِ آن ندارد. و بهایی کوچک، با حیرت به دهان من می نگریست. که: مگر می شود یک مسلمان شیعه از خوردنی های خانه ی یک بهایی تناول کند؟

به آرتین گفتم: پسرکم، من از طرف آنانی که در این سالهای اسلامی، بر تو و بر همه ی همکیشان تو جفا باریده اند، از تو پوزش می خواهم. به او گفتم: وقتی پاپ، رهبر کاتولیک های جهان خم می شود و پاهای یک دخترکِ بزهکار مسلمان را می شوید و بر آن بوسه می زند، من چرا به نمایندگی از دم و دستگاه عریض و طویل رهبر مسلمین جهان و مراجعِ پشت به پشت شیعه بر پاهای کوچک و بهشتیِ تو بوسه نزنم؟

آرتین کوچک، یکشنبه به یکشنبه به ملاقات می رود. یکبار به کرج برای ملاقات پدر و عمویش، و یکبار به زندان اوین برای ملاقات مادرش. پدر و مادر آرتین، جز این که بهایی اند، هیچ خطایی مرتکب نشده اند. پس جرمشان چیست؟ جرمشان تدریسِ درسهای دانشگاهی به جوانان بهایی است. تدریس به جوانانی که به حکم دستگاههای اسلامی ما از تحصیل محرومند.

امروز چشمان معصوم آرتین از من پرسیدند: آهای ای محمد نوری زاد، آهای ای شیعه ی اثنی عشری که غیرخودت همه را جهنمی می دانی، مگرنه این که پیامبرشما فرموده: ز گهواره تا گور دانش بجوی؟ و مگر نه این که پدر و مادر من به همین سخن پیامبرتان عمل می کردند؟ و مگر نه این که در این خانه و آن خانه به جوانان محروم از تحصیلِ بهایی فیزیک و شیمی و روانشناسی درس می دادند؟ پس چرا اکنون باید آنان در زندانِ شما باشند و مرا مادربزرگم پرستاری و نگهداری کند؟

آرتین، این بهایی کوچک، عکس پدربزرگش را نشان من داد. پدربزرگی که سالها پیش به حکم دستگاههای اسلامیِ ما و احتمالاً بجرم جاسوسی اعدام شده است. کجایند صاحب نامان شیعه ی دوازده امامیِ ما تا عدل را در مقیاس علوی اش تماشا کنند و از تناول یک لذتِ مستمر در پوست نگنجند؟ خانه ی کوچک که می گویم یعنی همین! مادربزرگی با نوه اش. و مابقی؟ یا اعدام یا زندان.

امروز در آن خانه ی کوچک، احساس کردم از رهبر مسلمین جهان به خدا نزدیکترم. از همه ی مراجع شیعه فهیم تر و باتقواترم. از آقایان روحانی و خاتمی و هاشمی رفسنجانی و همه نمایندگان مجلس برترم. چرا؟ چون اطمینان دارم همه ی اینان در دل آرزو می کنند ایکاش جای من بودند. و شهامت این را داشتند که آشکارا و بی واهمه از شماتتِ خشک مغزانِ دینی، در آن خانه ی کوچک می بودند. اما چه جای درد که ترسی پنهانی، همه ی غیرت مندی اینان را بخاک آغشته. ترس از بی آبرویی. که مثلاً: ای امان، رهبر مسلمین جهان را ببین که به خانه ی یک بهایی رفته! رییس جمهور منتخب را ببین که از حقوق تباه شده ی بهاییان می گوید! نمایندگان مجلس را ببین که برای دلجویی از آرتین این بهایی کوچک، و برای استجابتِ دعاهای خود دست به پاهای بهشتیِ او می سایند.

امروز از این که گرایشی به هیچ تشکیلات و به هیچ حزب و دسته ای ندارم، و توانستم بی واهمه به دیدن این خانواده ی کوچک بهایی بروم خدای را سپاس گفتم. معتقدم: حزب و تشکیلات و نمایندگانی که نتوانند در امتداد حقوق تباه شده، و استیفای حقوق شهروندی آرتین این بهایی کوچک گریبان چاک زنند، به آفتابه داریِ آبریزگاه های مسجد شاه اصفهان شایسته ترند.

محمد نوری زاد
بیست و چهارم تیرماه سال نود و دو
تهران

Share This Post

 

درباره محمد نوری زاد

295 نظر

 1. آقای نوری زاد لطفا انقدر سنگ این جماعت عقده ای و بی رحم رو به سینه نزن….مثلا که چی پا میشی میری پای اون گرگ زاده رو میبوسی؟بیا ببین توی غربت از دست این حرومزاده ها چی میکشیم…واقعا هر بلایی اونجا به سرشون میاد حقشونه…نه سرکار از دست ازار و اذیتها و زیر ابزنی هاشون راحتی داریم و نه یچه هامون توی مدرسه از دست موش دوانیها و مظلوم نمایی توله هاشون در امان هستن…اگر بخوام شرح بدم مثنوی هفتاد من میشه…فقط بدان اونجور که فکر میکنی نیست…اینجا دفتر و دستکی راه انداختن و فکر میکنن دیگه هیچی نمیتونه جلودارشون باشه…از هموطنی بویی نبردن و فقط هم فرقه ای های خودشونو میشناسن…جوری رفتار میکنن که یا باید بهایی باشی یا هرررری….خاطرشون جمعه که اینجا دیگه زندان اوین نیست و هر غلطی بکنن بی حساب و کتابه…خیلی هم هوای همو دارن و جلسات هفتگیشون همیشه براهه…دور هم جمع میشن تا برای چزوندن و عذاب دادن ایرانیهای غیر بهایی نقشه بکشن…آرزو میکنم خدا نسلشونو از روی زمین برداره…اینا به هیچ اصلی پابند نیستن…زنهای بهایی اصلا معلوم نیست عقد کرده کی هستن؟جالبه همشون هم با دو یا سه تا بچه تنها زندگی میکنن و خودشونو بند بلای کمکهای دولتی یا انجمن بهایی ها کردن و از اونا کمک خرجی میگیرن…شنیدم که اون بت بزرگشون(بهاء الله) گفته اصلا مهم نیست که با هم تفاهم داربد یا نه…بچه دار بشین و بذارین نسل بهایی پا بر جا بمونه…هر وقت هم دهن نجسشون رو باز میکنن در حال متلک گویی و تمسخر اعتقادات ما مسلمانها هستن…رسما میگن حضرت مهدی خیلی وقته ظهور کرده و کسی نیست جز حضرت بهاء …شما مسلمونا ول معطلین!!!چی بگم که هر چی ازین قوم ظالم بگم ازم کمه….خدا آخر و عاقیتمونو با اینا بخیر کنه..

   
 2. این کودک خردسال گناهی ندارد ولی اینجوری که شما شیعه ها رو مورد خطاب قرار میدی هم درست نیست من خودم شیعه هستم چند تا دوست بهایی هم دارم که هیچ مشکلی براشون پیش نیومده و راحت دارند زندگی میکنند.بیخودی که به کسی گیر نمیدن وکسی رو زندان نمیفرستن.این حرکات شما فقط واسه جلب توجه کردن انجام گرفته حالا نمیگم رفتار همه شیعه ها درسته ولی قبول کن که طرز فکر مردم و شیعه اونی نیست که شما داری بیان میکنی

   
 3. توبرو کشکتو بساب…

   
 4. خاک کاهو بر سرت مردک عقده ای کج فهم!
  از این روشنفکر بازیا چیزی عاید آخرتت نمیشه بدبخت؛ برو دینتو درس کن

   
 5. نوری زاده لطفا اسم شیعه رو کثیف نکن شما خود بهایی هستی و با این حرکت میخای شیعه را خار کنی ولی بدان اون کس که خار و ذلیل و بدبخت هست خود تو و قلاده داران تو هست. دور نیست آن زمان که تو و امثال تو را مردم بشناسند و جز خاری چیز دیگر برایت نماند

   
 6. یعنی //// نوری زاد
  //// چرا میگین
  وایییییییییییی چقدر خندیدیم

   
 7. سید محمد صادق میری

  به کجا چنین شتابان؟
  آن صورت و سیرت دگرگون گشته شما لایق آب دهان نجس یک بهایی که جای خود دارد، 1000 بار پلید تر و پست تر از اینها لیاقت شماست. هیچگاه شیعیان مولایمان علی و مرجعیت و رهبر نور چشممان را با خودت مقایسه نکن و آنچه لایق خود می دانی برای ما نخواه که تو خود وکیل خود نیستی و افسار نفس خود را به شیطان سپرده ای
  به کجا چنین شتابان؟

   
 8. درود بر این مرد نازنین

   
 9. آقای نوری زاد ، درود بر شما و درود بر راه شما . به امید روزی که ایران رو بدون دیکتاتورها و بدون تعصبات دینی که از جهل ما انسان ها ناشی میشه ، ببینیم

   
 10. شاید اگر سید مرتضی اوینی زنده بود امروز تو انجا نبودی .جالبه

   
 11. سلام جناب نوری زاد
  واقعا برایم جای تعجب دارد که کسی مثل شما اینچنین از بهاییان حمایت کند.
  شما یک مخالف شناسنامه دار جمهوری اسلامی هستید ، حیف شخصیت شماست که آلوده به جمایت از بهاییان شود.
  شما یک آدم بی سواد و تاریخ نخوانده نیستید که بهاییت را دینی الهی بدانید و از واقعیت باب الله و بهاالله و انحرافات شیخیه خبر نداشته باشید.
  شما برای مخالفت با جمهوری اسلامی می توانید نزد خدا حجت شرعی داشته باشید ، اما برای حمایت از بهاییان نمی توانید در محضر خداوند جوابی داشته باشید.
  بهتر بود به جای نگارش این مقاله ، مقاله ای در رد بهاییت می نوشتید تا بهاییان را از حقیقت و واقعیت آگاه کرده ، از گمراهی بیرون آورید.

   
 12. متاسفم برایت پونه

  تو هم مثل خیلی های دیگه احتمالا شستشوی مغزی شدی یا اینکه اصلا خود مزدوری

   
 13. این رفتار شما جناب نوری زاد نه از روی عطوفت و جوانمردی بلکه بسیار حساب شده و با برنامه میباشد و شیطان درون شما شما را به خوبی هدایت کرده و جناب عقل شما را توجیه نموده که دست به چنین رفتار سخیفی بزنید و چه جالب که عنصری بی خاصیت و غرق در رفاه و آسایش در قصر واتیکاه را الگوی خود قرار داده اید، من این رفتار شما را فقط با کسی که در چاه زمزم ادرار کرد تا معروف شود و بشناسندش برابر میدانم و بس؛ خدا عاقبت شما را بخیر کند خیلی متاسف شدم.

   
 14. دوست عزیز از متن نوشته شما پیداست که از بهائیت چیزی نمیدانید.

   
 15. منم به عنوان يك ايراني غير بهايي درود ميفرستم به بهاييان عزيز كشورم

   
 16. salam be hame ensanha ke dark va shoore ensanidaram mesle norizade ma hame baham barabar hastim hame ensanha ba ham baraband va farghi nemikone ke che rngi ya che mazhabi darand,,,,

   
 17. یک مسلمان زاده شیعه بی دین

  من نظرم در پاسخ به کسانی بود که از این حرکت شما ایراد گرفتند

   
 18. یک مسلمان زاده شیعه بی دین

  شما نمب فهمی دموکراسی یعنی چی؟ از چی می ترسی؟ از اینکه 4 نفر با ازادی عقیدشون رو تبلیغ کنن؟ اگر اسلام و شیعه بر حق باشه پس نترس و با کشتن و ظلم دهن مخالف ها رو نبند بلکه بدان هر چیزی که حق باشه بر دل ادم ها میشینه و هر چیزی که با اصالت روح بشر منافات داشته باشه دوام نمی یاره ولو اینکه در دست قدرتمندی باشه پس اگر واقعا اعتقاد داری دین تو بر حق هست پس نترس ترس تو و زروگویی تو و خواستن تو برای کشتن مخالف با کلاه شرعی های دفاع از دین و حق بهانه ایست برای ارام کردن درون ات اما بدان بر حق نیستی که میخواهی از ابزار زور و بستن دهان مخالف استفاده کنی.

   
 19. ایشالا خدای بهاییا (محمد علی باب)اجرتو بده…ظلم برای همه بده..خصوصا ظلم تحریف دین..که شیطان پرستایی چون بهاییا مرتکبند..شما مردانه خدای خودتو معرفی کن که ما تکلیفمونو بدونیم..چرا مث پیرزنا ضجه بیخود میزنی..شیاطینی انسان نما هستین که مردم رو از راه خدا باز میدارین..الا لعنت الله علی قوم الظالمین..یا حسین

   
 20. جناب آقای یک شعون بی مخ
  برای جوابتان لطفا به این آدرس مراجعه کنید
  http://www.balatarin.com/permlink/2013/7/24/3362651

   
 21. با عرض پوزش خدمت موبدزاده

  ای کاش دل و جرعت نوریزاد را شما داشتید که با این حرکت نمادین به دهان ناجوان مردان میکوبد
  چرا فقط تعصب و انتقاد؟

   
 22. درشو ببند خیانتکار تو کی هسی که به نوریزاد گیر بدی

   
 23. پسر خوب همه وقتی از جریان فکری خودشون حرف میزنن . حق رو بخودشون میدن جز بهایی ها که همه رو مساوی میدوونن بورو یه خورده تحقیق کن

   
 24. ای کاش مثل شما بیشتر بودند

   
 25. سلام اقای نوری زاد لطفا پاهای ان کودک فلسطینی که پدر و مادرش توسط اسرائیل کشته شده را هم بوسه بزنید
  پاهای ان کودک خوزستانی که پدر و مادرش باشلیک گلوله های سربازان عراقی کشته شدند
  دستهای ان کودک تهرانی همسایه تان که پدر و مادرش در حمله ناجوانمردانه موشکهای صدام به شهادت رسیدند

   
 26. به اين نظر شما به صورت گفتاري پاسخ داده ام كه نظر شما را به ان جلب مي كنم با تشكر
  https://www.youtube.com/watch?v=ZveDvhoJ7sc

   
 27. سلام آقای نوری زاد.
  من چند سوال دارم. لطفا پاسخ بدهید..
  چرا بهایی ها بجای اینکه با علمای شیعه به صورت علمی بحث کنند مظلوم گرایی کرده و اذهان مردم را منحرف می کنند؟

  چرا و به چه حقی بهایی ها بچه شیعه ها را به خانه های تـــــــیمی خود می برند و آنها را از دین حق منحرف می کنند؟

  اگر بر حق هستند مرد و مردانه جلو بیایند و از نظر مباحث علمی از ادعای خود دفاع کنند بجای اینکه از راه تظلم خواهی اذهان را منحرف کنند

  لطفا پاسخ دهید…

   
 28. جناب آقای نوری زاد سلام

  خواستم بگویم ای کاش بوسه بر پای کودکان، رسم سیاست نمی‌گرفت و شعله‌ی حیلت نمی‌فروخت. روزی بود و روزگاری که هرچه از خوبی بود در خدمت سیاست رفته بود مگر بوسه بر پای طفل که حالا محمد نوری زاد با قدرت تمام چنین کرد و چنان شد که دیدیم.

  آقای نوری زاد که دیروز در قامت راست بودید و حالا در دنده‌ی چپ!

  واقعاً چقدر بد است که نان را به نرخ روز بخوریم و مالیات را به نرخ فردا بگیریم! از بوسیدن پای کودک بهایی و در بوق و کرنا کردنش چه چیز را دنبال می‌کنید؟ می‌خواهید آن همه آدم برایتان هورا بکشند و نام شما را در لوح زرین تاریخ‌نویسان بنویسند؟ راستی آن آدم‌ها چه نسبتی با شما دارند، چه پیوندی با گذشته‌ی شما و اعتقادات شما و داشته‌های شما دارند. منطورم از داشته‌ها، گذشته‌ی سیاست شما نیست که امروز و دیروزش را خوش ندارم. بلکه منظورم گذشته‌ی اصیل دینی است که هر سیاست و سیاست بازی در این روزگار بدان وام‌دارد است.

  آقای نوری زاد! نکند به مانند میرزا علی محمد باب می خواهید فردا روز، ادعای بابیت امام زمان کنید و فردایش ادعای مهدویت و آخرش ادعای خدایی کنید؟

  نکند «کوچه به کوچه کو به کو» به دنبال زرین تاج، می‌گردید؟ همو که به وی گفتند “طاهره”، همان‌گونه که مرد طاس را «زلفی» نامیدند!

  نکند دنبال بهاء الله و عبدالبهاء و شوقی افندی می‌گردید تا خلاصه در برابر امام زمانتان قیام کنید؟

  این ها را نگفتم تا که التماس‌تان کنم و به مانند فیلم‌های عاشقانه بگویم: نرو! می‌خواهید بروید بروید، می‌خواهید دشمنی کنید، دشمنی کنيد. از شما بزرگ‌ترها رفته‌اند و دشمنی کرده‌اند و از آن‌ها آدم‌های بزرگ‌تری بوده‌اند تا پاسخ کلام را به کلام و پاسخ قلم را به قلم و پاسخ فکر خود ساخته را به عقل دهند.

  اما با تمام آن چه گفتم، حالا می‌گویم نرويد! بر این سبیل که راه گرفته‌اید نرويد! این راه، شما را به کعبه‌ی اسلام نمی‌رساند که به اسرائیلِ بهاء و یهود خواهد رسانید.

  آقای نوری زاد! همه چیز را در هم آمیخته‌اید و هر مغلطه‌ای را به خدمت آویخته‌اید. ای کاش می‌دانستید چه می‌گوئید و چه می‌کنید. یک روز می‌گوئید می‌خواهم بروم در گورستان سنی‌ها خاک شوم یک روز در قامت دایه‌ی مهربان بهایی‌ها ظاهر می‌شوید و من ترس فردا را دارم و فروش ناموس! آن‌ هم در بازار کنیزکان سیاست. آن‌هم به آن بهایی‌های تزویر و نیرنگ .

  آقای نوری‌زاد! دلتان برای آن کودک بهایی نسوزد، که مواجب آن‌ها از جایی که باید، می‌رسد. دلتان برای کودک فقر، بسوزد. همو که بر سر چهارراهِ التماس و چراغِ قرمز، گل می‌فروشد. همان فقری که تلاش‌های هشت سالِ پیش شما برایش به ارمغان آورده است. یادمان نرفته است که شما یکی از بزرگ‌ترین سهام‌داران شرکت محمود و اسفندیار بودید و به هر دلیلی سهام‌تان را فروختید و سهام دیگری را خریدید!

  اگر قرار به پابوسی است چرا پای آن کودکان پاراچناری را نمی‌بوسید که توسط همان‌هایی که می‌خواستید در قبرستان‌شان خاک شوید یتیم شده‌اند؛ آن هم چه یتیم شدنی! سر پدران‌شان از بدن جدا شده و دستان و پاهایشان به گوشه‌ای دیگر افتاده!

  من نمی‌گویم باید –حتی به بهایی- ظلمی روا داشت، اما تاریخ را ورق بزنيد و بخوانید از خون‌ها که این جماعت بهایی در سرزمین خدا ریختند و ریختند و ریختند.

  ای کاش لااقل می دانستید و می خواندید که بهایی چیست و چه می‌گوید. ای کاش لااقل در لابه لای تاریخ به تعمق می‌شدید و لختی بدون غوغا و فغان، به تدبير و تعمق می‌نشستید و آن‌گاه می‌یافتید که چنین بوسه‌ای تبلیغاتی، چقدر زشت و بی‌مقدار خواهد بود؛ چرا که شما نه بر پای کودک بهایی، که به خنجرهای خونین آن‌ها بوسه زده‌اید!

  آقای نوری زاد! محو این جماعت نشوید تا که بیش از این از امام زمان‌تان دور نمانید و نمانید و نمانید.

  راستی اشتباه نکنید. اگر از امام زمان می گویم، سخنم سخنِ محمود و اسفندیار نیست؛ که سخنم همان امام زمانی است که به وقت نیمه شعبان، کودکی‌های شهرمان را در چراغ و آذین وخلوصش تقسیم می‌کردیم. امام زمانی که عمق اعتقادش را و انتظار ظهورش را می‌ستودیم و آمدنش را به لحظه‌ها می‌سپردیم.

  پای بهایی نبوسيد که قهقه‌های شیطان را به دنبال خواهد داشت. زنهار که کار دنیا و شهوت و شهرتش به یکی دو روز بیش نیست و کار عقبی به روزهایی دراز! زنهار عزیز! زنهار…

   
 29. جناب نوری زاد عزیز
  سلام
  چند سوال میپرسم که شما پاسخ آن را فقط در پیشگاه فطرت انسانی و روح حق پذیرتان به خودتان بدهید:
  در اینکه به هیچ گروهی نباید ظلم شود شکی نیست، اصولا فطرت بشر ظلم را بد میداند. این امری است پذیرفته.
  اما آیا ظلم فقط بر بهایی ها بد است؟؟
  آیا شما حاضرید بر پای آن کودک سوری که پدر، مادر و خواهر و برادرش را جلویش سر بریدند بوسه بزنید؟
  آیا حاضرید بر گلوی بریده آن کودک دیگر سوری که کل خانواده اش و نیز خودش ذبح شدند بوسه ای بزنید؟؟
  آیا حاضرید کودکان گرسنه آفریقا را یاور باشید و پای آنها را آنها که از فرط گرسنگی و نابرابری در دنیای پر از تزویر ما، چونان دو چوب خشک شده به بوسه ای میهمان کنید؟؟

  و سوالاتی که جواب آن را از شما میخواهم:

  آیا نوشته شما تاییدی است بر عملکرد تبلیغی بهاییت در ایران؟ آیا تاییدی است بر آنچه بهاییان آن را برنامه پنج ساله میخوانند و همکیشان شیعه ما را طبق آن برنامه به مرام خود میخوانند؟ آیا تاییدی است بر صحت ادعاهای تبلیغی مذهبی آنها؟؟ و آیا تاییدی است بر اینکه باب امام دوازدهم شیعیان است که ( 100 سال بعد از شهادت امام یازدهم!!!) ظهور کرده؟(بابی که مرحوم امیرکبیر به دلیل هرج و مرجی که در کشور ایجاد کرد دستور به قتلش داد) و بهاءالله پیامبر الهی است؟؟

  استمرار عزت شما در زیر سایه حق و بر صراط مستقیم را از خداوند خواهانم.

   
 30. البته که این بهایی کوچک بیگناه از توی ظاهرا مسلمان بسیار والاتر و بالاتر است.

   
 31. بدبخت تر از تو ندیدم

   
 32. یه بنده خدا...

  نوری زاد تو جات تو اون دنیا تو بهشته …قشنگ پیش پیغمبر خداست …تو یه انسان واقعی هستی …باور کن از سر شب با دیدن این عکس دارم گریه میکنم…امیدوارم تو زندگی به هر ارزویی داری برسی مرد…یه دونه ای…

   
 33. درود بر شرفت

   
 34. یک جوان بهایی

   من تو را نمی شناسم جز از یک عکس…
  به مثال تو
  که نمی شناسیم…
  جز یک نوشته…
  من از تو هیچ نمی دانم!
  به مثال تو !
  که از قصه ی حیات من…
  ولی من از دین تو می دانم!!
  نمره اش را گرفته ام…
  برای مدرکی که به گمان شما آخر جاده ی تحصیلم بود…
  دیواری که رویش نوشته بود
  …دیپلم!…
  از امینی محمد (ص) ات…
  از عدالت های علی (ع)ات…
  از گذشت های حسین (ع)ات…
  شنیده ام…
  و آنگاه که در ادبیات به معنی پارادکس رسیدم…
  تازه دانستم …شنیدن کی بود مانند دیدن!!
  که منظره ام حکایت تلخی بود
  در رویارویی دانشم!
  بگذریم از اینکه استادان زیادی از هم رشته هایم استاد خطابم می کنند…
  و شاید باورتان نشود که اصلا حتی دوست ندارم که بدانید
  بسیار بالاتر از پله های رشد هم سالانم ایستاده ام
  متشکرم از آن دیواری که برایم ساخته بودید!
  که عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد…
  بگذریم…
  من شاگردی پدر و عموی این انسان جبرا بزرگ (آرتین) را کرده ام
  و شما کمتر نمی دانید از بزرگیشان
  جز طعم یک میوه که گویی با خوردنش شاخ فیلی را شکسته اید!
  تمام حیات اینان را خورده اند که اثبات کنند بلی می شود تمام دارایی یک بهایی را خورد!
  لیوان آب و میوه که جای خود …!
  چرا که تا ابد گویی میهمان حبیب خداست
  گرچه ما را میهمان هم حساب نکرده اید!!
  و من باور کرده ام که می شود بدون هیچ دلیلی حیات یک نفر را خورد
  جناب نوری زاد
  قلم مرا مجال شرح کدورت نیست
  از جانب خویش به عنوان بی سواد ترین عضو جامعه ای که در ازای چند دهه آزار , اهانتی به احدی نکرده
  بابت لطفتان به آرتین عزیز
  روی خسته تان را می بوسم

   
 35. شیعه ی سابق ، بی دین امروز

  برای یک کشور از بدترین گرفتاری ها پیدایش یک دسته ی بزرگ و چندین دسته کوچک در آن میباشد. دسته های کوچک چون سختی ببینند همیشه دشمن توده باشند و همیشه افزار دست بیگانگان گردند.

  احمد کسروی – کتاب “راه رستگاری”.

   
 36. ما از دوستان وهم کیشان خانواده رحیمیان هستیم و از شما مممنونیم که آرتین رو درک کردید و برای مدتی کاری کردید که غم دوری پدر مادر را فراموش نماید و خوشحالم که از اولین کسانی بوده اید که به این ظلم ها واکنش نشان دادید ،کار شما باعث شد تحمل این رنج برای آرتین وهمکیشانش راحتتر گردد و نور تاه ایی از امید دردل آنان بدمد.از این همه شجاعت و صداقت سپاسگذاریم .

   
 37. خداوندا چه سخت است انسان بودن و ماندن در این دنیا چه زجری میکشد آنکس که انسان است واز احساس سرشار است

  (درود بر شرف و غیرتت)

   
 38. جناب آقا کریم آقای نوریزاد دارد از ظلمهایی که در این مملکت به من و شمای شیعه و بهایی ها و …..میشود اعتراض میکند از سردمدارانی که با عنوان دین اسلام چه جنایتهایی که نمیکنند بگذارید این مملکت درست بشود انشألله آقای نوریزاد به مسائل خاور میانه هم رسیدگی میکند آقا کریم قدیمی ها یک ضرب المثل دارند که میگویند خیری که به خونه رواست به مسجد حرام است

   
 39. سلام و درود بر بزرگواران جهان
  هیچ انسان آگاه و منصفی نمی تواند در مقابل این اقدام بزرگوارانه و شجاعانه سر تعظیم و تواضع فرود نیاورد. قسمتی از تابوی بزرگی که سایه شوم و سیاهش بر سر ایرانیان سنگینی می کرد شکسته شد، گویی دست غیبی حضرت باری محمد نوری زاد را برگزید تا ورق تازه ای از تاریخ اجتماعی ایران زمین برگرداند و این گونه دوامش بر جریده عالم ثبت گردد. بت بزرگ دروغینی را که سال ها آخوندها در ذهن خشک مردم بیچاره ساخته بودند به همّتِ بی باکِ این مرد روشن ضمیر و راستین خرد شد. باشد که این اقدام آغاز خلاصی ملت ایران از بندهای ضخیم تعصبات و تقلیدهای کورکورانه گردد.
  گیتی از وجود دلاوران و بیدار دلانی چون محمد نوری زاد خالی مباد.

   
 40. با سلام خدمت آزاد مرد گرامى جناب نورى زاد عزيز
  كار پسنديده شما مرا ياد اين سخن مولى على در توهين به آن زن يهودى انداخت كه فرمودند اگر مسلمانى اين خبر را بشنود و از غصه دق كند، گزاف نيست.
  مولى يارتان

   
 41. با عرض ادب

  من به عنوان یک سرباز زمان جنگ و منتقد سر سخت نظام ولایت فقیه امروز دست آقای نوریزاد بزرگوار را میبوسم و میفشارم . مردی که بارهای متوالی سیائیهای این نظام و ضد بشری بودنش را با صدای قلم و کردار داد زد و همه این جنایات را نگفت که انجام داده اند و کرده اند بلکه همیشه گفته قوانین ما و سیائیهائی که ما انجام دادیم و کرده ائیم یعنی خودش را نیز جزو افرادی که انقلاب را به بیراهه کشاندند محسوب نمود.
  ای کاش کسانی که امروز بر مضدر قدرت نشسته اند و نعشه قدرت هستند و خود شان را را نماینده مسلمانان جهان و ایران حساب میکنند به این مرد بزرگ نگاه کنند و اگر زره ای وجدان درونشان باقی مانده به اشتباهات بسیار زیاد خودشان و خونهای بی گناه ریخته شده پی ببرند و مملکت ملت را با هر عقیده و مکتب و مذهبی که دارند به آنان بر گردانند تا شاید کمی از جنایاتشان بخشوده شود.

   
 42. با عرض سلام و آرزوی سلامتی و توفیق بهره‌مندی از برکات ماه رمضان برای شما و خوانندگان محترم –
  یک نکته کوچک در این ماجراست که خواستم در عین علاقه به جناب نوری‌زاد ، آنرا متذکر شوم و آن این است که تا وقتی انسان به حد فهم و درک معنای دین و آیین نرسیده و اظهاری در خصوص آن نکرده نمیتوان او را مثلا مسلمان ، یهودی ، کمونیست ، بهایی ، وهابی و غیره نامید و متاسفانه این نوع نامگذاری در ملت ما وجود دارد که به نظرم بسی اشتباه است و هر کس چدای از آنکه فرزند چه کسانی است در انتخاب دین و آیین آزاد است و شاید مختصرا بتوان گفت مثلا فلانی مسلمان‌زاده (یا امثال آن) است.
  با سپاس فراوان

  —————–

  سلام دوست من
  کاملاً درست می فرمایید. اما من نیز دراین خصوص اشتباه نکرده ام. فرض کنید خود شما دریک رستوران نشسته اید و کودکی را می بینید که کمی آنسوتر شیرین زبانی می کند و برای شما که غریبه اید آب می آورد وخوردنی، وشما تناول می فرمایید وازاو تشکرمی کنید. ناگهان متوجه می شوید او بهایی است. انصافا هیچ گزشی درشما ایجاد نمی شود؟ اگرنمی شود باید به شما تبریک گفت. اما بیشترهمکیشان ما استغفارمی کنند ودهان خود را می شویند. پس دوست من، کودکان بهایی – چون بنا به فتوای بزرگان دینی ما نجس اند کودکانشان نیز دراین آتش حماقت می سوزند. یک کودک بهایی را درمدرسه تجسم کنید. آیا مدیرمدرسه مثل سایرین به او نگاه می کند؟ اگریک کودک بهایی ندانسته وارد یک مسجد بشود چه؟ ملای مسجد چه می کند؟
  با احترام

  .

   
 43. یا ایها الذین آمنو آمِنو.

  زنده باشی مرد که نشان دادی اسلام ناب محمدی یعنی محبت و دوستی نه شقاوت و دشمنی

   
 44. به بهشت نمی روم اگر محمد نوری زاد آنجا نباشد.

   
 45. جناب نوریزاده عزیز
  بنده پاهای شما را به نیابت از تمامی آنها که جرات گفتن حقیقت را ندارند بوسه باران می کنم و افتخار می کنم که شما مرادانگی وشرف را معنا می کنید

   
 46. با عرض سلام خدمت نوری زاد
  اگه سالم از دادگاه برگشتیت چند خط در مورد اسراییل بگید تا خیلی ازشکیات نطر ها برطرف بشه
  بنظرتون بهتر نیست چند کلام در موردش بگید؟؟؟؟؟

   
 47. من نمی دانم که چرا می گویند، اسب حیوان نجیبی است، کبوتر زیباست،،،
  و چرا در قفس هیچکسی کرکس نیست،،،
  گل شبدر چه کم از لاله قرمز دارد،،،
  چشمها را باید شست،،،
  جوردیگر باید دید،،،

  ،،، سهراب سپهری ،،،

   
 48. آقای نوری زاد،
  درود بی پایان بر شما،
  من به هیچ آیینی باور ندارم،
  اما همیشه افسوس می خوردم که چرا برای بهاییهای ستمدیده ایران کاری نمی توانم بکنم،
  آنچه کردید، شاید یکی از بهترینهایی باشد که یک انسان بتواند انجام دهد،

   
 49. نظرها را که می‌خونم میبینم که خوشبختانه اقلیت در جامعه ما بهائی‌ها نیستند بلکه اون آدمهای خبیث و تنگ نظر هستند که بین انسانها فرق میگذرند و تنفر را بجای عشق سر مشق زندگی‌ خود کردند،

   
 50. موبدزاده دستورینزاد

  نوریزاد
  ترا از سالهای نوجوانی ام می شناسم
  انوقت که تلویزیون تنها سرگرمی ما بود و فقط دو کانال داشت
  ماهواره هم که نبود
  از مزرعه که بر می گشتم تلویزیون تنها مونسم بود
  پدرم با قل قل قلیانش خوش بود و مادرم با زنان همسایه
  و خدا پدرم را بیامرزد و مادرم را سلامتی دهد (بگذریم که مرا بدون برادر و خواهر…..)
  برنامه جهاد را دوست داشتم
  و راوی اکثر برنامه هایش را که تو بودی
  حتی یک وقت در جبهه ترا از نزدیک دیدم
  باور کن اگر بابام را می دیدم آنقدر هیجان زده نمی شدم
  بعدها ترا در کنار راستی ها می دیدم ولی باز هم ته دل ارادت داشتم
  وقتی بعد از فتنه!!!! 88 از صف فتنه گران به میان مردم بازگشتی دلم گفت : نگفتم نوریزاد دوست داشتنی است
  حتی وقتی تصمیم گرفتی در آینده ای که دور نیست اشفته موی به اعتذار به در خانه های بهائیان بروی دلم می گفت اینها همه به علت آزادگیهای نوریزاد است
  اما نوریزاد
  تو واقعا همه شیعیان را که از بد حادثه خودت هم یکی از آنانی را باید اینگونه لجن مال کنی
  صد و هفتاد سال است که بهائیت به وجود آمده است
  و هم تو و هم اهل دانشی میداند چرا و چگونه
  اما نوریزاد
  بهائیان با همه کاستی ها همیشه در کنار شیعیان بوده اند
  شیعیان بهائیان را اگر آزرده اند بهائیان نیز کم نگذاشته اند
  اگر جمهوری خامنه ای امروز به بهائیان ظلم میکند
  بسیار بد است و ایرانی شیعه هرگز نمی پسندد
  اما بهتر است حساب مراجع شیعه و احکام شرعی را از منطق ظلم ستیزی جدا کنید
  نوریزاد تو برای دفاع از بهائیان و آرتین مظلوم و بیگناه به تشیع و اسلام و مرجعیت شیعه ظلم نکن
  من موبدزاده ای شیعه هستم
  که نوریزاد را همیشه دوست دارم

   
 51. این را دیده ای نوری زاد؟

  22 Jul
  Iranian Filmaker Mohammad Nourizad Makes Headlines For Kissing Baha’i Boy’s Feet

  This past week, Iranian filmaker, writer and dissident Mohammad Nourizad visited the home of a 4-year-old Baha’i boy named Artin and posted a photo of himself kissing the boy’s feet on his blog. Artin lives with his grandmother; his parents are in prison and his grandfather was executed long ago.

  Nourizad — who previously made headlines when he wrote a letter to Ayatollah Ali Khamenei criticizing the regime for its violent 2009 crackdown on protests after the reelection of Mahmoud Ahmadinejad – says he was inspired by the pope, who was photographed washing and kissing the feet of Muslim women held in a juvenile detention center near Rome. He wrote on his blog:

  “Today I went to see a small Bahai family: small in the sense that only the grandmother and her four-year-old grandson remain. I seated Artin, the four-year-old, on a chair and, on behalf of all the arrogant Shiah [sic], I asked his forgiveness, and I kissed his little feet. … Today, I am not fasting [for Ramadan], because I am ill. Artin brought me water, and I drank, he brought me fruit, and I ate.

  “I told Artin: ‘My little boy, I apologize to you on behalf of all of those who, in these Islamic years, have made you and your [Baha’i] fellows face injustice.’

  “Little Artin meets [his parents] every Sunday. He goes to Karaj [prison] to meet his father and uncle and to Evin prison to meet his mother. Artin’s parents have not committed any crime, except that they’re Baha’i.

  “When the pope, the leader of the world’s Catholics, bends, washes, and kisses the feet of a Muslim criminal, why shouldn’t I kiss your feet as a representative of the office of [Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei] and the [many] Shi’ite sources of emulation?”

  Nourizad used to write a column for Kayhan Daily, an ultraconservative newspaper overseen by the office of Ali Khamenei. He left the position and joined the opposition after the June 2009 elections and the protests that followed. When the regime cracked down on protesters, Nourizad penned a letter publicly shaming Khamenei and the regime. He was arrested and sentenced to three and half years in prison, from where he continued writing protest letters.

  Sen Mcglinn of Sen’s Daily praised Nourizad’s exhbition of sympathy as a worthy “rejection of anti-Bahaism”:

  Mr. Nourizad’s act, and posting the photograph on his blog, is a demonstrative rejection of both the ideology of the Islamic Republic, which has made anti-Bahaism a feature of its version of Iranian identity, and of the Othering of Bahais in Iranian culture, which is much older than the Islamic Republic. Bahais are popularly regarded as unclean, and this has been confirmed by religious authorities in numerous fatwas since the Revolution. Bahais are therefore not allowed to work in food industries in Iran. To visit a Bahai home and accept food and drink creates a potent symbolic image, showing an alternative Iranian identity which would be free of bigotry and discrimination. It is also a gesture of reconciliation, and for a man living in Iran, an act of courage.

   
 52. Dear Mr. Noorizad
  Hope you are enjoying your human right activities ‘in Iran.I read about your visit to Baha’i residents who are unfortunatly in Prison in Iran. I can feel for that parents specially as a mother.
  I just want to inform you, when any group of people who gets stuck as a minority can be a victim of injustice.
  I would like to inform you, my ex husband who happens to be Bahai’i took my son away from me just bs he did not want me to teach him any Islamic practice( Which I did not even entend to) and after 4 years being at court houses and spending over 200000$, I was able to get custody.
  Every court or assessment we went, he accused me of being Shia and who we torture them back in Iran and who I want to raise my son against him.
  As you are well aware, we are not the most liked community in west, and without showing any prejudice, his Bahai’claim, was against me and I was the hateful one.
  At the end I had to go to Baha’i community and ask them for help, Do you know their answer?
  You are muslim and we dont want this kid to be raised by you, you did everything to us in Iran so do not expect any help.

  YES! I dont lie and I have all the evidence. who listen to me as a single mother in Winnipeg Canada to witness what Bahai community did to me and my 2 years old son.
  I really do not have anything against them but believe me if they can, they wil ruin us all.

   
  • متاسفانه من هم در خارج از ایران گرفتار این جماعت بهایی شدم و چه ظلم و دشمنی ها که در حق من و خانواده ام نکردند. این جماعت اساسا با اسلام و مسلمانان دشمنی و کینه توزی دارند و جالب است بدانید که عقاید خودشان را می توانند در همه جای دنیا تبلیغ کنند به جز در اسراییل. آقای نوری زاد به نظر شما چرا؟؟؟!
   من موافق ظلم به هیچ انسانی نیستم ولی بهتر است کمی مطالعه کنیم و بدانیم اساسا این فرقه چگونه در ایران به وجود آمد و چرا پایه اساس کارشان مظلوم نمایی است و بیشترین سهم را در تخریب چهره کشورمان ایران در جامعه جهانی داشته اند.
   آقای نوری زاد مگر غیر از این است که گرفتن شریک برای خدا شرک است . شما را به خدا با این کارتان چهره موجهی از این جماعت ارایه ندهید. چرا که امکان دارد جوانان خدای ناکرده فریب مظلوم نمایی اینان را بخورند و آنگاه شخص شما ناخواسته مبلغ این فرقه ضاله هستید.

    
 53. یک دوست نوری زاد

  ستاد گرامی، دوست بسیار عزیزم آقای نوری­زاد

  سلام

  این مطالب را برای شما می­نویسم. فقط برای شما.

  نوشته شما را در دفاع از بوسیدن پای بهایی کوچک را خواندم. چه عجیب است که انجام چنان کار بزرگی توجیه بخواهد! به آنها پیشنهاد وارد شدن از در بحث و مجادله را دادید. این نوشته، پیشنهادی برای بازنگری در برخی از اندیشه­های شما در مورد مخاطبان نارسا-ذهن شما است. تصور می­کنم دردها بیش از این حرفهاست.

  اگر قرار باشد با مجادله مسائل حل شود آنوقت در صورتیکه نتوان در مجادله پیروز میدان شد چه باید کرد؟ تصور می کنم مساله از جنس منطق نیست. برای یکی از دوستانم که قبلاً گفتم در اردبیل تبعید بود این مشکل روی داد. بر سر مطالب دروس معارف دانشگاه جدلهایی درگرفت. هرچه کردند نتوانستند از عهده او برآیند و راه چاره را در حذف فیزیکی او دیدند. خیر راه این نیست! راه آن است که کاری به دیگران نداشته باشند. هرکسی خواست حمله کند دفاع کنند. کسی کاری ندارد کاری نداشته باشند. عقیده زور نیست. با زور نمی­توان کسی را به بهشت برد. اگر کسی جهنم را می­پسندد بگذارند در این گمراهی در این عمر دو روزه دنیا زندگی کند بلکه تغییر موضع دهد یا به همان جهنم نائل گردد. نکته مهم آن است که دیگران هم واقعیت­هایی هستند که قابل انکار نیستند. تصور می­کنم راه این است.

  در کلاس درس دبیرستان در رد افکار مارکسیستی، قسمتی هم به رد دیالکتیک اختصاص داده شده بود. معلم، با شور و انرژی از تضاد درونی دیالکتیک سخن می­گفت و اینکه اگر اصل همه چیز در حال تغییر است را بپذیریم آنوقت خود این عبارت هم باید تغییر کند و بشود همه چیز ثابت است! چه جالب! بعدها کتابی از یک مارکسیست دیدم که متعلق به بیش از 50 سال قبل بود. در آن نوشته بود مطابق این اصل، همه چیز در حال تغییر است. تنها یک چیز ثابت است و آن تغییر است! به خریت خودم خندیدم که آن حرفها را پذیرفتم. با جابجا شدن چند کلمه و بدون تغییر معنا نقد ملا رد می­شود! اصولاً چگونه می­توان از بحث و نقد دیدگاهها سخن گفت در شرایطی که کتابهای مخالفان ممنوع الانتشار باشند؟! سخن از بحث و منطق در چنین شرایطی خنده دار است. گویا آن آقایان از تزلزل افکار خود خبر دارند.

  شما به این موضوع فکر کنید که مذاهب اسلامی که براساس روایاتی بنا نهاده شده­اند که متعلق به هزار سال پیش هستند و هیچ دلیلی برای اعتماد و اطمینان به آنها وجود ندارد چگونه می­توانند چنین خطر کنند و به راهی غیر از زور و حذف فیزیکی مخالفان بیاندیشند؟ شما می­دانید که درآوردن تاریخ 50 سال قبل با این همه امکانات تا چه اندازه دشوار است. حال تاریخ درست چهارده قرن گذشته تکلیفش معلوم است. خود قرآن عاری از هر مذهبی است. کدام باور تشیع را می­توان از قرآن استخراج کرد؟ وضعیت و احکام خنده­دار جامعه کنونی عربستان را چگونه می­توان دین نامید؟ تصور می­کنم نباید به این زخم دست زد که هنوز در حال خونریزی است. از این اسلام­ها هیچ نمی­ماند اگر تاریخی پر از دروغ و فریب را بردارید.
  شما نیز اشتباه نکنید آن نکات و روایاتی را که دارای بار اخلاقی والایی هستند درست بپندارید و سایر موارد را ساختگی معرفی کنید. در مورد علی و دیگران نیز آمده است که زنان و کودکان یهودیان بنی قریظه را به بردگی گرفتند و در میان خود تقسیم کردند؛ البته پس از آنکه مردان را سر بریدند. البته گویا با جرمی واقعی؛ خیانت. هیچ کتاب تاریخی در تشیع این رخداد را منکر نشده است. همه تأیید و توجیه کرده­اند. تنها معدودی از سنی­ها گفته­اند چنین چیزی روی نداده است. گویا مهمترین مشخصه بزرگان دینی نه اخلاق آنها که تسلیم و اطاعت آنها بوده است. تاریخ اسلام پر است از تناقض و درد. هنوز چند ساعت از مرگ پیامبر نگذشته است که بنا بر عقاید شیعیان همه کافر شدند! شاید نادرست است. اما جنگ داماد پیامبر و زن او را چگونه می­توان توجیه کرد؟ در آن میان چند صد نفر کشته شدند. تنها به این توجه کنید که طبق آیه قرآن زن پیامبر مادر مؤمنان است. از آن سو هم تقریباً تمام مسلمانان شیعه و سنی به علی حق می­دهند. بنابراین می­توان فهمید چه مشکلاتی در شخصیت و رفتار آنها نیز وجود داشته است.
  اکنون فکر کنید کسانی که چنین اندیشه های متزلزلی دارند چگونه جرأت کنند با دیگران دارای عقاید دیگر وارد بحث شوند؟! اگر بفرمایید عقاید دیگران نیز چندان مستحکم نیست. سخن شما را بدون تردید می پذیرم. اما آنها فعلاً زور ندارند و / یا زور نمی گویند.

  اینها را نوشتم که بگویم وارد شدن به بحث­های تاریخی پر از ابهام، بدون هیچگونه ابزار و معیاری برای تشخیص درست و نادرست تا چه اندازه مشکل ساز است. اصولاً معیاری وجود ندارد. تمام معیارها ساختگی و بی­ارزش هستند. خیر! با بحث و مجادله نمی­توان همه چیز را روشن کرد. علاوه برآن ظرفیتی مورد نیاز است که فرد وارد چنان مباحثی گردد. ما هنوز در دنیای عقب مانده­ای زندگی می­کنیم که به­خاطر اهانت به بزرگواری حاضر می­شوند حکم مرگ بدهند! راه می­افتند آدم بکشند. در مقابل باد هوا آدم کشتن اوج … است. از سوی دیگر در برابر درست و نادرست بودن یک رفتار از آبرو حرف زدن اندیشه­ای بس سخیف می­طلبد. برای انسانی آزاده که بنده هیچ کسی نیست آبرو چه معنایی دارد؟ در هر شهر و روستایی یک چیز آبرو است!

  حتی به این نکته توجهی نشده است که با کشتن یک نفر برای همیشه از درک نارسایی­های اندیشه­اش و تجدید نظر در زندگی­اش محروم شده است. اگر اسلام حق مطلق است و غیر آن لجنزار و اگر آخرتی هست که مو را از ماست می­کشند دیگر چه نیازی به این همه زور و تزویر و کشتن و … هست؟ مدعیان مذهب در انبان خود همه چیز دارند: از هل الدین الالمحبه (: آیا دین چیزی غیر از محبت است؟ جمله­ای بسیار والا از جعفر صادق است) تا انواع جملات … که منسوب به شخص پیامبر است. جالب آن است که مسیر نقلی بسیاری از این جملات یکسان است و با تردید در یکی در بسیاری دیگر هم باید تردید کنید. اگر با علوم دینی آشنا باشید سخنم را در می­یابید. اصرار من برای آن است که مسیر اخلاقی و عقلی خود را با نکات مذهبی نیالایید که سودی ندارد.

  اگر قدری تند رفتم عذر خواهی می­کنم.
  —————————

  سلام دوست گرامی ام
  شما وقتی با عطرفروشان مواجهید، پسندیده این است که سخنتان با مقولاتی عجین شود که : برای عطاران آشناست. وبا دیگران نیز به تناسب علقه ها وباورهایشان.
  همین
  با احترام

   
 54. واقعا خیلی جالبه ، مثل بچه ها که توی عالم خودشون بازی میکنن و فکر میکنن چه قدر گنده هستن ، حال و روز بعضی از ماها اینجوری شده ، ظلم بده هر جور که باشه، اما کسی که فرق بین ظلم بزرگ یعنی تبلیغ و ترویج بهایئت با ظلمهای کوچک رو نمیفهمه همین جوری هم باید عمل کنه دیگه،… بهایئت که دین نیست ، بهائیت این کودک و پدر و مادرش و بقیه این بچه های طفل معصوم رو از نعمت های بزرگتر محروم میکنه … یه مقدار سطحتون رو ببرید بالاتر ، به جای اینکه برای یک بهایی دل بسوزانید برای بهایی بودنش دل بسوزانید ، اگه به هر بهایی ای ظلمی صورت بگیره خیلی بده ولی اگه با آزاد گذاشتن و راحت گذاشتن بهایی جماعت میخواهید به بقیه جامعه ظلم بزرگتری بکنید بدونید که خیلی کوته فکر هستید … یه کم چشماتون رو باز کنید نگاه های ابتدایی و کوته فکری تا کی ؟؟؟ شما اسلام واقعی رو نشناختی یا به رفتارهای زودگذر عاطفی میخواهی خودت رو ارضا کنی ؟؟؟؟؟ حال و روز شما مثل دکتری میمونه که به خاطر دلسوزی به یک مریض واگیردار اون رو آزاد بذاره بعد بگه این است رافت اسلامی در حالی که اون مریض ممکنه هزاران نفر دیگه رو هم مبتلا کنه ، ترویج ، تبلیغ و هرگونه فعالیت برای فرقه ی کثیف و انحرافی بهایئت در جامعه اسلامی ممنوعه و اونایی که میخوان چنین حماقتی بکنن بهتره عواقبش رو در نظر داشته باشن، یعنی کدوم عقلی به شما اجاز ه میده که از چراغ قرمز رد بشی و بعد انتظار برخورد و تصادف رو نداشته باشی ، و چه کسی میتونه به شما تضمین بده که در این تصادف آسیب جزئی می بینی یا دست و پات قطع میشه یا قطع نخاع میشی یا تا میمیری .. به جای دلسوزی برای بهایی جماعت بهتره در اردوگاه اسلام فعالیت کنید و بهایی جماعت رو از بهایی بودن نجات بدین؟ اولین و بزرگترین ظلم رو در حق این کودک پدر ومادر جاهلش کردن شما به جای محاکمه ی اونا داری نظامی رو که میخواد از هزاران جوان و خانواده ی دیگه محافظت کنه محاکمه میکنی ، چه کسی میگه ظلم خوبه ، ظلم هر جور و توسط هرکس که باشه بده، ولی بهتره تشخیصت رو ارتقاء بدی ، بدجور عقب گرد کردی جناب، اونم خیلی سخیف و پیش پا افتاده ، حتی روشنفکرها هم از این مرحله ها عبور کردن ، اونوقت شما ها تازه برگشتین دارین پس مانده های تاریخ مصرف گذشته ی اونا رو دوباره مصرف می کنید …

   
 55. من بای شما را میبوسم. درود بر شما

   
 56. Bahai Dirooz Bee Din Emrooz

   
 57. آفرین به این انسانیت!

   
 58. محمد جان تنها نیستی.خیلیها مثل من به جرأتت و قلب مهربانت احترام میگذاریم۰اینکه با اسلحه بدستان و جانیان سر یک سفره نشستن کار بزرگی نیست بلکه با شکم گرسنه سینه سپر کردن کار بزرگیست۰یک شیعه سرافکنده

   
 59. یک بهایی زاده هستم که په هیچ دینی عمل نمی کنم ولی با زنی مسلمان ازدواج کرده ام بیش از ۴۰ سال پیش با دو فرزند.
  شما کاملن مرا شگفت زده کرده اید و من می بایست حتمن با شما هموطن عزیزم صحبت کنم.

  ده ها بار ملاقات شما و کودک بهایی را خونده ام و هربار بدون استثنا های های گریستم.
  تمنا دارم اجازه دهید با شماسرور عزیز صحبت کنم.
  من درکشور پاناما هستم و اگر تلفنتان را بدهید با وقت مناسب حتمن زنگ میزنم.
  ارادتمند اسد

   
 60. با درود بسیار،
  مشابه همین نگاهی که برخی از شیعه ها نسبت به بهاییها دارند برخی از سنی ها و وهابی ها نسبت به شیعه دارند و مذهب شیعه را یک مذهب انحرافی و جعلی می دانند که با اهداف سیاسی در گذشته شکل گرفته است. آیا رفتار برخی وهابی ها با شیعه ها وعقایدشان در مصر و عربستان و غیره درست است؟
  ریشه مذهب بهایی هرچه بوده الان یک عده به آن به عنوان یک مذهب اعتقاد دارند. آیا درست است به خاطر اعتقاد افراد با آنها برخورد نامناسب شود؟ حتی برخی از فرزندان بهاییها ممکن است خودشان معتقد نباشند ولی به خاطر دین پدران و مادرانشان در حق آنها ستم و نابرابری می شود.
  آیا شیعه ها دوست دارند همین برخوردی که برخی از آنها با بهاییها دارند سنی ها و یا دیگر مذاهب با آنها داشته باشند؟

   
 61. اقای کامکار بسیار عالی بود(اما چرا بخش رای دادن غیر فعال است).

   
 62. نامه روحانی سرشناس به نوری زاد

  نامه روحانی معترض وزندانی کشیده: آقای عبدالحمید معصومی تهرانی به محمد نوری زاد:

  ———-

  جناب آقای دکترمحمد نوری زاد دام توفیقاته
  بعد ازعرض سلام واهدای تحیات وافره، ازحرکت نمادین وزیبای شما دردیدار با خانواده ای بهایی وبوسه زدن برپای کودکی زخم خورده مطلع گردیده وبسیارشادمان شدم. لازم دانستم تا شخصا تشکرات خود را نسبت به چنین اقدام انسان دوستانه ای به شما ابلاغ کنم. اقدام شما بیانگراین واقعیت بود که – انسان بماهوانسان – دارای ارزش واحترام است واعتقاد به دین وآیینی بدون درنظرگرفتن حق وباطل بودن آن نمی تواند ونمی بایست کرامت ذاتی بشررا مخدوش کرده وحقوق انسانی شان را پایمال نمود.

  جنابعالی با این اقدام خود تصویریک ایرانی مسلمان واقعی را به نمایش درآوردید که مورد ستایش است واگرکمترین درایتی دراهل شریعت وجود داشت دراین دوران که بسیاری سعی دارند مسلمان را مترادف با خشونت طلب وخونریز که برای حیات انسان ارزشی قائل نیست معرفی کنند، می بایست ازاین عمل جنابعالی استقبال کرده وآن را بعنوان نمادی ازمسلمان دیندار واقعی درمعرض چشم جهانیان قراردهند. اما متأسفانه چنین درک ودرایتی را سراغ ندارم.

  اجرکم عندالله

  سلامتی وبرقراری شما را ازخداوند متعال خواستارم وامیدوارم این کمترین را ازدعای خیرخود فراموش نکنید.
  والسلام علیکم وعلی جمیع اخوانناالمسلمین
  تهران
  1392/4/28
  امضاء: عبدالحمید معصومی تهرانی

  .

   
 63. یک وکیل دادگستری

  با درود
  فرزانه گرامی آقای نوریزاد عزیز
  بوسه شما برپای فرزند یک خانواده بهایی غوغایی که نباید برپا کرده است آموختن مهردر جامعه ای که خشونت همه وِیژگیهای انسان بودن راکمرنگ کرده است گویی که دلها سنگواره شده اند وسینه ها گورستان محبت جامعه ای که شورشعر درونش را آسمانی میکرد و درسرش جز یاری ویاوری به آسیب دیدگان نمی جوشید امروزسیستم با آموزشهای زشتِ وکاشتن کینه ونفرت دردلها زیر پرچم دین ، بن و بنیان هرچه مهر ورزی بوده را زیر ورو کرده و داس مرگ را بربالای سرمردم به چرخش آورده است با خودبینی و تک محوری به باد میگوید بایست وبه باران میگوید نبار چون من میخواهم ، درو میکند کشتزارهای نیمه خشکیده و زرد شده را برای آنکه دیگر دانه ای که بوی مهر دهد کاشته نشود .هرگز مردمی که مشتهارا 34 سال پیش گره کرده و به هوا نشان میدادند درذهنشان نمی گنجید که سالهایشان را روزهای پر تنش و شبهای پرالتهاب بی سپیده پرکندوبالهایی سیاه به پهنای همه کهکشانها برزندگی بیرنگشان سایه ای کبود اندازد وچنین ناامیدانه برای دیدن اندکی نورخودرا چونان ماهی بیرون افتاده از آب در پیچ وتاب بینند که تن به هرسوی میکوبند شاید زنده بمانند . شوربختانه متعهدهای واقعی یا در گوشه زندانند ویا درگوشه پستوهای خانه هایشان در حال پوسیدن و افسوس خوردنند که چگونه با فریبندگیها ی سرابی عمربرباددادند وجزسیاهی ناامیدی ژرف درسینه ملتی نجیب و بردبارنگستردند مگرمیتوان فراموش کرد که مردم برای چه انقلاب کردند ودست آوردشان چه شد؟ وشما پس از پیمودن فراز ونشیبها و دیدن تلخیهای رنج آور ساز شکسته را برداشتید وبا سیمهای گسسته اش فریاد زدید که این نیست آنچه ما میخواستیم
  من پرونده های بیشماری از بهاییان و زندانیان سیاسی داشته ودارم ودراین راستا هرچه در توان داشته ام دریغ نکرده ام ، زکات کارخویش را پرداخته ام تا درآن جهان روسیاه نباشم پیوسته به روشنی از ناهمواریهای رنج آورگفته ام والبته تاوانش را هم با لغو 14 سال پروانه کارم بئسیله آقای محمدی گیلانی بدون محاکمه و دلیل و مدرک قاضی پسند از سال 62 تا 76 دادم لیکن هرگز از پای ننشستم وبازهم با زبان گویا فریاد زده ومیزنم که رسم جوانمردی نیست ملتی را به ذلت کشانیدن ودر ضلالت رها کردن وبرفریبش خندیدن ، دروغ را جانشین راستی و بیدادرا برکرسی دادنشانیدن وباخودکامگی براه خود ادامه دادن ، همه را به هیچ انگاشتن وجیفه دنیا را با آخرت تاخت زدن ودستهای سرخ و گناه آلودرا روبروی چشمان میلیونها تن گرفتن و نشاند دادن وبه نیایش دروغین ایستادن وکبودی مُهربرپیشانی زده رابه تماشای خلق گذاشتن وبا خودنماییهای زاهدانه سراب را جای آب نشاندن و تشنه کامان را دربرهوت کویرتنها رهاکردن و خود در دریایی فراخ غوطه خوردن و فریادهای گوشخراش مرگ رهاشدگان در نمکزاررا نشنیدن مارا به یاد شعر پرمعنای حافظ می اندازد که
  زاهدان چون جلوه در محراب و منبر می کنند چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند
  گویی که از روزگار حافظ تاکنون تنها به دور خود چرخیده ایم و گامی برای رهایی از فریبکاری برنداشته ایم همه پپنبه های رشته شده را دوباره پنبه کرده و به نقطه نخستین که زمان حافظ است باز گشته ایم و امید معجزه داریم که میگوید:
  اگر به باده مشکین دلم کشد شاید
  که بوی خیر ز زهد و ریا نمی آید
  جهانیان همه گرمنع من کنندازعشق
  من آن کنم که خداوندگار فرماید

  گامهایتان استوار وراهتان هموارباد
  //////////
  وکیل دادگستری

   
 64. در رابطه با بوسیدن پای کودک بهایی این مسله بذهنم رسید همانطور که پی در پی به رهبری نامه مینویسید ومدام از مراجع انتقاد میکنید پس باید به همین شکل از پادشاه عربستان و بحرین انتقاد و از امریکا بخاطر روابط همه جانبه با این کشورها انتقاد کنید ایا حاضر هستید نامه ای به پادشاه عربستان بنویسید و در ان بخاطر بازداشت-محدودیت-زندانی کردن رهبران شیعه از او انتقاد کنید ودر پایان از امریکا بخواهید به عربستان جهت اصلاحات وبرگزاری انتخابات ازاد فشار بیاورد؟

   
 65. یک محقق ونویسنده اسلامی

  آموزگار ارجمندم جناب استاد نوری زاد
  زیباترین ترانه را سرودید. از ژرفای جانم به وجودِ مسلمان شیعه ای چون شما بر خود می بالم. مطمئنم رهبران دینی ما اگر این گفتار شما را بخوانند همدلانه واکنش نشان میدهند.
  در پناه حق
  ارادتمند، امیر ت

   
 66. سلام بر مرد شجاع فکر کنم سایت شما از کلمه هم محبوب تر شده دین خوب ان است که دو شرط را با هم داشته باشد اولا به هم کیشانش اسیب نزند دوم به کیش های دیگر من هم با شما موافقم همه ادیان ازادند تبلیغ کنند بجز انهایی که بدنبال اسیب زدن به دیگر کیش ها می باشند مگر دست بردارند دین ازاد است تا زمانی که به حق دیگری تجاوز نکند دولت باید ملی باشد نه مذهبی که طرف یک مذهب را بگیرد

   
 67. آقای کوروش شما مثل اینکه عربی خیلی خوب می فهمی! فکر نمی کنید بقیه کمی عربی بلدند و مچت را می گیرند؟ ها ها ها راستی آن اسناد منتشر شده کجا هستند میشه لطفا نشانی اش را بدهید؟

   
 68. آقای نوری زاد سلام
  ای کاش به توصیه خداوند توجه بیشتری کنید: بدیهای دیگران شما را به بی عدالتی واندارد!
  اگر به حکم سیاست بی پدر و مادر با شما و خیلی ها بدرفتاری شده است، آیا مجوزی است تا شما هم افراطی برخورد کنید…..
  این حرکت شما هر قدر هم که بخواهید برایش توجیه بیابید، از تعادل به دور است.
  در معصومیت کودکان تردیدی نیست، اما پیوستی که با آن مطرح کرده اید حاوی مفاهیم دیگری است….
  اگر شما را از نزدیک ندیده بودم و در نشست کوی دانشگاه از فیلم پزوانه ها می نویسند شما دفاع نکرده بودم، دلم نمی سوخت!
  چرا افراطی گری عده ای را به مسلمانی مردم نسبت می دهید!؟
  اگر اسلام را بشناسیم، هرچه به ظاهر مسلمانان کنند را به اسلام پیوند نخواهیم داد.
  من شما را به خاطر حضرت علی علیه السلام و سریال پروانه ها دوست دارم.
  نکند برخی از دوستان جدیدی که در لباس میش دارید، عاقبت به خیری را از شما بگیرند.
  ماه رمضان و شبهای قدر خوبی را برای شما و همه مسلمانان آرزو می کنم

   
 69. Although this is a noble gesture and laudable, we have to understand that discrimination and cruelty to minorities is part and parcel of Islam. Violation of human rights is not unique to the Shiites. It is happening all across the Islamic world. The source of this violation is in the Quran.

   
 70. اقاي نوريزاد هم از اين كار سمبوليكتان وهم از شجاعتتان وبزركواريتان وهم از ان سخنتان در مورد نمايندكان بي خاصيت مجلس كمال تشكر را دارم خدا يار وياورتان بأشد  

   
 71. راههای دراز با قدمهای کوچک پیموده میشوند. جناب نوری زاد شما با دلجوئی از این هموطنان عزیزمان مرهمی هم بر دل همه ما خسته دلان که به اسم ما هر ظلمی میشود گذاشتید.

  ا کنون که سپا ه برگریزا ن بر سبزه و گل کشیده شبخون
  گل ها ی چمن به نا مرا دی یکسر شده زرد و زغفرا ن گون
  شمشا د بلند گردن ا فرا ز ا ز هیبت با د گشته وا ژون
  زا ن قوم خزا ن رسیده کن یاد

  در خندۀ صبح چون کنی گوش بر نالۀ زا ر آ بشا را ن
  ا ز پردۀ ا بر مطرب شب چون ساز کند نوای باران
  پا ما ل شود چو لانۀ مور ا ز دهشت مرگبارطوفا ن
  زا ن گلشن سیل د یده کن یا د

  چون در بن برگها ی لرزا ن آن مرغک شا د سا یه پرور
  ا ز گرمی مهر با ر خورشید گلبا نگ نشاط را کند سر
  نا گاه ، گرسنه با زخونخوا ر بر با ید ش از کنا ر ما در
  زا ن طفل جگر دریده کن یا د

  گر نو گل تا زه را شنیدی شب چرخ چه خا ک بر سرش کرد
  بسپرد بدست با د بی رحم تا زا ر و زبون و پر پرش کرد
  آخر به هزا ر گونه خوا ری از خاره و خا ر بستر ش کرد
  زا ن دختر خون تپیده کن یا د

  گویند اگر وطن فروشی د ر پر چم غیر جا گرفته
  نا موس و طن به با د دا ده رو ا ز حرم خدا گرفته
  اهریمن زشت د د منش را بر مسند کبر یا گرفته
  زا ن بندۀ زر خریده کن یا د

  بینی چو ز تاب داده پولاد زنجیر به دست و پا ی شیری
  بینی چو غزا ل کوهسارا ن افتاده به بند چون ا سیری
  بر با ل عقا ب مست و آ زا د خورده ز کما ن غد ر تیری
  مردا ن بخون کشیده کن یا د

  گر تیره شود فضا ی ا مید هشدا ر ، که نیست جا ودا نه
  هر شا م که آ فتا ب گردد ا ز صحنۀ آ سما ن کرا نه
  آ ن ا بر سیا ه شوم بند د پیوند به ظلمت شبا نه
  در دا من شب ، سپیده کن یا د

   
 72. درود بر شما.
  من بهایی نیستم ولی در این سالها ستمهای بسیاری بر بهاییان رفته است که واقعا تاسف بار است. بعضی از چیزهایی که می شنویم درباره رفتار برخی از مردم ایران با بهاییان واقعا تاسف و اندوه به بار می آورد که چرا ایران که همیشه جایگاه دوستی و مهر اقوام و مذاهب گوناگون بوده چنین شده است.
  من هم از اینکه مردم کشورم در گذشته و بعضا حال با بهاییان چنین کرده اند واقعا افسوس می خورم.
  آنهایی که دم از این می زنند که مذهب بهایی به دلایل سیاسی پایه ریزی شده، فراموش می کنند که سنی ها هم در مورد شیعه علی چنین نظری دارند؟
  امیدوارم دیگر بزرگان ایران هم از جانب مردم از بهاییان دلجویی کنند….

   
 73. آقای مهدوی فرد، بسیار از پاسخ شما ممنونم.

   
 74. سید ابوالفضل

  آقای مصطفی همت عزیز
  سلام
  برای من عزیزی همچنان که پدر بزرگوار وخانواده ی محترمت عزیزند. بدون این که افتخار دیدارتان را داشته باشم ، دوستتان می دارم. نوشته ی شما را خواندم که حاوی نکات قابل تاملی است . درد دین و تعصب وغیرتمندی نسبت به تشیع و مراجع عظام. در عین حال پرخاش به آقای نوریزاد که گویا از جانب تشیع حرف زده و وجهه ی مراجع شیعه را ملکوک نموده است.
  من می خواهم بگویم که با شما در این که در برخی فرازهای نوشته ی آقای نوریزاد ، تندی و تلخی وجود دارد ، موافقم. شاید اگر برخی موارد را با احتیاط بیشتری می نوشت بهتر بود . مثل آن فرازی که می نویسد ” من از همه ی مراجع شیعه فهیم تر و با تقواترم”. در عین حال در نوشته ی آقای نوریزاد هرگز نشانه ای از تایید فرقه ی بهاییت مشاهده نمی شود. در این نوشته هرگز بحث بر سر درستی یا ناراستی عقاید مربوط به یک فرقه یا آئین نیست. بحث بر سر شیعه و علمای آن نیست. بحث بر سر حقوق مردم است که پایمال می شود . این مردم هر که می خواهند باشند . با هر دین و مذهبی .
  اتفاقا آقای نوریزاد به این مسئله اشاره دارد که زمانی که ائمه ی شیعه تا این اندازه به حقوق مردم (به طور عام ) اهتمام دارند که مولا می فرماید اگر از غصه ی این که خلخال از پای زن یهودی ربوده اند مسلمان جا دارد که از غصه دق کند، چرا باید مراجع شیعه در مقابل ستمی که به مردم روا می شود ساکت بمانند. آیا ساکت نیستند؟
  هنگامی که مصطفی همت ( فرزند شهید بزرگوار همت ) در خیابان کتک خورد و با عرض شرمندگی وبا اشک چشم باید جسارت کنم که هنگامی که والده ی مکرمه ی مصطفی همت در اعتراض به حاکمیت مورد بی حرمتی قرار گرفت ، کدام یک از این مراجع عظام ، کوچکترین اعتراضی کردند. پس اگر شیعه ی علی (ع) آن هم عالم دین ، آن هم مرجع تقلید به این ظلم های آشکار اعتراض نکند ، چگونه می شود از او دفاع کرد. من مطمئن هستم که روح بزرگ شهید همت از ظلم بیزار است . حتی ستم به یک یهودی که ممکن است بااو هم عقیده هم نباشد.
  نوریزاد با گذشت از نام و نان پای یک یهودی را بوسید تا بگوید که در آئین او حق همه ی انسان ها محترم است . اگر به یک یهودی ظلم شده این خواست اسلام و امامان شیعه نیست. این خواست کسانی است که حاکمیت را در اختیار دارند و به “نام ” اسلام حکومت می کنند. مراجع عظام در احقاق حق نباید مرعوب هیچ قدرتی شوند و شجاعانه بایستی از حقوق مردم دفاع کنند. ضمن تشریح انحراف بهاییت و مرزبندی دقیق با آن ها ، نباید با ظلم کردن به یک بهایی موافق باشند . مگر هنگامی که آیت الله منتظری از حقوق شهروندی بهاییان دفاع کرد و ان را به رسمیت شناخت ، برای کسی این شبه پدید امد که ایشان از بهاییت دفاع می کند؟
  من می دانم که شما هم تا این اندازه را قبول داری . این اصل ماجراست. منظور نوریزاد دفاع از حق یک اقلیت مظلوم است. نه دفاع از بهاییت. ونه بی احترامی به مراجع شیعه .

  —————–

  سلام وسپاس سید ابوالفضل گرامی
  که سخن مرا واشکافتی برای این آقا مصطفای همت عزیز
  که خاندانش را بسیاردوست می دارم
  سپاس

   
 75. شیعه سابق ، بی دین امروز

  درود درود درود بر شما

   
 76. نوری زاد با این اقدام شجاعانه و شرافت مندانه اش بار گناهان همه مارا یک تنه بردوش کشید . به این مرد آزاده درورد میفرستم . از هموطنان بهایی مان به دلیل بدهی تاریخی مان به آنها پوزش میخواهیم

   
 77. جناب نوري زاد گرامي!
  1- خوب بود اگر معرض بحث مذهبي مي شود به آن آقاي بهايي که گفتار طولاني درباره بهايت درج کرده اند هم يک تذکري مي داديد تا ثابت شود خيلي از روي عصبانيت دوري نمي کنيد
  2- اين که مي فرماييد بحث مذهب نيست بلکه بحث حقوق يک کودک مظلوم است، خودتان هم مي دانيد که ظاهر ماجرا است. و الا هزاران کودک مظلوم مسلمان و مسيحي و يهودي در اين کشور هستند که شايسته دلجويي اند. گمان مي کنم شما ماجراجويي را دوست داريد! شما خودتان از اين کودک باذکر ديانتش سخن رانديد. اگر اين چنين مي کرديد، کار شما هيچ شائبه اي نداشت
  3- سخني که از قول اقاي سروش در کامنت ها نوشته شده که آقاي مومن گفتهاند تهمت لواط و… بزنيد..درست نيست. اقاي سروش در نقل خود دقت نکرده اند. جناب مهاجراني پاسخي متين به اين قسمت از يادداشت اقاي سروش داده اند
  4- چون تا کنون يک مخاطب شما بوده ام و از زمزمه هاي شورنگيز و الهي شما بهره برده ام، خواستم عرض کنم که درست يا نادرست، به حق يا به ناحق، در نظرم از آسمان فرو افتاديد و خودتان را له کرديد. اگر چه با اين سخن بر دامن شما گردي نمي نشيند. ما اين حرف دل يک نفر هموطن شما است.

   
 78. محمد مهدوی فر

  آقای یا خانم طوبی ، بله در مورد قیام بر علیه بهایی ها در شهرستان آران و بیدگل آنچه نوشتم دقیقا مربوط به پانزده خرداد 42 است . شش سال قبل از تولد من . نقل قول ها در افواه بزرگترهای ما، همه با اندکی تفاوت مشابه آن چیزی است که مختصر آن را در چند خط نوشتم . به هر یک از همشهریان من که خرداد 42 را به یاد می آورند مراجعه کنید، می توانید از شرح واقعه مطلع شوید . توصیف این ماجرا و انگیزه های وقوع آن از حوصله ی این بحث خارج است . تحقیق بیشتر را به عهده خود شما می گذارم . خوشبختانه هنوز نیمی از موثرین آن واقعه در قید حیاتند هر چند بسیار پیر شده اند .

   
 79. آقای محمد مهدوی فرد،
  این خاطره مهمی است که شما تعریف می کنید. جسارتاً می پرسم، آیا مطمئن هستید این واقعه در 1342 بوده و نه در 1357؟ اگر پاسخ دهید، ممنون می شوم.

   
 80. کجای بوسیدن پای یک کودک معصوم افراطی گری است

   
 81. آقای فرهاد کنجکاو زنجیر شما پاره کرده اید که بی مهابا بر همگان می شورید نه بیدار دلی که رسم جوانمردی بجای آورده و از کودکی که آغوش گرم پدر و مادر مهربان خود را بخاطر جفای نابکارانی چون شما از دست داده دلجویی می کند. بر کودکی خرده می گیرید که هزار پاکتر برگ گل یاس است و منزه تر از اشکهای فرو خورده اش.

   
 82. بیت العدل در حیفا قرار دارد ./ یعنی مرکز بهاییان در کانون ظلم و ستم جهان قرار دارد و هرروز هم مثل شهرکهای یهودی نشین گسترش و توسعه میابد و این خود گواه دست نشانده بودن ولا اقل همسویی این فرقه با صهیونیزم جهانی میباشد.
  گوشه ای از عقاید این فرقه که از کتاب مقدس بهاییان نوشته بهاءالله کتاب اقدس گزیده ام آشنا میکنم و تحقیق بیشتر در این زمینه را به خود شما عزیز وا میگذارم:
  ” قد حکم الله لکل زان و زانیه دیه مسلمه الی بیت العدل و هی تسعه مثاقیل من ذهب و ان عادا مره الاخری عودوا بضعف الجزاء”(صفحه۱۵)
  اگر مرد و زنی مرتکب زنا شدند مقدار ۹ مثقال طلا به بیت العدل می دهند و بخشیده می شوند و اگر هوس کردند برای بار دوم روابط نامشروع برقرار کنند مقدار دوبرابر ( ۱۸ مثقال) طلا به بیت العدل هدیه می کنند و با همین فرمول به روابط نامشروع خود ادامه می دهند و صندوق بیت العدل را با مثقالهای طلا پر می کنند و حدی براین عمل حرام متصور نیست.( یعنی ناموس بهائی ۹ مثقال طلا ارزش دارد؟؟)
  من احرق بیتا متعمدا فاحرقوه و من قتل نفسا فاقتلوه ( صفحه ۱۸)
  کسی که عمدا خانه ای را آتش زد پس او را با آتش بسوزانید و اگر کسی مرتکب قتل شد او را بی درنگ بکشید.
  اجازه ازدواج یک مرد با دو زن و استفاده از کنیز و به استخدام در آوردن دختران دوشیزه برای خدمت رسانی به مردان!!؟؟
  قد کتب الله علیکم النکاح ایاکم ان تجاوزوا عن الاثنتین و الذی اقتنع بواحده من الاماء استراحت نفسه و نفسها و من اتخذ بکرا لاباس علیه
  آیا اینست مفهوم تساوی زن و مرد در بهائیت؟ آیا به نظر بهاالله، زن همچنان کنیز و مستخدم مرد باید باشد؟ آیا اینست مفهوم وحدت عالم انسانی؟؟
  اجسام و اشیاء نجس در نزد بهائیان طاهر و پاک هستند:
  وکذلک رفع حکم دون الطهاره عن کل الاشیاء( صفحه ۲۱)
  نا مشخص بودن ازدواج با محارم و عدم وجود حکم شرعی محارم در بهائیت
  قد حرمت علیکم ازواج آبائکم( صفحه ۳۰)
  جناب میرزا حسینعلی فقط ازدواج با زن پدر را حرام اعلام کرده و در مورد ازدواج با سایر محارم حکمی ذکر نکرده است. آیا عدم ذکر، دلیل بر جواز ازدواج با محارم نیست و اصولا محارم در بهائیت چه کسانی هستند.
  حکم غیر عملی در مورد ناراحت و محزون کردن دیگران :
  من یحزن احدا ان ینفق تسعه عشر مثقالا من الذهب (صفحه ۳۹ )
  اگر فردی را محزون و ناراحت کردید بایستی ۱۹ مثقال طلا انفاق کنید
  و همچنین احکام دیگری مانند جواز بر استمناء که از ذکر آن شرمگینم

  درباره جاسوس بودن این فرقه ضاله هم بنده با آقای علی غزالی موافق هستم و از زمان امیر کبیر تا به امروز بارها ارتباط آنها با انگلیس و اسرائیل اثبات شده است. و امیر کبیر بقول آقای غزالی، مادر این فرقه که همان بابیان بودند را به خوبی نابود کرد و خیلی واضح است که اسرائیلی که حتی مسیحیان را تحمل نمیکند و تا آن حد نژؤاد پرست هستند از این فرقه حمایت کرده و به آنها جا و مکان دهد!! اسرائیلی که دشمن ماست. طبق اسنادی که سیستمهای جاسوسی انگلیس افشا کردند این فرقه ضاله برای ایجاد تفرقه ایجاد شده و اساساً یک فرقه مذهبی نیست و یک فرقه استعماری است که توسط استعمارگران ایجاد شده است.

  ——————-

  کوروش گرامی سلام
  اگرکمی انصاف می داشتید این بخش ازسایت مرا جایی برای بحث های اینچنینی خود نمی کردید. مطلب من چه ربطی به بهاییت دارد؟ من به ملاقات کودکی رفته ام که همکیشانش وخودش آسیب فراوان ازمسلمانی ما دیده اند. ازنقطه نظرانسانی اگربه این فاجعه بنگرید خواهید دانست که به میان کشیدن مفاهیم اعتقادی گرهی ازفاجعه آفرینی های ما وا نمی کند. لطفا درنوشته های بعدی خود به مفاهیم انسانی یا درست بودن وغلط بودن این حرکت بپردازید وازورود به مباحث اعتقادی پرهیز کنید که شرمگنانه ازانتشارهردوسوی این ماجرا معذورخواهم بود.
  با احترام

  .

   
 83. محمد مهدوی فر

  در شهرستان ما (آران و بیدگل) پانزده خرداد 42 گروهی از مردم به طرفداری از آیت الله خمینی به خیابان ها آمده و تظاهرات کردند و بعد از ساعاتی تصمیم گرفتند به منازل خانوده های بهایی هجوم ببرند و منازل آنها را غارت کنند . آتش زدن منازل بهاییان ، حتی به آتش کشیدن گاو زنده ی آنها و به غارت بردن اموال شهروندان بهایی از افتخارات انقلاب 42 در شهرستان ماست که تعدادی روحانی معلوم الحال آمرین این رفتار قبیح بودند . هنوز قدیمی ها که یادشان هست حسن خلق و انصاف در معامله را از خصلت های بهاییان در آران و بیدگل برمی شمارند . به این عبارت دقت کنید (یا مرگ یا خمینی، سرِشا بگیر کولم نِه) هر چند قافیه ندارد ولی نزد آران و بیدگلی ها خاطره دارد و یادآور مرد وقت شناس ، مسئولیت شناس، خانواده دوست و نان آوری است که در خرداد 42 از منزل یک بهایی یک گونی سنگین برنج یا شکر دزدیده و فریاد میزند یا مرگ یا خمینی یک نفر سرگونی را بگیرد و کمک کند تا بتوانم بردوش حمل کنم . به عبارتی مصرع اول شعر این برادر همشهری ما تداعی کننده حماسه ی سیاسی و مصرع دوم آن تداعی کننده ی حماسه اقتصادی بوده است ، حال وقتی پدران ما نیم قرن پیش به حماسه سیاسی و اقتصادی واقف بوده اند پس از نسل ما چه خیزد ! ؟ الله اعلم

   
 84. فرهاد کنجکاو

  ظاهراً شما پاک زنجیر را پاره کردی پسرجان
  بدون چنین خوش رقصی هایی هم پیش خدا و مردم آبرویی از خود بر جای نگذاشته بودی . دیگر نیازی به چنین تئاترهای ناموزونی نبود
  اما خب ، وقتی قرار است شخصی تشت خود را چندین بار از بام به زمین بیاندازد چه باک …

   
 85. آقای نوری زاد من بیست و چهار سالمه ولی هنوز امام خامنه ای گفتن شما رو یادمه
  با این افراط گری که شما دارین من فکر میکنم چند وقت دیگه برید پاهای شیمون پرز رو ببوسید
  شما هم در قدیم افراطی عمل میکردید و هم امروز
  اگر شما هنوز هم مسلمان هستید، به گفته قرآن که همه را دعوت به اعتدال میکند گوش جان بسپارید
  با امید تباهی همه ی سیاهی های عالم و برقراری عدل و اصاف در جهان

   
 86. جناب ر.ن. عزیز، ایکاش یک صدم حساسیّتی را که به مسجد الاقصا دارید را برای دریاچهٔ ارومیه، رود خشک شده زاینده رود،چاههای نفتی در حال تخریب ، گاز پارس جنوبی که به وسیلهٔ قطر به تاراج میرود نشان میدادید. از آقای نوری زاد سوال فرمودید که چرا بوسه به پای بچّه های گل فروش در خیابانها و یا فرزندان معتادین نمیزند! سوأل خوبیست ولی شما از رهبر معظم بپرسید که چرا فرزندان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان به عوض رفتن به مدرسه مجبور به کاسبی وگدائی میشوند؟ بپرسید که بین سوریه و ایران مسجد کدام و خانه کدام است تا همه بدانند چراغ به کجا رواست و چرا بیلیونها دلار به حساب اسد ریخته میشود؟در ضمن به مصداق شعر.. هفت شهر عشق را عطّار گشت ..ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم ..که امروزه شده هفت مرغ گنده را ملّا خورد…ما هنوز اندر پی یک جوجه ایم وکارمان هم شده بهائی ستیزی!در ضمن گناه زرتشتیان ویا دراویش گنابادی چیست؟ آنهاجاسوسان کدام کشورند؟ ایکاش یک مسافرتی به کشورهای دیگر اسلامی مثل مصر و پاکستان میفرمودید تا با عناوینی برای شیعیان مثل رافضی شنیعه ملحد و کافر آشنائی پیدا میکردید به امید اینکه کمکی به جهان بینی شما بکند وبدانید که دست بالای دست بسیار است. پاینده ایران آزاد و آباد برای همهٔ ایرانیان

   
 87. سلام اقای دکتر طاعات قبول.

  مصاحبه دیشب شما در برنامه افق دیدم و درود بر شما و تمامی میهمانان برنامه که به خوبی ////اخلاقیات اختاپوسی دستگاه های مخوف و ادم خوار //// را به نمایش انظار گذاشتید و گوشه ای دیگر از زوایای ///حکومتیان را به مخاطبان نشان دادید.اقای دکتر امروز سایت رجا نیوز به عمل زیبای شما در دیدار با ارتین کوچک اشاره کرده و شما را با محسن مخملباف عزیز مقایسه کرده و با ذهن بیمار خود نتیجه گرفته که شما هم همچون مخملباف به دنبال مقدمه سازی برای رفتن به اسرائیل برای خوش خدمتی هستید!!!اقای دکتر خوشحالم که در پیام قبلی خود به شما گفتم که این خشک مغزان و متحجر جز خود و همفکرانشان را در بهشت خدا اصلا تصور نمی توانند بکنند.رفتار شما چنان زیبا بوده که به قول شما باید هزینه هایی چون ضبط پاسپورت همسرتان از جمله تاوان های رفتار درست شما در قبال حکومت ////اسلامی اسا.امیدوارم همیشه خداوند این عنایت را به شما داشته باشد که شما هم با شجاعت خود ازادگی خود را به همگان اثبات کنید.استاد محترم به خوبی می دانم که می دانید که این حکومت //// به دنبال کمر به قتل و سکوت امثال شما هستند و بی شک به دنبال حربه ای هستند که مثلا در یک حادثه ای شما را دود کنند به همین دلیل می خواهم بگویم کمی مراقب خود باشید و شما را به بهترین حافظ عالم می سپارم که مراقب همه بندگان خود هست.دوست دار شما با احترام صد

   
 88. بهائیان در کنار ایرانیان آزاد اندیشی همچون شما می‌کوشند تا فكر نفرت را به مدد فكر قوي‌ترِ عشق از ميان بردارند؛ جستجوی مستقل حقیقت را جایگزین تقلید کورکورانه سازند؛ و بر وجوه مشترک حقیقی بیش از وجوه اختلاف‌ سطحی و کم ‌ارزش تأکید کنند. از این رو، نسلی پرورش می یابد که با شجاعت و آگاهی با هر نوع تبعیض و نابرابری مبارزه می کند؛ به جای مقابله به مثل و کینه توزی، با انگیزه و اراده راسخ می کوشد تا همه فرزندان ایران زمین فارغ از پیشینه مذهبی یا قومی در فرایند فراگیری، تولید و توزیع دانش مشارکت کنند. باشد که از خرافه، جهل و تعصب دور شویم و با اذهانی باز و قلوبی مملو از عشق، در عین حفظ گرایش‌های متنوع به آبادی ایرانی متحد، موفق گردیم. جانتان خوش باد.

   
 89. در مقاله ای که از اقای سروش فرستادم توجه بفرمایید که با مطالعه کامل ان پی میبرید که چگونه یکی از اعضای نابکار شورای نگهبان میگوید برای از دور خارج کردن مخالفان میتوان به انها هر تهمتی زد حتی تهمت زنا و لواط
  هر کس که از این موضوع اطلاع داشته و از این حکومت پشتیبانی
  میکند زنا زاده و زناکار و لواط کار است
  قابل توجه اقای مصطفی همت

   
 90. به نام خدا

  آیت الله بیات زنجانی اخیرا فتوا داده‌اند که شخص روزه دار در تشنگی‌های تعب آور میتواند جرعه یی آب بنوشد و رفع موقت عطش کند و همچنان روزه دار بماند. در این صورت کفّاره و قضا هم بر ذمّه او نخواهد بود. ایشان موثّقه‌ای را هم به منزله مستند فتوای خود ذکر کرده اند.

  آیت الله ناصرمکارم شیرازی بر این فتوا خرده گرفته اند و با طنزی ملایم گفته اند که مگر میشود هم روزه دار بود هم کوزه ای آب خورد؟ هم روزه دار هم کوزه دار؟! ایشان این فتوا را خلاف اجماع علمای اسلام و محتملا خلاف ضرورت دین شمرده اند و به صاحب آن فتوای نادر هشدار داده اند که با دین مردم بازی نکند.

  مرا در شؤون فقهی‌ این فتوا سخنی نیست که:

  نه مفتیم نه مدرّس نه محتسب نه فقیه
  مرا چه کار که من منع آب خواره کنم؟ (۱)

  حدیثی پشتوانه آن فتواست که به نظر آیت الله مکارم سنداً و دلالتا مخدوش است و به نظر آیت الّله بیات چنین نیست. لاجرم مقلّدان آن فقیه به آن عمل نمیکنند و مقلدان این فقیه بدان عمل میکنند، و مادام که هر دو در دایره اطاعتند بر هیچ کدام خرده نمی‌توان گرفت. اما این که کدام فقیه افقه از دیگریست منوط به داوری مقلدان است. لاجرم مقلدان هر یک از این دو فقیه، مرجع و مفتی خود را اعلم و افقه از دیگری می‌دانند.
  تا اینجا هیچ خرق عادت و خلاف جماعت و نقض شریعت رخ نداده است. پرسش و مشکل از آنجا پدید میاید که فقیهی فقیه دیگر را در ملأ عام و در حضور همگان به “بازی‌ کردن با دین مردم” متهم کند و به او هشدار دهد که از این پس در مقام افتأء محتاط تر و همراه تر با جمهور فقیهان باشد و خرق اجماع نکند و مظلمه افتأء بغیر علم را به دوش نکشد.

  سوال این است که مگر علم فقه مجموعه همین آرا و اجتهادات متوافق و متخالف فقیهان نیست پس ابداع مجتهدانه و روشمند یک رای تازه فقهی‌ آن هم به دست یک فقیه چرا خروج از دایره دین و فقاهت شمرده شود؟
  مگر این خود عین ورود و تمکّن در تفقّه و اجتهاد نیست؟می گویید رای باطلیست. به فرض که چنین باشد مگر هر علمی‌مجموعه آرای صحیح و باطل نیست؟ مگر همه فتاوای فقیهان عین صواب و حقیقت است؟ شما کدام علم بشری را می‌شناسید که از خطا عاری باشد؟ میگویید فقه احکام بشری نیست، احکام الهی است. درست است. اما اینجا سخن از “علم فقه” است که علمیست بشری و ظنّی و تاریخ مند و متحول و پرورده دست فقیهان، نه “خود فقه” که حقیقت احکام در علم الاهیست. میگویید اما ثوابتی و آیات و احادیثی در فقه هست که الاهیست و ساخته فقیهان نیست. همینطور است ولی‌ مگر تفسیر آنها بر عهده فقیهان نیست؟ و مگر این تفاسیر، اجتهاد پذیر و متفاوت و متضارب نیستند و تحول مستمر نیافته اند؟ میگویید ولی‌ بعضی‌ احکام اجماعی اند و تا کنون یکسان مانده اند و عوض نشده اند. درست است ولی‌ جوجه ها را آخر پائیز می‌شمرند و پائیز تاریخ فقه هنوز نرسیده است. میگویید بااین شیوه دیگر از علم فقه چیزی باقی‌ نخواهد ماند. جواب این است که علم فقه عین همین جریان مستمرّ آمد‌ و شد اجتهادات است و بس.
  آیت الّله مکارم خود چند سال پیش فتوا به حرمت تدخین دادند که اگر بدان عمل میشد درآمد دولت از دخانیات نقصان عظیم میپذیرفت. فتوایی فاتر بود که به فراموشی رفت. در همان اوقات از آیت الّله فاضل لنکرانی نقل شد که نه تنها سیگار و قلیان کشیدن حلا‌ل است بل به روزه داری هم لطمه نمی‌زند و آن را به روزه خواری بدل نمیکند. فتوای آیت الله لنکرانی البته بی‌ سابقه نبود و چنان که مرحوم تنکابنی در قصص العلماء آورده است یکی‌ از علمای عهد قاجار در ماه رمضان، در حال روزه، در مسجد، بر منبر قلیان کشید تا به همگان بنماید که حلّیت تدخین و صحت روزه روزه داران تضمین شده است.

  فتوای آیت اله خمینی و رفع حرمت بازی‌ شطرنج و اعتراض آیت الله غدیری و جواب آیت الّله خمینی به او از مواردمعاصر چنین اجتهادات نسبتا تازه است ( و از این نمونه‌ها در تاریخ فقه چندان فراوان است که حاجت به اشارت نیست) و نمی دانم که آیت الله مکارم شیرازی اگر دلیری و بسط ید کنونی را داشتند با پیشوای انقلاب چه میگفتند و به او چه هشداری می‌دادند؟ آیا از او هم می‌خواستند که با دین مردم بازی‌ نکند؟

  چنین می‌نماید که دایره فقه و دین در نگاه آیت الله مکارم شیرازی چون چشم ترکان لشکری تنگ است. هر چه مقبول و معتقد ایشان است دین است و هر چه از آن بیرون افتد یا با آن در افتد لاجرم بازی‌ با دیانت و ترک تازی بر شریعت است.
  من در مقام امر به معروف و نهی از منکر نیستم که ایشان رابه سعه صدر اخلاقی‌ در مقابل مخالفان دعوت کنم. انشاالله خود واجد آن اند. دعوت من به تصحیح رویکرد معرفت شناسانه است. از ایشان می‌خواهم که در علم فقه نه از دریچه آراء فقهی خویش بل همچون معرفت شناسان نظر کنند و فقه را دانشی بشری و تاریخی‌ و نهاده بر دوش فقیهان و وام گیرنده و تغذیه کننده از بیرون خود و در سیلان مستمر ببینند و با نگاه درجه دوم از صدق و کذب در گذرند و از صأئب و خاطی‌ (که موضوع نگاه درجه اولند) ارتفاع گیرند و به رودخانه جاری علم فقه بنگرند که چگونه با همین آرای متضارب، پر آب تر و پر شتاب تر و “فقه تر” شده و به دریای فراخ دانش‌های بشری میپیوندد.
  آنگاه است که آرای فقیهان دیگر را (درست باشد یا غلط) نه بازی‌ با دیانت و نه موجب فقر فقاهت خواهند دانست بل آنها را ارج خواهند نهاد و مغتنم خواهند شمرد. این سعه ذهن معرفتی البته و با الضروره سعه صدر اخلاقی‌ را به دنبال خواهد داشت. اختلاف نظر فقهی ایشان با فقیهی دیگر از منظر درجه دوم عین علم فقه است نه بیرون از آن نه بازی با آن. لذا نکوشند که با تهمت “بازی‌ با دین مردم” رقیب را از بازی حذف کنند و میدان فقاهت را از این رقابت محروم سازند. علم فقه همچون هر علم بشری دیگر بازی‌ عالمان است با یکدیگر. و در این مسابقه علمی‌ حقیقت جویانه، گرچه همه به قصد برد می‌آیند برخی‌ هم میبازند لیکن بازندگان هم عضو تیم اند و به قدر برندگان به گردن آن حق دارند و در گرم و زنده نگاه داشتن بازی سهیمند (۲)
  سخن دیگری هم با آیت الله مکارم شیرازی و فقیهان دلسوز و درد مند دارم. بازی نکردن با دیانت مردم البته دغدغه یی مبارک است. اما مصداق اهمّش آب خوردن روزه داران عطش ناک نیست. مصداقش آن است که فقیهی چون آیت الله محمد مومن، عضو فقهای شورای نگهبان، صریحاً فتوا میدهد که جائز بل راجح است که به بد دینان و بدعت گذران تهمت زنا و لواط بزنیم تا از میدان به در روند و از شرّشان آسوده شویم (۳)

  آیت الله ابولقاسم خویی و آیت الله محمد رضا گلپایگانی نیز چنین فتوایی داده اند، آن هم به استناد و تمسّک به حدیثی که از پیامبر علیه السلام آورده اند که: ”اذا رایتم اهل الریب والبدع من بعدی فا ظهرو البرائة منهم … و با هتوهم…” (۴) و آن را چنین ،معنا کرده اند که پس از من اگر اهل شبهه و بدعت را دیدید از آنان بیزاری بجویید و به آنان بهتان بزنید.

  خوب است آقای مکارم به سراغ این حدیث بروند و به فقیهان روزگار ما آن هم در ملأ عا م ّنه در خفا گوشزد کنند که عمل به این روایت فقهی ضّد اخلاقی‌، عین قربانی کردن اخلاق در پای فقه و عین بازی کردن با دین مردم و تیغ دادن در کف زنگی مست است. چرا غصه نمیخورند که بناهای استوار اخلاقی‌ را با اینگونه روایات سست فقهی چنین بی‌ باکانه می‌شکنند و فرو میریزیند؟ چرا دست کم دغدغه اخلاق را به اندازه دغدغه فقه ندارند؟
  شگفت نیست اگر امروز تابعان فقاهت و عاملان به این روایت را در رسانه‌ها و نهاد‌های قضایی و امنیتی میبینیم که گستاخانه پنجه تصرف در جان و آبروی بیگناهان میبرند و “حجت شرعی” می‌آورند که بنا به تعلیم و تفسیر فقیهان، پیامبر اسلام دستشان را در این گونه رذالت ورزیها باز گذاشته است. آیا شما گمان می‌کنید که عامّه مردم روزه دار اگر از چنین فتاوایی آگاه شوند باز هم بر دیانت و فقاهت موجود باقی‌ خواهند ماند؟ و باز هم به چنان پیامبری حرمت خواهند نهاد؟

  گر شوند آگه از اندیشهٔ ما مغبچگان
  بعد از این خرقه پشمین به گرو نستانند

  سلّمنا.آب خوردن یک روزه دار تشنه لب آبروی شریعت را میبرد و دین را به بازی می‌گیرد و ساز شرع را بی‌ قانون می‌کند. نسبت زنا و لواط و سرقت و قتل به مخالف دادن و برایش پرونده ساختن و از او اعترافات مجعول گرفتن و جواز شرعی همه اینها را از روایتی از اصول کافی‌ در آوردن چطور؟
  دیگر چه کسی‌ از نشستن با اینگونه مفتیان و اذناب و اصحاب شان احساس امنیت می‌کند؟ فقیهی که جان و مال و آبروی مردم را در قبضه تصمیم خود می‌بیند که اگر چپ بروند یا کج بیاندیشند حکم به کفرشان میدهد یا به فسقشان چه امنیتی و اهلیتی در او می‌توان سراغ کرد ؟ همهٔ فقاهت و شخصیتش تهدیدیست برای نام و نان و جان و آرامش و آسایش دیگران.
  پیامبری که دعوت به ایمان می‌کند و قرآنی که می‌گوید مومن بودن ایمن بودن است (ایّ الفریقین احقّ بالامن‌، قرآن، سوره اعراف) چگونه با فقهی می‌سازد که امنیت ستان است؟ چگونه با فتوایی می‌سازد که اخلاق ستیز است؟
  وظیفه دشوار فقیهان امروز پیراستن فقه از بی‌ اخلاقی‌ هاست. آنان دیگر نمیتوانند فقط به وجوب و حرمت فقهی افعال مکلفان بیاندیشند، اندیشه در وجوب و حرمت اخلاقی‌ افعال از آن‌ ضروری تر است. نه هر چه حرمت فقهی دارد حرمت اخلاقی‌ هم دارد(چون خوردن ذبیحه کفار) و نه هر چه وجوب فقهی دارد وجوب وجواز اخلاقی‌ هم دارد (چون وجوب قتل مرتد) و نه هر چه جواز فقهی دارد جواز اخلاقی‌ هم دارد (چون طلاق یکسویه زن به دست مرد). به عبارت دیگر گناهان ونارواهای فقهی لزوماً نارواهای اخلاقی‌ نیستند ولی‌ رخصت‌های فقهی گاه جزو محرّمات اخلاقی‌ اند و رفع تزاحم این دو وظیفه واجب اخلاقی‌ فقیهان دردمند است. فقهی که رخصت به شکسن پیمان میدهد و بهتان های ناموسی و جاسوسی به مخالفان را مشروع میشمارد قطعاً فقهی نامشروع است. پیراستن فقه از این آلودگی‌ ها و بازگرداندن مشروعیت بدان، در گرو گشودن ابواب علم اخلاق به روی علم فقه است و این تازه یکی‌ از هفتاد نقصان علم فقه امروزین است.در متون علم اصول ،به علوم مورد نیاز فقیه که میرسند میگویند دانستن ادبیات عرب ومنطق وعلم اصول از واجبات اصلی ست.هیچ جا نمیگویند دانستن علم اخلاق وفلسفه اخلاق هم ضروری ست وهمین است که فتاوای فقهی چنین بیگانه با اخلاق شده اند. به فقه آموزان باید گفت فقه سیاسی وحکومتی را فرو گذارید و فقه اخلاقی‌ را بردارید که ضروری تر وخدا پسندتر و انسان نوازتر است.

  رمضان المبارک ۱۴۳۴
  عبدالکریم سروش

   
 91. باور کنید کلیه اگر شماها در زمان علی ع هم زندگی میکردید یا اونو متهم میکردید که هدفش از رفتن به خونه فقرا در شب یا
  به قصد کارهای ناجور بوده و یا اصلا بیخود میکرده که این کارها رو میکرده… یه کم با خودتون خلوت کنین… کل زندگی و هدف از خلقت همینی نیست که شماها فکر میکنید……

   
 92. دنیا جای عحیبیه و انسان عجیب ترین مخلوق آفرینش…. یه آدم سالم برای اثبات درستی خودش باید میلیونها دلیل بیاره و کسی باور نکنه….اما هیچ کس دنبال آدم نادرست رو نمیگیره که نادرستیشو بهش گوشزد کنه.!!!!!!
  یه سوال ساده از همه اونهائی که این حرکت رو قبول ندارن و به قول خودشون محکوم میکنند و فکر میکنند که آدمها برای انجام انسانی ترین کارها هم باید خودشونو با این جماعت هماهنگ کنه دارم…
  هیج شده که جلو آیینه وایسین و به صورت خودتون با دقت نگاه کنین ؟؟ ببینین که با همه مستحبات و محرماتی که تو زندگیتون بهش پایبند هستین از شما چی ساخته که تحمل دیدن یا شنیدن انسانی ترین و زیبا ترین کار یک انسان، هرچند مخالف سیستم فکری شما باشه رو ندارین….. آیا بدون در نظر گرفتن هر انگیزه تهوع آور سیاسی ، محبت کردن به یک کودک که به هیچ عنوان نمیتونه به هیـــــــــــــــــــــــــــــچ مذهب و دینی تعلق داشته باشه این همه شرم آوره؟؟؟
  آیا فکر نمیکنین حکایت شما داره میشه شبیه حکایت چاه کنی که وقتی از بازار عطارها رد میشد سرگیجه میگرفت ؟؟
  داستان زیبا و در عین حال تامل برانگیز حسین پناهی رو که شنیدین… همون حکایت زن فقیر و دبه روغن و فضله موش !!
  مثل ماشین زندگی کردن که کاری نداره… هنر اینه که آدم اون 100 گرم سلول خاکستریشو بکار بندازه و با چشمان خودش زیبائیها رو ببینه…. نه اینکه چشماش تو زندگی فقط دنبال چیزهائی باشه که تو هارد دیسک مغزش حک کردند….
  باور کنید اگر

   
 93. قابل توجه کلیه منتقدان اقای نوریزاد :
  در اینجا روی سخنم با همه منتقدان ایشان در رابطه با مقاله ارتین پسرک چهار ساله بهایی است.
  اگر بخواهیم بهاییان را جاسوس و بهاییت را ساختگی بنامیم باید در این موقعیت مقایسه ای نماییم بین بهاییت و این حکومت به اصطلاح اسلامی و بطور کلی اسلام.
  اگر بخواهیم به صرف اینکه تصور میکنیم که یک یا چند کشور خارجی در پیدایش ایین بهایی دخالت داشته اند و یا یک کشور خارجی از انها حمایت میکند باید به صدر اسلام برگردیم و کمک بی دریغ امپراطور رم را در پیدایش اسلام جهت نابودی امپراطوری ایران را بررسی کنیم و کمکهای بیدریغ امپراطور حبشه به مسلمانان را بررسی کنیم و سپس ایجاد شایبه نماییم که هیچ دردی را از ما دوا نمیکند.اسلام هست و قابل احترام است ولی از کسانی که بنام خدا و بنام اسلام ادم میکشند واوباشگری و شکنجه و تجاوز کارشان است باید تبری جست و از حماقت رهبران انها باید گفت و نوشت و اما مگر مسافرت میلونها مسلمان هر سال به عربستان و هدر دادن میلیاردها دلار دلیل وابستگی مسلمانان به حکومت مرتجع عربستان است.علت فقط این است که قبله مسلمانان در انجاست و قبله بهاییان در اسراییل است.
  و اما در مورد این حکومت سر تا به پا فساد که تمام هنرش از اول موجودیتش زدن شلاق و دار زدن در میادین و انجام عمل ضد بشری سنگسار و انجام شکنجه های قرون وسطایی و تجاوز به زندانیان و نابودی سرمایه های ملی و دزدی بیت المال وفرستادن حقوق کارگران ایرانی به لبنان و فلسطین و افریقا و سوریه و در نهایت از نحوه پیدایشش به ضرس قاطع ثابت میکنم بوسیله قدرتهای خارجی بوده است و اما ماجرا از ان جا اغاز شد که شوروی سابق در ازای رفتن شاه تقاضای داشتن افغانستان را نمود که پس از معاملات پشت پرده شوروی و امریکای جنایتکار ان زمان با همراهی مارگارت تاچر انگلیسی و زیسکاردستن فرانسوی و المان بساط شاه را جمع کردنداگر فرزند اقای همت برود و در ارشیو بی بی سی و بتواند مطالب و تفسیرهای بی بی سی را علیه شاه بخواند و اگر تحقیق کند که چه کسانی در سال ۵۶ به جنوب لبنان رفتند متوجه خواهد شد که چگونه نطفه این شورش کور را در جنوب لبنان امریکا تشکیل داد و ببیند همان کسانی که با کمک سیا از امریکا و ایران و اروپا به جنوب لبنان برده شدند از قبیل قطب زاده و یزدی و چمران و محسن رضایی و ابو شریف و جلال الدین فارسی و دهها نفر دیگر
  و اما پسرم مصطفی همت نبودی تا ببینی چگونه هایزر امریکایی ارتش را تسلیم کرد و سپس با ماندن در ایران و کمک فردوست و چریکهای اموزش داده در جنوب لبنان به سبک هیتلر کمیته ها را از چاقو کشهای شهر نو و لمپنها تشکیل داد تا مبادا ارتش کودتا کند.
  لمپنی بنام داود ابادی میگوید که نوریزاد استخوان های حیوانی را در اطراف تهران با عکس خمینی فیلم کرد و به عنوان شهید جا زد من میگویم تو حرام زاده داودابادی اگر میدانستی چرا انزمان خفه خون گرفتی
  اری مصطفای من اگر بهاییان جاسوسند و اگر خاتمی و کروبی و موسوی از خارج پول گرفته اند چرا انها را علنی محاکمه نمیکنند تا سیه رو شود هر که در او غش باشد.
  اگر بهاییان نا حق میگویند چرا با انها جرات نمیکنند مناظره کنند
  اگر مراجع تقلید شرف دارند چرا در ماجرای کهریزک سکوت کردند و در پایان مگر ما میمون هستیم که احتیاج به مرجع تقلید داشته باشیم .
  در اینده برایت ثابت خواهم کرد که چرا در سال ۸۴ شخصی دیوانه را که نه صورت و سیرت داشت و لات بازی و بی نظمی و دروغ گویی او حرف نداشت و به دستور کدام سازمان جهنمی به روی کار اوردند و حقیر روانی و نا متعادل را بنام رییس جمهور گماشتند.انگاه خواهی دانست که خون پدر تو به هدر رفته ست.
  شاه اگر با عراق جنگیده بود و اوامر امپریالیستهای ان زمان را برای جنگ با عراق گوش کرده بود و قرارداد کنسرسیوم را باطل نکرده بود اکنون هم حکومت پهلوی سر جایش بود و احتمالا پدر شما و بسیار کسان دگر زنده بودند
  در انتها از شما تقاضا دارم که در کار بزرگمردی چون نوریزاد دخالت نکنید
  من که شاید سه برابر شما سن دارم اگر روزی مجبور شوم میمون وار مقلد کسی شوم نوریزاد را به همه مراجع ترجیح میدهم ولی امیدوارم که همیشه مقلد عقل و وجدانم باشم.

   
 94. سلام آقای نوری زاد
  نظر شما در باره فرقه های نو پدید چیست؟ حکومت چگونه باید با آنها برخورد کند؟ آیا اگر به فرض بنده فردا ادعا پیغمبری داشتم باید آزاد باشم تا جوانانی را فریب دهم؟

  ———————-

  سلام سلیم گرامی
  وقتی عقاید کهن ازپاسخگویی بازمی مانند عقاید نو وحتی عقاید خرافی پدید می آیند. راه حل اما زدن وزندان کردن وکشتن مردمی نیست که به عقیده ای دیگرمتمایل شده اند. راه چاره دراین است که فضا برای همانها گشوده شود تا بتوانند قوت ویا سستی عقیده ی خود را مطرح کنند.
  با احترام

  .

   
 95. اقای علی غزالی من یک بهائی هستم که حداقل شصت سال است در جامعه بهائی زندگی کرده ام وحداقل چهل وپنج سال ان را در جامعه بهائی وتشکیلات ان فعالیت نموده ام وتمام زوایا وزیر وبم انرا طی نموده ام از افرادی مثل شما هم به مراتب میهن دوست تر هستم وعاشق وطنم وکشور مقدس ایران هستم نه تنها کوچکترین نشانی از جاسوسی ندیدم ونمی بینم بلکه دیانت بهائی سراسر ومالامال عشق به ایران است تا جایی که نه فقط بهائیان ایرانی کشور مقدس ایران را ستایش وپرستش می کنند بلکه عموم بهائیان از 193کشور جهان واز بیش از 2000 قوم وقبیله نژاد با نظر تقدیس واحترام به ایران نگاه می کنند .
  اقای علی غزالی دیانت بهائی ده ها سال است در تمام کشور های جهان گسترش یافته است هیچ کشوری تاکنون این اتهام را به بهائیان نزده است بلکه در بسیاری از این کشورها بهائیان را جزء بهترین شهروندهای خود یاد نموده اند .ایا در این مدت هیچکدام از دستگاههای اطلاعاتی کشورهای مختلف که بسیار قوی تر از اطلاعات ایران هم هستند به این موضوع پی نبردند .
  اقای علی غزالی شما حتی به این موضوع فکر نکردید که جاسوس بنابر ماهیت کار جاسوسی باید خود را پنهان نماید تا در بین مردم ومسئولین حکومتی شناخته نشود اما بهائیان همانند شما تقیه نمی کنند در تمام برگه های رسمی با صراحت تمام بهائی بودن خود را اعلام می کنند در زمان امار گیری موکدا از مسئول امار گیری می خواهند اسم اورا بعنوان بهائی در برگه امار بنویسد .در کنکور سراسری در زمان پر کردن فرم اشتغال وکار در مدرسه ودبیرستان در زمان گرفتن گذر نامه در ارتباط باهمسایگان وبخاطر همین صداقت وراستی وعدم تقیه ونداشتن کتمان عقیده در تمام این مدت طولانی از دانشگاهها اخراج شده اند از شغل خود اخراج شده اند از گرفتن پاسپورت محروم شده اند اموالشان مصادره شده وبه هزار ان بلا مبتلا شده اند.
  اقای علی غزالی جاسوس باید طبق قانون مجازات شود وسزای اعمال خود را ببیند چگونه است که بهائیان را بازداشت می کنند شکنجه می کنند وتحت فشار قرار می هند تا از عقیده وایمان خود از دیانت بهائی دست بکشد وچون فرد بهائی بر عقیده استقامت می نماید شدید ترین مجازاتها را براو روا میدارندو چون افراد انگشت شماری تاب تحمل نیاوردند وناچار ظاهرا از عقیده خود گذشتند ازاد شدند وبا سلام وصلوات مقامات جمهوری اسلامی به خانه باز گشتند ایا جاسوس بنابر اتهامات دروغین شما نمی بایست مجازات می شد.
  اقای علی غزالی 350000 بهائی در ایران جاسوسند؟ میلیونها بهائی در سرتاسر عالم جاسوسند ؟اطفالی که در دوران دبستان بنا بر اعلام نام خود در فرم ثبت نام از تحصیل محروم می شوند ومورد ازار واذیت معلم خو د قرار می گیرند جاسوسند ؟بهائیانی که سالهاست فوت شده اند و قبر انها ویران شد وجسد بسیاری از انها مثل جسد پدر من ازقبر بیرون کشیده شد همه جاسوس بودند؟سالانه حدود هزار نفر جوان بهائی که دیپلم می گیریدو بنابر اصل صداقت اعلام میکنند بهائی هستند واز تحصیل دانشگاهی محروم می شوند جاسوسند ؟

  اقای علی غزالی اساس این تهامات نادان فرض نمودن ملت شریف ایران است شما وامثال شما گویا مردم فهیم وشریف ایران را ابله فرض نموده اید وگویا انتظار دارید همانند خودتان تابع فرهنگ تقلید باشند که چون گروهی مغرض واز خدا بی خبر حرفی می زنند همه تقلید بکنند وبگویند صحیح است .

  اقای علی غزالی تمام حرف ازاده ای چون اقای نوریزاد همین است از ملت بزرگ ایران می خواهد ازادانه بیاندیشند تقلید وتحجر را کنار بگذارند با چشم وگوش خود ببینند وبشنوند اقای نوریزاد تبلور وتجسم ایران اینده است .وایشان پلی هسند بین مردم وایران فردا.

  در پایان من از شما با صراحت وتاکید فراوان می خواهم همانطور که نوشتید زمانی مسئولیتهایی داشتید وپی به جاسوسی بهائیان بردید همه انها را در همین جا برای ملت ایران بلکه تمام جهانیان ارائه نمایید بفرمایید بهائیان جاسوس کدام کشورند؟چه افرادی از بهائیان تا کنون جاسوسی نموده اند؟ چه اطلاعات واسنادی را جاسوسی کرده اند؟چرا باوجودیکه اکثر منازل بهائیان وتمام دفاتر بهائی در ایران بازرسی شد وعموما مصادره شدحتی یک مورد سند جاسوسی از طرف مقامات ایران به ملت ایران ویا مراجع بین المللی که شدیدا خواهان پایان دادن به ازار واذیت بهائیان بودند ارائه نشد شما همه اسناد ومدارک خود را در همین جا ارائه نمایید والا برای همیشه خاموش شوید وزبان در کام کشید.

   
 96. نوری زاد عزیز

  روح خدا در توست ، هیچکس بدون داشتن روح خدا قادر به اینگونه حرکت ها نیست ، تبریک و حقیقتآ تبریک

   
 97. سلام نوری زاد عزیز

  من نوشته پر سوز و گدازت را خواندم همچنین نظرها را نیز. تو معمولا زیر هر نظری که مستقیم به خودت مربوط است پاسخی می گزاری و من سوالی دارم و آن اینکه نوشته های حمید داوود آبادی آیا صحت دارد؟ آیا تو از چند تکه استخوان حیوانات و یک عکس امام در بیابانهای اطراف تهران سوء استفاده کردی؟ آیا تو تمام بودجه عظیم آن سریال را به باد دادی؟ آیا تو واقعا کتی را که دست مسئولی حتی رهبر به شانه آن خرده باشد مقدس می دانستی؟ و آیا اگر امثال مرتضی آوینی پناه تو نبودند دیگر در کیهان نمی نوشتی؟
  من تاکنون تو را حر زمان و آزاده ای می دانستم که بی محابا به حکومت جهل و جور ولی فقیه می تازد. اکنون نیز معتقدم بهائیان خود فریب دیدگانی هستند که سر خود را در برف کرده اند و با اسرائیل از یک سفره نان می خورند و بله آرتین کوچک را گناهی نیست.
  لطفا جواب سوالات بالا را خیلی واضح و برای روشن شدن من و کسانی که تو را ریاکار می دانند صریح بیان کن. حداقل برای من پاسخ های تو بسیار مهم است که تاکنون تو را قهرمان می پنداشته ام.

   
 98. جناب نوری زاد محترم
  فکر نکنم من فحاشی کرده بودم بلکه حقیقت را در خصوص فرق ذاله بهائ گری و بابی گری ذکر نمودم. از اینکه سانسور کردید ناراحت نشدم زیرا سایت شماست و حق دارید. همان عقل و خردی که رژیم ولایت مطلقه فقیه را به نقد میکشد حقایق را در خصوص این دو فرقه انگلیسی به صفحه سایت شما اورده. البته یاد اور گردم که هستند بسیاری از کودکان دیگر در سراسر جامعه ایران که به دلیل ظلم و بی عدالتی رژیم ولایت مطلقه فقیه حال روز مشابه یا بدتری از این کودکی که شما اظهار مهربانی به کرده اید. ظمنا اینجانب با اسلام و شیعه مشکلی ندارم بلکه عقیده دارم کردار رژیم ولایت مطلقه فقیه باعث بوجود امدن افکار منفی در خصوص دین مبین اسلام گردیده است.
  به امید روزی که عقل و خرد و اندیشه در همه ما ایرانیان به حد اعلا برسد تا فرهنگ سکولاری (جدائی دین از دولت) در فرهنگمان نهادینه شود و دولتی منتخب مردم و برای مردم و پاسخگو به مردم را برپا کنیم.
  کوروش

   
 99. اگر در یک خانواده بهایی به دنیا میامدم به احتمال بسیار بالا من هم بهایی بودم اما در یک خانواده مذهبی متمسک به دنیا زاده شدم مدافع انقلاب و برادر دو بسیجی دفاع مقدس شدم و اما در این رابطه باید همان بگویم که خداوند فرمود و اذا الموده سئلت بای ذنب قتلت گیرم باب جنایت کردن باب زاده ها چه گناهی دارند

   
 100. جناب تاریکی میخوای بری اسراییل مثل محمل باف گفتن اول پای توله سگ ببوس بعد هم بشاش به صورتت تا ویزا بهت بدن من اویسم میشناسی

   
 101. خاک برسرتو واون نوری زاد که مصداق بارزغریقی است که برهرخس دست میازدتانجات پیداکند البته عقده مطرح شدن راهم بایداضافه کنیم،این آدم ملون صفت شایدفرداکارهای عجیبتری هم انجام دهد واقعااگرغصه میخوردبه حال کودک بهایی چرابرای فیلمی که هیچ وقت پخش نشد سال64یا65یک سیلی محکم به گوش من که نوجوانی 12ساله بودم نواخت تابه اصطلاح فیلمش واقعی ترباشد جالب اینکه معذرت خواهی هم نکرد سریال همه باهم رامیگویم اگه آدرس وسند خواستید ارایه کنم.

   
 102. سید محمدرضا موسوی مشتاق

  ملت عشق از همه دين‌ها جداست
  عاشقان را ملت و مذهب خداست

  درود به شرفت
  تو میتونستی همچنان در باند قدرت بمونی و از مواهب حکومت سید علی لذت ببری و هر روز در تلوزیون به عنوان کارشناس هنری صحبت کنی. درست همون کاری که نادر طالب زاده ها انجام میدهند. . . .اما تو راه دیگری رh انتخاب کردی . … باید در باند قدرت بود تا آدم بدونه دل کندن از آسایش و مواهب حکومتی چه شهامت بزرگی میخواد.

  ایکاش ما هزاران نوریزاد داشتیم که شرافت انسانی را بر مواهب حکومتی رجحان بدهند

  درود به شرفت آقای نوریزاد

   
 103. دوست گرامی و هم نامم!

  چرا نگران تبلیغات این فرقه و آن فرقه هستید. در ماهواره چندین کانلا هست که تبلیغ و ترویج مسیحیت میکنند و بسیاردر جذب مخاطب موفق بوده اند و مشتری برای قوه قضاییه جمهوری اسلامی فراهم میکنند! انسان به اخلاق و اندیشه زنده است. بنیان فکری قوی و باورهای مستدل و بدون تعصب هرگز تحت تاثیر تبلیغات سایر فرق و مذاهب قرار نمیگیرد. آیا جمهوری 34 ساله اسلامی آماری دارد از تعداد افرادی را که در طی این 34 سال توانسته به مذهب تشیع بگرداند؟ این همه سازمان عریض و طویل تبلیغات اسلامی که در همه سفارتخانه های جمهوری اسلامی در سرتاسر دنیا نماینده دارند و در بسیاری از کشورهای عموما خوش آب و هوا تشکیلات مفصل دارند برای ترویج دین اسلام و عمدتا شیعه و معرفی اهداف انقلاب و و و و …فعالیت میکنند آیا هرگز کارنامه اعمالشان بررسی شده . میلیاردها ریال هز سرمایه من و شما همه سایه در کشورهای غربی با همین اسمهزینه میشود ولی به چشم خود میبینید آبروی ایران و ایرانی و شیعه را در سایر ممالک. حتما این افراد از نظر شما تعادل فکری دارند؟ تندروی داشتن سازمان تبلیغات اسلامیست و اعدام دسته دسته جوانان باصطلاخ بزهکاری که در همین رژیم متولد شده و پرورش یافته اند. تندروی داشتن وزارت آموزش و پرورش، حوزه علمیه، دانشگاه آزاد و دولتی و هزاران مراکز آموزشی و مسجد و منبر و …. است که حاصلش شده داشتن بیشترین آمار معتاد و بالاترین آمار پرونده در قوه قضاییه! عدم تعادل فکری این است که در کشور خرید و فروش مشروبات الکلی جرم است و شرب خمر حرام ولی به حدی آمار افراد الکلی زیاد شده که در صدد تاسیس مراکز ترک اعتیاد به الکل درآمده اند.
  در سرزمین مهر انجام یک کار مهربانانه این همه عجیب و غریب می آید؟ در کشورهای باصطلاح دموکراتیک غربی فرقهای شیطان پرست و … آزادانه به کار خویش مشغولند و البته کلیسا هم در کنارش تلاش میکند . همجنسگرایان دارای حق و حقوق میشوند و کسی جرات تعدی بایشان را ندارد ولی در ایران بدون اینکه گفته شود آیین بهایی چه میگوید تا مردم بدانند کجای کارشان ایراددارد فی البداهه آنها را مهدورالدم مینامند و به کوچک و بزرگش رحم نمیکنند. این کودک 4 ساله چه گناهی دارد که در یک خانواده بهایی بدنیا آمده . چقدر رافت اسلامی شامل حالش شده؟ حال که یک انسان متدین و معتقد بر خود وظیفه دانسته که بار ظلم ناروایی را که بنام دین مبین اسلام به این کودک خردسال میشود را با دیدار از او و دلجویی از او قدری کاهش دهد مشتی متعصب مدعی که فراتر از نوک بینی را نمیبینند بخود اجازه هر گونه توهین را در فالب اظهار نظر میدهند. بینش محدود به هر ایدیولوژی محکوم به شکست است فرقه گرایی محکوم به شکست است همه اینها که اندیشه انسانی را بنوعی محدود میکنند محکوم به شکستند. لجاجت بر بهایی گری و شیعه یا سنی ستیزی نیز ریشه در دریچه تنگ بینش دارد وگرنه اندیشه نیک گفتار نیک کردار نیک فرقه و مذهب و زبان و قومیت نمیشناسد به هر کس و هر جا متعلق باشد پسندیده است. وقتی مهربانی و رافت چاشنی افلاق و رفتار و گفتار و کردار ما باشد جاذبه ایجاد میکند حال ببین که در عملکرد حکام و علمای ما جایگاه رافت کجاست؟ 34 سال است که به بهاییان ظلم میشود هرگز شنیده ای که یک بهایی حتی در جهت انتقام آسیبی به رژیم جمهوری اسلامی رسانده باشد؟ حال در فرقه شیعه و سنی همچون باران بهاری عملیات انتهاری انجام میشود و تا کنون نه یکی از علمای شیعه و نه یکی از علمای سنی در تقبیح و نهی این عمل دهان نگشوده اند. مگر عملیات انتهاری با چه هدفی انجام میشود؟ فلسفه ای جز انتقام جویی دارد؟
  در این روزگار که سیاسیون دانسته یا ندانسته بین مردم نفرت پراکنی میکنند و آنها را از رنگ و نژاد و مذهب و ملیت و غیره از هم جدا میکنند و بین ایشان تفرقه انداخته حکومت میکنند هر کس که همچون نوریزاد مهر میورزد و مانع از جدایی میشود کاری خدایی میکند و کار خدایی در ظرف درک آدمی نمیگنجد.

  شادزی مهر افزون

  رضا

   
 104. با سلام به جناب نوریزاد . این حرکت زیبای شما در حقیقت یک یادآوری و یک تلنگر به فطرت خواب رفته ما ایرانیان است.اصولا کسانی که ادعای مسلمانی و از آن بالاتر حب وطن را میکنند باید به یاد داشته باشند بهائیان ،ارامنه وسایر اقلیتهای مذهبی از ابنای همین ملت هستند وپدران آنها همانند پدران ما و دوشادوش آنها در حفظ و حراست وآبادانی این کشور کوشیده اند وبه اندازه ما دراین سرزمین حق دارند در همه چیز این سرزمین با ما و به اندازه ما شریکند.همانطور که ما بر ظلم رواشده بر مسلمانی فریاد می کشیم همانطور هم باید بر حقوق از دست رفته اقلیتها اعتراض کنیم. در مرام ما از حق همه ایرانیان باید دفاع شود و هر ایرانی که حضورش و وجودش در خدمت منافع ملی ایران بزرگ است باید محترم و گرامی شمرده شود و هر که وجودش عاملی بر علیه منافع وطن باشد باید حذف و نابود گردد.تاریخ نشان داده هموطنان بهایی ،کلیمی،ارمنی ،زرتشتی همگی در رکاب مام میهن فداکاریها ی بسیار نموده اند و با برچسبهای پر از نیرنگ و فریب جمهوری اسلامی دامن این عزیزان آلوده نخواهد شد. و میبایست همگی باهم این میراث سترگ(ایران) را پاسداری و به نسلهای بعد تحویل دهیم.

   
 105. بهروم عزیز بله بیت العدل در حیفا قرار دارد نه اورشلیم پوزش میطلبم و قبل شما در کامنت دیگرم مطلب را تصحیح نمودم ولی این چیزی را عوض نمیکند به هر حال مرکز بهاییان در کانون ظلم و ستم جهان قرار دارد و هرروز هم مثل شهرکهای یهودی نشین گسترش و توسعه میابد و این خود گواه دست نشانده بودن ولا اقل همسویی این فرقه با صهیونیزم جهانی میباشد.
  فرمودید سایتها را ذکر کنم که به دلیل اشاعه این فرقه و تبلیغ آنها معذورم . این مطلب را هم بگویم و از این بحث فرسایشی در گذرم شمارا با گوشه ای از عقاید این فرقه که از کتاب مقدس بهاییان نوشته بهاءالله کتاب اقدس گزیده ام آشنا میکنم و تحقیق بیشتر در این زمینه را به خود شما عزیز وا میگذارم:
  ” قد حکم الله لکل زان و زانیه دیه مسلمه الی بیت العدل و هی تسعه مثاقیل من ذهب و ان عادا مره الاخری عودوا بضعف الجزاء”(صفحه15)
  اگر مرد و زنی مرتکب زنا شدند مقدار 9 مثقال طلا به بیت العدل می دهند و بخشیده می شوند و اگر هوس کردند برای بار دوم روابط نامشروع برقرار کنند مقدار دوبرابر ( 18 مثقال) طلا به بیت العدل هدیه می کنند و با همین فرمول به روابط نامشروع خود ادامه می دهند و صندوق بیت العدل را با مثقالهای طلا پر می کنند و حدی براین عمل حرام متصور نیست.( یعنی ناموس بهائی 9 مثقال طلا ارزش دارد؟؟)
  من احرق بیتا متعمدا فاحرقوه و من قتل نفسا فاقتلوه ( صفحه 18)
  کسی که عمدا خانه ای را آتش زد پس او را با آتش بسوزانید و اگر کسی مرتکب قتل شد او را بی درنگ بکشید.
  اجازه ازدواج یک مرد با دو زن و استفاده از کنیز و به استخدام در آوردن دختران دوشیزه برای خدمت رسانی به مردان!!؟؟
  قد کتب الله علیکم النکاح ایاکم ان تجاوزوا عن الاثنتین و الذی اقتنع بواحده من الاماء استراحت نفسه و نفسها و من اتخذ بکرا لاباس علیه
  آیا اینست مفهوم تساوی زن و مرد در بهائیت؟ آیا به نظر بهاالله، زن همچنان کنیز و مستخدم مرد باید باشد؟ آیا اینست مفهوم وحدت عالم انسانی؟؟
  اجسام و اشیاء نجس در نزد بهائیان طاهر و پاک هستند:
  وکذلک رفع حکم دون الطهاره عن کل الاشیاء( صفحه 21)
  نا مشخص بودن ازدواج با محارم و عدم وجود حکم شرعی محارم در بهائیت
  قد حرمت علیکم ازواج آبائکم( صفحه 30)
  جناب میرزا حسینعلی فقط ازدواج با زن پدر را حرام اعلام کرده و در مورد ازدواج با سایر محارم حکمی ذکر نکرده است. آیا عدم ذکر، دلیل بر جواز ازدواج با محارم نیست و اصولا محارم در بهائیت چه کسانی هستند.
  حکم غیر عملی در مورد ناراحت و محزون کردن دیگران :
  من یحزن احدا ان ینفق تسعه عشر مثقالا من الذهب (صفحه 39 )
  اگر فردی را محزون و ناراحت کردید بایستی 19 مثقال طلا انفاق کنید
  و همچنین احکام دیگری مانند جواز بر استمناء که از ذکر آن شرمگینم

   
 106. سلام آقای نوریزاد
  از باب امر به معروفی که سخت به آن معتقدید خدمتتان عرض میکنم
  خیلی تند میروید!!!
  خصلت انسانهای تندرو این است که هم در افراطشان تندروی دارند و هم در تفریطشان
  با همان لحنی که در کیهان مینوشتید و برای بیان اعتقاداتتان از غلیظ ترین واژه ها بهره میبردید امروز هم با همان غلظت برای بهائیت مرثیه میخوانید.

  اولین بار شمارا در زمان دولت اصلاحات در دانشگاه امام صادق(ع) دیدم که مسئولین فرهنگی وقت را با غلظت شدید کلام کودن فرهنگی مینامیدید و با آنکه در آن روزگار بیشتر از شور پر بودم تا شعور و به طبع روزگار نوجوانی هیجانات اعتقادی درونم غوغا میکرد و با شما در نقد مسئولین فرهنگی وقت هم نظر بودم آن لحن تندتان به دلم ننشست و از کلامتان ترسیدم.

  همان حسی را در برابر کلام شما و نوشته هاتان داشتم که امروز در برابر نوشته های برادر حسین کیهان دارم.

  آقای نوریزاد اعتقاد ما به دلیل فعالیت مطبوعاتیمان برای همگان عریان است و بدین منظور نظر چون منی نسبت به شما با نظر و بد و بیراه کوراندیشان متفاوت است.

  من هم طعم ظلم برخی از این سبزپوشانی که پاسدار مینامندشان را بسیار بیشتر از شما چشیده ام. تاکید میکنم بسیار بیشتر از شما
  اگر زندگی خصوصی شما را تهدید کردند زندگی خصوصی من را نابود کردند.

  ولی هر زمان که از بغض این افراد قلمم را روی کاغذ میدوانم و چیزی مینویسم یاد دعای دکتر شریعتی در شب قدر می افتم که میگفت” خدایا عقیده من را از دست عقده ام مصون بدار” و بعد کاغذ را پاره می کنم و….

  به شما نیز پیشنهاد میکنم در این شبها روی این دعا تاکید و این مهم را برای خودتان و برای ما از خدا بخواهید.

  آقای نوریزاد، من هم شیعه همان علی(ع) هستم که درباره یکی از پست ترین انسانهای تاریخ که همان قاتلشان بود آنگونه توصیه کردند و عدالت را به رخ تاریخ کشاندند و معتقدم با هر انسانی و با هر اعتقاد و ایمانی باید با همان متر و مقیاس قضاوت و برخورد شود.

  ولی نگاشته شمارا درباره بهائیت و مظلوم نمایی که برای این فرقه جاسوس انجام دادید را برنمیتابم.

  من نمیدانم درباره این خانواده درست قضاوت شده یانه؟! نه مانند شما بیگناهشان میدانم و جرمشان را فقط تدریس فیزیک و شیمی و نه میگویم که حتماً اینها هم مانند رهبرانشان جاسوس و عامل هستند اما بدلیل مسئولیتی که در دورانی کوتاه داشتم و فعالیت این گروه را دیدم خدمتتان عرض میکنم که من دستان امیر کبیر را برای برخورد با مادر این فرقه ضاله میبوسم و در خصوص بهائیانی که امروزه در مملکت ما زندگی میکنند میگویم که در بهترین حالت برخیشان که بسیار هم کم هستند را میتوان قربانی دانست و آن هم قربانیان اربابان خودشان و باز عرض میکنم در رصدی که مدتی این گروه را داشتم کمتر به این قربانیان برخوردم و اکثریتشان را معاند و جاسوس و مرتبط با جریانات ملحد دیدم.

  هر چند قبول دارم که برخورد ما با آنها باید مانند برخورد رسول خدا با یهودیان باشد که تا خیانتشان اثبات نمیشد در امان بودند و بعد از اثبات خیانتشان امان دادن به آنها بی معنا بود.

  درخصوص خانواده و فرزندانشان هم حکومت اسلامی موظف به مراقبت و حمایت است.

  ولی شما در آن نوشتار بسیار اغراق آمیزتر عمل کردید.
  آقای نوریزاد میخواهم جسارت را به نهایت برسانم و جمله ای را خدمتتان عرض کنم:
  استاد گرانقدر از مخملباف شدنتان میترسم و با استعدادی که در شما میبینم میترسم خیلی زودتر از مخملباف سر از اسرائیل در بیاورید.

  انشالله نشود آنچه از آن میترسم و قضاوتم درباره شما تماماً اشتباه باشد.
  باز هم از جسارتم عذر میخواهم و چون میدانستم که از نقد صریح نمیرنجید اینچنین با جسارت خدمتتان گفتم.

  موفق، پیروز و مستدام باشید
  یا حق

   
 107. فقط میتوانم بگویم درود بر شرفت وانسانیتت

   
 108. درود بر شرفت نوری زاد واقعا هم از همه برتری به خدا

   
 109. سید ابوالفضل

  آقا یا خانم نگار من
  سلام
  نوشته ی شمارا در نقد عملکرد آقای نوریزاد خواندم. البته نوشته که نه . باکمال تاسف! می شود گفت فحش نامه. شما یا از منظر اسلامی ویا از دیدگاه طرفداری از جمهوری اسلامی، این مطلب را نوشته ای ویا از هر دیدگاه دیگری. از هر دیدگاهی که باشد فرقی نمی کند ، شما نه تنها به آن دیدگاه کمکی نکرده ای بلکه مطمئنا در حد خودت به آن دیدگاه لطمه وارد کرده ای . حتما شما حق داری که نظر خودت را بگویی و به دیگران انتقاد کنی . در این بحثی نیست. اما می دانیم که بدترین حمله به یک طرز تفکر ، بد دفاع کردن از آن است.
  به همین نظراتی که در مورد اقدام آقای نوریزاد ارائه شده نگاه کن . مثلا آقای همت هم عملکرد آقای نوریزاد را نقد کرده اند و شما هم . در متنی که آقای همت (فرزند شهید همت ) نوشته اند نقطه نظرات قابل تاملی هست که آقای نوریزاد حتما به آن ها توجه می کند و یا شاید به آن ها جواب بدهد. ضمن این که نوشته ی آقای همت انتقادی و با لحن تند و گاه خشن است اما در آن ، به موضوع پرداخته شده ، نقطه نظرات قابل تاملی مطرح شده ، ودر ضمن مرز بندی کامل با آقای نوریزاد ، در ان از عبارت های سخیف و توهین آمیز استفاده نشده . چه رسد به فحش.
  اما نوشته ی شما چی؟ مملو از فحش ، توهین ، و عبارت های سخیف ونسنجیده است . درست مثل (با عرض معذرت) لاتی که سر چهارراه عربده کشی می کند و هر چه از دهانش در آید می گوید. البته این نوع حرف زدن ممکن است کمک کند که حرص ما فروکش کند ولی از نظر ایجاد یک مبنای منطقی برای نشان دادن نادرستی کار آقای نوریزاد ، ارزشی ندارد.
  علاوه بر این نشان دهنده ی ضعف وناتوانی نویسنده در استدلال می باشد. من شخصا استنباطم این بود که شما هیچ حرفی برای گفتن نداری .اگر داشتی آن هارا به جای فحش ها می نوشتی .
  امیدوارم که نوشته ات را برای دفاع از اسلام جلوه ندهی . زیرا در این صورت روش تو وهن اسلام خواهد بود. اسلام فی نفسه از این روش ها مبراست. و دستور می دهد که با دیگران به بهترین روش ها بحث کنیم. ( وجادلهم بالتی هی احسن). روش امامان شیعه که در تاریخ ضبط شده (مثلا روش امام رضا (ع) در بحث با نمایندگان مذاهب دیگر وحتی مادیون) کاملا متضاد روش شماست.
  آقا یا خانوم نگارمن! من به شما توصیه می کنم سعی کن تا نقاط ضعف عملکرد آقای نوریزاد را پیدا کنی و نادرستی آن را با دلیل نشان دهی . بدون توهین ، بدون فحش و بدون کاربرد عبارت های سخیف. مطمئن باش که این راه بهتری است. و باعث می شود که شما اندیشه ات را نشر دهی . بالاخره همین حرکت آقای نوریزاد هم دارای نقاط قوت وضعف است. شما نقاط ضعف را پیدا کن و آن ها را منصفانه نقد کن .
  خداوند به حرمت این ماه عزیز رمضان ما را به راه راست هدایت فرماید.
  موفق باشی

   
 110. با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
  جناب آقای نوریزاد میخواهم در این ماه آمرزش و مغفرت و برکت و رحمت بیکران الهی از باب امر به معروف نصیحتی به شما بکنم برادر بزرگوارم از نوشته های شما که نشان از دل سوخته و وجدان بیدار حضرتعالی دارد بسیار سپاسگزارم لیکن در روزهای اخیر لحن نگاشته هاتان ، با وجود اذعان به صحت اصل موضوع مطرح شده در آن و اعتراف به خلوص نیت شما ، کمی از جاده ادب خارج گردیده و تندی آن از حد اعتدال خارج گریده است . توهین به بزرگان ولو مرجع تقلید حکومتی و علما در هر صورت ناشایسته است و حتی در صورت نقد آنها خروج از دایره ادب و احترام نسبت به این بزرگان لااقل به خاطر زحماتشان در وادی علم اندوختن و حتی به عنوان یک انسان ولو در ظاهر ، به هیچ عنوان سزاوار نیست چرا که رعایت اصول اخلاق و عصمت در کلام به هیچ روی ربطی به برحق بودن و یا نبودن موضوع آن ندارد. ثانیا از باب تذکر عرض میکنم که بزرگانی که امروز خود را نعوذ بالله در جایگاه خدایی می بینند و هر کلام و هر حکمی را از سوی خود برحق میبینند مسلما در ابتدا چنین نبوده اند و کلام حق و حکم حق را جاری می ساخته اند و تعصب خاص بر آن داشته اند منتها عدم رعایت اصول مسلم اخلاقی و اجازه دادن به خود در بیان و اجرای حکم حق به هر صورت و بدون در نظر گرفتن اصول اخلاقی و ادب و مانند آن و ایضا تعریف و تمجید گروهی خودباخته و مداح ، آنها را به جایی رسانده که امروز هر حکمی و هر نوع سخن گفتن و قضاوت کردنی را بر خود مباح می بینند. یادمان نرود که خروج از چهره انسانی و به دام عجب و خودپرستی افتادن تا آنجا که امر بر آنها مشتبه شده است به تدریج و از همان حق گوئیها و احکام حق تندگرایانه آغازگردیده است. در محضر بزرگی چون شما مثال نمی آورم که یک نگاه ساده به اطراف و مشاهده فوج عظیمی از این قوم که گاهی مقایسه آنها با گذشته شان کاملا غیر ممکن و باور ناپذیر مینماید گواهی بر این مدعاست.در پایان بار دیگر شما را از خارج شدن از حریم تقوا در کلام زنهارداده چرا که نشانه هایی از نزدیک شدن لحن کلامتان به کسانی چون مدیر مسئول روزنامه کیهان و یادداشت های ویژه آن روزنامه که همه به نام دفاع از اسلام (این دین مظلوم بیدفاع) و احکام و …نگاشته میشود،به عینه دیده میشود. از شما به سبب این نوشتار عذرخواهی نموده و توفیق همگان را در تقوای الهی در همه ابعاد آن بویژه در نگهداری زبان و نگهداری حرمت قلم مسألت مینمایم .
  با سپاس برادر کوچک شما احمد

   
 111. جناب مصطفی خان همت
  سلام و درود. چه لزوم که در امتداد نام خویش موکد به فرزندی شهید همت باشید؟ نظر شما هر چه باشد محترم است صرفنظر از اصل و نصب شما!
  اینکه آیینی را ضاله نامیم چون که بر خلاف آیین و بینش ماست رویه ای صحیح در قرن حاضر نیست. من بهایی نیستم ولی در مورد آیین بهایی مطالعه کرده ام. ایچ کجای این آیین قتل نفس را مجاز ندانسته همین نکته بر بی خطری آن کافیست! انسان مختار به اختیار دین خود است اگر نیاز به دینداری داشته باشد. اینکه دین را به سیسات مسموم کنی و آنرا نوشداروی درد انسانها بنامیم درست نیست. شاخه شیعه و سنی دین مبین اسلام مسموم سیاست شده سیاستی که بنیانش به دروغ و تزویر است یقین بدان اگر قرار بر سخت گیری بود لااکراه فی الدین نازل نمیشد. انسان این اشرف مخلوقات مفتخر به توان اندیشیدن است و این موهبت مختص همه انسانهاست نه فقط قشری خاص. آنها که بهاییت را منش زندگی خود انتخاب کرده اند اگر متعصبانه به آیین خود نگاه کنند رفتار کینه توزانه ما نسبت بایشان هیچ راهی برای آمدن آنها بسوی ما را نمیگشاید. اگر آیین بهایی را ضاله میدانیم و شیعه را آیین اعلی باید منشی اتخاذ کنیم که پیروان آن دین رغبتی برای دل کندن از آن بیابند. با شنیدن حرفهای اشخاص نفرت پراکنی چون علم الهدی یا احمد خاتمی و جنتی شیعیان هم از دین خویش بری میشوند چه خواسته کسی گرایش بسمت شیعه پیدا کند.
  دوست عزیز بدان و آگاه باش که خداوند بر حق الناس بیش از حق خود تاکید ورزیده و در این حق الناس اشاره ای به دین مردم نکرده و نگفته حق اشیعه یا حق الیهود و ….. حق الناس عبارتی جامع و شامل همه انسانهاست پس باید پاس داشته شود.
  حق نگهدار شما
  رضا خراباتی

   
 112. أقاي مصطفي همت، دليل اين همه تنفر كه از إسرائيل در كلا متان متبلور است چيست؟ أيا واقعا به دشمني با يكي از دمكراتيكترين دولتهاي منطقه إيمان داريد يا طوطي رهبر شده أي و هر چه أو گفت تكرار مي كني؟ أن منطقه محل ظهور پيغمبر خدا موسي مي باشد. اگر مسلمانان مكه و مدينه ما را صدها سال پيش تخليه كرده بودند و اسراييليها به أنجا رفته بودند و ساكن شده بودند و بعد ما به أنجا بر گشته بوديم با إسرائيلي ها چه مي كرديم؟ تأزه اونها به ما چه مربوطة ؟ مملكت خود را أباد كنيم و عظمت خود را به دنيا اينگونه ثابت كنيم.

   
 113. آقای نوری زاد:
  کار شما بسیار پسندیده و انسانی بود. خداوند آرتین و خانواده اش را در پناه خودش نگه دارد.

   
 114. نظر دهندگان محترم
  خیلی برای من عجیب است که در اعلام نظرها اکثر آنهائی که در خصوص فرقه ذاله و دست ساز انگلیس توسط دو عنصر دون بنام بها و باب ////////////////////
  به امید روزی که عقل و خرد و اندیشه در همه ما ایرانیان به حد اعلا برسد تا فرهنگ سکولاری (جدائی دین از دولت) در فرهنگمان نهادینه شود و دولتی منتخب مردم و برای مردم و پاسخگو به مردم را برپا کنیم.—–

  ——————-

  کوروش گرامی
  من بخاطرفحاشی های فراوان تان بخشی ازنوشته ی شما را حذف کردم. جالب است که شما روزی را آرزو می کنید که درآن عقل وخرد واندیشه به حد اعلا برسد وخودتان با ناسزاهای تلخ و نادرست دیگران را درسیبل فحاشی های خود قرارمی دهید. پیشنهادمی کنم به همان عقل مورداعتنای خود مراجعه کنید.
  با احترام

  .

   
 115. جدا از اين که بسياري از کاربران و مخالفين حکومت با اين کار آقاي نوري زاد موافقت کرده و با «دمت گرم» گفتن، وي را نوازش کرده‌اند و برخي نيز بهاييان را افراد «نازنين» شمرده‌اند، من به عنوان يک ايراني، زيان چنين اقدامهاي تبليغاتي غيرمنطقي و غيرضروري را بيشتر از سود آن مي دانم.
  آقاي نوري زاد تلاش مي کنند با اقدامهاي تحريک آميز فضا را براي برخورد آماده کنند والا چنين کاري اگر شخصي بود و از روي اعتقاد، نيازي به بازتاب رسانه‌اي آن نبود.
  آقاي نوري زاد از اين موضوع غفلت کرده‌اند که همين بهاييان هموطن، از اين کار براي تبليغات مذهبي بسيار بهره مي‌برند. چنانه که مي‌بينيد! غفلت ديگر اين که اگر اين کار براي پاسداري از حقوق بشر بوده‌ است، بايد فارغ از سوگيري مذهبي باشد.
  چرا آقاي نوري زاد در کنار دلجويي از يک خانواده مظلوم يک فرقه، هيچ گاه اشاره اي به سالهاي سال حاکميت بهاييان بر مقدرات کشور تا سال 1357 سخني به ميان نمي آورند. نمي دانم آيا ايشان خود را به ندانستن مي زند يا واقعيت سلطه بهاييان را ناديده مي‌گيرد. دفاع از حقوق مظلوم، نيازي به سوگيري مذهبي نداشت. تصور مي‌کنم بهترين تبليغ را براي فرقه بهاييت انجام دادند
  چنين کار افراطي و تحريک آميزي حتي در کشورهايي که ل سرسبد حقوق بشر هستند انجام نشده است.
  به عنوان کسي که بسيار از نوشته هاي و آثار آقاي نوري زاد بهره برده‌ام، بايد بگويم از اين کار تبليغاتي غير منطقي، تحريک آميز و زيانبار ايشان متاسف هستم و آن را مصداق «زياده‌روي»، «نداشتن تعادل فکري» و «تشخيص نادرست» مي‌ دانم.
  با اميد به تفکر و تعمق بيشتر از سوي ايشان و انجام يک ارزيابي شجاعانه از اين اقدام

   
 116. در روضه ی قلب جز گل عشق مکار و ذیل بلبل حب و شوق دست مدار مصاحبت ابرار غنیمت دان و از مرافقت اشرار دست و دل هر دو بدار

   
 117. همه از مهربون پیامبر اسلام میگن ولی هنوز هییچکس رو ندیده ام که به اندازهء شما به اون تعاریف نزدیک باشه.
  اسم با مسمایی براتون انتخاب کرده اند…

   
 118. اقاي نوري زاد عزيز – ضمن احترام،

  سايت ونوشته هاي شما امروز در اينترنت قابل دسترس به تمام جهان است. و من فكر ميكنم كه مطالبتان بايد قابل فهم و استندارد براي فهم فرهنگ هاي مختلف جهاني باشد – نه فقط براي معدودي. اين بوسه بر پا را غير از خود ما وانهم تعداد كمي از ما كه حمل برستايش يك ضعيف مورد ظلم قرار گرفته ميدانيم. و بقيه مردم در دنيا نميفهمند و باعث نوعي تعجب و بي احترامي براي شما ميشود.
  البته ميتوانيد بگوئيد من همينم كه هستم و مرگ بر امريكا واسرائيل

   
 119. با عرض سلام
  بخشي از ملاقات شما با يك انسان كوچك با دين و آيين ديكري را هم اكنون از راديو آزاد شنيدم.
  خيلي خوشحال شدم كه يك چنين انسانيتي را انجام داديد.
  از خدا سلامتي شما و آزادي براي تمامي روشنفكران سرزمينم را خواستارم.
  دوستار شما_ وسام

   
 120. محمد نوری زاد فیلمساز مغضوب دستگاه حاکم بر ایران به دیدار آبتین کودک بهایی که این روز ها در کنار مادربزرگش زندگی میکند رفته و بر پای این کودک به رسم احترام و پوزش خواهی بوسه زد . ( لینک – سند )
  محمد نوریزاد در این باره نوشته : پدر و مادر آرتین، جز این که بهایی اند، هیچ خطایی مرتکب نشده اند. پس جرمشان چیست؟ جرمشان تدریسِ درسهای دانشگاهی به جوانان بهایی است. تدریس به جوانانی که به حکم دستگاههای اسلامی ما از تحصیل محرومند .
  نوریزاد در ادامه نوشته : امروز چشمان معصوم آرتین از من پرسیدند: آهای ای محمد نوری زاد، آهای ای شیعه ی اثنی عشری که غیرخودت همه را جهنمی می دانی، مگرنه این که پیامبرشما فرموده: ز گهواره تا گور دانش بجوی؟ و مگر نه این که پدر و مادر من به همین سخن پیامبرتان عمل می کردند؟ و مگر نه این که در این خانه و آن خانه به جوانان محروم از تحصیلِ بهایی فیزیک و شیمی و روانشناسی درس می دادند؟ پس چرا اکنون باید آنان در زندانِ شما باشند و مرا مادربزرگم پرستاری و نگهداری کند؟
  به یاد دارم در دوران مدرسه ابتدایی معلم از تعداد اقلیت های دینی کلاس پرسید . چهارنفر دست بلند کردند . سه کودک اول مسیحی بودند . نفرچهارم خودش را بهایی معرفی کرد . معلم نوک خطکش چوبی اش را زیر یقه طفل بهایی فشارداد و از جا بلندش کرد . مسیر بین میز دانش آموزان را طی کرده وبا همین وضعیت تحقیر آمیز او را از کلاس بیرون انداخت . همه با تعجب به هم نگاه می کردند . معلم خطکش چوبی اش را به سطل آشغال انداخت و سرایه دار مدرسه را صدا زد تا میزو صندلی طفل بهایی را در بین دو کلاس را آب بکشد . کسی دلیل این حرکت معلم را نمیدانست . من پرسیدم کامران چرا اخراج شد . معلم گره روسری اش را سفت کرد و تا زنگ تفریح از بهایی ها صحبت کرد . گفت بهایی ها نجس هستند و بدنشان بو میدهد و برای همین باید میزی که طفل بهایی نشسته را باید آب کشید . او از ازدواج محارم در خانواده های بهایی ، ازبی اصل و نسب بودن اعتقادات آنها و اینکه نباید با بهائیان هم غذا شد صحبت کرد . تمام مسیر خانه را پشت سر کامران با فاصله کمی راه رفتم اما بوی بدی را که ملعم از آن صحبت میکرد از بدن کامران حس نکردم . در باره گفته های معلم از مادرم که زنی مذهبی بود پرسیدم . او گفت که چنین چیزی را پیشتر شنیده ولی هیچ کدام از این ادعا ها را به چشم خودش ندیده است . چند روز بعد کامران را از مدرسه اخراج کردند و او در تعمیرگاه اتوموبیل پدرش مسغول به کار شد . سلام و پرسش و خنده کار هرروز مان بود . در مسیر بازگشت از مدرسه دقایقی را مقابل محل کسب پدر کامران می ایستادم و با او صحبت میکردم . سالها بعد کامران راهی شهر دیگری شد و من هم راهی زندان اوین . در زندان این پرسش برایم مطرح بود که چرا هیچ بهایی به جرم هایی مانند اختلاس ، قتل ، همخوابی با زن شوهردار و …در زندان نیست و همه بهایی ها صرفا به دلیل اعتقاد به آیین بهائیت زندانی هستند . همنشینی با برادران بهایی فرصتی بود تا اززبان آنها با حقیقت این آیین آشنا شده و از تفاوت های آن را با فرقه شیعه آگاه شوم .
  در سالهای بعد و خصوصا بعد از دسترسی به منابع آیینی و آموزشی آیین بهائیت در خارج از کشور به ویژگی های این آیین پی بردم ویژگی هایی که دقیقا نقطه مقابل فرقه شیعه است . در این آیین از چیزی بنام صیغه موقت ، ازدواج با کودک نه ساله ، تقیه ، حق سید وامام ، منجی عالم بشریتی که هزار و چند صد سال است جایی مخفی شده و قراراست از اعماق یک چاه در جمکران بیرون بیاید و حکومت ولی فقیه مدعی نیابت این اما مخفی و … خبری نیست . در این آیین دروغ ، دست درازی جنسی به کودکان ، چند همسری موقت و دائم و بسیاری دیگر از جوایز فرقه شیعه به باورمندانش ممنوع است . در نتیجه این تفاوت ها است که کارخانه انسان سازی بهایی ها بهینه تر از شیعان بوده و همین موضوع خشم روحانیون فرقه شیعه را بیش از پیش بر می انگیزد .
  امروز که بیشتر روز های کودکی به ماهیت بهایئت و شیعه گری آشنا هستم نگاه دیگری به داستان تحقیر طفل بهایی در کلاس درسمان دارم . به گمان من مشروعیت یک آیین ، یک مکتب ، یک تفکر به کارکرد آن و اعتبار یک دین به توانایی انسان سازی آن است . کارکردی که وقتی مومن آن دین را به حال خودش رها کنید مانند بهائیان نه به جرمهای رذیلانه بلکه تنها به جرم پافشاری بر عقیده راهی زندان شود .
  اگر کسی به خودش زحمت داده و آموزه های بهاییت را مطالعه کند افسوس خواهد خورد که ما خود در تاریخ و فرهنگ ایرانی چنین آموزه مترقی داریم اما به دنبال جامعه ای با اخلاق ، مدرن و مبتنی بر عشق و محبت در گفته های دیگر بزرگان همچون گاندی ، مارتین لوتر کینگ و نسلسون ماندلا میگردیم .
  محمد نوری زاد به نام یک مسلمان شیعه از این خانواده تحت ستم بهایی دلجویی کرد . و این یعنی گسترش شکاف در باور مندان فرقه شیعه . و مرزبندی بین دین دارانی که ابتدا انسان هستند سپس دیندار و آنهایی که دین و آموزه های فقهی فرقه ای شیعه را بر انسان بودن مقدم میدانند .
  نوری زاد با این اقدام شجاعانه و شرافت مندانه اش بار گناهان همه مارا یک تنه بردوش کشید . به این مرد آزاده درورد میفرستم . از هموطنان بهایی مان به دلیل بدهی تاریخی مان به آنها پوزش میخواهیم . و امیدوارم همه ما در مسیر صحیح انسانیت قرار بگیریم .

   
 121. دوست خیلی خوبم آقای نوری¬زاد
  سلام
  امروز خیلی ناراحت بودم. روز سختی بود. دوستان خوبی که برایم مهم هستند
  کارهای کودکانه انجام می-دهند که مرا می¬آزارد. هیچکدام را نمی¬شناسید و
  گفتن موضوع¬ها هم لطفی ندارد. بگذریم.
  امروز نکته¬ای به ذهنم رسید. اینکه آیا نمی¬شود من هم از سوی تمام
  سنّیان، یهودیان، بهاییان، بلوچ-ها، کردها، و … پای شما را ببوسم؟ همه
  تصور می¬کنند بزرگترین ویژگی شما شهامت و شجاعت شماست. شاید برخی تصور
  کنند صداقت شما مهم¬تر است. اما من تصور می¬کنم مهمترین ویژگی شما این
  است که شما آزاد هستی؛ آزادی به¬عنوان مشخصه¬ای درونی. هنگامی که آقای
  مفتی¬زاده از زندان آزاد شد به او تبریک گفتند که از زندان آزاد شدی.
  فوراً پاسخ داد: نه آزاد نشدم مرخص شدم. آزادی چیزی دیگر است. آزادی به
  زندان و بیرون از زندان نیست. آزادی از درون برمی¬خیزد …
  دوست شما، فاتح
  ———–

  سلام دوست خوبم
  ایستاده ام روبه زندگی
  ورو به گورستان سنیان سنندج
  کجایی ای مرگ
  که من بی تاب توام
  تا درآغوشت بگیرم تنگ تنگ
  کسی که صبج ها مرگ درمشت ازخواب برمی خیزد
  وروزش را همینگونه سپری می کند
  وشب را به شوق روزی دیگر سرمی کند
  چرا هراس کند؟
  یعنی می آید آن روزی که روی به سنندج بایستم وسلامتان بگویم؟
  آهای تهران وکارهای تمام نشدنی ات
  رهایم کن
  بگذارپرواز کنم

   
 122. سلام جناب نوریزاد

  فکر میکنید چند سال دیگه طول میکشه ما هم به این نتیجه برسیم که دین هر کس به خودش مربوطه و همه انسانها باید برابر با قانون در کنار هم با هر اختلاف قو می ، نژادی، عقیده ای زندگی کنند و از حقوق مساوی برخوردار باشند . با احترام

   
 123. مصطفی همت( پسرشهید همت)

  اگر شنیده باشید، آقای نوری زاد به دیدار خانواده ای بهائی رفته و پاهای کودک بهائی را روی صورتش گذاشته و بوسیده و …

  بعد هم متنی نوشته و به همراه عکس آن صحنهء افتخار آمیز!!! در وبسایت و فیسبوکش گذاشته . قسمتی از افاضات ایشان را بخوانید :

  ———————-

  “از جانب همه ی گردنفرازان شیعه، از او پوزش خواستم و بر پاهای کوچکش بوسه زدم. چشم در چشم او دوختم و با التماسی آمیخته به درد، از او خواستم که اگر می تواند به روی منِ شیعه آب دهان بیندازد و به صورتم سیلی بزند.”

  ” خوردنی های یک بهایی، اگر از خوردنی های یک مرجع تقلید شیعه ی دوازده امامی پاکیزه تر نباشد، حتماً دست کمی از پاکیِ آن ندارد”

  ” وقتی پاپ، رهبر کاتولیک های جهان خم می شود و پاهای یک دخترکِ بزهکار مسلمان را می شوید و بر آن بوسه می زند، من چرا به نمایندگی از دم و دستگاه عریض و طویل رهبر مسلمین جهان و مراجعِ پشت به پشت شیعه بر پاهای کوچک و بهشتیِ تو بوسه نزنم؟”

  ” امروز در آن خانه ی کوچک، احساس کردم از رهبر مسلمین جهان به خدا نزدیکترم. از همه ی مراجع شیعه فهیم تر و باتقواترم. از آقایان روحانی و خاتمی و هاشمی رفسنجانی و همه نمایندگان مجلس برترم. ”

  ———————-

  اینکه ایشان چه اعتقادی دارد و چه حرفی میخواهد بزند به خودش مربوط است اما اینکه بیاید از شیعه و مراجع شیعه و … مایه بگذارد و به آن ها توهین کند اصلا در حد ایشان و امثال ایشان نیست .

  باید به ایشان گفت : مومن تو برو خود را باش که در گذشته تندرو بودی و الان هم بر همان روال سابق گام بر میداری . روزی از آن طرف بام خودت را به تمامی، به پایین پرت میکردی و امروز از طرف دیگر .

  آیا بهائیان از هم کیشان خود که به دامن رژیم اسرائیل پناه بردند و مرکز دینی خود را در حیفای فلسطین اشغالی برپا کرده اند بیزاری میجویند و آن ها را محکوم میکنند که شما شیعه را با این متون و حرکات سخیف و مضحک محکوم میکنی ؟!!!

  نکتهء جالب در مورد شخصیت آقای نوری زاد و دیگر افراد تندرو این است که بر هر مسلکی باشند خودشان و افکارشان را خیر مطلق میبینند و همهء مسائل و افراد را جوری قضاوت میکنند که انگار از طریق وحی به عمق مسائل پی بردند و مو لای درز افکار و عقاید و نظراتشان نمی رود . نتیجه اینکه انتقادی را بر نمی تابند و اصلاحی در خود بوجود نمی آورند …

  خداوند همهء ما را به راه عقل و اعتدال و میانه روی راهنمایی کند …

   
 124. There is no such a thing as Bahai child, Moslem child, Christian child, etc. Children are born without religion and religion is imposed upon them by their parents. In a better world people would be given a chance to grow up and then choose their religion.

   
 125. جناب نوریزاد، کاشکی اسرائیل ماموریت شما و مخملباف را همزمان نمی انداخت تا پروژه شما لو نرود اما خوب باز هم دستت درد نکند، اگر راست میگویی میرفتی منزل آن شهید ارمنی که اقای خامنه ای هم به منزل آنها رفت و از چای و شیرینی آنها خورد و منزل بهایی نمیرفتی عزیز… نه به داغی روزهایی که در کیهان مطلب مینوشتی نه به امروزت… کلا آدم افراطی قابل اعتماد نیست

   
 126. علیرضا کفایی

  اقدام آقای مخلمباف و قبل از او آقای نوری زاد نشان دهنده افراط و تفریط در عقیده است ، نه از نظر روشنفکری و مسئولیتی که در جامعه دارد قابل دفاع است نه از نظر سیاسی و دینی توجیه پذیر است . روشنفکر باید فرزند زمان خود باشد و از وضعیت جامعه بخوبی آگاه باشد و تصمیم درست و پیامبر گونه بگیرد . راه را اشتباهی رفته اند و بسوی ضلالت گام بر میدارند ، این هر دو نماینده هیچ گروهی از جامعه امروز ایران نمیتوانند باشند . دکتر شریعتی در مورد روشنفکری میفرماید :
  روشنفکر عبارت است یک انسان آگاه نسبت به نا هنجاری های اجتماعی ،آگاه به عوامل درست این تضاد و ناهنجاری ،آگاه نسبت به نیاز این قرن و این نسل و مسئول در ارائه راه نجات جامعه از این وضع ناهنجارمحکوم و تعیین راه حل و ایده آلهای مشترک برای جامعه و بخشیدن یک عشق و ایمان مشترک جوشان به مردم که در متن سرد و منجمد اجتماع منحط سنتیش ، حرکت ایجاد کند و آگاهی و خود آگاهی خویش را به مردمش منتقل نماید و در یک کلمه برای جامعه اش پیغمبری کند ، ادامه دهنده راه پیامبران تاریخ که ایجاد عشق و ایمان و هدف و حرکت بود برای «هدایت و عدالت» ، زبانش متناسب با این زمان و راه هایش متناسب با این نا هنجاری ها و سرمایه اش متناسب با این فرهنگ (باشد )……روشنفکر – به معنای مطلق – « خدا گونه ای » است در «جهان» و « پیامبر گونه ای» است در «جامعه» و «امام گونه ای » است در تاریخ !روشنفکری نه فلسفه است نه علم نه فقه و نه ادب وهنر بلکه در یک کلمه «علم هدایت» است و نوعی « نبوت» که نه چون فلسفه ذهنیت سازی است و نه چون علم ، نقش صورت اشیاء و روابطشان است در ذهن ،آنچنان که هستند بلکه علم «شدن» است و خبر دادن از «راه» که از «خودآگاهی وجودی» آدمی سرچشمه می گیرد و بنابراین در ذات خود « دعوت» را به همراه دارد و بنابراین « مسئولیت » را !(مجموعه آثار شریعتی ج 20 ص 367)
  شریعتی اشاره می کند :
  تو کجای تاریخ قرار گرفته ای ؟ اگر این را بفهمی روشنفکری . و می بینیم بسیار کمند که این را دقیقا بتوانند ارزیابی کنند و نیز در چه جایی ؟ در چه جایی یعنی چه ؟
  یعنی در جامعه خودت در میان قطب های مختلف و جهت های مختلف دشمن ها دوست ها بالاها پایین ها در تمام این خطوطی که به تو می پیوندد چه وضعی دارد چه جایگاهی داری ؟
  این را همه می فهمند ؟…..بسیار کمند کسانی که بدانند کجا قرار دارند ….. چه باید کرد ؛ صفحه 255

   
 127. Harf shooma besyar dorosteh

   
 128. با سلام
  گویا این عمل بسیار اخلاقی، انسانی، اسلامی و کاملاً دینی شما بازتاب بسیار گسترده ای داشته است. ولی مطمئنم برای هیچکدام از مراجع تقلید که در هزار و اندی سال پیش زیست میکنند قابل هضم نباشد. به امید روزی که انسانها را به جرم داشتن صرفا یک عقیده ی خاص ( شیعه ، سنی، یهودی ، مسیحی، بهایی، کمونیست ، بودایی و . . . ) تکفیر ننمائیم و نجس ندانیم. آمین

  این مطلب را در ایران امروز دیدم جهت اطلاعتان برایتان میفرستم

  مخملباف و نوری‌زاد، و شکستن دو تابو

  حسین باقرزاده

  ——————————————————————————–

  iran-emrooz.net | Wed, 17.07.2013, 6:29

  سه‌شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ – 16 ژوئیه 2013
  در چند روز گذشته، دو حرکت از دو شخصیت هنری/فرهنگی ایرانی صورت گرفت که سر و صداهای زیادی در پی داشت. یکی، سفر محسن مخملباف به اسراییل و شرکت در یک آیین سینمایی و دریافت جایزه‌ای در تقدیر از فعالیت‌های سینمایی‌اش بود. و دیگری، عمل نمادین و ساده بوسه محمد نوری‌زاد بر پای یک پسربچه بهایی در تهران همراه با مطلبی در باره ستم‌هایی که بر بهائیان رفته و پوزش او از آنان که در وبلاگ خود منتشر کرده است. این دو عمل متهوّرانه به واکنش‌های کاملا قابل انتظار و متضاد در جامعه ایران منجر شده است. برخی از هر دو عمل به عنوان یک اقدام شجاعانه و تابوشکن استقبال کرده و عاملان آن‌ها را ستوده‌اند. از سوی دیگر، کسانی نیز این یا آن عمل را تقبیح کرده‌اند و به شماتت یا نصیحت عاملان پرداخته‌اند. وجه مشترک هر دو عمل این بوده که یک امر «مقدس» در فرهنگ سیاسی و مذهبی حاکم بر جامعه ما زیر پا گذاشته شده و تابوی آن شکسته است.
  محمد نوری‌زاد فردی مذهبی است و با عمل خود یک تابوی سخت مذهبی را شکسته است. این عمل البته در جامعه سکولار ایرانی مورد استقبال قرار گرفته و گزارش و تصویر آن در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی به وسعت پخش و نشر یافته است. ولی در جوامع سنتی مذهبی و به خصوص آنانی که تحت نفوذ قرائت حکومت از اسلام قرار گرفته‌اند، این عمل با واکنش‌های گاه بسیار خصمانه مواجه شده است. بهائیان در فرهنگ مذهبی حاکم، در پایین‌ترین لایه‌های هرم اجتماعی قرار دارند و بیش از یک سوم قرن است که نه فقط از حقوق بشری برابر با سایر ایرانیان برخوردار نیستند که حتی از بسیاری از حقوق شهروندی نیز بی‌بهره مانده‌اند. آنان در جمهوری اسلامی حتی به عنوان پیروان یک آیین شناخته نمی‌شوند و بلکه حکومت همواره سعی کرده است که آنان را به عنوان عوامل بیگانه، جاسوس یا وابسته به حکومت‌های خارجی و به خصوص اسراییل معرفی کند. همین برچسب‌ها زمینه مناسبی برای سرکوب این جامعه در جمهوری اسلامی فراهم آورده و به اعدام بیش از 200 بهایی و آزار و زندانی کردن و شکنجه سدها نفر دیگر منجر شده است.
  از یک نظر، موقعیت بهائیان در هرم اجتماعی جامعه ایران، تحت جمهوری اسلامی، به سطحی همانند «نجس‌ها» در ساختار اجتماعی هند نزدیک شده است. به عبارت دیگر، حکومت سعی کرده است جامعه بهایی را به چنان «گتو»ی فرهنگی و مذهبی براند که بسیاری از مسلمانان از نزدیکی و معاشرت با آنان احتراز کنند، و این خود به بیگانگی بیشتر مسلمانان از آنان کمک رسانده است. در متن چنین زمینه‌ای است که اهمیت تابوشکنانه عمل نوری‌زاد روشن می‌شود. او به درون خانه یک خانواده بهایی پا میگذارد که پدر بزرگ آن اعدام شده است و پدر و مادر، هر دو، به دلیل یک فعالیت آموزشی به زندان افتاده‌اند، و او به تأسی از پاپ بندیکت که پاهای دخترک بزهکار مسلمانی را شسته و بوسیده بود، بر پاهای آرتین چهارساله خانواده بوسه می‌زند و از سوی همه کسانی که در نظام اسلامی بر بستگان آرتین و سایر بهائیان ستم کرده‌اند از آرتین چهار ساله (به عنوان «نماینده بهائیان») پوزش می‌طلبد. این عمل طبعا برای بخشی از جامعه ایران که از فرهنگ مذهبی حاکم تبعیت می‌کنند ناخوش‌آیند بوده ، ولی عموما مورد حمایت فعالان حقوق بشری و جامعه سکولار ایران قرار گرفته است.
  عمل مخملباف، اما، علاوه بر بخشی از جامعه مذهبی ایران در جامعه سیاسی سکولار نیز واکنش‌های انتقادی در پی داشت. مخملباف به عملی دست زده که در فرهنگ سیاسی غالب بر اپوزیسیون و روشنفکران ایران عبور از یک خط قرمز به حساب می‌آید. بسیاری، اسراییل را به عنوان یک کشور دموکراتیک مدرن که در آن، مردم از آزادی‌ها و حقوق برابر بسیاری برخوردارند می‌پذیرند و برای نظام سیاسی آن ارزش قایلند. ولی این سیاست اسراییل در برابر فلسطینیان و توسعه شهرک‌های اسراییلی در اراضی اشغالی، به خصوص تحت حکومت عناصر راست‌گرایی مانند نتانیاهو، است که اسراییل را به صورت یکی از منفورترین کشورهای جهان در فرهنگ سیاسی این بخش از ایرانیان در آورده است. اختلافات سیاسی و رو به فزون حکومت‌های اسراییل و جمهوری اسلامی و تهدیدهای جنگی اسراییل علیه ایران و پایگاه‌های هسته‌ایران به این حس نفرت و خصومت با اسراییل دامن می‌زند، و در چنین فضایی، هرگونه ارتباطی با اسراییل یا اسراییلیان واکنش‌هایی از بدگمانی یا انتقاد را بر می‌انگیزاند.
  مخالفت با اسراییل تا سر حد نفرت از آن، البته یک پدیده ایرانی نیست و بلکه بخشی از جنبش جهانی ضد امپریالیزم بشمار می‌رود که در نیروهای چپ وفادار به سنت، هم‌چنان از دوران جنگ سرد باقی مانده است. تجاوز اسراییل به سرزمین فلسطین و گسترش شهرک‌سازی و تضییع مداوم حقوق فلسطینیان البته یک نقض صریح حقوق بین‌الملل و حقوق بشر است که باید آن را محکوم کرد. ولی اسراییل نه تنها کشور یا حکومتی است که به حقوق یا سرزمین مردمان دیگر تجاوز کرده و آنان را سرکوب کرده است (برای نمونه، می‌توان از چچن در روسیه و تبت در چین نام برد) و نه نظام سیاسی آن دست کم در سطح داخلی سرکوبگر و ضد دموکراتیک است. شدت و ضعف این تجاوزات حقوق بشری در اسراییل در مقایسه با کشورهای دیگر نیز چندان نیست که این درجه از حساسیت در مورد اسراییل و سکوت در موارد دیگر را توجیه کند. در واقع می‌توان گفت که تکیه این جنبش جهانی بر اسراییل، به بهای غفلت و کم‌کاری در مورد سایر نمونه‌های تجاوز به حقوق بشر و ملت‌ها، دلیلی جز وابستگی سیاسی، نظامی و فرهنگی اسراییل به غرب و ضدیت ایدئولوژیک این جنبش با سرمایه‌داری غرب ندارد
  البته این استدلال به معنای آن نیست که نباید تجاوزات اسراییل در فلسطین را نادیده گرفت و آن‌ها را محکوم نکرد. علاوه بر این، از هر وسیله مشروعی می‌توان برای فشار به دولت اسراییل بهره گرفت، و جنبش تحریم آکادمیک و هنری اسراییل که در کشورهای غربی و به خصوص بریتانیا شکل گرفته نمونه‌ای از آن است. بسیاری از منتقدان عمل آقای مخملباف نیز همین گونه تحریم را از او انتظار داشتند. ولی این دقیقا جایی است که عمل یک ایرانی با عمل یک بریتانیایی یا آمریکایی در قبال اسراییل فرق می‌کند. بریتانیا و آمریکا دوستان اسراییل هستند و اسراییل به کمک و حمایت این دوستان نیاز دارد. عمل بایکوت از سوی مردم این کشورها، در این رابطه دوستی نوعی خلل ایجاد می‌کند و اسراییل را زیر فشار قرار می‌دهد. ولی ایران و اسراییل هیچ رابطه سیاسی، فرهنگی یا اجتماعی با هم ندارند. با غیبت یک هنرمند یا آکادمیسین ایرانی، اسراییل چیزی از دست نمی‌دهد، و از این رو، این غیبت کمترین فشاری بر آن ورد نمی‌کند. ولی به عکس، دقیقا حضور چنین فردی است که اگر حامل پیام صلح و دوستی باشد می‌تواند نقش بزرگی در نزدیکی مردم ایران و اسراییل و کاهش تنش بین این دو کشور ایجاد کند و از این رو بسیار ارزنده و قابل دفاع خواهد بود.
  سفر مخملباف به اسراییل دقیقا از چنین زاویه‌ای باید ارزیابی شود. او ظاهرا این پیام را منتقل کرده است. در فضای خصومتی که بین ایران و اسراییل بر اثر سیاست‌های تحریک‌آمیز جمهوری اسلامی علیه اسراییل و واکنش‌های تهدید کننده حکومت نتانیاهو علیه ایران ایجاد شده است از هر گونه امکانی برای انتقال این پیام به مردم اسراییل که مردم ایران سر جنگ یا خصومت با آنان را ندارند باید بهره گرفت. این عمل هیچ به معنای توجیه یا نادیده گرفتن سیاست‌های اسراییل در قبال فلسطینیان نیست، و بلکه در واقع به معنای توجه به خطر بزرگی است که مردم ایران و اسراییل و تمامی منطقه را تهدید می‌کند و هر اقدامی که بتواند این خطر را دور کند ارزنده خواهد بود. به این ترتیب، پیام مخملباف در اسراییل را باید در ردیف پیام صلحی دانست که اصغر فرهادی پس از دریافت جایزه اسکار از سوی مردم ایران به جهانیان داد.
  مخملباف و نوری‌زاد به صورت تقریبا هم‌زمان به دو کار بزرگ دست زدند و دو تابوی مسلط بر فرهنگ سیاسی و مذهبی ایرانیان را در هم شکستند. این دو تابو به خصوص با تبلیغات سی و چند ساله رژیم جمهوری اسلامی علیه بهائیان و اسراییل، در ذهنیت مردم ایران به شدت تقویت بافته است. در واقع، این فقط جامعه مذهبی ایران نیست که از تبلیغات دولتی علیه بهائیان تأثیر پذیرفته است. به جرأت می‌توان گفت که برخورد جامعه سیاسی ایران با مسئله اسراییل و فلسطین، حتی در بین اپوزیسیون نیز، از تبلیغات خصمانه رژیم حاکم علیه اسراییل در امان نمانده است. از این رو، شکستن این دو تابو را باید گام‌هایی به سوی صلح داخلی (مسلمانان با پیروان ادیان دیگر و بی‌دینان) و صلح منطقه‌ای (مردم ایران و اسراییل) از یک سو، و ضربه به سیاست‌های تبعیض‌آمیز و تنش‌زا و ماجراجویانه رژیم جمهوری اسلامی از سوی دیگر ارزیابی کرد

   
 129. آقای کوروش باسواد و عالم . محتوا نه مهتوا، ضاله نه ذاله، باب شیرازی بود و بها اهل نور مازندران و تهران.

   
 130. دوست عزیز محقق بیت العدل در اورشلیم نیست در حیفا است. ممکن است آدرس سایتها را هم بدهید؟

   
 131. سید احسان عزیز بیشتر مطالعه کن

   
 132. Aghaye nourizad gerami ba arze salam 2 khahesh az shoma dashtam 1: digar dasst andarkarane in regim ra mokhtabe khodetan gharar nadahid inha hame mojoodate ghassiol ghab biram va beh dooor az avatefe enssani hasstand 2:talashetan ra dar amoozeshe shojaat va daliri beh ayatolah ha va hojatol eslam haye ba vojdan vali tassideh az regim begozarid.javanane iran zamin dar hame hal poshtibane shoma khahand bood, zendeh va paaydar bashid

   
 133. ۱۰:۴۵ قبل از ظهر / تیر ۲۶, ۱۳۹۲

  با درود و سپاسی بی پایان از این حرکت انسانی شما جناب نوری زاد
  ایکاش در سرزمین ما فقط به تعداد انگشتان دست انسانهائی یافت شوند که اینگونه منصفانه حقایق را ببینند و بنگارند و در باره اش بیندیشند وبه دیگران آگاهی دهند که اگر اینگونه میشد دیگر هیچ دگراندیشی سراز کنج زندان در نمیآورد . هیچ کودکی دوران کودکیش را دور از والدین نمیگذراند و هیچ زنی از شوهرش یا شوهری از همسرش یا مادر و پدری از فرزندش ایام را سپری نمیکرد . ایکاش افرادی که مانند شما به این باور رسیده اند که انتخاب دین حق مسلم هر فردیست و دیگری نباید کوچکترین اعمال نظری در این مورد داشته باشد شهامت آن را بیابند که مکنونات قلبی خود را مانند شما با دیگران به اشتراک بگذارند به امید آنکه از این طریق حقایق جلوه گر گردد و ریشه خرافات و جهالت ها سوزانده شود . از صمیم قلب این حرکت زیبا و انسانی شما را تقدیر میکنم و برایتان ارج و احترام قائلم . پاینده باشید

   
 134. آقای نوریزاد شما باید خجالت از خودتان بکشید.بروید رساله های این فرقه را بخوانید که چه گناهان کبیره ای را حلال کرده اند من شرم میکنم که یکی از فتواهای اینها را بازگو کنم. تاریخ روی کار آمدن این فرقه را همه میدانند که انگلیسها و روسها اینها را روی کار آوردند شما که مرد متفکری هستید. اصلا این دین چه سندی دارد جز ساخته دست کسانی است که میخواستند و میخواهند مملکت ما را غارت و تجزیه کنند.درود برتمام ادیان الهی تا حضرت مهدی (ع)

   
 135. درود بر شما کوروش عزیز

   
 136. اقای نوری زاد عزیز فاین تذهبون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ حاکمیت احساس یا حاکمیت تعقل در دین ؟تمام اعتراض ما به متحجری به نام احمدی نژاد وباند مخوف و فاسدش بخاطر توهم و احساسات پوپولیستی و تحجر مطلق ایشان بو رهبرانشان است که حتی دین را هم قبول ندارند یعنی هیچ جیز را قبول ندارند نه حاکمبت ملی – نه انسانیت – نه دین نبوی رحمت و رافت و مدارا و………. شما هم که در ابتدای هان راه افتادهای با تفکر احساسییتان

   
 137. برادر خوبم جناب نوری زاد ،

  امیر هستم و از ژاپن تماس میگیرم .مدت هاست که شما را میشناسم و از این آشنایی به خود میبالم !!

  سجایای اخلاقی مزین به شهامت و بیباکی شما در راه نور و حقیقت در برابر ان همه نا امنی،وحشیگری ،

  فساد فراگیر حکومتی به ویژه در قلمرو قضا مرا و دوستان را حیرت زده و انگشت به دهان وا داشته است !!!

  در یک کلام ،مخلصانه دست شما معلم آزادگی و انسانیت را میبوسیم و از درگاه احدیت سلامتی و طول عمرپر عزت برایتان آرزومندیم !! باشد که در سایه ایزد یکتا شما و خانواده گرامی از گزند دیوان و ددان در امان باشید .

  آرزو دارم بخت یار باشد که به حضور رسیده و با اهدا هزاران شاخه گل ادای ادب و احترام کنم .

  خدا حافظ شما باد !!

  امیر

   
 138. در عجبم فاطمه نامی رأی به نابودی خود می دهد با تهنتی که به اندیشه ضد فاطمی میدهد!!!!!

   
 139. جناب نوریزاد با سلام و عرض ادب و احترام

  از درگاه خداوند یکتا آرزوی صحت و سلامت و توفیق آن جناب را داشته و
  همواره علی الخصوص در این ماه عظیم که انجام امور خیریه سزچشمه انرژی
  روحانی ، برای حرکت در این عالم خاکی و عوالم لاتحصی الهی است الحمدالله
  شما موفق گشتید تا به امری عظیم نایل شوید سر زدن به خانواده ایی پر
  مشکل و بلا و دیدن روی کودکانی نازنین و محروم از بودن کنار والدین به
  حق اجر عظیمی دارد که مطمئنا هیچ کس قادر به برشماری آن نیست مگر دستگاه
  عدالت الهی .ما را فقط قدرت و توان قدردانی و فرود آوردن سر ادب و
  احترام در قبال شجاعت و مردانگی و انصاف و محبت شما برادر بزرگوار است.
  همواره از درگاه ایزد منان جهت سعادت معنوی و روحانی شما هموطن و دوست
  غمخوار دعا می نماییم و آرزو داریم که خداوند عمر با عزت به شما عطا کند
  تا همواره در دفاع از حقوق مسلوبه انسان ها صرف نمایید .هر چند که می
  دانیم و مطمئنیم با چه سختی ها و شماتتها و بلایا مواجهید.ولیکن خوب
  زیستن و انسان شریف و مومن و در مسیر رضای حق بودن کاری است بی نهایت صعب
  و مشکل در این عالم، ولی رفاه و سعادت در جهان بعد که البته هدف حقیقی
  زندگی ما کسب توشه برای قربیت الهی در جهان پس از این خواهد بود

  به عنوان یک مادر از احساس زیبای شما برادر گرامی به آرتین کوچک مان بی
  اندازه مشعوف شدم و احساس شادمانی و غرور از داشتن هموطنانی چون شما

  در خانه های همه بهاییان و در قلب هایشان بروی همه مردم جهان و همه
  هموطنان عزیزمان و صد البته شما برادر بزرگوار همواره باز بوده و خواهد
  بود
  قدمتان برچشمان همه ما
  خداوند حافظتان باد
  خواهر هموطنتان
  کمالی

   
 140. در پاسخ به بهزاد عزیز که گفته بهاء الله زمانی به اسراییل رفتند که اسراییلی وجود نداشته. شما درست می گویید ولی اگر سیاستهای بیت العدل و بهاییان همسو با صهیونییزم نیست چرا هرروز معبد بهاییان و بیت العدل در کوه کرمل در حیفا گسترش میابد و با شکافتن دامنه این کوه هرروز ساختمانها و معابد جدید ساخته می شود و حتی محل زندانی شدن بهاءالله و خانواده اش ترمیم شده است و کسی با آنها کارندارد ولی در جای دیگر همین سرزمین که در اشغال صهیون است هرروز قسمتی از مسجدالاقصاء که بعد از کعبه مقدسترین مکان مسلمین بوده و قبله اول مسلمین ، تخریب شده و همسو با بهاییان آنها هم معبد سلیمان خود را جایگزین این مسجد میکنند؟

   
 141. با درود و سپاسی بی پایان از این حرکت انسانی شما جناب نوری زاد
  ایکاش در سرزمین ما فقط به تعداد انگشتان دست انسانهائی یافت شوند که اینگونه منصفانه حقایق را ببینند و بنگارند و در باره اش بیندیشند وبه دیگران آگاهی دهند که اگر اینگونه میشد دیگر هیچ دگراندیشی سراز کنج زندان در نمیآورد . هیچ کودکی دوران کودکیش را دور از والدین نمیگذراند و هیچ زنی از شوهرش یا شوهری از همسرش یا مادر و پدری از فرزندش ایام را سپری نمیکرد . ایکاش افرادی که مانند شما به این باور رسیده اند که انتخاب دین حق مسلم هر فردیست و دیگری نباید کوچکترین اعمال نظری در این مورد داشته باشد شهامت آن را بیابند که مکنونات قلبی خود را مانند شما با دیگران به اشتراک بگذارند به امید آنکه از این طریق حقایق جلوه گر گردد و ریشه خرافات و جهالت ها سوزانده شود . از صمیم قلب این حرکت زیبا و انسانی شما را تقدیر میکنم و برایتان ارج و احترام قائلم . پاینده باشید

   
 142. بابا تو دیگه کی هستی.
  این همه شجاعت و انسانیت رو از کجا اوردی؟
  اگه از تو کتابی یاد گرفتی معرفی کن ما هم بخونیم.
  افتخار میکنم در کشوری زندگی میکنم که فرزندی چون تو پرورش داده

   
 143. خیلی کمدی هستی شما، بهتره توی کمدی کلاب یک کار بگسری برای خودت

   
 144. دوست عزیز من بهایی برای شما آرزو می کنم که در این ماه مبارک رمضان بتونی نماز و روزه هایت را انجام دهی و مورد قبول حق هم قرار بگیره که حتما اینطور خواهد بود بخصوص با این ذات مهربانی که داری

   
 145. سلام آفای محمد نوری زاد .

  در دهه اول انقلاب صدها نفر توسط (پیاده نظام دولت های بیگانه ) شکار شدند و در دستگاه قضائی جمهوری اسلامی محاکمه شدند .
  عده ای بناحق اعدام شدند و عده ای هم سالها در زندان ماندند و زندگیشان از هم پاشیده شد. من از شما خواهش می کنم از آنها هم دلجوئی کنید . با تشکر

   
 146. مطلب که کاملا روشن است انتظار به منظور حل و فصل مشکلات گریبانگیر جامعه در وحلۀ نخست بر عهدۀ درگیران آن قضییه است که سازندۀ هر پادگنی بهترین سازندۀ پادتن نیز میباشد در غیر اینصورت مسابقۀ طناب کشی خواهد بود.
  سپس علل و عواملی که حکومت‌ها و اصولا انسان‌ها بدون اینکه اشراف کاملی از انگیزه‌های خویش داشته باشند صرفا به منظور رقابت یا راحتی دست به یکسری اعمال زده و با انواع بهانه‌های ناسیونالیستی یا مذهبی و غیرو آنرا توجیه مینمایند.
  فکر میکنم منظورتان در مورد واژۀ پیگیری باشد که مراد روئیت و سر زدن و خواندن کامنت‌هاست, طولانی بودنش را هم بگذارید به حساب مجموعه کامنت‌های فیس‌بوک که تا ورود ما خبری نبود:))
  بهرحال سپاس از بذل توجه

   
 147. خوب با منطق چماق، سوال نداره دیگه !!

   
 148. سلام بر جناب نوری زاد

  قصد ندارم که با جملات کلیشه ای شهامت و جسارت شما را ستایش کنم
  کاری که کردید بسیار جسورانه بود و البته اعلان آن جسارت فوق العاده ای می خواست که معلوم شد در شما وجود داره
  من خیلی وقته که شما را دنبال می کنم و به جرات می تونم بگم که تمام نوشته های شما را خوانده ام اما این آخری، خیلی شجاعت می خواست

  بهتره از حالا به بعد خودتان را برای موج جدید حملات از جاتب تهی مغز های متصل به رهبری و حکومت، اماده کنید، شما و جناب مخملباف در یک راه قدم گذاشتید و این همزمانی می تونه معنای زیادی را داشته باشه

  برای شما دعا می کنم و از پروردگار درخواست می کنم که به شما طاقت مواجهه با تیر و شمشیر تعدادی از همکیشان متعصب و خونخوار تان را بدهد چون از این به بعد، با شما نیز چنان خواهند کرد که با همه بیگناهان کردند

   
 149. سلام آقای نوریزاد،

  می‌دانم که بسیار از شما قدردانی کرده اند. اما قدردانی هر کس جای خود را دارد.

  این اقدام شما (دیدار از آرتین کوچک) اگرچه میتواند محل بهتان و سرزنش باشد، اقدامی بود اصالتاً انسانی‌ .انگشت شمارند اعمالی که ما در طول زندگی‌ خود انجام دهیم که به معنی‌ ناب آن‌ انسانی‌ باشند. بالاخره رنگ و شائبه یی هست…

  من مدت ده سال است که در خارج از کشور با دوستان بهائی‌ام آشنا شده‌ام و به محض آشنایی و چند ماهی‌ تحقیق و تعمق چیزی جز شرمندگی در مقابل آنها نداشته ام. اینها از جمله شریف‌ترین و راست کردار‌ترین انسان‌هایی‌ هستند که در عمرم به عنوان پیرو یک آیین دیده ام. آنچه در ایران از بلا و مصیبت و تحقیر و توهین بر آنها رفته است باور ناکردنی ‌ست. آنچه از مال و جان و عزیز و جگر گوشه از دست داده اند وصف نشدنی‌ ‌ست. و آنانکه با اینان چنین کرده اند انسان بودنشان در باور من نمی‌گنجند. اما می‌دانید از همه سخت تر چیست؟ بهتان است. اینکه به صرف دشمنی و کینه به دروغ نسبت‌هایی‌ به آنها میدهند که برق از سر خاله و عمهٔ من و شما که پای منبر نشسته اند و دستشان از هر گونه تحقیق کوتاه است، میپراند. به همین راحتی‌ میگویند که آنها در محافل خود آلوده به فساد جنسی‌ هستند! قسم به تقدس خداوند اینها پاک‌ترین انسان‌هایی‌ هستند که دیده ام. بله. روسری سر نمیکنند، اما در آئین آنها رابطه نزدیک هر پسر و دختری قبل از بسته شدن عقد ازدواج پذیرفته نیست. و نه فقط پذیرفته نیست، به این قاعده عمل میشود. بالاتر آنکه بسته شدن عقد ازدواج باید با رضایت والدین هر دو پسر و دختر باشد. یعنی‌ اگر زوجی میخواهند زندگی‌ خود را آغاز کنند و یکی‌ از والدین حتی یک نفر از آنها راضی‌ نباشد،باید این زحمت را به جان بخرند که آن‌ والد را راضی‌ کنند. تا آغاز یک زندگی‌ مشترک با رضایت و طیب خاطر پدران و مادران آندو باشد. تا این حد است پایبندی آنها به اصول اخلاق و خانواده. و امروز در غرب پسران و دختران غربی که در کشور ما به بی‌ بند و باری مشهورند، به دلیل پیروی از این آیین دارند به این اصول عمل می‌کنند.

  بی‌ هیچ تحقیق و تعمق آنها را به جاسوسی و فتنه گری متهم می‌کنند، هر کدام از این جوان‌ها را که من دیده‌ام علیرغم همه مصیبتی که بر خودش و و نسل‌های پیشینش رفته است در فکر آباد کردن ایران است و از آن‌ فراتر به آبادی جهان میاندیشد. و این تفکر از آموزه‌های آئین آنهاست که با دشمن خود رحیم باش اگر به تو ظلم می‌کند باشد که رحمت تو او را رحیم کند و از دشمنی دست بردارد. آموخته اند که برای رهایی از فلاکت، خلق راهی‌ جز آموزش و تربیت ندارند. این است که جوان‌هایشان راه افتاده اند در کوره ده‌های دور افتاده به دنبال تعلیم و تربیت بچه ها. و همان جوان‌ها را گرفته اند و در حبس کرده اند. شریف‌ترین انسانها باشی‌ و بالاترین نیت‌ها را برای رشد کشورت و هموطن‌هایت داشته باشی‌ و مدام در تیر‌رس تهمت و محروم از اولین حقوق شهروندی باشی‌ .من که خودم را جای آنها میگذارم خون از دلم می‌چکد. درست مثل وقتی‌ که برخی‌ نادان یا مغرض به رسول الله به دروغ نسبت “زنباره گی‌‌” یا “وحشیگری و آدمکشی” میدهد، به مظلومیت او که شریفترین انسان بی‌ معلم بود اشک می‌ریزم.

  خلاصه اینکه کاری که شما کردی نزد احدیت بسیار ارجمند است چون صدای شما امروز بلند است و به گوش خیلی‌‌ها می‌رسد. آنقدر خوشبین نیستم که بگویم هرکه بشنود درسش را میگیرد. من به آن‌ یک نفری امید دارم که یکی‌ از جمله‌های شما او را تکانی دهد و نه اینکه یکسر متحول شود، دست کم اینکه از فردا در ملکت بی‌ صاحب ما هر تهمتی از هر نا‌کسی شنید فورا باور نکند تا پشت سر آن‌ ناکس راه بیفتد از روی جهل سینه بزند. همان یک نفر یک روز دو نفر میشود. من به امید آن روزم ..

  در پناه حق باشید،

   
 150. دوست عزیز امیدوارم که هیچ وقت برای هودت پیش نیاد تا متوجه بشی توی این مملکت، نیازی نیست که کار سیاسی بکنی تا سر و کارت به اوین بیافته، فقط کافیه کمی برخلاف نظر یکی از آقایان قدم بر داری

   
 151. دوستان مخالف عمل جناب نوری زاد به خصوص آقای حمید داوودآبادی بخوانند:

  من تمام کامنتها را تا به این لحظه رصد کرده ام (130 نظر). کمتر از 10 درصد از دوستان نظر مخالف داده اند و حدود 4 درصد به شدت و با الفاظ نا مناسب بر جناب نوری زاد تاخته اند که نشان از عصبانیت شدید آنها دارد. نکته ای که در تمام نظرات مخالف مشترک است نقد شخصیت آقای نوری زاد و نه نقد نوشته اوست که این مورد در نوشته حمید داوودآبادی به اوج خود می رسد. روشی که کاملا بر روش جمهوری اسلامی برای تخطئه مخالفینش منطبق است. دوستان طرفدار نظام توجه بفرمایند که ما همه انسانیم و در زندگی اشتباهاتی داشته ایم، شما به جای نقد شخصیت آقای نوری زاد نوشته او را نقد کنید. به جای اینکه هرکس مخالفتان است به اسرائیل و آمریکا وصل کنید، سخنش را بشنوید و آنرا نقد کنید. این با آموزه های دینی خودتان نزدیکی بیشتری دارد.
  حتی این فضای ی کوچک هم آمار جالبی به ما ارائه می دهد: کمتر از 10 درصد قائل به گفتمان تندرو (گفتمان رهبری – جلیلی) هستند که خود را محق می دانند بر باقی 90% جامعه حکومت کنند. اصلا بیایید فرض کنیم ما (بیش از 90% جامعه) همگی طرفدار اسرائیل و آمریکا هستیم (فرض محال که محال نیست) آیا ما حق نداریم سرنوشت جامعه خود را به دست بگیریم؟ شما با چه منطقی به زور می خواهید ما را مطیع خود کنید؟

  بدرود
  بردیا استقامت

   
 152. به نظر میرسد در تحلیل این یادداشت و جایی که آقای نوری زاد امروز به آن رسیده است، ذکر چند نکته مهم مسئله را روشن می کند:

  ۱- با توجه به بررسی منابع و کتب بهایی میتوان به این نتیجه رسید که جناب نوری زاد با این عمل خود میخواسته خضوع خود در برابر بهاییت را نشان دهد اما چون برای نشان دادن خضوع و خشوع معمولا تعظیم میکنند و یا دست را میبوسند ولی بهاییت هم تعظیم و هم دست بوسی را حرام میداند پس تنها جایی که شرمی ندارد بوسه بر کف پای این کودک میباشد…!

  ۲- با توجه به اتفاقات روزهای اخیر و سفر آقای مخلمباف به اسرائیل و حمایت وی از رژیم (قاتل کودک) صهیونیستی خیلی ها را متعجب کرد، با توجه به مواضع آقای نوری زاد به نظر می رسد، مقصد بعدی وی اسراییل ، اورشلیم و سرزمین های اشغالی و بوسه بعدی هم به پای یک صهیونیست باشد.

  ۲- البته این مثلا نو منور الفکر توجه نکرده بهائیانی که به اقدامات ضد حکومتی و ضد دینی دست نزده اند، آزادانه در ایران زندگی می کنند و انصاف و وجدان نویسندگی حکم می کرد که آقای نوری زاد به این موارد هم اشاره کنند.

  ۳- اما نکته مهم تر اینکه چرا زمانی که مسلمانان میانمار در آتش می سوختند، ایشان حرفی از مظلومیت کودکان سوخته در آتش کینه میانمار نزدند؟ چرا پای یک کودک مسلمان میانماری که از نعمت نفس کشیدن محروم شده بود را بوسه نزدند؟ و چرا برای زنان و دختران مسلمانانی که در فرانسه به جرم داشتن حجاب از تدریس منع می شوند، سینه چاک نمی کنند؟ مایه تعجب است که رگ غیرت آقای نوری زاد فقط برای فرقه ای دست ساز استعمار و نوکر اسراییل که کمر به نابودی اسلام و مذهب تشیع بسته است، بیرون می زند؟

  ۴- محمد نوری زاد، سال گذشته نیز با تولید و انتشار چند کلیپ، فضایی بسیار تیره و تار از جامعه ایران ترسیم کرده و به دفاع از گروه های منحرف و ضاله ای چون “بهائیت” پرداخته بود . که این کلیپ های ضد نظام اسلامی با استقبال گسترده ای از سوی رسانه های ضد انقلاب روبرو شد تا جایی که شبکه دولتی صدای آمریکا (VOA) با پخش و تفسیر آن ضمن توهین به مسئولان ارشد نظام خواستار برخورد سازمان های بین المللی با آنها شد.

  باز هم فتنه و جنجال آفرینی نوری زاد با استقبال رسانه های همسو با نظام سلطه و صهیونیست همراه بوده است.

   
 153. جناب مصطفی غفاری
  پیروان فرق ذاله و دست ساز اجنبی بابی و بهائی را امثال شمای افراطی و رژیم ولیت مطلقه فقیه مظلوم کرده است و ال این دو فره ذاله عدی نیستد که مطرح شوند. بسیار اشکار است که انگلیسیها همانگونه که اسرائیل و رژیم مجعول صهیونیستی را ساختند با استفاده از دو عنصر خود فروش باب وبها این دو فرقه بی سر و ته بابیگری و بهائی گری را درست کردند و حالا هم صهیویستهای نژاد پرست و این دو فرقه ساخت خود را باهم انجین نوده اند.به نظر اینجانب راه مبارزه با فرق و رژیمهای دست نشانده و دست ساز اجنبی فحاشی و ناسزا نیست. راه مباره بیان نمودن تاریخچه بوجود آمدن اینها و اشکار نمودن باورهایشان میباشد.
  به امید روزی که عقل و خرد و اندیشه در همه ما ایرانیان به حد اعلا برسد تا فرهنگ سکولاری (جدائی دین از دولت) در فرهنگمان نهادینه شود و دولتی منتخب مردم و برای مردم و پاسخگو به مردم را برپا کنیم.
  کوروش

   
 154. با دوردی بیکران خدمت شما بزرگوار امیدوارم هر روزه پر توان و با قدرت بیشتری گام بردارید خدا را به بزرگیش قسم می دهم شما را هر چه بیشتر یاری رساند شما قهرمان مورد نیاز جامعه ما هستید شجاعتتان ستودنیست .

   
 155. باسلام
  ومن دوست داشتم برپای نوری زادبوسه بزنم که یک لحظه خودم رادرزمان حکومت مولا علی (ع) یافتم که مولافرمود اگرمسلمانهاازاین غصه بمیرندکه ظلم بر یک یهودی رفته، جادارد.

   
 156. با سلام دوباره خدمت آقای نوریزاد محبوب
  هرچند شما پاسخ گفتید اما بنده جواب خود را نگرفتم. در واقع میخواستم چرایی انتخاب این اسم برای خودتان را بدانم، یعنی چرا شما نام دومی به نام “اردشیر خرمنکوب” برای خود برگزیدید و فلسفه آن چیست و چه لزومی داشت؟ در صورت امکان توضیح قانع کننده ای بدهید شاید این پرسش، سوال بسیاری از مخاطبان دیگر شما نیز باشد. امیدوارم از این کنجکاوی دلگیر نشوید.
  دوستدار همیشگی شما

  ———————-

  سلام دوست من
  دفتری را درزندان پرکرده بودم ازنوشته های ناب. می دانستم که یک روزآن را به بیرون اززندان می فرستم. اسم خودم حساسیت برانگیز بود. باید اسمی دیگر که بسیار ازاسم من دوراست انتخاب وپای آن نوشته ها می نشاندم.
  با احترام

  .

   
 157. آقای محترم: به حکم مولی علی(ع) اینها چه هستند،اگرشیعه هستی نهج البلاغه رابخوان .

   
 158. برادر عزیز جناب ” خ ز ا س ” (یکی از این حروف نام خانوادگی شماست که بدلایلی تفکیک آن را بر دیگران ناممکن ساخته‌ام), نیک میدانم مشغول پیگیری این مقالۀ جناب نوری‍زاد هستید, شما مرا می‌شناسید هرچند خلاءیی به‌طول سالیان دراز میان ما فاصله افکند, آن‌روز آن نوجوانی که با وجود ضیق شدید وقت و در بدترین وضعیت به آن معلول یاری رساند و متقابلا شما با اختیارات خویش هرگونه نیک‌خواهی را در حق او روا داشتید بی شک به خاطرتان خواهد آمد, بعدها به او رساندند هدف شما تست او بوده, سن و تجربۀ او برای شناخت و قضاوتِ تشابه و تفاوت میان انسان‌ها بسیار پایین بود ولی نه آنقدر که نتواند میان شما و دوستان شما جناب ابوذر ورداسبی و دکتر پیمان و آموختگان حلبی تفاوتی ژرف با سایرین احساس نکند, لحن کلام و بهرۀ علمی و پرستیژ شما بسیار جدا بود, تنها کسی که در آن اوضاع به او توصیۀ آموختن زبان انگلیسی نمود و روی حساسیت آن بسی تکیه کرد, و البته بسیار رهنمودهای دیگر که نهایت نیک اخلاقی و نیک پنداری شما در موفقیت‌ها و مدارج علمی آتی او بود, با اینحال مطلب دیگری هم در میان بود که او یکسره سکوت اختیار نمود و شاید همین امر موجب الحاق او به شما نگردید چه شما بخوبی سطح علمی و میزان فعالیت او را دریافته بودید و حتا تاکید داشتید, یقین میدانم برای شما هم جای علتی بر پرسشی ذهنی در آن دم همواره مجهول ماند, آیا کسی مانع تصمیم وی گشته اصلا فردی در آن سن چرا میبایست براحتی از چنان پیشامد و کسب موقعیت‌های احتمالی آینده امتناع ورزد؟
  صرفا یک ندای ذهنی.

  برادر گرامی طی و کسب درجات عالی و سخنوری و استدلال در پهنۀ علوم انسانی به خصوص ایدئولژیک هرچند مسبب کمالی است با اینحال آفتی عمیق و هراسناک نیز در بطن آن خفته که همواره هوشیاری را میطلبد, که بطور نرمال گوش‌سپاری به ندای وجدان و فراگر نگری در اختلافات میان انسان‌ها که در ریاضیات بدان قدر مطلق گفته میشود و به معنای “متغیری” بدون جهت و علامت است و به این شکل نمایش داده میشود |انسان| موجبات عدم دشواری بر دیگران, وجدان آسوده و خلاصی از افسوس و تاثرات آینده خواهد بود, که این موارد متاع کمی نیست, آهنگ احزاب و دسته‌جات به هنگام پیشرفتگی در میل به قدرت و برتری است که در نهایتِ تکامل به منظور ترقی و رفاه جامعه و همچنین انتخابات پرشور و معرفی نخبگان جامعه خواهد انجامید, ولی در حالت بدوی و بخصوص ایدئولژیک میل به حصول دشمن همواره از پایه‌های مهم کسب تجمع بوده است.

  در حال حاضر تصور برخی تا بسیاری بر عامل مهم این داستان استوار است, ولی تصور من چنین نیست بل‌که میزان دانش بالا و تکامل نیافتگیِ آنان را عامل اصلی میدانم, بخوبی میدانیم در آن شرایط که هیچ نوشتۀ علمی در نقد فراگیر جوانان یعنی مارکسیسم بجز کتابی از دکتر علی شریعت‌مداری وجود نداشت نوشته‌ها و کتب شماها چراغی در دست همۀ ما بود و بهره‌های بسیار بردیم, اکنون نیز انتظار جامعه از شما چیز دیگریست, پیشتر هم گفته‌ام وضعیتِ تفکر و عملکرد یک انسان که همواره ثابت و خطی نیست و منحنی نمایشِ آن یک تابع سینوسی است که دامنه و فرکانس و نقاطِ پیک منحنی وابسته به یکسری فاکتورها و پارامترهاست و انسان همواره یک “متغیر” است که با توجه به میزان فراگیری علمی, سن, تجربه, جهان‌بینی, تحولات اجتماعی, آزمون-خطا, اثرات خارجی, شانس, و ژنتیک, دگرگونی و دگردیسی میابد به عبارتی تغییرات کمی-کیفی یا رشد-نمو پیوسته انسان را منحول میکند.

  در این چند دهه بر همگان روشن گشت که صفات یا اعمال منفی-مثبت هیچ ارتباطی با ایدئولژی ندارد و افراد با تفکرات و جهانبینی‌های مختلف در شرایط متشابه غالبا عکس‌العمل‌های متشابه بروز خواهند داد و در موارد ناسازگاری تفاوت نوع و کیفیت این واکنش‌ها بسته به دانش و تربیت و ژنتیک افراد دارد.

  شهید دکتر بهشتی یا شهید مطهری علاوه بر سطح علمی دارای آگاهی, سیاست و ظرفیت اجتماعی بالایی بودند که در صورت وجود آنان هرگز نه جنگ هشت ساله میشد نه گروگانگیری و روابط با آمریکا و تبعات آن دامنگیر کشور میشد, نه جامعه و روحانیون و مسئولین با چنین تندرویها و حق و ناحق کردن‌هایی مواجه میشد و نه بسیاری معضلات دیگر, در صورتیکه روش آقای خمینی و دیگر رهبران و یا سایر فقها در حداکثر پیشروی در صورت امکان است و تنها عامل بازدارنده آنان فشار یا تهدید است, خوب با چنین شیوه و ظرفیتی اولا هیچ ابولبشری قادر به اطمینان در سیاست‌های آیندۀ آنان نمیتواند باشد, دوم اینکه همۀ دشمنان و رقیبان از همان ابتدا با حداکثر تنگنا و تقید رفتار میکنند, و سوم و از همه بدتر نتیجۀ طبیعی این رویکرد است, زیراکه تصور دشمن با توجه به مشی و ظرفیت داخلی چنین است که رهبران ایران تنها در اوج ضعف تن به پیمان و رفع مخاصمه میدهند و هرگاه این نشانه‌ها هویدا گشت آنان در بدترین شرایط هستند و هرگونه میتوان بر آنان تاخت یا امتیاز گرفت.

  انتظار از حکومت و دولت سیاست است و وظیفۀ آحاد جامعه دفاع و طرفداری از اعمال مثبت, لذا ما همواره از سیاست‌های اتمی به منظور عدم سوءاستفاده دیگران دفاع کردیم و نه سیاست‌گذاری, ولی متاسفانه نگاه حکومت و دولت همواره بر تاخت حداکثری تا زمین‌گیری بود و حتا مدام قصد اثبات وفاداری و عدم عدول از حقانیت را داشتند, تو گویی کسی به آنان شک داشت! ناچار چهار سال قبل در مطلبی کل این مسایل گریبانگیر امروز را در قالب شطرنج بیان کردم, که ادامۀ این سبک و سیاق به کجا خواهد انجامید.

  December 24, 2008 – Facebook

  « در عرصۀ شطرنج برای شروع حرکت و ورود به یک وضعیت روش‌های زیادی وجود دارد، مانند Nf3, C3, D4, E4 و غیرو که مثلا منجر به شروع‌های King’s Indian, Sicilian Defence, Carokann, Ruy Lopez, Queen’s Gambit و با واریانت‌های خاص و موقعیت‌هایی میشود، تعیین و تخمین همۀ حرکت‌ها و پیش‌بینی همۀ موقعیت‌ها برای هیچ انسانی مقدور نیست زیرا تعداد حالت‌ها بیشمار است و مثلا در چند حرکت احتمال چند میلیارد حالت وجود دارد، هرچند در طولِ صدها سال شطرنج‌بازان تقریبا تمامی این حالات را بررسی کرده‌اند ولی با دانستنِ متد علمی و یک هوشِ خوب، داشتنِ مدیریت و سازمان یافتگیِ فکری، افکار منظم و منسجم و بدون درهم ریختگی براحتی میتوان بر موقعیت‌ها و صحنه مسلط شد، نکتۀ مهم اینجاست که این شروع‌ها و وضعیت‌ها تماما بررسی شده و شناخته شده هستند و بصورت قاعده و قانون در کتاب‌ها و فایل‌های کامپیوترها و مغز شطرنج‌بازان درج گردیده‌اند، حال اگر شخصی با خیال واهیِ پیچیده کردنِ اوضاع بخواهد حرکتی نامتعارف انجام دهد مثلا H4 کند، اولین فکری که از طرفِ رقیب ساطع میشود اینست که حریف ” ناشی” است و بدونِ هیچگونه سوزاندنِ فسفر مغز براحتی میتوان مهره‌های او را گرفت، او را گرفتار انواع تله‌ها و وضعیت‌های بحرانی کرد، بهترین موقعیت را صاحب شد و در نهایت برندۀ بازی بود و کلیۀ این کارها در حال صرف قهوه و خواندن روزنامه میتواند انجام شود! و نکتۀ جالب‌تر اینجاست که شخصِ ناشی در حین این فشارها و باخت، اصلا متوجۀ قضییه نمیشود و همه چیز را طبیعی می بیند! این بهائی است که بی علمی، کم هوشی، افکار موهوم و سازمان نیافتگی فکری باید بپردازد، و چنانچه عرصۀ شطرنج ما آنچنان وسیع باشد که یک جامعه گرداگرد آن حلقه زنند و تنها به بازیگرانِ کم توان اجازۀ بازی دهند، آن جامعه پرداخت کنندگانِ آن هزینه خواهند بود, و از همه جالب‌تر اینکه مقصود من از این نوشته هیچ شخص خاصی نیست و اتفاقا احمدی‌نژاد از دید من بسیار پر توان است، این مطالب برای هر شخص یا جامعه‌ایی ممکن است تطابق یابد. »

  حال در مورد مشکلاتی نیز که گریبانگیر اقلیت‌های مذهبی بخصوص بهایی‌ها گشته با مقایسه کنش‌ها و منتجه منطقی به منظور کسب تجربه که در صورت غفلت به تسلسلی پس‌گرا خواهد گروید که بیشترین اندیشۀ ما را به سرنوشت نسل‌های بعدی میکشاند که مباد آنان نیز این طریقت را بپیمایند, با سپاس از بذل توجه و ارائۀ مطالبی در آن سالیان دلسوزانه و آگاهی دهنده ولی خام و تجربه نشده که همگان مدت‌ها پیگیری کردند که اکنون آهنگ نژند نوازندگانِ قرین و شاهد بر زیر بوران پیشامدان حکایت از آن احوالان است که شوربختانه اذعان تمامی قراین و شواهد حکایت از نگرانی جدی در نگاه به این منظرۀ تیره و نامید وجود دارد.

  انتظار افراد مختلف از بیان وقایع و خاطرات یا پرسش از برخی علت‌ها میتواند دارای منظور و مقصودهای متفاوتی باشد, به عنوان مثال زمانیکه یک زن شروع به ابراز نارضایتی یا سختی امور میکند معمولا بیشتر از انتظار عمل یا راهکار, در پی ایجاد حس همدردی در همسر یا اعضای خانواده است, در حالیکه انتظار مرد احساس همدردی و تاسف نیست بلکه ارائۀ راهکار یا عملکرد است, و البته جستجو و یافتن ریشه‌های بعضی مسایل, زمانیکه کسی بیان میکند گناه ما چیست که در این کشور زاده شده‌ایم صحیح آنست که به حیطۀ مورد بحث نظر کنیم و نه سخنان ضمنی و کنایه‌ایی که افراد به منظور اظهار گلایه و ابراز احساسات بیان میکنند که تازه آن هم ابتدا به ساکن نبوده و پس از ده‌ها و صدها بار تکرار همگانی و دریغ از هرگونه رویکرد مثبت یا حتا پاسخی منطقی صورت پذیرفته, در انتها نیز زمانِ دوباره به خویش بازگشتن است اجازه دهید جامعه با نقطه نظرات و تجربیات جدید و همان سطح علمی و بیان و استدلال قوی شما آشنا گردد چراغ آگاهی را دو مرتبه با نیت یاری ولی با رویکرد دیگر و تعیین مصادیق در همین جا منور سازید, خشونت‌ها و انتقام‌ها همواره بلای جامعه بوده تلافی و انتقام علاوه بر ایجاد فضای آشفته, انسان را بشدت سبک کرده و عقب میاندازد زیراکه شخص تلافی کننده همواره یک قدم از فرد ماجراجو عقب است , خواندن و نوشتن و تفکر که تحت هر سیستمی قابل انجام است و هر موقعیتی خواندنیها و تفکرات و اصولا مسایل خودش را داراست و اصلا شاید تصورات پیشین با واقعیات روحیات و طریقۀ زیست با توجه به محدودۀ فعالیت و خواستنی‌ها همخوانی نداشته و گویا بهتر برای بازگشت و عزم به ساخت کشوری که در ایندۀ آن شریک و تلاش واقعی برای زندگی بهتر و مفاهیم عمیقتر و انسانی‌تر موجود باشد.

  کمک به رفع جهل و افکار صلب نماییم, متاسفانه هنوز میشنویم که فلان فکر و ایده بهترین است, آن دین عالی‌ترین است, گروهی به منظور حکومت خلق گشته‌اند و الباقی از برای حکومت شدن و غیرو.

  مغز بشر کشش ندارد زیرا که بسیار ضعیف است, چیزی که من دریافته‌ام این مغز حدود سی هزار سال است که به صورت مدرن و متفرق با انسان‌ نماها درامده و بشر آدم شده, آنهم نه به اینصورت, پیش از ده هزار سال قبل که بشر کاملا خوی و حالات و چهرۀ وحشیگری داشته چه ظاهر و چه باطن, شما حتا تصور نکنید انسان هزار سال قبل با این چهرۀ امروری بوده, انسان‌ها در هر نسل زیباتر و ظریف‌تر شده‌اند, به عکس‌های پدر بزرگ و اجدادتان بنگرید, اینها به دلیل ضعف تکنولژی عکسبرداری یا آب و هوا نیست, استخوان‌ها پهن‌تر و ضخیمتر و پوست کلفت‌تر و تیره‌تر بوده, تصاویر منقوش بر دیوارها و نقاشی‌ها نیز فاقد جزئیات و زمختی است, همچنین غالب مردم از هوش کم یا متوسط برخوردار بوده‌اند, تیزهوشان چه کسانی بوده‌اند؟

  پادشاهان و سلاطین و امراء جوامع, پیامبران, روحانیون, تاجران, دانشمندان, کاتبان, دلاوران, تتمه کاملا کند ذهن و زود باور, بله حضرات, آن زمان بود که میگفتند برخی حاکم و سایرین رعیت و نه امروزه که کبوتر اقبال یک مرتبه با شانس و شرایط و هزار عامل نهان و هویدا بر شانۀ یک فرد کاملا معمولی مینشیند.

  بصورت طبیعی و مکانیزم بسیار پیشرفتۀ انتخاب در رشته‌های DNA که از توابع گسسته و بدون مشتق‌گیری است, ژنِ باهوش همواره غالب است و از آمیزش یک باهوش با کودن‌ترین فرد روزگار (ولی نرمال و بدون بیماری) فرزندی باهوش زاده خواهد شد ولی در این ده هزار سال شهر نشینی بشر چرا اکنون در این یک قرن اخیر یکمرتبه سطح هوشی همگان تقریبا یکسان شده؟ چرا تا چند قرن پیش اکثریت جامعه کم هوش بوده‌اند؟

  با اجازه عرض میکنم که اکثر آنان را کشته‌اند.

  برخی از آنان جذب حکومت میشده‌اند و سایرین که بیشتر میفهمیده‌اند و به تبع سر و زبان و مال و منالی داشته‌اند همواره در معرض انواع تهدیدها بوده‌اند و بندرت عمر طبیعی داشته‌اند, برخی رقیب حاکمان و سیاستمداران و فرماندهان نظامی تصور میشده‌اند و یکمرتبه نامشان در قرعۀ مراسم قربانی خدایان در میامده, یا نیمه شب یا سر کوه و صحرا و پخ پخ, برخی اعتراض و پخ پخ, برخی ثروتمند و پخ پخ, پیامبران هم که اکثرا همین سرنوشت, هرکدام اعضای خانواده و دربار و دانشمندان و کاتبان و دلاوران و فرماندهان با یک بدمستی حاکم یا بدگویی و ایجاد بدبینی پخ پخ, خود پادشاهان و منصوبین هم که در حملۀ قبیلۀ دیگر پخ پخ, بازرگانان سوار بر اشتر در جاده‌ها پخ پخ, فرماندهان نظامی در جنگها پخ پخ, دلاوران در مبارزۀ با شیر و گراز پخ پخ, روحانیون در جنگهای مذهبی پخ پخ, دانشمندان و برخی روحانیون روشنفکر با حکم تکفیر معابد پخ پخ.

  ژن هوش توسط کسانی حفظ شد و به میراث امروزی رسید که حتا تصورش برای اکثر مردم سخت است, زنان, کورها, کرها, لال‌ها, معلول‌ها, خوش شانس‌ها.

  اکنون دیگر میتوانید راز حافظ و کنج فقر خلوت شب‌های تار و پدیدۀ قلندری‌گری را بفهمید, در واقع چه حافظ و کلیۀ قلندران از تیزهوشان جامعه بودند و این یک مکانیزم و انتخاب طبیعی برای دوام زندگی بصورت بی خیالی و بی آزاری بود که به یادگار ماند, با اینحال در این جماعت نیز تکثیری صورت نمیگرفت و پس از آنان شجره منقرض میگشت.

  در واقع نتایج طبیعی کم هوشی مانند: کم فهمی, کم حرفی, کم خواهی و ذلت عامل بقا و انتخاب طبیعی پروسۀ فرگشت در انسانهای روزگاران گذشته محسوب میگشت, و اکثر تیزهوشان پخ پخ.

  تا روزگار به قانون رسید و در دیار جار زدنند که میتوان سخن گفت و دست به انتقاد و اعتراض برد و نه پخ پخ.
  میتوان بدون ذلت زیست و از همۀ امکانات بهره‌مند بود و به عمر طبیعی رخت بربست.

  بانگ زدند که برای زندگی نیاز به قلندری یا خنگ بودن نیست.

  سپس متوجه شدند کسانی که قربانی خدایان میشدند یا به کنام شیران و ماران میرفتند یا در سیاه چال‌ها می‌پوسیدند, اگر آزاد زندگی کنند ماشین بنز و کامپیوتر و هواپیمای جت و ماکروفر اختراع میکنند, جامعۀ زیبا و بهداشت و زندگی راحت برای همه مهیا میکنند, با اینحال گاهی نیش زبان دارند, نیاز به امکاناتی دارند, و از همه مهمتر نیاز به قانون دارند چرا؟ زیرا برای هر امری که نمیتوانند کار و مطالعات و تحقیقاتشان را رها سازند و با چوب و چماق یا کفن پوشی یا فحاشی یا قلدری یا تحریک شعبان بی مخ‌ها یا تکفیر دیگران مزاحمان را از سر باز کنند یا به حقشان برسند, و چنانچه به این اعمال بیافتند دیگر نامشان دانشمند نیست بلکه به آنان میگویند جادوگر یا پادشاه یا معرکه‌گیر, و دیگر خبری از ماکروفر و بنز و جت نیست و چاه‌های نفت را باید بخشکانید و دست پخت آن دیاری را که این حضرات را ندارند وارد بفرمایید.

  حال شما بیایید و فلان پادشاه و حاکم را مجاب کنید که آقا اگر مخالفانت را قربانی خدایان و عقرب‌های جرار نگردانی و از تخت حکومت پایین بیایی و زمام مملکت به مردم بسپاری, علاوه بر پیشرفت و ثروت کشور, رضایت همگان را خواهیم داشت, خود و اعقابت هم بخوشی زندگی خواهید نمود, دوران هخامنشی گذشت مگر در این روزگار حکومت غیر دمکراسی قادر به بقا و دوام خواهد بود, باز تکرار میکنم روزگاران گذشته یک جامعۀ کم هوش و ذلیل بود و پادشاه و معدودی باهوش, تنها در چنین شرایطی امکان حکومت استبدادی وجود داشت مضافا شیوۀ دیگری هم وجود نداشت, همچنین امروزه وجود فشار دمکراسی‌های دیگر نیز امکان حیات به خلاء استبداد را نخواهند داد این یک قانون فیزیکی است, زمانیکه فشار داخلی یک محفظه مثلا یک قوطی را کم کنید قوطی مچاله میشود زیراکه فشار هوای اطراف بر جدارۀ قوطی بیشتر از فشار داخلی قوطی است.

  بیس و پایۀ هر بارقه‌ایی از امید و میل به ترقی در جوامع مختلف در توان آرماتورهای قانون و عدالت و ایستاده بر سیستم قضایی است که به دلیل انحصار در این ملک رمقی در آن بر جای نمانده, نیاز به طراحی سیستم صحیح و کارامد به منظور رشد بهینۀ علمی, مالی و اجنماعی در نخبگان و از سویی کاهش اختلاف فاز طبقات مختلف با اعمال مساعدت‌های دولت و فرایند کنترل دقیق و پیچیدۀ مالیاتی و همچنین نگرش تبعات دیگر سیستم‌های دمکراسی در رفاه و راحتی و ارزانی در مکانیزم ترابری و حساسیت به محیط زیست و غیرو در پیامدهای چنین سیستم‌هایی در مرحلۀ نخست بر قانونمندی دستگاه قضایی و مکانیزم‌های نظارت استوار است.

  نتیجۀ طبیعی فرایندهای عدم نظارت و انحصار در دستگاه عدالت چیست؟
  – پیشرفت تجمع متخلفان و کم‌لیاقتان در مقام و مسئولیت‌های کشور بواسطۀ بهره‌وری از ثروت و قدرت یا نزدیکی به قدرت.
  – عدم راه یافتن یا حذف نوایغ از مدیریت‌های کشور, حتا با وجود انواع تخصص و مهارت‌ها و صداقت و وجدان کاری.
  – نهادینه شدن جرم و تخلف و ناشایستگی.
  بله هیچ کشوری با چنین وضعیتی هرگز نه صاحب تکنولژی پیشرفته و خودگردان در همۀ زمینه‌ها خواهد بود و نه هرگز عزت و آبرومندی شهروندان محفوظ خواهد گردید و نه عدالتی حاکم خواهد بود و تبع فاصلۀ طبقاتی روز به روز افزایش خواهد یافت.

  نکتۀ بسیار مهمی در زمینۀ ژنتیک و تولید نسل‌ها که در کشور توجهی بدان ندارند, کاهش ژن‌های صفات علم‌گرایی, تحقیق‌گرایی, صداقت, احساس مسئولیت در اعقاب و آیندگان است و از آن سو افزایش ژن‌های صفات دروغگویی, ‌کج‌دستی, بی‌مسئولیتی, رندی و زرنگ بازی, تظاهر و نفاق است, به فیلم‌هایی که در محدودۀ زمانی حکومت عثمانی در کشور ترکیه توسط فیلم‌سازان مختلف جهان ساخته شده توجه کنید, اوج نیرنگ و خونریزی و دزدی و فرومایگی در همگی آنان مشترک است که چه بر خویش و مسافران سایر ملل مینمودند, البته این وضعیت در سایر نقاط هم وجود داشته ولی نمونه‌های تــایـپـیــک آن در اینجا بارز است.

  بله این نتیجۀ ” انتخاب طبیعی” در فرگشت گونه‌ها و نژادهای انسانی در شرایط آشفتگی و تبعیض و بی قانونی در هر مکان و موقعیتی است که به کاهش و افزایش ژن‌های کنترل کنندۀ صفات خاصی در ژنوم آن حصار جفرافیایی خواهد انجامید و اجتناب ناپذیر است, به هنگام پاره‌ایی از انتقادات نگاه من بیش از آن موارد یاد شدۀ دوستان است, در چنین شرایط و سیستمی نوابغ و افراد صادق بدلیل عدم وجود قانون و تبعیض فراوان امکان دستیابی به توان مالی و تشکیل زندگی و تکثیر ژن‌های خود را نخواهند داشت, در حالیکه به قرینه افراد رند و فرومایگان که بدلیل این صفات و عدم استعداد و قدرت پیگیری در علم و انواع مهارتها عاجز میباشند و با نیرنگ و حقه‌بازیِ ذاتی از انواع امکانات و ارتباطات بهره‌مند میگردند و بسادگی با جعل مدارک و سوابق یا پارتی در قامت افراد فرهیخته در مسئولیت‌های خرد و کلان کشور جای میگیرند, به کسب ثروت و فزونی همسران و تکثر وسیع میپردازند, در واقع ژن‌های خویش را گسترش میدهند, وجود این ژن‌ها باعث افزایش صفات منفی و فساد و بدنبال آن فلاکت و تزلزل در جوامع آینده خواهد بود.

  بهرحال گاه مشکل بر سر جهل است و گاه خطاهای موضعی و سیستماتیک و پاره‌ایی نیز بر آگاهی و غرور, هرچند جهل و تبعات آن, خطای آگاهانه و غرور با بخشش فرو نمیریزد و خداوند در این زمینه از خود رفع مسئولیت کرده.

  ———————

  سلام شهروز گرامی
  گرچه من ارتباط این نوشته ی طولانی شما – وآن مخاطب سخن تان را- با مطلب اصلی کشف نکردم اما بخاطرنکات خوبی که درآن برمی جوشد ازانتشارآن استقبال کردم.
  با احترام

  .

   
 159. ایا مهم است که سابقه جناب نوری زاد چه بوده و قبلا چه انجام میدادند؟شجاعت ایشان برای ایجاد تغییری که ابتدا از خود شروع کرده اند و سعی میکنند در دیگران هم ایجاد کنند ستودنی است. من کاری به سابقه ایشان ندارم ولی نوریزاد امروز ستودنی است چرا؟ چونکه نهایت تلاشش رو انجام میده که ما ایرانی ها رو که مدت ها با هم بیگانه بودیم به هم نزدیکتر کنه و این سوء تفاهم هایی رو که شاید خودشون هم روزی دچارش بودند رو از بین ببرند.به امید روزی که اینجور حرکت ها نه لعنت و سرکوب که از جانب همه حمایت بشه
  یک ایرانی

   
 160. با حمید داوود آبادی موافقم . حالا هم نوریزاد برای جلب توجه به کارهای به اصطلاح مانیتورینگ رو آورده و بر احساسات پاک مردم سوار شده والا مگر کمند در کشور ما کودکانی از این دست . کودکانی که بخاطر سوء مدیریت حاکمان ما چنین روزگاری دارند حتی نوازش نوریزاد هم از جنس ادا و اصول و کلاس گذاشتن از جنس شکم سیری است که اگر راست میگویی و بر عقیده خود پایبند برو پای کودکی راببوس که در گرما وآفتاب خیابان در میان ماشینها گل فروشی میکند و یا کودکی که بخاطر اعتیاد پدرش مجبور به گدایی و دست فروشی است و یا کودکی که فال بدست در مترو و خیابا ن التماس میکند که تورو خدا از من فال بخرید و تورو خدا به من کمک کنید که مادرم مریض است یا کودکی که ماههاست گوشت نخورده برو پاههای سیاه و چرک آلود و صورت خشک شده از اشک کودکی را ببوس که مجبور است بخاطر لقمه ای نان و جای خواب زیر بار زور و استعمار بدبختی دگر برود و گدایی و دست فروشی کند کودکانی که صبح تا شام از کنار تمام اینانی که کامنت گذاشته اند و احساسات حقوق بشریشان گل کرده و الان به نوریزاد به به و چه چه میکنند رد میشوندحتی ترحم هیچ کس را بر خود نمیبینند و حتی مورد بی مهری و کتک بعضی از همینها هم قرار میگیرند. آرتین که وضع خوبی دارد و فقط دردش این است که پدر و مادرش در کنارش نیستندو درد بی کسی و بی خانمانی و فقر و گرسنگی و بیماری وووو….را یکجا ندارد . بله آقای نوریزاد پا برای بوسیدن و نوازش زیاد است. پیشنهاد میکنم این کار را بکنید اگر به کلاس کاریتان بر نمیخورد که پای سیاه و تاول زده و گونه های خشک شده از جای اشک یک کودک خیابانی را ببوسید . ببوسیدو حلالیت بخواهید که تو کودک معصوم بجای این که گرم بازیهای کودکانه باشی و مشغول تحصیل ، امروز بخاطر سوء تدبیر حاکمانمان که روزی من نوریزاد برای آنها سینه چاک میدادم و برای بقایش قلم میزدم به این روز افتاده ای و معذرت میخواهم که لیاقت تو بیش از اینها بود ولی امروز ما تورا به ورطه نابودی کشانده ایم.

   
 161. دوست عزیز
  خوشحالم که شما جای اون بهایی های که در زندان هستند نیستید وگرنه این مطالب را دیگر نم فرمودید. خیلی از مسلمانان در نقاط مختلف دنیا در رفاه هستند و همزمان هم کیشان انها در رنجند.آیا ما نیاید از ظلمی که به ان گروه ولو کوچک که مورد طلم هستند شکایت کرده و از حقوقشان دفاع کنیم؟ فی الواقع به یاد زمانی افتادم که تمام این تهمت های جاسوسی و اینکه ما متعلق به اسرائیل هستیم به شکلی دیگر در زمان صدر اسلام به حضرت محمد (ص) و یارانشان زده میشد ولی چه سود که ما از تاریخ عبرت نمی گیریم. به هر حال کاش شما هم مثل این مرد ازاده فارغ از اینکه بهایی ها متعلق به کجان و راجع به انها چه میگن و نه فقط بهایی ها که هرکس که امروز تحت ظلم است دفاع می کردید. به امید روزی که این تعصبات منار رود و همدیگر را بخاطر خودمان و نه مارک هایی که بر ما زده اند دوست داشته باشیم.

   
 162. فقط می تونم ب////م و برم

   
 163. جناب دوست سکوت قابل توجه شما
  اولا خود شما معترف به عدم رابطه با کشوری غاصب که رهبرانش کوچترین بوئی از انسانیت نبردهاید میباشید گرگهای انسان نمائی که جز به نوشیدن خون انسانها چه با سلاح و چه با اقتصاد فکر نمیکنند چه مسلمان باشند چه مسیحی و چه مسلمان یا هر ائیین اسمانی و جالب است مرکز تفکرات بهائی با حمایت این گرگها و در مرکز این سرزمین غصب شده است حال اینکه شما میگودید با انها ارتباطی ندارید باید قسم حضرت عباس را باور کرد و یا دم خروس را اینها خود نشان از عمق تفکر شما است زیرا واقعیت ان است که شما زائیده فکری انها هستید و استراتژی انها هستید اگر چه من روی صحبتم با شما نیست و با شخصی است که در واقع دارد قتیل الحمار میشود جای بسی تاسف دارم برای کسی که احساساتش بر ایمانش به دینی که اوج حریت و ازادگی انسانهاست دارد تصمیم میگیرد ایراد من و امثال من به انها که این شرایط را بوجود اوردهاند زاویه گرفتن از منش و خصلت مولای ما و رسول رحمت است که صد البته قطعا دوستان اسرائیلی شما در پدید امدن این شیوه و نفوذ در بین کسانی چون احمدی نژاد و حتی بالاتر از ان قطعا دخیل است

   
 164. به عنوان یک شیعه که هیچ نقشی در این مصائب نداشته ام، اشکم جاری شد و سخت شرمنده شدم و به نوبه خودم از آقای نوری زاد تشکر می کنم و عرض می کنم کار بسیار پسندیده و انسانی انجام داده اند.

   
 165. تشکر از رفتار آزادمنشانه و انسان دوستانه شما

   
 166. سلام اقای دکتر طاعات و عبادات شما قبول درگاه خداوند جمیل و کریم که تمامی بندگانش را به حکم رحمان بودنش دوست داشته و انان که بر سر اسیب دیدگان و یتیمان و بی پناهان دست نوازش و دلسوزی می کشند به لطف و حق رحیم بودنش دلسوزتر.اقای دکتر افرین و درود بر شما که با این کار زیبا خود به تبعیت از امام علی میان مسلمان و غیر مسلمان فرق نگذاشته و برای جبران مافات و دلجویی از انسان ها به دیدارشان رفته و کمال ادب و انسانیت خود را نشان می دهید.اقای دکتر هم من و هم شما به خوبی می دانیم که از لحظه ای که چنین عمل زیبای خود را در انظار عموم به تماشا گذاشتید مورد قضاوت افکار گوناگون قرار خواهید گرفت.شک ندارم از نظرات مختلف نه تنها ناراحت نمی شوید که هیچ بلکه خوشحال هم می شوید.اما فقط من باب دوستی و حق دوستی و شاگرد و استادی می گویم که امکان دارد افراد مریض و شیطان صفتی چون حسین شریعتمدار کیهان حتی در لباس دوست و اشنا و حتی نزدیک ترین فرد به شما شما را به خاطر این رفتارتان ملامت کنند هرچند شاید نیتشان هم خوب باشد اما فراموش نکنید استاد محترم که ما از بزرگان و خوبان عالم یاد گرفته ایم که برای شادی و غمگینی و هورا و فحش دادن مردم نباید کاری کرد بلکه باید هرجا حقی را دید ان را با صدای بلند فریاد زد و مثل کار شما نترسید و به خدای بزرگ توکل کرد حتی اگر همگان نفمیدند و نیت شما پاک بود و برای خدا و خوبی ها کاری کنیم خدای بزرگ به انسان کمک می کند.کار زیبای شما در امتداد و حتی زیباتر از کار اقای مخملباف در جشنواره فیلم اسرائیل بود و افرین بر هر دوی شما بزرگواران و ایت الله بیات با شجاعت خود که نمی خواهید تا ابد و دهر مورد لعن و نفرین مردمان بسیاری در طول تاریخ قرار بگیرند.دوستدار شما صدرا

   
 167. جناب نوری زاد من یکی از افرادی هستم که در دهه60 چهار تن ازاعضای خانواده ام از جمله پدرم به جرم بهاییت اعدام شدند ودیگر چه ها کشیدیم بماند اما امروز چه بیندیشیم که همه باورکنند که خداوندبه ما گفته همه را با تمام تفاوت هایی که دارند باید دوست داشت این مهم وآخرت مارا به ملکوت میرساند ////

   
 168. سلام خدمت برادر بزرگترم آقای نوریزاد
  این مطلب آخر راجع به بوسه به پای بهایی رو در کل پسندیدم. کلیتش چیز قابل قبول و اخلاقی هست. ولی یه نکته به نظرم رسید. آقای نوریزاد خداییش میدونید چند تا بهایی جسابی مایه دار توی ایران داریم که نه تنها از ایران ناراضی نیستن بلکه هرگز دلشون نمیخواد این کشور رو ترک کنن.. من برای نمونه میتونم شاید شماره و آدرس دو سه نفر رو که مشناسم به شما بدم. به نظرم اگر یه بهایی الان توی ایران توی زندانه به خاطر کار سیاسی است که کرده نه به خاطر بهایی بودنش. چه بسا شیعیان رو بیشتر شکنجه و آزار کنن تا بهایی ها و اقلیت ها رو. نکته دوم اینکه وقتی میگین بهایی من ذهنم به ناخودآگاه میره به سمت اسرائیل. سرمنشا و خونه بهاییت. آقای نوری زاد قبول که حتی باید از حقوق اقلیت ها هم دفاع کرد ولی به نظرم وقتی لینکی هست بین یه مظلوم و اسرائیل باید محتاطانه عمل کرد و تاکید بر روی خصوصیاتی از اون شخص باشه که با بقیه مشترکه نه مثلا بهایی بودنش. با اینکار بیشتر حقوق اینها زیر ذره بین میره در حالی
  که شیعیان مظلوم ترین قوم و در زیر سخت ترین شکنجه ها بودن و نه بهایی ها.
  ماه رمضان رو ماهی سراسر پر از نیایش و تفکر برای شما و خودم آرزو میکنم
  قربان شما
  سید احسان

   
 169. سلام
  میدانید مشکل ما ایرانی ها چیست؟ اصلا اهل اعتدال نیستیم یا از این ور یا از اون ور غش میکنیم؟
  عزیز دل من کار شما چه در دوره کیهان و چه در حال حاضر افراط و تفریط بوده است.

   
 170. محمد ازسوییس

  سلام آقا محمد ، دست مریزاد ، خیلی مردی ، محمد آقا میخواستم از راه دور از شما تشکر کنم . خدا پدر و مادرت را بیامرزد. راستی چه تابو های که نمیشکنی ، و امیران ظلم و ریا را هر روز در گوشه از دایره زندگی خفت بارشان گیر نمیاندازی ، محمد جان همانطور که خودت در مورد رمضان نوشته بودی که این بر با همه دفعات دیگه فرق داره .عکس آرتین جان قلبم را شکست و در دل هزار بر أحسنت گفتم .کاشکی میشد این عکس رو بزرگ کرد و روبروی خانه ان حضرات خشک مغز گذاشت تا هر بر با دیدنش ، کمی فکر کنند ، شاید که خدا به راه حقیقت آواردشان. محمد آقا اگه یادت باشه من به شما گفته بودم که مقداری ناقابل پول گرد آوری کردم که میخواستم به دستتان برسد کر هر جور صلاح میدانید به افراد نیازمند ان برسد ،الان ان پول حاضر است لطف کنید یک شماره حساب بدهید تا آنرا بدستتان برسانم .قربانت برادرت محمد از سویس .

   
 171. Dorud bar shoma wa bar pedar wa madere Shoma marde shojaa.
  kash hame marod kami az shojaate shoma dashtan, wali un haro zud dastgir mikonan.

   
 172. نوریزاد اگر نون به نرخه روز خور بود باید مثله تو فتنه فتنه میکرد. در ضمن آقای نوریزاد الان هم نقد به اصلاح طلب ها دارن .

   
 173. باسمه تعالی
  جناب آقای نوری زاد عزیز سلام
  دیشب در برنامه “به عبارتی دیگر” شبکه bbc سخنان شما را شنیدم و پسندیدم .
  از اعلام اغشته به خون دستان آقای هاشمی تا آیت ا.. های تریاکی ، از وفاداری تا انتقاد و هشداربه رهبر، از آمادگی حذف فیزیکی تا سند احمد شهید،
  همه و همه نشان از شجاعت که نه! شهامت دارد چرا که شجاعت با حماقت نیز همراه میشود ولی شهامت خیر.شهامت اعلام آمادگی وهنراز خود گذشتن است .
  بگذریم غرض از این نامه :
  سخنان دیشب شما را به دوستی که دوست است ولی نه در سیاست و طرفداری از حاکمیت که در دوستی.
  ایشان از معتقدین به حاکمیت و علی الخصوص قلم برادر حسین ! است و به نظر بنده از همانهایی که فرمودید در تقدس گرایی غرق شده و فقط پیام را میشنود و به تفکر نمینشیند.
  مثلاهمین هفته پیش به او گفتم:
  مهندس این سرمقاله کیهان را ببین ،”استفاده از اصلاح طلبانی که فتنه را محکوم نکردند ظلم به ملت است”(نقل به مضمون)گفت:
  آره دیگه 25خرداد چند نفر بودید؟عاشورا چند نفر شدید؟و.. گفتم:
  مهندس از 25 خرداد به بعد بله ترسیدیم و کم شدیم!ولی در 24 خرداد92 چند نفر شدیم؟آیا این کم شدن بود؟در ثانی کدام مردم مد نظر آقای شریعتمداری است؟
  حتما “بدون هیچ دلیلی ،میزنم به عدو سیلی،رای میدم به عشق رهبرم ، به آقای جلیلی”
  بگذریم ، مهندس گفت :
  در مصاحبه بی بی سی در باره هزینه هنگفت دریافتی شما برای ساخت یک برنامه سوال نکرد؟
  گفتم :
  نه !ولی اقای نوری زاد گفتند که:”من به هیچ کس دینی ندارم که به ترسم یا با فلان فعالیت اقتصادی و …در ارتباط باشم.”
  به مهندس گفتم :
  چرا راه دور برویم ، امروز سوال شمارا از طریق فضای مجازی به نظر ایشان میرسانم و البته و قطعا پاسخی دریافت خواهیم کرد.
  انشاءالله شاهد عید فطر صیام اقتصادی مردم باشیم!
  چشم انتظار پاسخ والسلام

   
 174. با درود به شما آزادمرد.آقاي نوريزاد من يک مصيحي زاده(نه نو مصيحي)کافر هستم که بندرت براي افراد متدين از هر نوع آن احترام غايلم.ولي نوشته شما در مورد خانواده کوچک بهايي اشک به چشمم آورد.از اين که با وجود متدين بودنتان وجداني بيدار ولو دير بيدار شده داريد به شما احترام ميگذارم.

   
 175. سلام آقای نوریزاد عزیز امیدوارم حالتان خوب باشد
  یک سوال در ذهن دارم که امیدوارم پاسخ دهید میخواستم بدونم که اسم “اردشیر خرمنکوب” که پایین بعضی مطالب خود درج کردید آیا اسم واقعیتان است؟ اگر هست پس محمد نوریزاد جریانش چیست چرا دو اسم و فامیل دارید ؟ کلا در این باره توضیح کاملی بدهید لطفا. ممنون از شما و زحمات گرانبهایتان
  ——————-

  سلام دوست من
  من درزندان این اسم را برای برخی ازنوشته های خود انتخاب کردم.
  با احترام

  .

   
 176. حمید داوودآبادی

  بی حیایی امروز ” نوری زاد” نتیجه تندروی ریاکارانه و افراطی دیروز اوست

  کار دنیا چقدر عجیب است.
  نه! اگر انسان را بشناسیم و تاریخ را بخوانیم، و ببینیم چقدر مشابه اتفاقات امروز در گذشته وجود داشته، می فهمیم که عملکرد برخی حضرات بخصوص در جریان فتنه 88 زیاد هم عجیب نیست.

  یکی از این افراد به ظاهر عجیب، “محمد نوری زاد” است که چند صباحی از برنامه های دفاع مقدس تناول فرمود و امروز افتاده است به دریوزگی به پیشگاه غرب و فتنه گران و سینه چاک آنان شده.
  (ظاهرا ایشان با “علیرضا نوریزاده” ضد انقلاب فاسد مقیم خارج نسبتی ندارد!)

  نوری زاد

  نوری زاد دیروز در کنار شهید آوینی (نفر بالا ایستاده)

  نوری زاد در کنار دخترش

  نوری زاد

  نوری زاد در جمع فتنه گران سبز

  نوری زاد –

  کروبی در جمع خانواده نوری زاد تندرو ی افراطی دیروز

  همین نوری زاد که زمانی آن قدر تندرو بود که وقتی دیگران به او توصیه می کردند عاقلانه تر بنویسد و کار کند، آنان را تا حد تکفیر می کوبید.

  همین نوری زاد که با نام مستعار زنانه، در یکی از روزنامه های جناح راست مطالب تند می زد و همه اصلاح طلبان را به باد می گرفت و جالب اینکه به قول خودش کلی خواستگار هم پیدا کرده بود!

  و همین نوری زاد که در یکی ازمقالاتش “سیدمحمدعلی ابطحی” را به جرم اینکه در ساحل بیروت با شلوارک رفته و دست بر قضا آقای نوری زاد ایشان را زیارت فرموده، به باد تهمت و اهانت گرفت که چرا لباس مقدس روحانیتش را در ساحل آن چنانی بیروت از تن درآورده است!

  اواسط دهه 70 برنامه ای از تلویزیون پخش می شد به نام “حماسه خمینی”. کارگردان و همه کاره آن برنامه که مستند و گفت وگو با افراد مختلف بود، با “محمد نوری زاد” بود.
  چند نوبت هم با بنده مصاحبه کردند در رابطه با تاثیر و نقش امام خمینی در بیداری شیعیان لبنان، که همان زمان ها پخش شد.

  تیتراژ آغازین آن برنامه، فیلمی بود به ظاهر مستند که مجروحی افتاده بر برانکارد را نشان می داد که فریاد می زد: “امام رو دعا کنید.”
  آن زمان ایامی بود که عملیات تفحص و کشف شهدا در منطقه فکه و طلائیه جریان داشت و بچه های “روایت فتح” هم مدام در آن عملیات حضور داشتند و فیلمبرداری می کردند و تصاویر بکر و خوبی هم تهیه کرده بودند.

  بخشی دیگر از تیتراژ برنامه تولیدی آقای نوری زاد، تصویری بود از پیدا کردن چند تکه استخوان که مثلا باقی مانده پیکر شهداست و عکسی از امام خمینی که میان پاره های استخوان یافت می شود.

  هر چه بیشتر به این تصاویر نگاه می کردم، بیشتر شک می کردم.
  عین این دو تصویر را قبلا مستند در تلویزیون دیده بودم ولی اینها، آنی نبودند که به طور واضح و شفاف پخش می شدند.
  وقتی از یکی از دست اندرکاران برنامه آقای نوری زاد این ماجرا را سوال کردم که این تصویرها از کجاست و چرا با رنگ و لعاب آنها را غیر واضح کرده اید، پس از کلی قسم و آیه که صدایش را در نیاورم، گفت:
  – راستش این تصویرها اصلا مستند و مربوط به جنگ یا تفحص نیستند. بلکه در بیابان های اطراف تهران گرفته شده. آن رزمنده هم که مثلا مجروح شده، یکی از بچه های خودمان است.

  با تعجب بیشر پرسیدم:
  – خب پس اون استخوان های شهدا چی؟
  که خندید و گفت:
  – آقای نوری زاد تعدادی تکه پاره استخوان حیوانات را در بیابان پیدا کرد و آنها را گذاشتیم زیر خاک که عکسی هم از امام گذاشتیم لای آنها و به عنوان استخوان شهدا از آنها تصویر برداری کردیم.

  به همین سادگی:
  آقای نوری زاد استخوان های حیوانات را به جای بدن مطهر شهدا در برنامه هایش قالب می کرد.

  نوری زاد و دریوزگی به پیشگاه فتنه گران که توبه او را قبول کرده تا درجمع خود بپذیرندش

  یکی ازکارگردانان مطرح سینما که چند صباحی با نوری زاد همکاری داشته، تعریف می کرد:
  – نوری زاد آدم ریاکار و متظاهری است. او به هر طریق ممکن از احساسات اطرافیانش سوء استفاده می کرد. بعضی وقت ها، دم ظهر که نوری زاد به محل کارش در موسسه شهید آوینی می آمد، کتش را آرام آویزان می کرد و خطاب به چند نفر جوان ساده که همواره دور و برش بودند و او را بسیار مخلص و … می پنداشتند، می گفت:
  امروز صبح خدمت آقا بودم … آقا به من اظهار لطف فرمودند و مرا بوسیدند. دست آقا بر شانه های کت من خورده …
  و آن چنان تقدسی به کت خود می داد که آن جوانان ساده آن را می بوسیدند.

  حالا آنهایی که بهتر خبر دارند و از بودجه چند میلیارد تومانی بیت المال برای ساخت برنامه “چهل سرباز” توسط همین نوری زاد که امروز بی حیا و گستاخانه بر همه کس و همه چیز می تازد، مطلع هستند، بیشتر برای مان بگویند.

  ببخشید!
  افراط و تفریط یعنی چه؟
  کسب مال حرام و لقمه حرام چه شکلی ست؟
  اینها کی اعتدال را در دوستی و دشمنی خواهند فهمید؟
  واقعا لقمه حرام باعث نمی شود آدم به این ضلالت و نفاق بیفتد؟!
  خداوند همه را عاقبت بخیر کند.
  الهی آمین

  نظر مهم و قابل توجه:
  دوست عزیز “حسین جودوی” از خبرنگاران فعال خبرگزاری فارس،‌ به نکته مهمی درباره محمد نوری زاد اشاره کرد که بهتر دیدم همین جا منتشر کنم:

  حاج آقا سلام
  سر پروژه ویژه نامه شهید آوینی که برای رسانه ای که خبرنگار اون هستم،‌ رفتم سراغ “ابراهیم کیهانی” (اولین تهیه کننده روایت فتح). خب همان طور که شما هم بهتر از من می دانید،‌ سر فیلم “خنجرو شقایق،” یک سری از همکاران آقا مرتضی علیه ایشان در مجله سروش مطلبی را نوشته و حتی زیر آن را با اسم خود امضاء کردند.
  در گفتگو با ابراهیم کیهانی رسیدیم به این جا که دلایل اختلافش با آقا مرتضی چه چیزهایی بوده؟
  کیهانی یکی از دلایل اختلاف را محبت و راه دادن آقا مرتضی به یک سری از افرادی می دانست که معتقد بود آنها با نظام مشکل دارند اما برای این که امورات زندگی شان بگذرد دارند ادا درمی آورند. برای اثبات حرفش،‌ نام همین آقای نوری زاد را هم آورد. می گفت من (کیهانی) به مرتضی ایراد می گرفتم که چرا این نوری زاد را تحویل میگیری؟ این ادم ظاهرش با باطنش فرق میکند.

  مرتضی هم در جواب می گفت:
  امثال این جور آدم ها را اگر ماها ول کنیم، اینها می روند توی دامن ضد انقلاب.

  راستش را بخواهی بعد از آن مصاحبه،‌ فکر می کردم کیهانی دارد غلو میکند،‌ ولی امروز به این جا رسیده ام که حرف او کاملا درست است.

  آقا مرتضی کجایی که این آدم به جایی رسیده که وقتی دیده از این حرف های انقلابی هیچ چیزی گیرش نمی یاد، رفته سراغ حرف های جدید تا بتواند برای خودش باز چیزی بدست بیاورد …
  خدا عاقبت همه را ختم به خیر کند

  * این گفتگو در اسفند 1387 تهیه شده و هنوز منتشر نگردیده است. فایل صوتی آن نیز موجود است.
  یا حسین

  http://davodabadi.persianblog.ir/post/468

   
 177. خوبه بقیه چند شخصیت دارن شما که یکیشم نداری !! برو چهارتا کتاب که نه فقط قرآنرو بخون که بفهمی انسانها تو هر دین و ایین با هم برابرند و حماقت مسلمونا که فکر میکنن قدرت خدا بر روی زمین هستن توهم خودشونه و بس. انسانیت جدای دینه.تا حالا شده تصور کنی 1 روز از بچه 4 سالت دور باشی……………

   
 178. برادر عزیزم آقای‌ نوری‌زاد،

  وقتی‌ خواندم که شما پای کودک بهایئ را بوسودید از شوق بار چشمانم اشک حلقه زد، به شما افتخار می‌کنم اقرار نمیکنم، من اتیست هستم ولی‌ از این ظلمی که به این افراد میشود دلم می‌گیرد از کسانی که نه تنها بهایها حتا اگر زمانی‌ یک مسلمان ‌شیعه هم این گونه مورد ظلم قرار بگیرند دلم می‌گیرد.

  در مصاحبها میبینم که چطور شما باید مدام توضیح دهید در مورد گزشتهتان، برادر عزیزم شک نکنید شما راه درست را پیدا کردید شما راه دوست داشتن، عاشق شدن مهربانی را گزیدید و تنفر داشتن را به زباله ریختید.

  من هم از بچگی‌ با مادرم به زندان میرفتم تا بعد از اعدام برادرم به ملاقات برادر دیگر بروم پدرم از غصه اعدام پسر بزرگش سکته کرد فوت شد خانواده ما از هم پاشیده شد ولی‌ امیدوارم میشوم وقتی‌ که میبینم شما پایه بچه بهایئ را میبوسید

  با سپاس و مواظب خودتان باشید

  ایرج

   
 179. محمد عزیز
  خواستم تو را با ماندلا مقایسه کنم ولی با مقایسه وحشیگری و رذالت اوباشان این حکومت و مسیولان حکومت اپارتاید سابق در افریقای جنوبی دیدم که حرکت زیبا و فوق العاده شجاعانه تو من را از این مقایسه باز میدارد.
  خواستم تو را با گاندی مقایسه کنم ولی باز با توجه به شکستن بزرگترین تابو در تمام طول تاریخ توسط تو مرا از این مقایسه بازداشت.
  واقعا مانده ام که تو را با که مقایسه کنم به جز خودت که به جرات میگویم در کل تاریخ شاید بینظیر و یا کم نظیر باشی.
  فکر کردم که شاید روح مرحوم منتظری را که تا حدی در اخرین سال حیاتش این تابو را شکست به وجد اورده باشی زیرا حرکت زیبای تو را شاید بشود ادامه راه ان مرحوم دانست.

  با تقدیم احترام علی

   
 180. سلام به آقای نوری زاد شجاع و محترم! با این کارتان بدجوری آنها را عصبانی کردید. هر چه که لایق خودشان بود را در آن مطلب عصر امروز( درا واقع روزنامه عصر حجر است!) به شما گفتند. و خط و نشان هم برایتان کشیدند! ولی چه باک. تحسین بسیار از انسانها بر شما. زنده باشید.

   
 181. درود بر آقای نوریزاد. باعث تعجّب هست که ازبعضی ایرانیان هنوزگول تبلیغات آخوندها را خورده وتکرار میکنند! بنده بهائی نیستم و مسلمان زادهٔ قبلی و از دین و مذهب زدهٔ فعلی هستم ولی بخاطر داشتن دوستان بهائی تا حّدی به دینشان آشنا هستم. در بارهٔ قرآن آتش زدن این افراد باید بگویم یک افترا و دروغ محض است چون باعث نفی دین خودشان میشود. کسانی که قرآن را آتش زده اند همین ملّایان هستند که ملّت را از اسلام گریزانده اند. و امّا چرا معبد بهائی ها در اسرائیل هست؟ در زمانی که بها الله به آنجا تبعید شد اسرائیلی وجود نداشت. جزو امپراطوری عثمانی بود و اگر تبعید نشده بود در ایران دفن شده تا بحال هزار بار به دست برادران متّعهد اسلامی مانند قبرهای دیگر خراب شده بود وامّا در باره جاسوسی به اسرائیل یا امریکا؟ اولّا اینها که کار دولتی ندارد و حّق تجارت ندارند، حّق مالکیّت ندارند، به چه اطّلاعاتی دسترسی دارند که میتواند مورد استفادهٔ دیگران باشد و در ضمن این چه نوع جاسوسی هست به محض گرویدن به دین اسلام از آنها رفع اتّهام میشود؟!!!! مشکل ما مشکل کشیش پروتستان آلمانی بود که گفته بود، نازی ها اوّل آمدند سراغ یهودیها، یهودی نبودم حرفی نزدم، بعد آمدند سراغ کومنیستها ، کومنیست نبودم حرفی نزدم، بعد آمدند سراغ اتحادیهٔ کارگری و بعد کاتولیکها، هیچکدام نبودم و حرفی نزدم بعد آمدند سراغ من، آنوقت دیگر کسی نمانده بود که حرفی بزند! ملّایان هم اوّل رفتند سراغ بهائی ها و بهائی نبودیم و حرفی نزدیم! اگر اندکی ما خرد داشتم..چنین روزگاری چرا داشتیم

   
 182. ﻋﺮﻓﺎﻧﻴﻴﺎﻥ

  ﺧﺪﻣﺖ ﺁﻗﺎﻱ ﻧﮕﺎﺭﻣﻦ
  ﺑﺎ اﻳﻨﻜﻪ ﻣﻴﺪاﻧﻢ ﺁﻗﺎﻱ ﻧﻮﺭﻳﺰاﺩ ﺑﻪ ﻫﻴﭻ ﻭﺟﺢ ﻣﻮاﻓﻖ اﻳﻦ اﺩﺑﻴﺎﺗﻲ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻛﺎﺭ ﺑﺮﺩﻱ ﻧﻴﺴﺖ ﻭﻟﻲ اﺯ ﺁﻧﺠﺎ ﻛﻪ اﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﺷﺨﻦ ﮔﻔﺘﻦ ﺭا ﻣﻴﭙﺴﻨﺪﻱ ﺑﻪ ﺯﺑﺎﻥ ﺧﻮﺩﺕ ﻣﻲﮔﻮﻳﻢ
  //////
  اﻱ //// اﮔﺮ ﺗﻮ ﺫﺭﻩاﻱ ﺷﻌﻮﺭ ﺩاﺷﺘﻲ ﺑﻪ اﻳﻦ ﻣﺮﺩ ﻧﻤﻴﮕﻔﺘﻲ ﻧﻮﻥ ﺟﻤﻬﻮﺭﻱ اﺳﻼﻣﻲ ﺭا ﻣﻴﺨﻮﺭﻱ
  ﺧﻮﺩ اﻳﻦ ﺟﻤﻠﻪ ﻫﻤﻪ ﭼﻲ ﺭﻭ ﻟﻮ ﻣﻴﺪﻩ ‘
  ﺗﻮ ﺩﻫﺎﺕ ﻣﺎ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺁﺩﻣﻬﺎ ﻣﻴﮕﻦ ﻣﺰﺩﻭﺭ ‘ ﻣﺜﻞ ﺳﮕﻲ ﻛﻪ ﺑﻬﺶ اﺳﺘﺨﻮاﻥ ﻣﻴﺪﻥ و اﺯﺵ اﻧﺘﻆﺎﺭ ﺩاﺭﻥ ﻓﻘﻄ ﺑﺮا اﻭﻧﺎ ﭘﺎﺭﺱ ﻛﻨﻪ و ﻛﺎﺭﻱ ﺑﻪ اﻳﻦ ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻪ ﻛﻪ ﺻﺎﺣﺒﺶ ﭼﻪ ﺑﻲﺷﺮﻗﻲ
  اﻱ ﻣﺮﺩك اﮔﺮ ﻣﺸﻜﻞ ﻧﻮﺭﻳﺰاﺩ ﻧﻮﻥ ﺑﻮﺩ ﺭﻓﺘﺎﺭﺵ ﻣﺜﻞ ﺗﻮ ﺑﻮﺩ
  //// ﺷﻤﺎ ﺟﻤﺎﻋﺖ ﺑﻮﺩﻳﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ اﻳﻦ اﺳﻼﻡ ﻣﻦ ﺩﺭ ﺁﻭﺭﺩﻱﺗﻮﻥ ﺧﻨﺠﺮﻱ ﺩﺭﺳﺖ ﻛﺮﺩﻳﺪ و اﻭﻧﻮ ﺗﺎ ﺩﺳﺘﻪ ﺗﻮ ﻛﻤﺮ ﻣﺮﺩﻡ ﻓﺮﻭ ﻛﺮﺩﻳﺪ ‘ ﻣﺮﺩﻡ ﺩﺭ اﻧﻘﻼﺏ ﭘﻨﺠﺎﻩ و ﻫﻔﺖ ﺧﻮاﺳﺘﻪﻫﺎﻱ ﻣﺸﺨﺼﻲ ﺩاﺷﺘﻦ ﻭﻟﻲ اﻳﻦ ﺣﺮاﻡﻟﻘﻤﻪﻫﺎ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﻛﺎﺭ ﻧﻜﺮﺩﻩاﻧﺪ و ﺣﺘﻲ ﻟﻴﺎﻗﺖ اﺩاﺭﻩ ﻳﻚ //// ﺭا ﻫﻢ ﻧﺪاﺷﺘﻨﺪ ﺑﻼﻱ ﺑﺮ ﺳﺮ اﻳﻦ ﻛﺸﻮﺭ ﺁﻭﺭﺩﻥ ﻛﻪ اﻳﻦ ﺭﻭﺯﻫﺎ ﺩﻭﺭاﻥ ﺧﻮﺷﻴﺴﺖ
  ﺗﻨﻬﺎ ﺧﺪﻣﺖ ﺁﻧﻬﺎ ﺩاﺩﻥ ﺩﺭﺱ ﺧﻮﺩﺑﺰﺭﮔﺒﻴﻨﻲ ﺑﻪ اﻣﺜﺎﻝ ﺗﻮ ﺑﻮﺩﻩ
  ﺗﺎ ﻣﺜﻞ ///اﺯ ﺗﺎﺝ و ﺗﺨﺖ ﺁﻧﻬﺎ ﭘﺎﺳﺪاﺭﻱ ﻛﻨﻲ
  اﮔﺮ ﻧﻮﺭﻳﺰاﺩ ﻓﻜﺮ ﻧﺎﻥ ﺑﻮﺩ ﺗﻘﻴﻪ ﻣﻴﻜﺮﺩ و ﻣﺜﻞ ﺷﻤﺎ ////// ﻛﻪ ﺗﺎ ﺧﺮﺧﺮﻩ ﺩﺭ ﻧﻔﺎﻕ ﻓﺮﻭ ﺭﻓﺘﻪاﻳﺪ ﺳﻔﺮﻩاﺵ ﺭا ﻫﺰاﺭ ﺑﺎﺭ ﺭﻧﮕﻴﻨﺘﺮ ﻣﻴﻜﺮﺩ ﻭاﻗﻌﺎ ﻛﻪ اﮔﺮ ﺧﺪا ﺑﺨﻮاﻫﺪ ﻛﺴﻲ ﺭا ﮔﻤﺮاﻩ ﻛﻨﺪ ﺷﺐ ﺭا ﺭﻭﺯ ‘ ﺑﻮﻱ ﺗﻌﻔﻦ ﺭا ﻣﺸﻚ ‘ و ﮔﻞ ﺭا ﺧﻮاﺭ ﻣﻴﺒﻴﻨﺪ
  ﻭاﻗﻌﺎ ﻛﻪ //////////// ﺑﺒﻴﻦ ﻧﻔﺎﻕ ﺭا!!!!!!!!!! ﺗﺎ ﻛﺠﺎ
  اﺣﻤﺪﻱﻧﮋاﺩ ﺗﻘﻴﻪ ﻣﻴﻜﻨﺪ ‘ﺭﻓﺴﻨﺠﺎﻧﻲ ﺗﻘﻴﻪ ﻣﻴﻜﻨﺪ ‘ ﺧﺎﺗﻤﻲ ‘ ﺭﻭﺣﺎﻧﻲ ‘ﻣﺸﺎﻱ. ‘ﻣﻜﺎﺭﻡ ﻫﻤﻪ ﺑﻪ ﺧﻮﺑﻲ و ﺧﻮﺷﻲ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺗﻘﻴﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﺣﺘﻲ ﺧﺎﻣﻨﻪاﻱ ﻫﻤﻪ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ اﻧﺠﺎﻡ اﻳﻦ ﻓﺮﻳﻀﻪ ﺩﻳﻨﻴﺴﺖ
  ﺩﺭ ﺁﺧﺮ ﺑﻪ ﺗﻮ اﻱ ﺑﺰﺭﮒ ﻣﺮﺩ ﮔﻮﭼﻚ اﻱ “ﻧﮕﺎﺭ ﻣﻦ “ﻳﻚ ﻧﺼﻴﺤﺖ ﻣﻴﻜﻨﻢ. ﻓﻘﻄ ﻟﺤﻀﻪاﻱ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺑﻴﻨﺪﻳﺶ ﻛﻪ ﺷﺎﻳﺪ ﻧﻔﺴﺖ ﺭا ﺧﻮﺩاﻱ ﺧﻮﺩ ﭘﻨﺪاﺷﺘﻪاﻱ. ﺗﺼﻮﺭ ﻛﻦ اﻧﺤﺮاﻑ ﺑﺰﺭﮔﻲ ﺭﺥ ﺩاﺩﻩ
  و ﺗﻮ اﻣﺮﻭﺯ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﺷﺪﻱ
  ﺭﻭﺯﻱ ﻛﻪ اﻳﻦ ﺭا ﺑﻔﻬﻤﻲ ﻧﺎﻥ ﺟﻤﻬﻮﺭﻱ اﺳﻼﻣﻲ اﺯ ﮔﻠﻮﻳﺖ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺭﻓﺖ
  ﺑﻪ ﻗﻮﻝ ﺷﺎﻣﻠﻮ : ﭼﻘﺪﺭ ﺳﺨﺖ اﺳﺖ ﻓﻬﻤﺎﻧﺪﻥ ﭼﻴﺰﻱ ﺑﻪ ﻛﺴﻲ ﻛﻪ ﺑﺮاﻱ ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻧﺶ ﻣﺰﺩ ﻣﻴﮕﻴﺮﺩ
  ﺧﺪا ﻫﻤﻪ ﻣﺎ ﺭا ﺷﻔﺎ ﺩﻫﺪ

  —————-

  سلام جناب عرفانییان
  اصلا این گونه نوشتن را ازجناب شما انتظارنداشتم. من عرفانییان خودم را می خواهم
  سپاس

  .

   
 183. شما لطفا اینقدر از الفاظی که در شان خانواده گرامتون هست در ملا عام استفاده نکنین شما انسانی؟

   
 184. با درود بر انسانیت
  تصور من اینه که کسانی که خودشون رو حاکم اسلامی میدونن ، بوئی از اسلام و گفتار خدا نبردند ، که همه مخلوق یک خدائیم و چطور به خودمان حق میدیم که برای فکر و عقیده دیگران به این شکل برخورد کنیم و به واسطه اینکه یکی خلاف اون چیزی که من فکر میکنم ، اگه فکر کنه باید از هستی ساقطش کنیم.این خصلت در حیوانات هم نیست .چه برسد به اینکه ما به نام دینی مثل اسلام اینطور حیوانی با همنوعمون برخورد کنیم.

   
 185. من بعنوان یکی از خوانندگان و دوستداران آقای نوریزاد همیشه پیام های مثبت و موافق نظرات آنجناب گذارده ام ولی برای اولین بار میخواهم بعنوان مخالف و منتقد نسبت به این عمل جنابعالی عرض کنم . شما اگر میخواستید فریاد آن کودک باشید و حامی او میتوانستید دست و صورت او را ببوسید . همینکه به دیدن او رفته اید کار مهمی است ولی در اسلام پا پوسیدن نداریم پیامبر اکرم هم برای گرامیداشت کارگر دست اورا بوسید . منهم با آن برادری که کار جنابعالی را افراطی خوانده موافقم و از این کار شما لذت نبردم . به شما و نظراتتان احترام میگذارم و خیلی دوستتان دارم . موفق و سلامت و تندرست و شاد باشید دلاور .

   
 186. نوریزاد عزیزم… خیلی مردی…
  بدان که کار امروزت بی ثمر نخواهد ماند و آنروزی که آرتین عزیز بزرگ شود حداقل امیدوارم به خاطر اقدام زیبای شما هم که شده مارا ببخشاید…
  اقای نوریزاد هی تلاش کردی ترس را از بین ببری ولی حیف که رهبران به اصطلاح مردمی ما میترسند و به طبع مردم هم از ان ها یاد گرفته اند…
  خیلی مردی خیلی… امیدوارم روزی در ایران بجای یک مرد چندین مرد ببینم که راه رهایی ما در همین است…

   
 187. انقدر فحاشى امىد را إز من مى كىرد

   
 188. ببخشید آقا نوری زاد من از طرف شما جواب این ابله و میدم :

  ” بی تربیت بی شعور بابا و ننت بهت یاد ندادن درست صحبت کنی … /////میخوری بیای تو سایت ایشون هر حرفی از دهنت در بیاد …. / انگل و بی شخصیت هم خودتی … “

   
 189. من نمی دونم دوستانی که اصلا توی عمرشون بهایی ندیدند و هیچ شناختی از آیین اونها ندارند برای چی میان و تمام بهایی ها رو زیر سؤال می برند. عزیزان، مجبور نیستید در زمینه چیزی که نمی دونید اظهار نظر کنید. صرف اینکه منابع حکومتی میان و یک سری حرف در مورد جاسوسی مطرح می کنن که ملاک نیست.

   
 190. همون لیاقت آب دهان بهایی زاده ها رو داری!!!!!
  کلا از آدمای چند شخصیتی بدم میاد!!!!!!

   
 191. بیشتر از این خجالت بکش که شیعه علی هستی ولی مکتب علی رو نمی شناسی ، با دیدن یک عکس از خود بیخود میشی ، در حالی که پشت ماجرا رو نمی دونی ، اسم علی رو برای آیین تقلبی بهاییت خرج میکنی ، خیلی باید خجالت بکشی از جهالت خودت

   
 192. چه جالب ، گاهی انسان فکر میکنه سقوط هم حدی داره ، اما مثل اینکه جناب نوری زاد دوست دارن همینطور بیشتر سقوط کنند ، مرد حسابی کار تو بجایی رسیده که نگران حامیان دین تقلبی بهاییت هستی؟

   
 193. کارتون عالی بود کامنتا رو که خوندم خیلی خوشحال شدم که بیشتر کسایی که کامنت گذاشتن به حقوق اولیه انسانی آگاهی دارن یه عده ی خیلی کمی هم که به اون درجه از آگاهی نرسیدن شاید چند دهه دیگه به حقیقت برسند شایدم این شانس رو نداشته باشن و توی غفلت خودشون از این دنیا برن ولی من بیشتر از بهاییها دلم برای این دسته از آدما با این طرز فکراشون می سوزه.همه آدما می تونن خودشون انتخاب کنن که چه جوری زندگی کنن هیچ کس دیگه ای حق نداره اونا رو مجبور کنه مث اونا فک کنن.من خیلی خوشحالم با اینکه تمام خانواده م شیعه بودن ولی من اصلا خودم و شیعه نمی دونم من فقط یک آدمم.ولی خیلی دوستون دارم.نوشته هاتون مرهمی بر دردها و بغض های چندین ساله زندگیمون توی این سرزمینی که نمی خواهد با ما سر سازگاری داشته باشد.عجیب دلم می گیرد از اینکه کنار آدم هایی زندگی کنم که به حقوق اولیه خودشونم آگاه نیستن.منم پای همه ی عزیزانی که توی مملکتمون بهشون ظلم شده رو می بوسم.

   
 194. خطاب به” نگار من” و با درود بی‌ پایان به آزاده مرد بزرگ شایستهٔ همهٔ احترامات، محمد نوریزاد عزیز و گرامی

  فقط ببین کی‌‌ها از ادب و نزاکت و دلیل و برهان و همینطور از سرشت‌های ذاتی در راه درست پرورده برخوردارند و کیانند که نام بردن از منجمله واژهً “روانشناسی” هیچ کمکی به آننها نمی‌‌کند تا عریان معرف شخصیت خود باشند، آنطور که هستند و نه‌ بدانگونه که خیال می‌‌کنند که هستند، چه با سفارش و چه بی‌ سفارش. از “نگارمن” آموختم که خیلی‌ “بی‌-…ها” چقدر “بی‌…”هستند. از ایشان ممنونم.

   
 195. فراموش نفرمایید ما قبل از اینکه مسلمان باشیم ، انسان هستیم

   
 196. نوریزاد کاری که تو کردی من را به یاد محمد و علی و عیسی و گاندی و ماندلا و ژاندارک و مادر ترزا و … انداخت . نامت مدتهاست بر تارک مسلمین و شیعیان میتابد . تابش نامت بر تارک جهان جاودانه باد .

   
 197. اینقدر ژشت نگیر.
  تو خدمتت را به آغا کرده ای و الان که مهره سوخته ای داری برای مردم شیرین بازی در میاوری.
  شما سیاسی ها همه تان حال به هم زنید.
  زیباترین کار دنیا را اگر یک رجل سیاسی انجام دهد آن کار را به گند کشیده است.
  از همه تان متنفرم.

   
 198. khak bar sar to vaon marajeh ///// marteekkeh oghdeey.

   
 199. سلام به شرف و شعورتان، اين روح بزرگ شما مرا به تعظيم و تكريم و احترام شما وا مي دارد. جز اشك ريختن بر اين ظلم عظيم چه مي توان كرد ؟ سلام بر أن مادري كه شما را تر بيت كرد ، اين عمل شما درسي نيست كه اسلام به شما داده باشد.اين از روح بزرگ و انسانيت شماست . اسلامي كه تبليغ ميشود اگر از ترس خشم جهاني نبود همين أرتين معصوم را براي پيشگيري إعدام مي كرد. از كودكي تا نو جواني در جلسات مختلف جهت أگاه كردن ما از بهاييت جلسات مختلفي مي گذاشتند و يك سري مسائل تكراري و بيشتر دروغ تحويل ميدادند. من نمي دانم اين چه سري است كه همه جز خود را بد و نجس و جهنمي معرفي مي كنند ،اگر بهائي ظاله است ، يهوديها كه صاحب كتاب هستند چرا مورد ظلم رژيمند؟ بهائي بد، دراويش كه بي خطر و با مهر و مظلوم هستند چرا؟ سني ها چرا؟ دمكراسي يعني حكومت أكثريتي كه حقوق اقليت هم حفظ شود. به أميد أن روز .

   
 200. آقا يا خانم نگار من ،
  ميشه بگي دين و مذهب شما چيست ؟ از أدبيات نگارشت أميد وإرم شيعه نباشي !؟ چون مسلمان دهانش به ألفاظ ركيك باز نميشود . كمي مطالبي را كه نوشته أي مطالعه كن .

   
 201. از این مظلومیت و شجاعت دلم لرزید..آفرین بر غیرت تو

   
 202. بسمه تعالی
  سلام جناب نوری زاد
  وقتی درباره ی این کار شما در خبرگزاری ها مطلب می خوندم، باورم نمیشد. البته خیلی وقت بود که به سایتتون سر نزده بودم و شاید اگر زود تر از این ها سر می زدم، دیگه جای تعجبی نداشت. پس بر آن شدم تا نظرم رو درباره ی اظهارات اخیر شما نظیر طلب انداختن آب دهان یک بهایی بر یک شیعه، و یا نظر عجیبتان درباره اعتیاد سران نظام بگم. این که اگر شما زمانی فکرتان نو بود، اگر زمانی فکرتان روشن بود، الان از فرط شعبان بی مخ بازی، و بی پایه و اساسی اظهارات، جایگاهتون رو نزد بسیاری از جوانان و دانشجویان پایبند به دین منطق طلب و عقل گرای در عین حال منتقد نظام از دست داده اید. چه این که اگر نگاهی به افرادی که طرفداریتون رو می کنند بندازید متوجه این امر میشید.
  پس به عنوان یک منقتد دلسوز به شما پیشنهاد می کنم رویه ای رو که پیش گرفتید عوض کنید و برای جلب نظر نمی دونم چه افراد خاصی، به سوژه هایی جنجالی که مطمئنم از اعتقادات و منطق خودتان نیز به دور است، چنگ نزنید و با ریسمان پوسیده ای که خودتان برای خودتان بافته اید، شاید از روی غفلت، به چاه نروید.

   
 203. نوری زاد برای تو و آن حقیر دیگر (مخملباف) حتی متاسف هم نیستم
  چون لایقش نیستی
  تو و نسل حرام تو همینید
  با سرعت داری میری ته اون آتشی که به حق بهش خواهی رسید
  بوسه بر پای یک بهایی؟

  نمیدانم گذشته خودتان را چطور میخواهید توجیه کنید ولی در همین ماه رمضان امید دارم مثل یک سگ جان دهید
  مثل یک سگ

   
 204. امان از تب های تند و عرق هایی که زود سرد میشوند.

   
 205. الحمدالله شما از حاکمان و امرا نیستید ، اما به یاد بزرگی پادشاه حبشه در حراست از اصحاب پیامبر اسلام افتادم . کیست که از عاقبت کار خویش بداند ! اما آنچه بسیار مختصر من از گذشته و حال شما میدانم و میبینم ، در حال ترقی و صعود به مقاماتی هستید که جای غبطه بسیار خواهد داشت برای بسیاری…… شانه هایتان را می بوسم مرد بزرگ…

   
 206. نوری زاد تو یک حرامزاده به تمام معنایی نان جمهوری اسلامی میخوری الان هم با برای گذران زندگی و نون به نرخ روز خوری کوس اپوزیسیونی میگیری .. هم از توبره هم از آخر ..یک ادم بی شخصیت تمام عیار که هیچ بویی از انسانیت نبرده و برای نفع شخصی خودش حاضره حتی به ننه و بابای خودش هم انگ روسپی گری بزنه ..برات خیلی متاسفم یا رومی رومی باش یا زنگی زنگی مثل آدم تو یکخط راه برو اینقدر بین خطها لایی نکش با این فیلمهای تخمی تخیلی ت یک سر به اسکار هم بزن شاید یک چیزی بهت دادن ..این بوسه بر پای یک بهایی رو که دیدم فهمیدم خیلی بی شرف تر از اونی که فکر میکردم که واقعا هیچی نمی فهمی که بهاییت چیست و شیعه گری چیست و گمان نکنم که از هیچکدام از این دو مسلک چیزی فهمیده باشی فقط جیب خودت را فهمیده ای نگاه به مخملباف نکن که رفته اسراییل و ازش تحویل میگیرن اون هنر داره تو که هیچی نداری فقط دورویی داری و نون به نرخ روز خوری .. ولی خوشم میاد که هیچ کی محل سگ هم بهت نمیذاره و کاملا از ادبیاتت معلومه که از این بی محلی ها داری افسردگی مزمن میگیری .. امیدوارم فردا روزی یک فیلم سوپر از خودت بیرون ندی برای جلب توجه چون بعضی ها که کمالات دارن با کمالاتشون میشناسنشون بعضیای دیگه که کمالات ندارن میرن تو چاه زمزم میشاشن که شاید بواسطه قبح کارشون تو چشم بخورن ..تو از همین دسته اخری

  برای من ازنظر روانشناسی خیلی جالبن موجوداتی مثل تو چرا که نه به اعتقاداتی که یک عمر با اونها زندگی کردن وفادار مونده نه برای پیوستن به اونهایی که دشمن میدانستی شون هیچ حدو مرزی رو نمیشناسی و به هرقیمت حاضر به لابی با اونها هستی و درکل برای منافع شون حاضرن از همه چیزشون بگذرن .. و هیچ خط قرمز اعتقادی و فکری ندارن و مطمئنن هستم که ادمهایی مثل تو سرانجام شون خیانت به همه اونهایی ست که به اونها دست دوستی میده هرکی که میخاد باشه..

  .. انگل بی خاصیت و ای مردک بی شخصیت

   
 207. در برابرت سر تعظيم فرود مي آورم كه مردي را معنا كرده‌اي و فهم را در غايت آن به نمايش گذاشته اي

   
 208. شاید از منظر خیلیها شما در حال دور شدن از اسلام هستی ، شاید واقعا هم هستی . من نمیدانم ولی اینکار شما نشان از این دارد که انسانیت میتواند چقدر عمیق و قابل فهم و دوست داشتنی باشد . من خود پسری به سن آرتین دارم. من هم مثل همه مردم جهان افرادی چون ماندلا را بخاطر روح بزرگش ستایش میکنم و اکنون خوشحالم که در کشور من فردی چون شما وجود دارد . من چهره شما را در روایت فتح بخوبی به خاطر دارم .شک نکنید که کار امروز شما در همان مسیر خدایی آن روزهاست . هرگز خسته نشوید

   
 209. Dear Nourizad I am sure that you have seen the seventh seal of Bergman. When the death asks the duke about the death and if he is afraid of death; he said my body is afraid but spirit is not. I see a great spirit on you and I adore you for the great courage you have and I wish that all Iranians would have the smallest courage that you practise……………………….

   
 210. من بعنوان یک ایرانی بر خاک زیر پای آقای نوری زاد بوسه میزنم که بر پای این فرزند غیور و مظلوم ایران زمین بوسه میزند.

   
 211. نوریزاد عزیز با تمام احترامی که برای شما و قلم شما قائلم و اینکه بوسیدن و نوازش کودک معصومی که از خانواده اش دور افتاده و نیاز به این نوازش دارد ، فایق از گنهکار بودن یا نبودن خانواده اش ستودنیست چنانکه بزرگان و پیشوایان ما هم چنین میکردند.، ولی ذکر چند نکته به شما و طرح سوالاتی را از شما لازم میدانم:
  آقای نوریزاد بهتر است احساسات را مسلط بر منطق و عقل نکنیم و با برانگیختن احساسات پاک مردم تفکرات خود را به خورد مردم ندهید گو این که 35 سال است که حاکمیت ما چنین می کند. نوازش و مراقبت یک کودک یتیم که پدرش بخاطر تجاوز و قتل اعدام شده تحسین برانگیز و لازم است ولی چیزی را از گناه پدرش کم نمی کند و هیچ وقت یک قاتل و جانی را بخاطر این که کودکانی معصوم در خانه دارد تبرئه نمیکنند. اگر جرم پدر و مادر و پدر بزرگ این کودک فقط بهایی بودن و تدریس بوده شما درست می فرمایید ولی تا انجا که من میدانم و اتفاقا در اطراف محیط زندگی بنده بهاییان زیادی هم وجود دارند هیچ کس را بخاطر بهایی بودن زندانی نکرده و از تحصیل محروم نکرده اند و خیلی راحت کنار بقیه مردم زندگی و کار و کاسبی دارند.و کسی بابهاییانی که فقط بهایی هستند کار ندارد ولی از بهاییان در مناصب دولتی استفاده نمیشود و فکر میکنم منطقی هم باشد.
  من چند تا سوال اساسی از شمادارم و منتظر جواب تک تک آنها می مانم:
  1- اگر پدر و مادر این کودک در کنار تدریس و بهایی بودن، بر علیه بقیه ادیان و امنیت مردم و جاسوسی برای دشمنان قسم خورده ما مثل اسراییل(چنانکه در بعضی از استانهای جنوبی کشور رخ داد) فعالیت کرده اند باز هم شایسته بخشش و رافت اسلامی هستند؟ چرا مادر بزرگ و بقیه خانواده این بچه در زندان نیستند مگر آنها بهایی نیستند؟
  2- آیا از فعالیتهای گسترده بهاییان در کشور برای ضدیت با اسلام و تشیع و هزینه های هنگفت و دلارهای اهدایی صهیونیزم برای نابودی اسلام و تشیع خبر دارید ؟زادگاه شما شهریار است چقدراز فعالیتهای بهاییان در اطراف شهریار مثل فردیس میدانید؟
  3- چقدر در مورد بهاییان و نوع تفکر و نگرش و عقاید آنها می دانید ؟ از آتش زدن قرآن تا توهین به ادیان و بپیشوایان گرفته تا آزادیهای بی حدو حصر جنسی پیشنهاد میکنم سری به سایتهای آنها بزنید.
  4- چرا مرکز بهاییان یعنی بیت العدل که تقدس زیادی هم برای آن قائلند در ارشلیم یعنی مرکز صهیونیزم جهانی و در آغوش آنهاست ؟ میخواهم بدانم آیا کودکان ستم دیده و یتیم فلسطینی شایسته نوازش نیستند؟

   
 212. سلام خجالت ميكشم شيعه ي علي باشم و ارتين اينگونه غريبانه در كشورم كه ادعاي حكومت علي را دارد زندگي كند برادر ما همه مقصريم خدا به همه ي ما رحم كند از دلهايي كه اينچنين مظلومانه ميشكند.

   
 213. از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست…..چشمانم پر از اشک شد…. میخواستم بهت بگم که آهای محمد عزیز ….کاری که تو میکنی از دینداری تو نیست….بل از انسانیت و ایرانیت توست…..یاد فیلم فارسی های قبل از انقلاب و لوطی های تو فیلم افتادم چطور با یه زبون ساده همه کس فهم به جامعه اون روز راه و رسم مردونگی و شرافت رو یاد میدادند….تو بیشتر از اون که یه مسلمون باشی یه ایرانی هستی که ذات و خمیرش همینه که تو هستی… اما آخرش دیدم یه کم بی انصاقیه…..
  یادت میاد یه روز برات درد دل کردم که آقام لنین تو خوابم میاد و بهم چی میگه ؟؟؟ تو هم یه جوابی دادی که راستشو بخواهی یا تمام ارادتی که بهت دارم منو قاتع نکرد…. اما این کارت منو به شدت به فکر فرو برد … مطمئن باش این عکس تا آخرین لحظه زندگیم از یادم نمیره…..فقط همین تصویر واسه آدمهائی مثل من کافیه تا زندگیشون زیر و رو بشه…این همو ن چیزیه که همه ادیان برای خلقش نازل شدند اما اقسوس که…….
  خیلی مردی
  بهلول

   
 214. با شنیدن این خبر و خواندن شرح ما وقع دل پر دردم به فریاد آمد و اشک از دیدگانم فرو ریخت. اشک و فریادی وصف ناشدنی که هم از سر شوق اقدام این شیر مرد است و هم از سر حزن مصائب وارده بر دوستان بهائی بالاخص آرتین عزیز. بدون شک این حرکات خدا پسندانه ، چراغی فرا روی مسئولین محترم نظام ، جرقه ای در فکر مردم فهیم ایران زمین ، مرحمی برای ایرانیان محروم ، افتخاری برای ضمیر روشن جناب آقای نوری زاد و برگ زرینی در تاریخ این مرز و بوم خواهد بود.

   
 215. درود بر شرف شما آقای نوری زاد!!!!!!!!!!!!

   
 216. جناب نوریزاد با سلام و تشکر از اینکه به دیدن این هموطن رفتید و دلجویی کردید از تمام هموطنان بهایی که در این سالها مظلوم واقع شدند. در حال و هوای این نوشته بودم که با پیرزن همسایه روبرو شدم از احوال همسرش پرسیدم که مدت چهار سال است که در نوبت دریافت کلیه است. به من گفت که هنوز نوبت به او نرسیده و در حال حاضر هر شب مثانه شستشو میشود و هر دو هفته یکبار دیالیز میشود. با اطمینان میگفت که اگر حالش وخیم شود بدون نوبت کلیه خواهد گرفت و این اطمینان به سیستم ستودنی است من از او سوال کردم که میتوان کلیه خرید و او در جواب گفت که اینکار غیر انسانی است و هیچ کس زیر بارآن نمیرود . اینکار باید فقط با اهدا صورت گیرد و کسی که اهدا میکند بجز یک تشکر چیزی دریافت نمیکند و بهترین پاداش او همان احساس خوبی است که پیدا میکند که ما آنرا ثواب مینامیم و برای اجر آخرت انجام میدامیم . همسایه ما ( هلندی ) مسیحی است و من تاسف خوردم که در حکومت اسلامی خرید و فروش اجزا بدن رواج دارد.

   
 217. برای کاهش تعصبات و ایجاد محبت میان جامعه کار بزرگی انجام دادی.
  خداوند و جوامع همۀ ماها رو ببخشند که برای ماندن در قدرت و ثروت و حاشیۀ امن, برای خوشامد قدرتمندان (کاذب) دست به اعمال خلاف قانون, خلاف دین و خلاف انسانیت برده‌ایم و در راه ایجاد اختلاف و کینه قدم برمیداریم.

  چطور میتونیم تا این حد نمک نشناس باشیم که این کار شما رو تقدیر نکنیم.
  شما اولین نفر در این راه بودید.
  خیر این احساس نیست, این مردانگی و شرافنمندی هست.

   
 218. اشک ریختم برای غیرت یک هم وطن و مظلومیت هم وطن دیگر
  مگر بین معصومیت یک کودک شیعه -فلسطینی – یهودی -بهایی- بودایی- کافر میتوان فرق گذاشت که در مظلومیتشان آنهم آگاهانه و به نا حق

   
 219. درباره هژبر یزدانی افسانه سرایی زیاد شده. امثال فردوست ها هر جفنگی رو برای نجات خودشون به خورد مردم ساده دادن.
  بد نیست ببینی همین آدم در زمان خودش چه تعداد شغل ایجاد کرده بود

   
 220. آقا جون این اسلام شما //// به این کشور و پاک هم نمیشه نه با ماله شما نه کسان دیگر ، تنها در زمان کوروش کبیر و رضا شاه کبیر و محمد رضا شاه کبیر بود که بهایی ، یهودی ، ارمنی ، آشوری ، سنی ، شیعه و،،،،،،،فارغ از دین و مذهب با هم زندگی میکردند و ملاک شایستگی افراد بود تو که راست میگی این لینک را ببین و به ////// نماینده خدا در روی زمین بگو قیمت ششلیک سرو شده در این رستوران برابر مبلغی هست که دو جوان را به خاطر ان اعدام کردی .
  http://seirnews.com/fa/news/15725

   
 221. خاک برسرت کثافت تو یک احمق واقعی هستی
  کسانی که یک فرقه ضاله تشکیل دادند ومدعی شدند که محمدعلی باب لجن موعود است اینها به حکم تمام مراجع نجس هستند وخون اینها مباح است خاک عالم برسرت کثافت

   
 222. جناب سکوت سلام
  برای من خیلی جالب است که هنوز شما همان تهمتهارا تکرار میکنید بدون اینکه حتی حاضر بشوید به سایت ائین بهائی مراجعه وجواب این اتهامات نخ نما شده را بخوانید چرا با یک بهائی مطلع صحبت نمی کنید تا متوجه بشوید انچه را شما در کتب ونشریات ایران خوانده اید مانند انچه در نشریات به عنوان فتنه چاپ می شود دروغی بیش نیست دوست جدید ومحترم هیچ ارتباطی بین اسرائیل وبهائی وجود ندارد چرا بیشتر مطالعه نمی فر مائید؟ واما راجع به یزدانی ایا اگر عضوی از مسلمانان تروریست یا زانی وقاتل ویا طالبانی بود باید تمام مسلمانان را تر وریست دانست ؟؟؟؟؟؟؟

   
 223. عجب عکس جاودانه ای بجا گذاردی…آفرین بر تو.

   
 224. , hezaran buse bar dastane shoma bozorgmard , ey kash ke kheili ha mesle shoma budand ey kash

   
 225. جناب آقای نوری زاد
  احتیاج به بوسه بر پای این کودک نبود. همینکه قدم رنجه کردید و به ملاقات این مظلوم رفتید درهای بهشت را بر روی خود گشودید. من به شرافت آریایی شما میبالم و کمال تشکر را دارم. درود بر تو ای آزادمرد.

   
 226. یکی از بهترین دوستان دوران دانشجویی من بهایی بود . جوانی با محبت و قابل اعتماد که سالهاست از او بی خبرم . نمیدانم این صفات ناشی از مذهبش بود یا نه . چون اطلاع چندانی از اعتقادات مذهبش نداشت و میگفت چون در خانواده بهایی به دنیا آمده ام ، بهائیم .

   
 227. شما نمیتونید از طرف «رهبر مسلمین جهان» از مردم عذرخواهی کنید، آقای نوریزاد.

   
 228. تو رو خدا آفتابه داری رو منتزلتش رو نیار پایین
  یه روز آفتابه رو از ایران جمع کنی بو گند همه جا رو ور میداره
  کل ملاها رو یکسال بگو برن جزایر قناری حال کنن
  هیج اتفاقی نمیافته فقط مردم از دروغ و خرافات راحت میشن

   
 229. آقای نوری زاد
  ما باید به پای شما بوسه بزنیم و شجاعت ، شهامت و صداقت شما را سر مشق قرار دهیم

   
 230. امیرعلی ذوالنور

  حسین ابراهیمی، امام جمعه شهر ”انار” در استان کرمان گفته است، مردانی که زنان آنها با آرایش از خانه بیرون می‌روند، حقشان است که ”دیوث” نامیده شوند.
  آقای نوری زاد! شما را به خدا آیا فرمایش نماینده محترم ولی فقیه در شهر انار توهین به بخش بزرگی از مردم ایران نیست؟ من به دیگران کاری ندارم که چه واکنشی نسبت به این سخنان توهین آمیز دارند ولی آیا من به عنوان یک فرد ایرانی که حجاب همسرم ججاب برتر (چادر) است اما صرفا در برخی مهمانی های رسمی اندک آرایش ملایمی هم می کند، به لحاظ حقوقی می توانم از ایشان در محاکم حقوقی شکایت کنم؟ سوال دیگر اینکه، آیا مدعی العموم در چنین مواردی هیچ وظیفه ای ندارد؟ چرا ایشان به عنوان یک امام جمعه که از جمله شرایط اش برخورداری از عدالت است اینگونه به بخش نسبتا زیادی از عموم مردم توهین می کند و هیچ مرجع حقوقی هم او را تحت پیگرد قرار نمی دهد؟ لطفا این مورد را هم علاوه بر موضوع آرتین مظلوم در دستور کار قرار دهید و مطلبی در مورد آن بنویسید. به نظرم شما که از حقوق هموطنان بهایی مان دفاع می کنید نسبت به حقوق مسلمانان هم بی تفاوت نخواهید بود.
  قبلا از پاسخ تان سپاسگزارم.

   
 231. فیروزه روشن ضمیر

  درود بر آقای نوریزاد
  ضمن سپاسگزاری از اقدام انسانی و اخلاقی شما در تفقد و دلجویی از کودک معصومی که هنوز چیزی از تقسیم بندی های
  غیر انسانی نمی داند، اعلام می دارم: من و شوهرم که هر دو مسلمان و شیعه 12 امامی هستیم با اینکه سه فرزند 10، 7 و 4 ساله داریم و بعلاوه مسئولیت سرپرستی از مادر شوهرم که به آلزایمر مبتلا است را نیز به عهده ماست صادقانه و با طیب خاطر آمادگی داریم تا با گرفتن پرستار برای مادر شوهر و سه فرزند خویش، شش ماه به جای پدر و مادر آرتین به زندان برویم تا دست کم آرتین معصوم هم چند مدتی را در زیر سایه پرمهر پدر و مادرش به سر ببرد، البته اگر قوه قضائیه و سازمان زندانها بتوانند از لحاظ حقوقی چنین اجازه ای بدهند.

   
 232. دویست هزار سال قبل نرونهای مغز موجودی که امروز بشر نامیده میشود سی میلیارد بود امروز این نرونها به حدود صد ملیارد رسیده و بگفته محققین عامل مهم پیدایش قدرت درک بشر از جهان پیرامونش میباشد , قدرت تجزیه تحلیل هم حاصل این تکامل است.حدود چهل یا پنجاه سال پیش دانشمندان متوجه شدندند که تمام اجرام شناور در کهکشانها با سرعت بشیار زیادی در حال دور شدن از هم میباشند این به این مهنا ست که انها دارند از هم دور میشون واگر مپلا فیلم را از اخر ببینیم یعنی زمان را به عقب برگردانیم انها به هم نزدیک ونزدیکتر بوده اند تا جایی که به یک نقطه میرسیم درنتیجه باید چیزی مثل یک انفجار مهیب رخ داده باشد . این انفجار بیگ بنگ نام گرفته و تاریخ وقوع ان حدود سیزده ونیم میلیارد سال قبل براساس محاسبات علمی اعلام شده است . دلیل وقوع ان انفجار ازطریق علم احتمالات و فیزیک قابل بیان است .هر چند دانش بشر تنها وسیله حصول امکانات بهتر و امنیت بیشتر برای ادامه حیات این موجود در جهان بوده است ولی همین توانایی خارق العاده در تحلیل اوضاع اطراف وی موجب ایجاد برخی انحرافات فکری وتوهمات عجیب وغریب گردید که مبنای عقلی نداشته وتنها به باور تبدیل گردیده است . انسان بدلیل اینکه شدیدا از محیطی که در ان رشد میکند تاثیر می پذیرد , و تا رسیدن به بلوغ فکری به زمان وشرایط ویژه ای نیاز دارد مثلا در جوامع مذهبی کودکان خداپرست بدنیا می ایند و این به شکل القایی به باور انها تبدیل میشود در حالیکه بعدا اگر شانس رسیدن به علم و دانش کافی را داشته باشند خواهند دانست که ورای این اسمان ابی چیزی نیست جز تاریک و سرمای مطلق …….. بله اسلام شما هم چیزی جز ///نیست …..

   
 233. ستاره نصرالهى

  كسي كه بايد رهبر باشد شماييد آقاي نوريزاد

   
 234. جناب نوری زاد عزیز

  می دانید این حکومت جمهوری اسلامی از اساس و بنیاد بر پایه دروغ استوار شده است. من قبلا چندان بهاییان را نمی شناختم و البته در ایران با هرکدامشان که برخورد داشتم انسانهای محترمی بودند. در این چند سال که در استرالیا بودم با بهاییان زیادی برخورد داشتم. اصول عقایدشان به اختصار به شرح زیر است:
  – در سیاست دخالت نمی کنند (حتی رای هم نمی دهند) و بسیار صلح طلبند
  – دروغ نمی گویند (تقیه در دینشان حرام است)
  – اخلاق مدارند (حتی به فرزندانشان که در استرالیا هستند اجازه ارتباط قبل از ازدواج نمی دهند)
  – به شیعه دوازده امامی معتقدند و اعتقاد دارند که مهدی آمده است و پس از آن پیامبری دیگر (بهاء الله) آمده است
  – در دستورات دینیشان تعصب دارند و کسانی که تخطی می کنند به شدت از جامعه بهائیت طرد می شوند
  و در کل مانند همه ما انسانند و عقایدی برای خود دارند. جمهوری اسلامی چنان داستانهایی در مورد این افراد ساخته است که گاه از فرط احمقانه بودن آدم را به خنده وا می دارد. یکی اینکه شایع کرده اند اینان در مجالسی مخصوص، زنان خود را با هم معاوضه می کنند!!! دیگر اینکه در مجالسی خون یک بچه مسلمان را باید بنوشند!!! و جالب اینکه بعضی از این ولایت مداران آن را باور می کنند و این بلاها را بر سر این بیچارگان می آورند (من شخصا از یکی از همین دوستان ولایت مدار این چرندیات را شنیده ام). و واقعا باید گفت جمهوری اسلامی امپراطوری دروغ است: آمار دروغ، دشمن دروغین، دروغ و بهتان به سایر عقاید، جاسوسان دروغین، القاب دروغین، تعارفات دروغین، اعتقادات دروغین و خلاصه هرجا که بنگری این دروغ است که حکمفرما است. درود بر شما که این تابو ها را می شکنید و همه می دانند که واقعا به اسلام معتقدید و درد دین دارید و از همین روی است که نمی توانند به شما تهمت جاسوسی و بی دینی و … ببندند و این بسیار با ارزش است. اگر ما جای شما بودیم تا حالا هزاران بار به زندان با اعمال شاقه محکوم شده بودیم.

  پایدار باشید
  بردیا استقامت

   
 235. چه جالب //// ماشالا به انسانیت شما مسلمانان! راستی چرا هفتاد ملیون مسلمان ایرانی خاموش نشسته اند و علما و مجتهدین اسلام هم نمیگویند که نباید به کودکانی که دین خودشان را انتخاب نکرده اند به خاطر دینشان ظلم کرد؟ اگر این علما و مجتهدین و ///// و شما با آن دو قاه قاه میخندیدید به ریش مردمانی که این ریاکاری شما جلوی دوربین را میبینند و فکر میکنند اسلام همچین وحشتناک هم نیست. از پیروان یک دین شیطانی انتظاری نیست. شیطان روحتان را تسخیر کرده و راهی به آزادی ندارید.

   
 236. Aghaye nourizad gerami ba arze salam 2 khahesh az shoma dashtam 1: digar dasst andarkarane in regim ra mokhtabe khodetan gharar nadahid inha hame mojoodate ghassiol ghab biram va beh dooor az avatefe enssani hasstand 2:talashetan ra dar amoozeshe shojaat va daliri beh ayatolah ha va hojatol eslam haye ba vojdan vali tassideh az regim begozarid.javanane iran zamin dar hame hal poshtibane shoma khahand bood, zendeh va paaydar bashid

   
 237. آقای نوری زد عزیز

  بهأییت زائیده یک دروغ و بر اساس التقاط است. اینها چون اقلیت هستند مظلوم می‌نمایند، ولی‌ به شدت دنبال نشر و توسعه افکار و اعتقادات پوشالی خود هستند. مرکز اصلی‌ اینها در اسرائیل است و حمایت میشوند.

   
 238. با سلام..وقتی پیامبر در مدینه مستقر شد اوّلین کاری که کرد تنظیم یک قانون اساسی برای مدینه و اقوام آن بود که ما از آن کمتر خبری در جمهوری اسلامی میشنویم. این قانون اساسی شامل 52 اصل است که 25 اصل آن مربوط به مسلمین و 27 اصل دیگز مربوط است به سایر ادیان از جمله یهودیان و بت پرستان. بر مبنای این منشور همه دارای حقوق یکسان بوده و در احوالات شخصی آزاد بودند. شاید باور آن مشکل باشد که پیامبر به بت پرستان نیز امتیازی چون دیگران داد ولی این حقیقت است.
  امام علی(ع) در فرمان معروف مالک اشتر به او یاد آوری می کند که در آن سرزمین 2 گروه انسانها هستند: یا مثل تو مسلمان اند که در اینصورت با تو برابرند و یا اینکه نیستند و دین دیگری دارند که در این صورت نیز به لحاظ انسان بودن و خلق تو و او توسط یک خدا بازهم تو بر تری بر او نداری. یعنی در نگاه اسلام حق مومنانه نداریم بلکه حق شهروندی داریم.

  تاکیدات رهبری بر خودی و غیر خودی و عوام وخواص نقض صریح این آموزه دینی است و بهائیان نیز چون مسلمانان قربانیان این تفکر!! چالب اینکه مثل رامتین در مسلمانان هم پیدا می شود!!

   
 239. Hi Mohammad, The game is over. The game is over. You have finally arrived at t human mansion, congratulations, I am proud of you, man. God bless you.
  ,Cordially

  Mohammad, Los angeles, California, US

   
 240. ﻋﺮﻓﺎﻧﻴﻴﺎﻥ

  ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎﻱ ﻧﻮﺭﻳﺰاﺩ ﻋﺰﻳﺰ
  !اﻳﻦ ﻛﺎﺭ اﺯ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺳﺨﺘﺮ اﺳﺖ!
  ﺷﻬﺎﺩﺕ ﻭاﮊﻩ ﮔﻨﮕﻴﺴﺖ ﻣﻦ ﻫﺮ ﮔﺎﻩ ﺑﻪ ﺧﻮاﺭﺟﻲ ﻛﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﻲ ﺭا ﺑﻪ ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺭﺳﺎﻧﺪﻧﺪ و ﻛﺸﺘﻪﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﺭا ﺷﻬﻴﺪ ﻧﺎﻣﻴﺪﻧﺪ ﻓﻜﺮ ﻣﻴﻜﻨﻢ و ﻳﺎ ﺳﺮﺑﺎﺯاﻥ ﺻﺪاﻡ ﺭا ﻛﻪ ﺑﺴﻴﺎﺭﻱ از ﻣﺴﻠﻤﺎﻧﺎﻥ ﻋﺮﺏ ﺁﻧﻬﺎ ﺭا ﺷﻬﻴﺪ ﺧﻂﺎﺏ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ و ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺛﻨﻲﻫﺎﻱ ﻛﻪ ﺑﺎ ﻛﺸﺘﻦ ﺷﻴﻌﻴﺎﻥ ﻳﺎ ﺑﻠﻌﻜﺲ ﺧﻮﺩ ﺭا ﺷﻬﻴﺪ ﻣﻴﻨﺎﻣﻨﺪ ﻧﻤﻴﺪاﻧﻢ ﺑﺎﻳﺪ ﭼﻪ ﻓﻜﺮ ﻛﻨﻢ
  ﺷﻬﺎﺩﺕ ﺑﺮاﻱ ﺑﺴﻴﺎﺭﻱ ﺣﻜﻢ ﻳﻚ ﺷﺒﻪ ﺭﻩ ﺻﺪ ﺳﺎﻝ ﭘﻴﻤﻮﺩﻥ ﺭا ﺩاﺭﺩ ﻣﺜﻞ اﻳﻨﻜﻪ ﻛﺴﻲ ﻛﻪ ﻧﻪ ﺩﺭﺱ ﺧﻮاﻧﺪﻩ و ﻧﻪ ﻣﻌﻠﻮﻣﺎﺗﻲ ﺩاﺭﺩ ﻧﺎﮔﻬﺎﻥ ﺑﻪ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﻣﺪﺭﻙ ﺩﻛﺘﺮا ﻧﺎﻳﻞ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ
  و اﺯ ﺁﻥ ﺑﺪﺗﺮ ﻛﺴﺎﻧﻲ ﻛﻪ ﻫﻨﻮﺯ ﺷﻬﻴﺪ ﻧﺸﺪﻩ ﻭﻟﻲ ﺑﻪ ﻧﻴﻴﺖ ﻗﻠﺒﻲ ﺧﻮﺩ اﺳﺘﻨﺎﺩ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ ﻛﻪ اﮔﺮ ﺑﻪ ﭘﺎﻳﺶ ﺑﻴﻔﺘﺪ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺷﻬﺎﺩﺗﻴﻢ و ﺑﻪ اﻳﻦ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﭘﻴﺸﺎ ﭘﻴﺶ ﻣﺪﺭﻙ ﺩﻛﺘﺮاﻱ ﺧﻮﺩ ﺭا اﺧﺬ ﻛﺮﺩﻩاﻧﺪ و ﺧﻮﺩ ﺭا ﻻﻳﻖ ﻫﺮ ﭘﺴﺖ و ﻣﻘﺎﻣﻲ ﻣﻴﺪاﻧﻨﺪ .
  ﻧﻘﻞ اﺳﺖ ﺭﻭﺯﻱ ﻣﺮﺩ ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪﻱ ﻛﻪ ﺩﻟﺶ اﺯ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﺑﻪ ﺗﻨﮓ ﺁﻣﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻃﺒﻴﺒﻲ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺷﺎﻳﺪ ﻣﺮﻫﻤﻲ ﺑﺮ ﺩﺭﺩ اﻭ ﻧﻬﺪ . ﻣﺎﻫﺮﺗﺮﻳﻦ ﻃﺒﻴﺐ ﺭا ﻳﺎﻓﺖ و ﻧﺰﺩ اﻭ ﺭﻓﺖ ‘ﺑﺎ ﻏﺮﻭﺭﻱ ﻛﻪ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﺩﮔﺮان ﺭا ﺧﻂﺎﺏ ﻣﻴﻜﺮﺩ ﺑﻪ اﻭ ﮔﻔﺖ اﺯ ﻣﺎﻝ ﺩﻧﻴﺎ ﺑﻲﻧﻴﺎﺯﺕ ﻣﻴﻜﻨﻢ اﮔﺮ ﺩﺭﻳﺎﺑﻲ ﻛﻪ ﺩﺭﺩ ﻣﻦ ﭼﻴﺴﺖ ﭼﺮا ﺩﻟﻢ ﮔﺮﻓﺘﻪ و ﺩﻧﻴﺎ ﺑﺮ ﻣﻦ ﺗﻨﮓ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ ‘ ﻃﺒﻴﺐ ﻓﻮﺭا ﺩﺭﻳﺎﻓﺖ ﻛﻪ ﻣﺸﻜﻞ اﻭ ﺭﻭاﻧﻴﺴﺖ ‘ﺭﻭ ﻛﺮﺩﻩ ﺑﻪ اﻭ ﮔﻔﺖ ﺣﻼﻝ ﻣﺸﻜﻞ ﺗﻮ ﻣﺮﺩﻳﺴﺖ ﺩﺭ ﺑﺴﻂﺎم ﻧﺎﻡ اﻭ ﺑﺎﻳﺰﻳﺪ ﺑﺴﻂﺎﻣﻴﺴﺖ
  ﻣﺮﺩ ﺗﻮاﻧﻤﻨﺪ ﺳﻮاﺭ ﺑﺮ اﺳﺐ ﺑﺎ ﻟﺒﺎﺳﻬﺎﻱ ﻓﺎﺧﺮ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﺑﺴﻂﺎﻡ ﺑﻪ ﺭاﻩ اﻓﺘﺎﺩ ﻭﻗﺘﻲ ﺭﺳﻴﺪ ﺳﺮاﻍ اﻭ ﺭا اﺯ اﻫﺎﻟﻲ ﮔﺮﻓﺖ
  اﻭ ﺭا ﺑﻪ ﻳﻚ ﻧﺎﻧﻮاﻱ ﻫﺪاﻳﺖ ﻛﺮﺩﻧﺪ ‘ ﻭاﺭﺩ ﺷﺪ و اﺯ ﺷﺎﻃﺮ ﻧﺎﻧﻮاﻱ ﭘﺮﺳﻴﺪ ﺑﺎﻳﺰﻳﺪ ﺗﻮ ﻫﺴﺘﻲ, ﺷﺎﻃﺮ ﺩﺳﺘﺶ ﺭا ﺑﻠﻨﺪ ﻛﺮﺩ و ﺩﺭ ﮔﻮﺷﻪ ﻣﻐﺎﺯﻩ ﻣﺮﺩﻱ ﺭا ﺑﻪ اﻭ ﻧﺸﺎﻥ ﺩاﺩ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺁﻣﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩﻥ ﺧﻤﻴﺮ اﺳﺖ, ﺑﻪ ﺳﻮﻱ اﻭ ﺭﻓﺖ و ﻧﮕﺎﻫﻲ اﺯ ﺑﺎﻻ ﺗﺎ ﭘﺎﻳﻴﻦ
  ﺑﻪ اﻭ اﻧﺪاﺧﺖ و ﺑﺎ ﺗﻌﺠﺐ ﭘﺮﺳﻴﺪ ﺑﺎﻳﺰﻳﺪ ﺑﺴﻂﺎﻣﻲ ﺗﻮﻱ
  ﺑﺎﻳﺰﻳﺪ ﮔﻔﺖ ﺁﺭﻱ
  ﻣﺮﺩ ﺗﻮاﻧﮕﺮ ﮔﻔﺖ, ﻣﻦ ﺩﺭﺩ ﺑﻲ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ ﺩاﺭﻡ و ﺩﻟﻢ اﺯ ﺭﻭﺯﮔﺎﺭ ﺑﻪ ﺗﻨﮓ ﺁﻣﺪﻩ اﮔﺮ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺩﺭﺩﻡ ﺩﻫﻲ اﺯ ﻣﺎﻝ ﺩﻧﻴﺎ ﺑﻲﻧﻴﺎﺯﺕ ﻣﻴﻜﻨﻢ
  اﻳﻦ ﺑﺎﺭ ﺑﺎﻳﺰﻳﺪ ﻧﮕﺎﻫﻲ اﺯ ﺑﺎﻻ ﺗﺎ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﺑﻪ اﻭ اﻧﺪاﺧﺖ و ﮔﻔﺖ اﻱ ﻣﺮﺩ, ﺑﺎ ﻧﮕﺎﻫﻲ ﻛﻪ ﺗﻮ ﺑﺮ ﻣﻦ اﻧﺪاﺧﺘﻲ ﻣﻦ ﻛﺎﺭﻱ ﺑﺮاﻱ ﺗﻮ ﻧﺘﻮاﻧﻢ ﻛﺮﺩ
  ﻣﺮﺩ ﻓﻮﺭا ﻣﺘﻮﺟﻪ ﺩاﺳﺘﺎﻥ ﺷﺪ و اﺯ اﻭ ﭘﻮﺯﺵ ﺧﻮاﺳﺖ و اﻟﺘﻤﺎﺱ ﻛﺮﺩ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻫﺮ ﺩﺭﻱ ﺯﺩﻩ و ﭼﺎﺭﻩاﻱ ﻧﻴﺎﻓﺘﻪ و اﻭ ﺭا ﺑﻪ ﺧﺪا ﻗﺴﻢ ﺩاﺩ ﻛﻪ اﮔﺮ ﭼﺎﺭﻩ ﻛﺎﺭ اﻭ ﺭا ﻣﻴﺪاﻧﺪ ﺩﺭﻳﻎ ﻧﻮﺭﺯﺩ
  ﺑﺎﻳﺰﻳﺪ ﮔﻔﺖ ‘ اﻱ ﻣﺮﺩ ﻣﻦ ﺣﺘﻲ اﮔﺮ ﭼﺎﺭﻩ ﺭا ﺑﺮ ﺗﻮ ﮔﻮﻳﻢ تو ﺗﻮاﻥ اﻧﺠﺎﻡ ﺁﻥ ﻧﺪاﺭﻱ
  ﻣﺮﺩ ﻗﺴﻢ ﺧﻮﺭﺩ ﻛﻪ ﺑﻪ ﺁﻥ ﻋﻤﻞ ﻛﻨﺪ
  ﺑﺎﻳﺰﻳﺪ ﮔﻔﺖ ﺑﻪ ﺷﻬﺮ ﺧﻮﺩ ﺑﺎﺯﮔﺮﺩ و ﺑﻪ ﻣﺤﻠﻲ ﺑﺮﻭ ﻛﻪ ﻫﻤﻪ ﺗﻮ ﺭا ﻣﻴﺸﻨﺎﺳﻨﺪ ‘ ﻟﺒﺎﺱ ﻣﺴﻜﻴﻨﻲ ﺭا ﺑﻪ ﺩﻩ ﺩﻳﻨﺎﺭ ﺑﺨﺮ و ﺑﺮ ﺗﻦ ﻛﻦ
  ﮔﻞ و ﺧﺎﻙ ﺑﺮ ﺭﻭﻳﺖ ﺑﭙﺎﺵ و ﺑﻪ ﺑﭽﻪ ﻫﺎ ﺑﮕﻮ ﺩﻳﻨﺎﺭﻱ ﻣﻴﺪﻫﻢ ﻫﺮ ﻛﻪ ﺑﺮ ﻣﻦ ﺧﺎﻙ ﺑﭙﺎﺷﺪ ﻫﻤﺎﻧﺠﺎ ﺩﺭ ﻣﺤﻠﻲ ﻛﻪ ﻫﻤﻪ ﺗﻮ ﺭا ﻣﻲ.ﺷﻨﺎﺳﻨﺪ اﻃﺮاﻕ ﻛﻦ و ﺑﮕﺬاﺭ ﺁﻧﻬﺎ ﺗﻮ ﺭا ﺑﺒﻴﻨﻨﺪ
  اﻳﻦ ﺩﻭاي ﺩﺭﺩ ﺗﻮﺳﺖ ”
  ﻣﺮﺩ ﺑﻪ ﻟﺮﺯﻩ اﻓﺘﺎﺩ و ﮔﻔﺖ ﺑﻪ ﺧﺪا ﻗﺴﻢ اﻳﻦ ﻛﻪ ﮔﻔﺘﻲ ﻧﺘﻮاﻧﻢ
  ﺑﺎﻳﺰﻳﺪ ﮔﻔﺖ ﻣﻦ ﻫﻢ ﺑﻪ ﺗﻮ ﮔﻔﺘﻢ ﻧﺘﻮاﻧﻲ
  ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ اﺳﻼﻡ ﻛﻪ ﺣﻖ ﻣﺜﻞ ﺭﻭﺯ ﺭﻭﺷﻦ ﺑﻮﺩ و ﭘﺲ اﺯ اﻭ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺧﻼﻓﺖ ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﻲ ﻛﻪ ﺧﻮاﺭﺝ ﺑﻨﺎﻱ ﻧﺎﺳﺎﺯﮔﺎﺭﻱ ﺭا ﮔﺬاﺷﺘﻨﺪ اﻭ ﺣﺘﻲ ﺁﻧﺎﻥ ﺭا ﻧﺎﻣﺴﻠﻤﺎﻥ ﻧﺨﻮاﻧﺪ و ﺣﻘﻮﻕ ﺁﻧﺎﻥ ﺭا ﺑﻪ ﺭﺳﻤﻴﺖ ﺷﻤﺮﺩ ‘ ﺣﺎﻝ اﻣﺮﻭﺯ ﭘﺲ اﺯ ﻫﺰاﺭ ﭼﻬﺎﺭﺻﺪ ﺳﺎﻝ ﺣﻜﻮﻣﺖ ﺧﻠﻴﻔﻪﻫﺎﻱ ﻣﻔﺴﺪ و ﺑﺮاﺩﺭ ﻛﺸﻲﻫﺎﻱ ﺑﻲﺷﻤﺎﺭ
  و ﺟﻌﻞ اﺣﺎﺩﻳﺚ ‘ ﻋﺪﻩ اﻱ ﺑﺴﺎﻁ ﺩﻛﺎﻥ ﻳﻘﻴﻦ ﺑﻪ ﺭاﻩ اﻧﺪاﺧﺘﻪاﻧﺪ ﻫﻤﻴﻦ ﺩﻳﺮﻭﺯ ﺁﻳﺖ اﻟﻠﻪ ﺑﻴﺎﺕ ﻓﺘﻮاﻱ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺸﻨﮕﻲ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺻﺎﺩﺭ ﻓﺮﻣﻮﺩﻧﺪ و ﺑﺎ اﺳﺘﻨﺎﺩ ﺑﻪ ﺣﺪﻳﺜﻲ اﺯ اﻣﺎﻡ ﺟﻌﻔﺮ ﺻﺎﺩﻕ ﻧﻮﺷﻴﺪﻥ ﺁﺏ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﺗﺎﺏ ﻧﻴﺎﻭﺭﺩﻥ ﺩﺭ ﻣﺎﻩ ﺭﻣﻀﺎﻥ ﺭا ﺟﺎﻳﺰ ﺷﻤﺮﺩﻧﺪ
  و اﻣﺮﻭﺯ ﺩﺭ اﻳﻦ ﺭاﺑﻂﻪ ﺟﻮاﺑﻴﻪاﻱ اﺯ ﻃﺮﻑ ﻣﻜﺎﺭﻡ ﺷﻴﺮاﺯﻱ ﺻﺎﺩﺭ ﺷﺪ و ﺑﺎ ﺗﻮﻫﻴﻦ ﺑﻪ ﺁﻥ ﻣﺮﺟﻊ ﻓﺘﻮاﻱ اﻭ ﺭا ﺣﺎﺻﻞ ﻧﺸﻌﻪ ﺗﺮﻳﺎﻙ ﺩاﻧﺴﺘﻨﺪ و ﮔﻔﺘﻨﺪ اﺯ ﺁﻗﺎﻳﺎﻥ ﻋﻠﻤﺎ ﺧﻮاﻫﺶ ﻣﻴﻜﻨﻢ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﻧﺸﻌﻪﮔﻲ ﻓﺘﻮا ﻧﺪﻫﻨﺪ
  ﺧﺠﺎﻟﺖ ﻧﻤﻴﻜﺸﻨﺪ ﻋﻮاﻡ ﺭا ﻛﻪ ﻋﻮاﻡ ﻣﻴﺸﻤﺎﺭﻧﺪ و ﺗﻜﻠﻴﻒ ﺁﻥ ﺭا ﺭﻭﺷﻦ ‘ ﻫﻤﺮﺩﻳﻔﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭا ﻫﻢ ﺑﻪ ﻣﺤﻆ ﻣﺨﺎﻟﻔﺖ ﻓﺘﻨﻪﮔﺮ ﻣﻨﺤﺮﻑ ﻣﻨﺎﻓﻖ ﻣﻴﻨﺎﻣﻨﺪ
  اﻳﻨﻬﺎ ﮔﻨﺪ ﻫﻤﻪ ﭼﻴﺰ ﺭا ﺩﺭ ﺁﻭﺭﺩﻩ اﻧﺪ ‘ ﻭﻗﺘﻲ ﺩﻭ ﺁﻳﺖ اﻟﻠﻪ ﺩﺭ ﺭﺩﻳﻒ ﻫﻢ ﺩﺭ ﻳﻚ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﻭ ﻓﺘﻮاﻱ ﻛﺎﻣﻼ ﻣﺘﻀﺎﺩ ﻣﻴﺪﻫﻨﺪ ﭼﻪ ﺟﺎﻱ ﺻﺤﺒﺖ اﺯ ﻳﻘﻴﻦ اﺳﺖ
  ﻣﮕﺮ ﺁﻳﺖاﻟﻠﻪ ﻣﻨﺘﻆﺮﻱ ﭼﻪ ﮔﻔﺘﻪ ﺑﻮﺩ ﻣﮕﺮ ﻃﺎﻟﻘﺎﻧﻲ ﻃﺎﻫﺮﻱ ﺷﻴﺮاﺯﻱ و ﺩﻩﻫﺎ ﺭﻭﺣﺎﻧﻲ ﺩﻳﮕﺮ اﺳﻼﻡ ﻧﺨﻮاﻧﺪﻩاﻧﺪ ﺑﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﻛﻪ ﻧﻤﻴﺘﻮاﻧﻴﺪ ﺑﮕﻮﻳﺪ اﺳﻼﻡ ﺭا ﻧﻤﺸﻨﺎﺳﻨﺪ
  ﺣﺪاﻗﻞ ﺑﺎ اﻳﻦ ﺭﻭﺷﻨﮕﺮﻱﻫﺎﻱ ﺁﻗﺎﻱ ﻧﻮﺭﻳﺰاﺩ و ﻫﺰاﺭاﻥ ﺣﻖ ﻃﻠﺒﻲ ﻛﻪ ﺩﺳﺖ ﺷﻤﺎ ﺭا ﺭﻭ ﻛﺮﺩﻩاﻧﺪ ﻧﺎﻥ ﺧﻮﺵ اﺯ ﮔﻠﻮﻳﺘﺎﻥ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺭﻓﺖ ﺩﮔﺮ ﺩﺳﺘﺘﺎﻥ ﺭﻭ ﺷﺪﻩ .
  ﺷﻤﺎ ﺑﻪ ﺯﻭﺩﻱ اﺯ ﺁﻥ ﺑﺎﻻ ﺳﻘﻮﻁ ﺧﻮاﻫﻴﺪ ﻛﺮﺩ
  ﻣﻦ ﺻﺪاﻱ ﺧﺮﺩ ﺷﺪﻥ اﺳﺘﺨﻮاﻧﻬﺎﻳﺘﺎﻥ ﺭا ﻣﻴﺸﻨﻮﻡ

   
 241. واقعا چه بروز ما امده که به عقیده دیگران هم کار داریم !!!
  واقعا چه بروز ما امده که به اسم خدا به دیگران تجاوز میکنم
  به اسم اسلام وخدا به یک ملتی که کوچکترین خطایی ازشون سر نزده ظلم میکنیم!!!
  واقعا چه بر سر ما امده که به خاطر عقیده و به اسم خدا ملت را اعدام میکنیم !!!
  ای ننگ بر شما ها که با این کارهاتون دامن اسلام رو لکه دار کردید
  ای ننگ بر شما که کشتن انسانهارو چون هم عقیده شما نیستند صواب میپندارید
  نوری زاد عزیز من هم بر پای ان کودک بهایی بوسه میزنم و بر صورت ان ناجوانمردان تف میاندازم

   
 242. Afshin Jam Afshin ·
  I have renewed this article in face book a couple of times, I am doing it one more time now. Mr. Khamenei , the entire regime of Islamic Republic; shame on you, but again there is no shame left for Khamenei and all those so called Muslims since day one of revolution; all fake slogans, all superficial and artificial. Anything happens to .you , I mean anything, you deserve it

   
 243. درود بر شما نوریزاد گرامی‌. واقعا که مایه سربلندی هستید برای همه ایرانیان. هر چه انسان‌های بزرگی‌ مثل شما در جامعه بیشتر باشند امید به آینده مملکت هم بیشتر خواهد بود. طفلک هموطنان بهائی و همینطور خیلی‌ اقلیت‌های دیگر که واقعا مورد ظلم واقع میشوند و می‌‌بایست مسئولان اجرائی کشور هم از شما درس اخلاق بگیرند. مثلا همین آقای رییس جمهور جدید جا دارد که در مورد مسائلی‌ از این قبیل نیز اقدامات اصلاحی لازم را در نظر بگیرد.

   
 244. سلام اقای نوریزاد شاید این نقد من چند باره بر شما در میان این ستایش ها بر شما گران اید. بهر حال. بدون شک عمل نمادین شما در ان فضای دیکتاتوری دینی ارزش ستایش بسیار دارد. پرسش اینجاست که چرا شما کودک را بهایی می دانید؟ یا بسیاری افراد به اینچنین. ایا بهایی مسلمانی یهودی و مسیحی و والدین مفهوم بهایی بودن کودکی است. ایا بنظر شما کودک مسلمان وجود دارد. این پیشداروی ها حتا درمیان فرهنگ هایدیکر هم وجود دارد. شاید برای بسیار دشواراست اگر حتا فردی بزرگسال راببینند که مومن نیست و به او خواهند گفت بهرحال والدین تو مسیحی هستند یا تو از کشور مسیحی میایی یا همچنین مسلمانی و یهودی.
  کودکی که اصلن هنوز به گزینش باوری یا ایمانی دست نمی زند. ایا بنظر ما کودک مسلمان هم وجود دارد؟ پیش ازین باید روشن کنیم که کودک بهایی معنای زبانی این را نمیدهد که کودک والدین بهایی دارید بلکه خود کودک همزمان موصوف به بهایی بودن می شود. یا مسلمانی و غیره. این خود ذهنیت ضد اندیشه و ایدلوگیک است که ما کودمان را محصول مشخص تعیین شده ای بدانیم. متعاقبن ما خود نیز بعنوان بزرکسال یا ادم بالغ در چنین جوامعی کمتر دارای این فردیت هستیم که تعیین شده گی خود را زیر سووال بریم چون ما با این ذهنیت موروثی بزرگ شده ایم.

  پایدار باشید

   
 245. che ajabbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   
 246. نظر دهندگان محترم
  به نظر اینجانب از سه منظر میشود به دنباله روهای فرقه بابی و بهائی (به سر کردگی دو نوکر و دستساز انگلیس باب رشتی و بها شیرازی) نگاه کرد.
  1 – مذهبی
  اگر به کتب به اصطلاح نوشته شده این دو عنصر وابسته و نوکر ودست نشانده اجنبی (باب و بها) مراجعه شود، به وضوح میتوان به ماهیت عوام فریب و ذلت بار و دون این دو فرقه بی مهتوا پی برد.
  2 – سیاسی
  انگیسیها از عقب افتادگی فرهنگی هندیها استفاده کرده ودر زمان استعمار هند تا میتوانستند فرقه (تحت نام مذهب) ساختند که هم اکنون هم هندیها گرفتار همان فرق میباشند. در ایران ما هم انگلیسیها تا میتوانستند مذهب شیعه را خرافات زده کردند و چون کفاف نکرد فرقه بابب و فرقه بهائی را توسط دو عنصر خود فروخته باب رشتی و بها شیرازی در جهت تحمیق و به استعمار در اوردن ایرانی و ملت ایران درست کردند.
  3 – انسانی
  از نظر انسانی، کار درستی نیست که فریب خوردگان این دو فرقه ذاله را به زنجیر کشید و از حق شهروندی محروم کرد یا به خاطر پیروی از این دو فرقه منحرف و ذاله به حبس برد. به نظر اینجانب بهتر است که رژیم ولایت مطلقه فقیه تاریخ و سبک و علل بوجود آمدن این دو فرقه را به تصویر بکشد وکتابهای اصلی این دوفرقه را منع مطالعه نکند. اگر رژیم چنین کاری بکند باور دارم که فقط آن دسته از پیروان ابن دو فرقه ذاله که جاسوس و عامل بیگانه و حر حری مذهب میباشند و پایبند به هیچ اخلاق انسانی نیستند باقی خواهند ماند.
  در پایان بله این بچه 4 ساله گناهی نکرده که باید پدر و مادر او را به دلیل عقیده به فرقه ذاله بهائی به زندان بکشند.
  به امید روزی که عقل و خرد و اندیشه در همه ما ایرانیان به حد اعلا برسد تا فرهنگ سکولاری (جدائی دین از دولت) در فرهنگمان نهادینه شود و دولتی منتخب مردم و برای مردم و پاسخگو به مردم را برپا کنیم.
  کوروش

   
 247. “چو ايران نباشد تن من مباد بدين بوم و بر زنده يک تن مباد

  شیران ایران زمین کجآیید که خفّاشان خون آشام به آشامیدن خون ایرانیان مشغولند. کوروش ،سهراب کجآیید که اکنون مام وطن نیازمند شماست

   
 248. آقای نوریزاد خیلی دل گشادی داری به قول یارو گفتنی “دلت گندست” و این از هر کسی بر نمیاد بویژه از ایدئولوگها
  دوستتان دارم

   
 249. تقدیم به آقای نوری زاد

  گویند هر مادر که فرزندی زاد

  نهاد پستان به دهان نوزاد

  یکی‌ خورد شیرِ ناپاک و شد شیخ

  یکی‌ شیرِ پاک همچون نوری زاد

   
 250. دیدگاههای همین مطلب درفیس بوک

  Kaveh Taheri درود بر شرف شما آقای نوریزاد. اشک در چشم من آوردید با این بزرگ منشی تان
  Like · Reply · 68 · 7 hours ago
  مه یار الان وقتش نبود اشکم در بیاد ها . سر کار هستم .
  من میدونم دل شما نه شیعه هست نه سنی نه زرتشت نه مسیحی نه …
  شما انسان هستید
  به همین سادگی
  به همین زیبایی
  Like · Reply · 59 · 6 hours ago · Edited

  3 Replies · 3 hours ago

  Shakiba Taghaboni درود بر شما . باشد که اقدامات شما راه را برای زندگی سراسر پر مهر برای همه ایرانیان صرف نظر از مرام و مسلک و عقیده فراهم نماید . ایران متعلق به همه ایرانیان است و ای کاش ما هم آنجا در کنار شما می بودیم تا از آرتین کوچولو دلداری می جستیم . احسنت بر شما که به نمایندگی از مردم اینکار را انجام می دهید. موفق باشید.
  Unlike · Reply · 17 · 6 hours ago
  Behnam Astaneh اى كاش همه ايرانيان معنى هموطن بودن فارغ از مذهب و قوميت و متحد بودن و پشتوانه همديگر بودن نه بر عليه هم بودن را ياد بگيريم تا بتوانيم اولين پله براى داشتن كشورى ازاد و دموكراتيك بالا برويم
  Unlike · Reply · 14 · 7 hours ago via mobile
  Parastoo Riazati ممنون آقای نوری زاد عزیز
  Like · Reply · 24 · 7 hours ago
  Khaschayar Rochssani دُرود آقای محمد نوری زاد، اُمیدوارم که این رفتار انسانی شما الگوی آن بخش از ایرانیانی شود که در برابر بیداد حکومت اسلامی بر شهروندان بهایی ما بادپروا و بیتفاوت هَستند.
  Like · Reply · 22 · 7 hours ago
  Mahdi Keramati جناب نوری زاد عزیز، “خوبی” و “نیکی” آن نیست که بر بوق و کرنا نشیند. چند کلامی ساده ، اما شیرین در رثای همنشینی ادیان و احترام به عقاید و آراء نیز کافی بود . اگر مهر است ، باید که پنهان بُوَد تا شائبۀ تبلیغ و خودنمایی آنرا ملوث نگرداند.
  Unlike · Reply · 6 · 6 hours ago

  3 Replies · 3 hours ago

  Mohammad Heydari ﺑﻨﻲ ﺁﺩﻡ اﻋﻀﺎﻱ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮﻧﺪ. ﻛﻪ ﺩﺭ اﻓﺮﻳﻨﺶ ز ﻳﻚ ﮔﻮﻫﺮﻧﺪ
  Unlike · Reply · 6 · 6 hours ago
  علی عباسی درود بر شرفت
  Like · Reply · 9 · 7 hours ago
  Zohreh Vatani ممنون آقای نوریزاد
  Like · Reply · 10 · 7 hours ago
  Kaveh Rezania درود بر شرفت ای مرد.شما با این کارتان نشان دادید که انسانیت فرا تر از همه ی دین هاست. من هم از از اینجا بر شما بوسه میفرستم.
  Like · Reply · 8 · 4 hours ago
  Pooya Rassoli اسلام ما دین رحمت و محبت است . دین ما دینی است که میگوید : اگر دستت را به سوی من دراز کنی که مرا بکشی بدان که من دست دراز کننده به سوی تو نخواهم بود چون از خداوند ، پروردگار جهانیان می ترسم . دین ما دین صلح و محبت است .
  Unlike · Reply · 5 · 5 hours ago

  2 Replies · 2 hours ago

  Hamid Azad جناب نوری‌زاد عزیز،با اینکه من نه مسلمان هستم و نه بهایی،از داشتن هم وطنی مثل شما افتخار می‌کردم،از امروز این احترامم به شما چندین برابر شد.شما یک انسان بزرگ هستید.براتون سلامتی‌،شادی و آرامش آرزو می‌کنم.
  Like · Reply · 9 · 5 hours ago · Edited
  Hadi Mp خیلی مردی
  Like · Reply · 8 · 5 hours ago
  Farzad Khayam سرتعظیم فرود میاورم درمقابلت ای مرد ای بزرگ موندنی
  Like · Reply · 8 · 6 hours ago
  Reza Rafiei بزرگمنشانه عمل نموده اید
  Like · Reply · 9 · 6 hours ago
  مسعود اریش انسانها فارغ از هر کیش و ایینی که باشند انسان هستند! و باید زندگی مسالمت امیزی با هم داشته باشند
  Like · Reply · 9 · 6 hours ago
  Dastan Sabzbon درود بر انسانیت . سلام بر نوریزاد
  Like · Reply · 9 · 6 hours ago
  Sahand Milani در شرايطى كه اكثريت استبداد زدهء جامعه در فازى غير انفعالي به سر مى برد و بيدارى و تحرك دموكراتيك دور از همت مردم بنظر مى رسد در قبال جناب ارجمند شما كمال سپاس و تواضع را دارم كه در اين برههء تاريخى به دور از ترس و أميال دنيوى، انسانيت را، عشق را، عدالت را، به رخ مذهبيون دكاندار و متحجرين خودخواه مى كشيد و نحيب مى زنيد.
  با كمى دقت و نقد انسانىء پيوسته و پشتكار خستگى ناپذير شما به جرأت مى توان گفت كه شما مارتين لوتاى آلمانى در دوران رنُسانس اسلامى ايران عزيزمان خواهيد بود و به اين مهم اعتقاد دارم كه در اين مسير هرگز تنها نخواهيد بود چــــــون به تائيد انديشمندان و فيلسوفان موارد استفاده عمومى از مذاهب در جوامع انسانى در طى گذر زمان و تاريخ سپرى شده و ديگر، دين هر چه باشد امرى خصوصى و شخصى به شمار مى رود و انسانيت و حقيقت در دنياى مدرن ترازوى اتبار و شخصيت اجتماعى است و إفراط و تفريط در يك مسلك، قرون وسطائى ترين أعمال و غير انسانى ترين شكل آن است. درود بر روشنايىء پاكِ دلِ دريايىء تان، بعد از گَرد و غبار تكانى و بازگشت به اصالت ايرانىء تان.
  زنده باد عشق،
  پاينده ايران.
  Like · Reply · 8 · 6 hours ago via mobile
  Abazar Qanbari تبریک میگم آقای نوری زاد
  Like · Reply · 8 · 6 hours ago
  Nasira Sobhani خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم و باز فهمیدم در ایران تنها خانواده ی من نیست که پدرش را به خاطر دین و اعتقاداتش از دست داده آنهم به اسم اسلام، اسلامی که بعضی ها خود آن را ساخته اند و به خورد مردم بی گناه می دهند.
  Like · Reply · 8 · 6 hours ago
  Hamid Golshanpour شیر مادرت حلالت نوری زاد
  Like · Reply · 8 · 7 hours ago
  Rezvan Mirzaei ما به شما افتخار میکنیم که به ما درسهای بزرگ میدین آقای نوری زاده
  Like · Reply · 8 · 7 hours ago
  Rezaee Arash عجب!سپاس گزارم از اینکه به نمایندگی همه هموطنانت رفتی جناب نوریزاد
  Like · Reply · 7 · 7 hours ago
  Shahnaz Yousefi درود بر شرفت
  Like · Reply · 6 · 5 hours ago
  Mohamad Hasan Sanganian خودم را جای پدری شیعه در اقلیت یک شهری با عقاید سلفی. گذاشتم
  من در زندان و آزاد مردی سنی به دلجویی فرزندم رفت
  دعای همه مادر بزرگان داغدیده بدرقه راهتان
  Like · Reply · 16 · 6 hours ago
  Mojtaba Rasooli من دستتو میبوسم ای کاش……………….تو انسانی و بس
  Like · Reply · 7 · 6 hours ago
  Mohi Momi درود بر تو که مسئولیت شیعه بودن را چه نیک و مسئولانه بجا آورده ای.
  Like · Reply · 7 · 7 hours ago
  Milad Panahipour زنده باشین جناب نوری زاد
  Like · Reply · 5 · 3 hours ago

  Pooyan Mokari خودت زنده باشی میلاد
  Like · 34 minutes ago
  Write a reply…

  Mojgan Majidi بودنتان دلخوشیست برای نسلی که سوخت در عصر آیت الله های همیشه حق به جانب،همین دلخوشی های کوچک هم غنیمت است
  Like · Reply · 5 · 5 hours ago
  Mehdi Zolfaghari eyvaaal.
  Like · Reply · 6 · 6 hours ago
  Hojat Karami کو آن همزیستی مسالمت آمیز ادیان .انسانیت نباید درپای شریعت ذبح شود .
  Like · Reply · 6 · 7 hours ago
  Raha Rohani درود بر شرف آقای نوری زاد
  Like · Reply · 11 · 6 hours ago
  Azbishomaran Azadeh درود نر ثو ای ازاده مرد.
  Like · Reply · 4 · 6 hours ago
  Hamed MoslemiRad آقای نوریزاد ِ بزرگ
  من یک بی خدا هستم
  همیشه این شعر ِ استاد شاملو را در گوش مسلمانان ِ اطرافم زمزمه میکردم که:
  من از خدایی که درهای بهشتش را بر شما خواهد گشود به لعنتی ابدی دلخوشترم
  اما امروز با افتخار میگویم : درود بر آن خدایی که شما بنده اش هستید.
  Like · Reply · 4 · 2 hours ago
  Adabju Hasan نه در مسجد گذارندم كه رندي. نه در ميخانه كاين خام خمارست
  ميان مسجد و ميخانه راهيست غريبم عاشقم ،”ره “كدام است”؟؟؟؟؟
  Like · Reply · 4 · 4 hours ago via mobile
  Zika SHevchenko بی واهمه از شماتتِ خشک مغزانِ دینی
  Like · Reply · 4 · 7 hours ago

  2 Replies · 4 hours ago

  Bahi Ighanian Ensaniat namorde ast zende bashi ensan
  Like · Reply · 2 · 3 hours ago
  شهادت هنر مردان خداست فقط باعث سرافکندگی امثال من که زمانی با غرور و سربلند نام شما رو می اوردیم نشوید لطفا….
  Like · Reply · 3 · 7 hours ago via mobile

  Hamed Ps حتی حتی حتی اگر در مواردی، سلایق کسی رو نپسندید نسبت به شخصیت، شجاعت، شرافیت ، عقلانیت کلی یک فرد نظر تام ندهیم. انسانها صفر و یک نیستند خاکستری روشن یا خاکستری تاریک هستند. نوری زاد، فرد شریف و انسان و با فضیلتی هستند. حتی نیت کار امروزش فارق از ماهیتش، پسندیده است(بدون قضاوت در مورد ماهیت کار) که در جهت احترام به همه شهروندان و عمل به هم رتبه بودن همه انسانهاست. حتی اگر موافق کارش نیستید نگذارید رویکرد بت انگاری در شما غلبه کرده و روزی ایشان را بت دانشته و روزی ایشان رو کلا نفی کنید.
  Like · 9 · 6 hours ago · Edited
  Amir Dibafar شهادت هنر مردان خداست kasi gheir az khodetoon baese sar afkandegi eshoma nemishe aghaye nurizad eftekhare in sarzamin hastan kam peida mishe mesle in mard fahmidi shoma moraghebe raftare khodet bash
  Like · 1 · 5 hours ago
  Mohammad Mirmohammadi هنر مردان خدا مثل مرتضوی و نقدی را قبلا دیده و سرافکنده شدیم، بگذار هنر انسانیت را ببینیم ای شهید…
  Like · 4 · 5 hours ago
  Write a reply…

  Mahdi Nikookalam آقای نوری زاد .ظاهرا برای تهیه این خبر عکاس حرفه ای هم با خودتون برده بودید؟ سناریوش کار خودتونه؟
  Like · Reply · 4 · 7 hours ago

  Mehran Ghanizadeh این عکس رو موبایل هم می تونه بگیره ! … که چی حالا ؟ لذّت میبری از فرافکنی ؟! …. می تونی، خودت برو، اصلاً به جای یه عکاس، با خودت ده تا ببر !!!
  Like · 24 · 6 hours ago
  Mahdi Nikookalam متاسفم که هیجان شما رو برانگیخته کردم دوست عزیز.من یک سوال از آقای نوری زاد کردم نه شما.
  Like · 4 hours ago
  Ali Akbar Aghaei مهم اینه که اربابان ما حتی چنین عکس را هم نمیتونند بگیرند
  Like · 2 · 3 hours ago
  Mehran Hamzeh آخه سوال شما بوی ساندیس با طعم “خود را به کوچه علی چپ زدن ” میدهد !
  Like · 46 minutes ago
  Write a reply…

  Mahdi Nikookalam اقای نوری زاد.چطور شد که مجید توکلی با چند حرکت صنفی و دانشحویی 3.5 سال بدون مرخصی در زندان رجایی شهر و در بایکوت خبری زندانیه و شنما با اینهمه حرکت رسانه ای آزادید؟
  Like · Reply · 4 · 7 hours ago

  2 Replies · 3 hours ago

  آلاء السادات تهرانی شما از جانب خودت بخواه به صورتت سيلي بزند نه شيعيان!!
  Like · Reply · 5 · 7 hours ago via mobile

  Mehran Ghanizadeh شما به غیرتتون برخورد ؟!
  Like · 17 · 7 hours ago
  Alek Hizenberg سیدی بهایی ها برای درامد و احترام سیدیت مضر هستند ها .میدونستی سادات و سیدی از نژاد پرستی کثیف است که دیگر دارد به یاری خدا این تفکر نابود میشود.پس فعلن خوش باش
  Like · 4 · 5 hours ago
  Satin Saei بله بله خانم آلاء السادات! تکبر شماها بر کسی پوشیده نیست. و چقدر هم زشت است در این دوره و زمانه!
  Like · 2 · 2 hours ago
  Write a reply…

  Ladan Mohebpour جناب نوريزادعزيز واقعا كه نام فاميل برازنده أي داريد. نوري زاد…….
  Like · Reply · 2 · about an hour ago via mobile
  Alireza Sarbaz فعلا مراجع گرفتارند که در کتابهای کهنه پیدا کنند آیا روزه دار در حال مرگ میتواند آب بخورد یا نه .
  Like · Reply · 2 · 5 hours ago
  عقيل پورحيدري
  Like · Reply · 2 · 6 hours ago
  شهادت هنر مردان خداست جناب نوری زاد روزی ازشما پرسیدم چرا به کسانیکه پرچم شیروخورشیدشون رو ازشما میخواستن جوابی نمیدید و خودتون از سلطنت طلب بودن مبرا نمیکنید؟؟ گفتید که اگربخواهم به همه این چیزها جواب بدم باید فقط وقتمو صرف این چیزا کنم
  ولی شما وقت خیلی چیزای ساده ترو داشتید…
  Like · Reply · 2 · 6 hours ago via mobile

  Hamed Ps تا زمانی که نفسی ظلمی به نفس دیگر نرساند همه آدمها فارق از دینشان، شایسته احترام هستند. آیا اگر عزیزمان یک بهایی شود، ولی همچنان اخلاقیات نکویی رو نسبت به ما در جامعه داشته باشد من و شما، چه واکنشی بایستی داشته باشیم!
  Like · 5 · 6 hours ago · Edited
  محمد بی غم نوريزاد دوست قديم من!!!!. اينجا را اشتباه كردي!!؟؟؟؟
  خودشان( پدر ومادر با آن سوابق( پرونده را كه نخوانده ايد شما) ميخواستند وآرزويشان است به زعم خودشان از اين كودك چريك بسازنند!!!. وقتي خودشان چنين انديشه اي دارندو دانسته كاري را روا ميدارند، شما چه كاسه داغ تر از آشي شده ايد!؟.
  دوست من، اينجا را توي اوت زدي، بيش از اين بهانه دست مخالفان نده ودر موارد ديگر دقت كن!!.
  Like · 5 hours ago
  Rashid Sheykh Aghaei درود بر شرف و آزادگی شما جناب نوریزاد ،باور کن بسیار ساده ست ،کافیست یاد بگیریم که انسانیت بالاتر از قومیت ،نژاد ،مذهب ،رنگ پوست و هر خط جعلی دیگریست که انسانها را از هم جدا میسازد!!
  Like · 1 · 5 hours ago
  Write a reply…

  شهادت هنر مردان خداست جناب اقای نوری زاد امیدوارم عاقبت شما همچون افراد ضعیفی چون مخملباف نشود.
  اما از جانب شیعه سخن گفتن مسئولیت سنگینیست. مواظب باشید
  Like · Reply · 2 · 7 hours ago via mobile

  2 Replies · 6 hours ago

  Entezari Rozita adam nemidoneh chi begeh dorod aghay norizad
  Like · Reply · 28 minutes ago
  Ozgur Adam jenabe norizad magar faramush kardeeim zolmhaira ke be farzandane shieie ei marzo bom rafte pas hich jaie tajobi nist ke bar geire shiaian zolmha rava shavad ein nezam diktatori nis balke estebdade siahe dinist ke geribane ein marzobom ra gerefte va an ra dar saraziriie tabahi afkande
  Like · Reply · 2 hours ago
  Hesam حسام فیروزی Firoozi درود بر شرف و انسانیتت
  Like · Reply · 1 · 31 minutes ago
  Ehsan Valizadeh درود بر این حرکت قشنگ و انسانی و ملی، مرسی
  Like · Reply · 32 minutes ago
  Faranak Houshidari شما انچه را كه خداوند از بنده هاش ميخوادانجام داديد پدر و مادر ارتين هم همينو ميخوان به مردم بگن اما مجبورن از زندان ندا كنن
  Like · Reply · 56 minutes ago
  Fatemeh Tehrani نمیدانم چگونه از شما تقدیر کنم که نه توانش رادارم ونه شما نیاز به این تحسین ناقابل من.شما خود اسطوره ی شجاعت وصلابت وایمانید .درود خدا بر شما باد ای ازاد مرد….
  Like · Reply · 1 · about an hour ago
  Parisa Monji شما یک انسان در معنای حقیقی هستید
  Like · Reply · 1 · about an hour ago
  Mehdi Mosallaei امروز من هم به صورت اتفاقي به ديدار شما امدم … يك روز معمولي … معمولي تر از معمولي … اما چه شروع خوبي بود براي يك روز معمولي … زير پل ستارخان …
  نوشته زيبايي بود همچون هميشه …
  Like · Reply · 1 · about an hour ago · Edited
  Reza Abiazi رو به رو شدن با وجدان ، خود یک نشا نه ای از انسان شدن است. چه بسیار انسان هایی که به واسطه تعلقات دنیوی ، شجاعت و جسارت چنین رویا رویی با وجدان خود ندارند. انسان شدن یک هنر است. این پروسه تغییر اخلاقی ، حسی و عاطفی خود یک مسیر انسانی را آغاز کرده است و به مثابه خلق جدید جلوه گری می نماید. این رفتار و گفتار جدید که خود شما را به مرحله تولد یک حس حقیقی و پاکی رسانده و شما را از ” من ” اکتسابی دور کرده است وحال دیگر انسان شدن و بودن، معنای حقیقت را در خود را پیدا کرد. دیگر واقف هستید که اکنون هوش و عاطفه و آزادگی نقطه قوت انسانیت است. حال به خاطر تولد چنین حس و تبلور آزادگی به شما تبرک میگویم ..و چه زیبا فرمودند “حسن عا قبت مجهول ” اینجاست که عظمت کلمه الله به واضح جلوه مینماید. رضا ابیضی
  Like · Reply · 1 · 2 hours ago
  Vida Azizsoltani آقای نوری زاد عزیز، شما یک جوری راجع به بهایی ها صحبت کردید که اگه کسی نمیدونست فکر میکرد رفتین جزام خانه دیدن جزامی ها و از ظرف اونا غذا خوردین و حالا دلاوریتون رو به رخ بقیه میکشین، یک جوری میگین از میوه ای که برام آورد خوردم که انگار واقعا باورتون شده کار خاصی کردین…
  Like · Reply · 1 · 2 hours ago via mobile

  محمد نوری زاد ویدای گرامی، اگریک مسلمان شیعه بودید، اینگونه نمی فرمودید. ما شیعیان بخاطریک فتوای غلط تکراری ازغذای غیرمسلمان نمی خوریم. ازبهاییان که: هرگز. یادم هست دریکی از روستاهای قمصرمشغول فیلمبرداری بودیم. یکی از روستاییان برای ما یک سینی چایی آورد. تا آمدیم بخوریم یکی دم گوش ما گفت: این که چایی آورد بهایی بود. چایی ها را یواشکی خالی کردیم. من امروز برای نخستین بار این سنت مسخره را یکجانبه فروریختم.
  Like · 13 minutes ago
  Write a reply…

  Saeed Moeini dorood be sharaf va ensaniyaatetoon, shoma be keramate ensani arzeshi dobare dar an sarzamin midahid
  Like · Reply · 3 hours ago
  Bahram Irani درور برشما آفای نوری زاد. خوشا ب سعادت که آخرت داری وآدم شدی.
  Like · Reply · 1 · 3 hours ago
  Jaki Assref faghat begam ke mesle shoma .ensani be in azemat nadidam va fekr konam ta in hokomat ablahani chaplous va harzeh dareh .shoma ro dar kojaye in jahan bayad gharar dad
  Like · Reply · 1 · 3 hours ago
  Ehsan Ha درود به شرف تو مرد بزرگ
  Like · Reply · 1 · 3 hours ago via mobile
  Mohammad Amin Ahmadi Motlagh درود بر نوری زاد عزیز
  Like · Reply · 1 · 3 hours ago
  Ali Akbar Aghaei مدتها بود به انسان بودنم نمیبالیدم. ولی اکنون دارم پرواز غرور میدهم انسان بودنم را
  Like · Reply · 3 hours ago
  Karim Jafari خیلی مردی جناب نوری زاد …
  Like · Reply · 1 · 3 hours ago
  Rose Mohajer درود بر أنسا نيت وشرف شما أكر تمام مردم روى زمين مثل شما بإشند دنيا كلستان مى شود!!!!
  Like · Reply · 1 · 3 hours ago via mobile
  Ebrahim Ghasemi چقدر منتظر بودم یکی از سیاسیون شناخته شده ما اینچنین کند، و شما این کار رو انجام دادید…!
  پیروزی ما چیزی نیست که در ان کسی شکست بخورد، همه باید با هم کامیاب شویم…! “میرحسین موسوی”
  Like · Reply · 3 hours ago
  Shahram Alvandi خداوند به شما سلامتی اعطا بفرماید
  Like · Reply · 1 · 4 hours ago
  ابوالفضل صمدي درود بر شرافت تو تنها مسلمان بازمانده
  Like · Reply · 1 · 4 hours ago
  Mahine Kaviani بهائی یعنی چی؟ یعنی یک انسان.نازنین ومظلومند این بچه ها.
  Like · Reply · 1 · 4 hours ago
  علي صنعتي روح والای انسانیت را یادآور شدید وای که ما با خودمان چه کردیم که اینگونه مستعسل شده ایم امیدوارم دیگران هم بیدار شوند
  Like · Reply · 1 · 4 hours ago
  Shamim Jaberi بوسه بر قلمت مرد، درود به شجاعت و انصافت!
  Like · Reply · 1 · 4 hours ago
  Rozita Roz درود بر شما آقای نوریزاد.
  Like · Reply · 4 hours ago
  جمعیت زندانیان ایران-کلن سپاس.
  Like · Reply · 1 · 4 hours ago
  Fariboorz Mehrabkhani آقای نوری زاد فراموش نکنید تا انسانهای متحجر نباشند.آزادی,عشق,وجدان,دوستی,….شکوفا نمی شود.تاریخ ثابت کرده که دنیا مسیر پیشرفت خود را طی می کند.ولی بستگی دارد هر کسی چقدر از این شکوفایی سهم ببرد و چه مقدار مروارید جمع کند.درود بر شرف و وجدان شماوهمه انسانهای آزاده.
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago
  Amir Dibafar ajab darsi dadin emrooz be hameye ma , be siaatmadaran sarboland tarikh bashid ostad e gerami
  Like · Reply · 5 hours ago
  Reza Ervin نوریزاد عزیز اندیشه و تفکر زیبا و انسان دوستانه شما دل هر انسان ازاده ای رو ب وجد و شادی در اورد… بازگشت شما ب انسانیت و عقلانیت و بشر دوستی فارغ از هر رنگ و نژاد و دینی مرا حقیقتن ب یاد حربن یزید ریاحی انداخت ک در اخرین لحظه بازگشت ……درود بر شما
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago
  Hafez Fazli درود بر شهامت شما
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago via mobile
  Pezhman Zare
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago
  Siavash Nadjafi droud b ensaniatet b sharafet, b in hame mardunegit,
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago
  Ghodsi Amirataie انسانيت يعني همين.
  درود به شرف اين بزرگمرد.
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago via mobile
  Javad Mohsenpour Sharif بعضیها باید درس شرافت رو از شما یاد بگیرن …
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago
  Mansour Kh نوريزاد گذشته ات را پاك كردي
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago
  Belal Irani درودبر شرف وعزت شما . درود بر مردانگی شما . واقعا آقای نوریزاد انسانیت را به اوج خود رسانده اید
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago
  Mohamad Hasan Sanganian نشیرزاد عزیز و بزرگواری برای امر به معروف زبان. نرم لازم است
  Unlike · Reply · 1 · 5 hours ago
  Mastoore Sadat از نوری زاد به شدت بدم اومد
  Unlike · Reply · 1 · 6 hours ago

  2 Replies · 4 hours ago

  Hamid Mahdavirad آقای نوری زاد؛خوش به حالتان؛امیرالمومنین امام علی)علیه السلام(که جان ناقابلم فدایش باد؛در دلجویی و دستگیری از فقرا و ایتام؛وکودکان ناز کوفه؛که شبانه و مخفیانه انجام میشد؛هیچگاه درباره دین و عقایدشان نه تنها تفحص نمی فرمودند؛بلکه آن شیرخدا و مرد مردان صورت خویشتن را میپوشاندند؛
  Like · Reply · 1 · 6 hours ago
  Hossein Karami چه اتفاق خوبیست بیداری روحانی….درود برشما
  Like · Reply · 1 · 6 hours ago
  باران ماهانی
  Like · Reply · 1 · 6 hours ago
  Hosein Latifi درود
  Like · Reply · 1 · 7 hours ago
  Esmaeel Rahimi من هم دست و پاهاي شما را بوسه ميزنم
  Like · Reply · 1 · 7 hours ago
  Mehrzad Ahora درود برشما ای فرزند پاک ایران زمین
  Like · Reply · 1 · 7 hours ago
  Mehrdad Pasha Ahsant v hezaran ahsant be shafetan
  Like · Reply · 1 · 7 hours ago
  Farzam Dorostkar فوق العاده بود جناب نوری زاد. شما با این کارهای زیباتون انسانیت رو به رخ بعضی ها می کشید. به عنوان یک جوان ایرانی بی اندازه از شما سپاسگزارم
  Like · Reply · 2 · 5 hours ago
  Amir Nezam Mohaqeq درود بر شرفت اقای نوری زاد!
  بجای همه نامردان مسندنشین تو مردی!!!
  Like · Reply · 3 · 6 hours ago
  مستفا اکبری يه بار ديگه دمت گرم…
  Like · Reply · 2 · 7 hours ago
  Neda Demokrat II
  Like · Reply · 2 · 3 hours ago
  Neda Demokrat II
  Like · Reply · 2 · 3 hours ago
  Aydin Taati آقا محمد خیلی دوستت داریم! ایشالا یه روز باهم بتونیم اون جامعه آرمانی رو که همه میخوایم بسازیم، خشت به خشت و با کمک هم
  Like · Reply · 1 · 6 hours ago
  Leila Saber ﻣﻮﻧﺪﻡ ﭼﺮا ﻭﻗﺘﻲ ﺩﺧﺘﺮ ﺑﻬﺎﻳﻲ ﺭا اﻋﺪاﻡ ﻛﺮﺩﻥ ﻫﻴﭽﻲ ﻧﮕﻔﺘﻴﺪ? ﭘﺎﺑﻮﺱ ﭘﻴﺸﻜﺸﺘﻮﻥ. ﭼﺮا ﺑﺮاﻱ ﺯﻧﺪاﻧﻴﺎﻥ ﺑﻬﺎﻳﻲ ﻛﺎﺭﻱ ﻧﻜﺮﺩﻳد? اﻗﺎﻱ ﻧﻮﺭﻳﺰاﺩ ﺷﻤﺎ و اﻣﺴﺎﻝ ﺷﻤﺎ اﻳﺮاﻥ و اﻳﺮاﻧﻲ ﺭا ﺑﻪ ﺗﻪ ﺩﺭﻩ ﺑﻴﻔﺮﻫﻨﮕﻲ,و ﻧﺎﺑﻮﺩﻱ ﻛﺸﻴﺪﻳﺪ ﺩﺳﺖ اﺯ,ﺗﻆﺎﻫﺮ ﺑﺮﺩاﺭﻳﺪ .
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago via mobile

  Hamed Ps فرق اهل حرف و ادعا و نق زدن هستید. نصف این حرکت نوری زاد از هیچ کس در ایران ساخته نیست. اتفاقا این شما هستید که تظاهر می کنید. بس کنید این اداها و پاس دارید این حرکات زییبای انسانی رو. هیچ کس مکلف به واکنش به تمام اتفاقات داخل ایران نیست اما هر کس در هر زمان و به حد و اندازه خودش واکنش نشون داد و کاری انجام داد شایسته ستایش و تقدیره
  Like · 2 · 5 hours ago · Edited
  Write a reply…

  Neda Demokrat II Doroddddd
  Like · Reply · 1 · 3 hours ago
  Hamid Roshan شما کاری را که کورش بزرگ گفته کردید شما نشان دادید که ازاده واز نوادگان کورش هستید به امید ازادی بزرگ که بزودی در راه است
  Like · Reply · 1 · 6 hours ago
  Rooholah Shariati دوستت دارم
  Like · Reply · 19 minutes ago
  Enayat Izadi امیدوارم همیشه سالم باشی ایمرد والا…
  Like · Reply · 24 minutes ago
  Salim Shambayati che fayede chaplosane ebne vaghat jaee baraie neshan dadane karhaie khobe amsale aghaie Norizad nemizarand.
  Like · Reply · 29 minutes ago
  Parsa Raad درود بر شما
  Like · Reply · 29 minutes ago
  Saeed Parvazi درود بر شرفت میدانم جاوید خواهی ماند ای بزرگ مرد
  Like · Reply · 30 minutes ago
  Nasim Tebyanian چقـــــــدر خوبه این عکس !
  Like · Reply · 31 minutes ago
  Ehsan Valizadeh درود بر شما
  Like · Reply · 33 minutes ago
  Hamid Esmaili انسان دشواری وظیفه است.کاش نگاه شما بر جهان ما چیره گردد.
  Like · Reply · 37 minutes ago
  Jahangir Alizadeh اين يك تاريخ است و اين عكس ثبت تاريخ خواهد شد
  Like · Reply · 56 minutes ago
  Jamal Barikbin ای کاش ای کاش ای کاش
  Like · Reply · about an hour ago
  Ahmad Asgharpour tashakore faravan
  man ham dastanetan ra ba buse tahviletan khaham dad
  mamnunam
  Like · Reply · about an hour ago
  Hassan Gholizadeh چقدر به دلم چسبید . . . .
  Like · Reply · about an hour ago
  Siamak Amini از دیو دد ملولم و انسانم آرزوست
  Like · Reply · about an hour ago · Edited
  Homa Keshmiri Man az in eslam. Sharmam mishe.
  Like · Reply · about an hour ago
  Reihane Emami چه كار زيبايي.
  Like · Reply · about an hour ago
  Haj Wali Muhammad Akhtari نیکی وعیادت خوب است .
  توصیه انبیای خداهم براین است که صیله ای رحیم داشته باشید صیله ای رحیم عام است وخاص نیست ، مخصوص دین ومذهب مشخص نیست ، وتنهامربوطبه
  انسانهانمی شود وبه حیوانات هم صیله ای رحم داشت.
  چنانچه حضرت موسی باگوسفند که اورااذیت کرده بود بعدازاینکه گوسفند بابسیار مشقت گرفت نوازش کرد وداخل بقیه گوسفندان رهاکرد،
  حالا که شماکه ازیک خانه بهایی سرزدید وازبچه خوردسال عیادت کردید وبه پاهایش بوسه زدید به وظیفه ات عمل کردی بازهم خوب کارکردی .
  ایا وقتیکه انسان به وظیفه اش عمل کرد باید به دگران یورش برد وانها راموردسرزنش قرارداد ؟
  یااینکه نمازمی خوانی ویادگراعمالت راانجام دادی به تکلیفت عمل کردی هیچ کس مدیون تونخواهد بود.
  واین حق هم نخواهدبود که مردم واشخاص اهانت رواداری.
  Like · Reply · about an hour ago
  Nasrin Hosseininia کاش این تفکر عامه مردم ما بود……………….
  Like · Reply · about an hour ago
  Amir Mahjoub جناب نوری زاد عزیز علی رغم اینکه مطلب شما را پسندیدم و به اشتراک گذاشتم ، اما هنوز به شما مشکوکم ! به من حق بدهید که به شما مشکوک باشم ، مثل همان سالهای نچندان دوری که مهیمان صداوسیمای همین آقایان میشدید و نان را به نرخ همین دوستان میخوردید ، مشکوکی آقا! مشکوکی !
  Unlike · Reply · 1 · about an hour ago
  Mohaghegh M. Bagher …یعنی نفرت پراکنی بین مردم به بهانه مذهب .انگشت اشاره شما به سمت مدهب است نه کسانیکه این جنایتها را مرتکب میشوند.
  Like · Reply · 2 hours ago
  Sadegh Rashidi
  Like · Reply · 2 hours ago via mobile
  Mehdi Jahantigh جناب نوری‌زاد عزیز،چقدر کار زیبایی کردی خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم
  Like · Reply · 2 hours ago
  Kobra Parirokh
  Like · Reply · 2 hours ago
  Mohaghegh M. Bagher انسان نماهایی که برای جان وزندگی انسان ها ارزشی قائل نیستند ,قدرت طلبی ونزاد پرستی تنها چیزی است که به آن باور دارندوبرای انهاشیعه وسنی وبهایی وبودایی و…دستاویزی بیش نیست…همه جنایتکارند وشما آقای نوریزاد با این نوشتار کمک بزرگی به آنها میکنید.
  Like · Reply · 2 hours ago
  Ferry Yazdi nefrin bar zaleman . be omide roozi ke zalemi dar donya nabashad .
  Like · Reply · 2 hours ago
  Bee Zing Zende baad
  Like · Reply · 2 hours ago via mobile
  ذره بین ایرانی درود بر شما که سرانجام راه بزرگان حق، حقیقت و انسانیت را برگزیدی
  Like · Reply · 2 hours ago
  Hamid Shahnazari درود بر شما بزرگ مرد
  Like · Reply · 2 hours ago
  Ahmad Nasri اقای نوری زاد به ما نمیگن چطوره که ایشون هرچی دوس دارن به هرگی دلشون میخواد میگن .کسی کاری باهاش نداره.ستار بهشتی…….؟؟؟؟به همه مون بگین بدونمیم دیگه
  Like · Reply · 2 hours ago
  Siamak Ebr ان تباه شدگان برای آفتابه داری نیز شایسته نمیباشند.
  Like · Reply · 2 hours ago
  Ghassem Ghodsi درس بزرگیست.جسارت ونبوغ شما ستودنیست.
  Like · Reply · 2 hours ago
  Elnaz Fathi شرح این قصه مگر شمع برآرد به زبان ………
  Like · Reply · 2 hours ago
  Ava Bahar ای انسان !! . .در برابر قلب ات فروتنانه تعظیم می کنم . . با تمام عشقی که از سطر سطر نوشته ات نوشیدم
  امروز نام تو را در قلبم نوشتم : انسان بزرگوار !!
  Like · Reply · 2 hours ago
  Atefeh Jenabi be omide roozi ke aghaye rahimiyan va khnoome hesami azad shavand
  Like · Reply · 2 hours ago
  Behrooz Arian همه انسان هستیم سوای دین و مذهب
  Like · Reply · 2 hours ago
  Reza Ekrami من موندم چرا اینو سرشو زیر آب نمیکنند . آدم شک میکنه که خودی باشه بعضی مواقع
  Like · Reply · 3 hours ago
  Mohamad Hosein Shokoohi من شما رو دوست میدارم و احترام . ولی با این بوسه بر دست و پاها مشکل دارم… نمیدانم چرا وقتی صحنه های بوسه بر دست و پا را میبینم حس خوبی ندارم . به هر حال این دیدار جای تشکر دارد….
  Like · Reply · 3 hours ago
  Fariba Borzo درود بربزرگ مرد پایدار وسلامت باشید.
  Like · Reply · 3 hours ago
  Helen Azarnoush درود بر شما آقای نوری زاد ای کاش همه رهبران جمهوری اسلامی مثل شما فکر میکردن، اون وقت ……
  Like · Reply · 3 hours ago
  Payam Khavarinezhad من برخورد داشتم با دوستان ایین بهایی انسانهای با فرهنگ وبا مرامی هستند ودرست کردار
  Like · Reply · 3 hours ago
  Masoud Rahimi متاسفم که دین و خدامونو به اینرحرفا و اتفاقهای کوچیک میفروشیم …
  زنده باد ایران اسلامی و هرچی مسلمونه
  اسلام ما خار تو چشم همشونه که نمیتونن پیشرفت مسلمونو ببینن
  Like · Reply · 3 hours ago

  Robert Sharif رحیمی، هر کی‌ میگه پنیر، تو یکی‌ سرتو بذار بمیر.
  Like · 43 minutes ago
  Write a reply…

  Kamyar Yazdani با درود فراوان به آقای نوری زاد و سپاس از این کار بسیار زیبا، فقط یک نکته را می‌خواستم بگم که کودکان بهائی، زرتشتی، مسلمان، مسیحی‌ و یا حتا بی‌دین نیستند، اونها فقط کودک هستند، به هیچ مسلک و عقیده‌ای وابستگی ندارند، آنها فقط در یک خانواده بهائی، یا مسیحی‌ یا مسلمان یا غیر به دنیا می‌آیند و تا سن بلوغ مسلکی را انتخاب نمیکنند. نباید به مثل یک ارث به اون نگاه کرد
  Like · Reply · 3 hours ago
  Mehrdad Khozestani دوستان پیشنهاد میکنم فارغ از کار مهربانانه آقای نوریزاده کمی درباره بهایت مطالعه کنن و عقایدشون رو بدونن و البته کمی هم به اعمالی که درباره بعضی شیعه انجام دادن توجه و تحقیق کنن. مثل عمل جنسی مداوم یک خانواده بهایی به یک کودک شیعه در زمان طولانی. کاش پای اون کودک هم بوسیدنی بود.
  Like · Reply · 3 hours ago
  Farshad Pouya Dorood bar shoma ey mard .Ensan va yek marde Irani vaghean baese eftekhare mast
  Like · Reply · 3 hours ago via mobile
  Ehsan Bagherpoor ممنون آقای نوریزاد………تاریخ از شما به خوبی یاد می کند خیلی زیباتر از پشیمانی حر بن ریاحی
  Like · Reply · 3 hours ago
  Vida Aghdasi IRAN= NO JUCTIS
  Like · Reply · 3 hours ago via mobile
  Ram Absn آقاى نورى زاد ممنون هزاران بار
  Like · Reply · 3 hours ago
  Behzad Kamran ta alan ba bahiha zendgi kardin ya na ….age kardin in nazariyat ra nemidadin faghat khoda midanad ona che mojodati hastan man 5 saal ba onha bodam
  Like · Reply · 4 hours ago
  Ra Zeraat dorood be sharaf o ensaniyatet , shoma kheyli ensane bozorgi hasti ,ba in harakatet dele har ensane ba vejdani o shad kardi. khoda posht o panahet.
  Like · Reply · 4 hours ago
  باران پاییزی به حق گفته اید: “امروزدرآن خانه ی کوچک، احساس کردم ازرهبرمسلمین جهان به خدا نزدیکترم. ازهمه ی مراجع شیعه فهیم تروبا تقوا ترم.”
  Like · Reply · 4 hours ago
  Masoud Ehteshami درود بر تو که انسان واقعی هستی
  Like · Reply · 4 hours ago
  Mojtaba Todehfallah Marhaba bar shoma
  Like · Reply · 4 hours ago via mobile
  Shadan Safvati so proud of you .
  Like · Reply · 4 hours ago
  Alireza Parsa تو فوق العاده ای مرد
  Like · Reply · 4 hours ago
  Amir Salar Salary همزيستس درست است.. اما من عقيده اي ندارم. اساس دين مشكل داره…
  اما اونا همًآدمنSee Translation
  Like · Reply · 4 hours ago
  Kaveh Hassankhani درود بر شرفت محمد نوری زاد عزیز که از این طفل معصوم دلجوئی نمودی. کاش کمی از این غیرت تو در حاکمان ظالم یافت میشد.
  Like · Reply · 4 hours ago
  Farshid Fathi man baishan kar kardam salha pish kheili aghast
  Like · Reply · 4 hours ago
  Mehyar Badii درود بر شما جناب نوری زاد!
  Like · Reply · 5 hours ago
  Mohammad Farvardin شما فقط قلم خوبى دارى , همين
  بچه چهارساله چه ميدونه از دين ؟ چه مى دونه از دشمنى بهائيت با شيعه ؟ عقلت رو از دست دادى مرد ! ملت هم محو قلمت شدن , وگرنه به عقلشون که فشار بيارن , مى فهمن دارى فقط با احساساتشون بازى ميکنى

  کف پاى ما در انتظار بوسه هاى شما ؛)
  Like · Reply · 5 hours ago via mobile
  Mahmud Ghanbarpour بهاییت جزو دین است؟
  Like · Reply · 5 hours ago
  Milad Fathi ghalami besyar gira va ghavi . mamnoon
  Like · Reply · 5 hours ago
  Akram Kobarian sehr schön ,danke.
  Like · Reply · 5 hours ago
  Majid Inanlo درود بر شما
  Like · Reply · 5 hours ago via mobile
  Mohamad Hasan Sanganian نوریزاد عزیز و بزرگوار
  Like · Reply · 5 hours ago
  Mahsa Gholamalizade بی شک اینان لیاقت آفتابه داریِ آبریزگاه های مسجد شاه اصفهان را نیز ندارند….
  Like · Reply · 6 hours ago
  Saeed Sam دنيايي كه ايدئولژي براي انسان ساخت دنياي تاريكي بود، گولاك ، كهريزك و اوين ، آشوويتس….
  Like · Reply · 6 hours ago
  Va Hid به قول سهراب نسب ام شاید میرسد به زنی فاحشه در بخارا
  Like · Reply · 6 hours ago
  Hamid Neyshabouri واقعا کار خوبی کردید.
  Like · Reply · 7 hours ago
  Hamid Reza درود بر شما مرد با شرف…ما که عثن قبل شما معنیییی شرف رو نمی دونستیم
  وقتی این عکس دیدم تازه معنی شرف رو فمیدم
  عاشق این فیلم هندی ها هستم من 😐
  Like · Reply · 40 minutes ago
  Hedieh Joon mamnoonam…
  Like · Reply · about an hour ago
  نوید آریایی و آنگاه كه انسانيت جريان ميابد….
  Like · Reply · 3 hours ago
  Amir Siami درود بر شما…
  Like · Reply · 54 minutes ago
  Nima Irani آقای نوری زاد واقعا فکر کردی با این نمایش های مسخرت باعث میشی که مردم ایران باور کنن که شما مخالف سر سخت نظام هستین با این کارا فقط خودتون رو به سخره میگیرید و بس
  Unlike · Reply · 1 · 5 hours ago · Edited
  Nikou Amir ای شرافتمند ای عاشق …
  Like · Reply · 5 hours ago
  Simin Eftekhari به آرتین گفتم: پسرکم، من ازطرف آنانی که دراین سالهای اسلامی، برتوو برهمه ی همکیشان توجفا باریده اند، ازتو پوزش می خواهم. به اوگفتم: وقتی پاپ، رهبرکاتولیک های جهان خم می شود وپاهای یک دخترکِ بزهکارمسلمان را می شوید وبرآن بوسه می زند، من چرا به نمایندگی ازدم ودستگاه عریض وطویل رهبرمسلمین جهان ومراجعِ پشت به پشت شیعه برپاهای کوچک وبهشتیِ توبوسه نزنم؟
  Like · Reply · 1 · 5 hours ago
  Nikou Amir درود بر شرافتت مرد
  Like · Reply · 6 hours ago
  Mohammad Valipoor چرا نميگزارند كه انسان باشيم؟فقط انسان
  Like · Reply · 1 · 6 hours ago via mobile

  Mehran Ghanizadeh نمیگذارند* با “ذ”
  Like · 1 · 6 hours ago
  Write a reply…

  Mohammad Valavi خدا رو شکر که یکی مثل تو به پای این بوسه میزنه ؛
  Like · Reply · 1 · 6 hours ago
  حمیدرضا منایی درود به آن نفس و نفس پاکت مرد …
  Like · Reply · 1 · 6 hours ago
  Hanif Parsa با تشکر از شما . بزرگوار … شیعیان به کدام مذهب و فرقه ستم نکردند؟ به اسلامی که شیعه از ان زائده هم رحم نکردند . شیعه همچن علف هرز است هرجا رشد کند .محصول را از بین میبرد. هیچ. به زمین را هم لم یزرع نمیکند.
  Like · Reply · 4 hours ago
  Amir Reza Moosavi نوریزاد نازنین، لازم نبود همهٔ مطلب را بخوانم، آن عکس گویای همه چیز بود. دست مریزاد و سرت سرفراز با د. ضمنا به عنوان شوخی‌ عرض می‌کنم که کاش بشه روزی که دینداران گرامی‌ ما بی‌ خدایان رو هم یه ماچی بکنند، جونمون در اومد خداوکیلی.
  Unlike · Reply · 1 · 4 hours ago
  Zebraa Pyr koskholismeet zadeh ballahaaa
  Like · Reply · 3 hours ago
  Mohammad Mirmohammadi بی نظیر بود، نگاه انسانی شما. امید موفقیت
  Like · Reply · 5 hours ago
  Mehrdad Soltani یه مجوری بدن به این یه سریال درپیتی مثل چهل سرباز بسازه شاید دست از این نمایش ها برداره
  Like · Reply · 48 minutes ago
  Reza Kangarlu آقای نوری زاد ای کاش برای همه فرزندان در بند اینطور عمل میکردید. یادتان هست سید شیرازی گفتند که اینقدر از بهائیان ننوسید….. مخلصیم
  Like · Reply · about an hour ago
  علیرضا صادقی درود بر شرافتت
  Like · Reply · 2 hours ago
  Ariyo Barzan آفرین آقای نوری زاد این تمام مشکل ما هست مدارا .. مدارا
  Like · Reply · 2 hours ago
  Behroz Kashefi sepas agaye norizade aziz.
  Like · Reply · 4 hours ago
  Salim Fani
  Like · Reply · 4 hours ago
  کاوه آهنگر درودبرشرفتان نوریزادگرامی
  Like · Reply · 4 hours ago
  Khodadad Parastook چرا قطرات اين اشك امانم نمي دهند؟! خدايا …..هستي؟!
  Like · Reply · 4 hours ago via mobile
  Alek Hizenberg در حسرت ایمانتم مرد
  Like · Reply · 5 hours ago
  Saghar Rahimi آخ که مردم از دست این نژادپرستها و مذهب گراها که انسان و انسانیت را زیر پا گذاشتند
  Like · Reply · 2 hours ago · Edited
  Farid Tolou Parsa تبلور گام به گام انسانیت را در تو بهت زده به غبطه نشسته ام!
  در این وانفسای جولان دیوان و ددان چه نشان ها که از انسان شدن نیافتی و نمی یابی!
  Like · Reply · 6 hours ago

   
 251. آفای نوزی زاد آدم اگر از درد و رنج و شور بختی ایران و ایرانی در طی این هزار چهارصد سال به ویژه این سی چهار سال که همگی از طرف این اسلام ناب روا شده است به ویژه از طرف آخونده شیعه بمیرد رواست.

   
 252. بعد از سی سال حکومت جمهوری اسلامی دیگر به هیچ دین و کتابی ایمان ندارم و نفرتم هر روز از ادیان اللخصوص شیعه بیشتر میشه علیرغم اینکه جد اندر جد شیعه بودم وقتی در حکومت قران چنین به کودک چهار ساله که نمیدونه شیعه یا بهایی یعنی چه ظلم میشه چرا نباید با این همه بیداد دینی در اعتقاداتمون تجدید نظر کنیم ؟وقتی دین عامل چنین ستمی است . اما با این کار نوری زاد در حق یک کودک بهایی بنده هم بوسه بر دست نوری زاد میزنم و حاضرم اگر رهبر مسلمین جهان اجازه فرمایند یک ماه به جای مادر این کودک بهایی زندان بکشم .

   
 253. دوست عزیز اقای نوری زاد گویا شما داری از طرف دیگه دیوار میفتی اینکه همینها که بر کشور حاکمند از طرف دیگه بر کسی پوشیده نیست بوسیدن پای یک کودک بی گناه قطعا امری پسندیده است اما بهتر است تاریخ حاکمیت هژبر یزدانی سر دمدار این تفکر (بهائیت ) رو بیشتر بخونی با این حرکت احساسی شما گویا روزی خواهد رسید بچه کشان اسرائیلی با جنایت های ریز و درشتشان بی گناه و معصوم شمرده شوند و فردی حیوان صفت مانند نتانیاهو و شارون جلاد میشوند انسانهای معصوم و انسانهائی که بخاطر این تفکرات انها کوچکترین حق زندگی ندارند میشوند جنایتکار صد البته این واکنش نتیجه عملکرد متحجرانه و امنیتی و بینش قدرت طلبانه امثال احمدی نژاد و رهبری فعلی است و کاملا جفا به دین مبین اسلام و تغکر عالییش و انهم ناشی از بی تدبیری از برخورد منطقی و انسانی بجای برخورد منطقی و علی وار با مردم است که این عملکرد بیش از بیش مورد تائید و حمایت همین تفکرات مخالف شدید مثل نتانیاهو و………. میباشد وقتی رهبران اسرائیل از احمدی نژاد بعنوان یک سرباز بی لباس خودو فرشته اسمانی نازل شده برای خود در بینشان صحبت میکنند که بدون تحمیل هزینه ای توانسته اند تمام دنیا را بر علیه ایران متحد کنند نشان از همین عملکرد است دوست عزیز دنیای ما اگر چه سخت بگذرد و تحت فشار متحجرین حاکم و ضد دین و تفکر عالی اسلام ولی نمیتواند دلیلی بر حاکمیت احساسات ناشی از این فشارها در عملکرد و تصمیم گیری باشد

   
 254. درود به اقای نوری زاد عزیز
  بخشی از گفته های دکتر علی شریعتی در کتاب توین بی تمدن مذهب
  حکومت مذهبی چیست/ حکومت مذهبی حکومتی رژیمی است که در ان به جای رجال سیاسی ،رجال مذهبی مقامات سیاسی و دولتی را اشغال میکنند و به عبارت دیگر حکومت مذهبی یعنی حکومت روحانیون بر ملت
  اثار طبیعی چنین حکومتی یک استبداد است ،زیرا روحانی خود را جانشین خدا و مجری اوامر او در زمین میداند و در چنین صورتی مرد حق اظهار نظر و انتقاد و مخالفت با او را ندارند.یک زعیم روحانی خود را به خودی خود زعیم می داند،به اعتبار اینکه رو حانی است و عالم دین ،نه به اعتبار رای و نظر و تصویب جمهور مردم ،بنابرین یک حاکم غیر مسئول است و این ماد استبداد و دیکتاتوری فردی است و چون خود را سایه و نماینده خدا می داند ،بر جان و مال و ناموس همه مسلط است و در هیچ گونه ستم و تجاوزی تردید به خود راه نمی دهد بلکه رضای خدا را در ان می پندارد ،گذشته از ان بر ای مخالف ،برای پیراون مذاهب دیگر حتی حق حیات نیز قائل نیست.انها را مغضوب خدا،گمراه،نجس و دشمن راه دین و حق می شمارد و هر گونه ظلمی را نسبت به انان عدل خدایی تلقی میکند
  ارتین جان ما مردم ایران مخصوصا شیعه علی از شما معذرت میخواهیم ان شاء الله پدرت و عمویت از زندان ازاد شوند و دیگر کسی برای اینکه عقیده دیگر دارد و دین دیگر به زندان نیفتت و همه در ایران دست به دست هم دهیم ایران را اباد و سرسبز کنیم

   
 255. به سهم خودم ممنونم از شما، افتخار میکنم که هم وطنی مثل شما دارم

   
 256. “”ازاو خواستم که اگرمی تواند به روی منِ شیعه آب دهان بیندازد وبه صورتم سیلی بزند. “”

  مازو خیست داری ؟ به بچه تف کردن یاد میدی ؟

   
 257. با سلام و عرض ادب و ارادت فراوان به شما استاد ارجمند.درود به شرف تان.شجاعت شما ستودنی است.بغض گلویم را فشرد وقتی مطلب را میخواندم … سربلند و پیروز باشید بزرگوار

   
 258. Dorood bar safa va Sedaghat e shoma. 1 irani ba Andeshe chap az Otrish

   
 259. Che unvaghti ke oon seriale sakhife parvane ha ro saakhti che alan ke az in vare boom oftadi faghat dar haale matrah kardane khodeti. SHOw MAne Pooshali.

   
 260. zende bad aghaye norizad

   
 261. با درودی قلبی ومن نیز از راه دور بوسه می زنم بر دستان تو بزرگ مردی که پای کوچک مرد بزرگی را به دستانت گرفتی وبر چشمان تو بوسه می زنم که بر چشمان مظلومانه این کودک خیره شدی وافرین می فرستم بر لبان حق گوی تو که در پایان پاراگراف این چنین خطابه ای با بوسه ای نقطه پایان گذاشتی وبه امید اینکه باز هم شاهد رشادت افردی مانند شما که جاودانه در تاریخ خواهید ماند باشیم

   
 262. بهشت تو کجای این همه جهنم .؟

   
 263. هرکس دراین سرای دراید نانش دهید و از ایمانش نپرسید که هرکس به درگاه حق سبحانه و تعالی به جان می ارزد به بارگاه شیخ خرقان به نان ارزد

   
 264. راستشو بخوای من نه قدیمتو می پسندیدم نه الانتو. ولی دمت گرم مرد.مدعیای اسلام رحمانی یاد بگیرن. به عمل کار برآید به سخنرانی نیست.
  به اندازه کل یه زندگی آبرو خریدی واسه خودت با این کار

   
 265. جناب آقای نوریزاد،

  این اولین و شاید آخرین پیام من برای شما باشد. برادرانه استدعا دارم نگارش صریح بنده را حمل بر بی احترامی نفرمایید.

  من یکی از جمع کثیری از خوانندگان نامه های شما به رهبری بودم و ضمن شجاعانه دانستن نفس عمل با بخش قابل توجهی از نظرات جناب عالی در آن نامه ها اتفاق نظر دارم. اما برداشت من از مجموعه عملکرد جناب عالی در 1-2 سال اخیر این است که در تابو شکنی زیاده روی می کنید، نه به این معنی که محدوده ای برای تابو شکنی وجود دارد اما این صرفاً احساس من است که تابو-شکنی-محور شده اید. همچنین احساس می کنم که دچار برهنه گرایی (Exhibitionism) سیاسی/اجتماعی شده اید.

  تحلیل های سیاسی 1-2 سال اخیرتان دچار رادیکالیسم شده اند و گویا در حباب آرمان گرایی گرفتار شده اید. قلم تان مانند (اغلب) سیاسیون ایرانی خارج نشین شده که به جهت فاصله گرفتن از فضای داخل، بی ربط می گویند (Irrelevant شده اند) و مورد بی اعتنایی و حتی تخطئه هموطنان داخل قرار می گیرند.

  برداشت من فحوای نوشته هایتان این است که از اصلاحات گسسته اید (به عنوان پیشنهاد شاید بیراه نباشد که نظراتتان را درباره اصلاحات نشر دهید). اگر این طور است: آری اصلاحات کند و دشوار است و از حوصله برخی خارج، اما آیا گسستگان از اصلاحات نسخه عملی، واقعی، دارای مقبولیت مردمی و بهتری دارند؟

  با نهایت احترام

   
 266. درود بر شرافتت مرد

   
 267. درود بر شما .واقعا شجاعت شما ستودنیست ایکاش هزاران نوریزاد داشتیم

   
 268. Salam jenabe nourizad,

  Beshedat tahte tasire magaleye shoma dar morede kodake bahayi shode va geristam
  man ta 2 hafteye dige baraye didare khanevade be iran miayam

  Emkane didare hozori darid?
  Agar ham ke emkani nabood bavar konid ke neveshtehaye shoma javedan khahad bood
  Mamnoonam

  Ali /////
  Germany

   
 269. دمت گرم و سرت خوش باد / سلامم را تو پاسخ گوی در بگشای !
  درود بر محمد نوری زاد ، در ایران متاسفانه دیکتاتوری اکثریت علیه اقلیت در همه ی زمینه ها وجود داره
  چندی پیش با هنرمندی بهایی به اسم “صهبا مطلبی” آشنا شدم که در ایران شاگرد استاد حسین علیزاده بودند
  و الان در امریکا زندگی میکنند … نمیدونم وقتی در ایران بودند مشکل سیاسی داشتند یا نه ولی میدونم که الان هرگز نمیتونن برگردند به وطنشون !
  چقدر ما اقلیت کرد و بهایی هنرمند داریم که تحت فشار نمیتونن کار کنن تو ایران ؟ چرا باید اینجوری باشه ؟ :((
  ای کاش 4 تا مثل نوری زاد تو بدنه ی حکومت بودند

   
 270. من هر وقت که نوشته های شما رو می خونم دیگه نمی فهمم اطرافم چی میگذره!

   
 271. علیرغم اینکه حرفات و شجاعتت را می ستایم فکر می کنم ره به افراط گذاشته ای همانگونه که در کیهان و قبل از آن هم گاهی ره به افراط می گذاشتی. من بر حقانیت یا نا حق بودن بهاییت کاری ندارم . ولی بهاییت قلب اعتقادات شیعه یعنی انتظار را نشانه رفته است . این راهی که شما می پیمایید به اعتقادات اصلاح طلبان آزادی طلبان لطمه جدی می زند

   
 272. خدا را شکر میکنم که در این33سال به اندازه 1400سال از اسلام فهمیدم وشناخت پیدا کردم.

   
 273. خیلی با معرفت و انسانی

   
 274. دورد بر تو محمد جان .که در روزهای آتش خون روزهای که از مسلمانی نامی مانده آنهم زشت بی هویت .تو ایستاده ای و یاران سبزت .برمی خیزم و با احترام کلاه از سر بر می دارم .این روزها تو به شرافت شرف می دهی .

   
 275. درود برآقای نوری زاد عزیز
  شما از این جماعت آخوند متحجر چه انتظاری دارید. این متحجر ها هز کسی را که مانند انها فکرنکند به سرنوشت این خانواده دچار می کنند. آه خدایا این حماعت که از عهده اداره مستراح یک مسجد عاجز بودند چگونه چه به رهبری کشوری مانند ایران رسیدند.

   
 276. انسانیت خیلی بالاتر از هر مذهبی هست…..بهایی یا شیعه فرق نمیکند انسان و انسانیت……..
  به هر حال جای تحسین داره که با شجاعت ازگذشته گذشتن…….تابو های کور را شکستن.حرف حق را زدن………..

   
 277. متاسفانه دوستانی چند ارزش فوق بشری بوسیدن پای یک کودک را بدست آقای نوریزاد نتوانستند هضم کنند.گاهی میرسد که انسان برای انتقال سخنی که بگوش مستبدان و کوردلان نمیرسد و نمیرود مجبور به کارهایی میشود که هزار برابر یک کلام کارگر می افتد و ارزش دارد.سخن سخن بوسیدن دست یک دیکتاتور که نیست بوسیدن دست و پا و صورت یک کودک تنهامانده است که حتا معنی زندان را هم نمی فهمد که چرا در بین همه آنها که در دروهمسایه او هستند تنها پدر و مادر او را به آنجا برده اند. بوسیدن دست مادر دست پدر دست معلم و دست هر انسانی که براستی بمقام والای انسانیت رسیده باشند که متاسفانه در جهان نایاب میباشد نه تنها کسرشان نمی آورد که برعکس. مردمانی هستند که جانشان را تقدیم میکنند تا سایر انسانها از زندگی لذت ببرند بوسیدن دست و پا که در برابر آن جانبازی ها ارزشی ندارد .کارهای محمد نوریزاد در این چند سال گذشته مافوق توان بقیه افراد کشور من بوده است او هر کاری را که امروزها انجام میدهد از روی خردمندی و اندیشه است . او ناچار شده به تنهایی بارننگین و سنگین ستمی را که همدینان و همفکران سابق او بر مردم کشورش وارد کرده اند به پوزش خواهی و دلجویی بنشیند و از آن مهمتر میخواهد راه نجات را بر آن واماندگان و درماندگان در قدرت ودر حقیقت به دور افتادگان از مقام انسانیت نشان بدهد . محمد نوریزاد این کارها را میکند که نه تنها دیگران را بیدارکند که به او بپیوندند و تنها نظاره گر کارهای او نباشند . تا او تنهاست چیزی عوض نمیشود ما همه باید به او تاسی بجوییم و دست از تعصبات تفرقه انداز دینی ، قومی ، نژادی و هر آنچه ما را از هم دور میکند برداریم تا خوشبختی واقعی به میهن مان برگردد.همدیگر را با هر باوری دوست بداریم و فضولی و دخالت به دین و باورهای درونی دیگران نداشته باشیم. من بعنوان یک ایرانی بیدین شده از دست دینداران مزاحم و متعصب کشورم نه تنها نوریزاد دیندار و مسلمان را دوست میدارم که براحتی میتوانم در کنارش زندگی کنم وخطری زندگی مرا تهدید نکند . ما باید بسمت و سوی خردگرایی بجای دینداری تغییر جهت بدهیم و یا دین را خصوصی و درونی برای خود پنهان نگه داریم. آخرین کار نوریزاد رفتن به خانه یک بهایی و بوسیدن پای آن بچه که یک عمل سمبولیک بود شاهکار بود . بدون شک روی جوانان و آینده مردم ایران اثرات شگفت آوری خواهد گذاشت .این کارها بمراتب ارزش بیشتری از بسیاری کارهای امامان و پیامبران دارد که فرمانهایشان تا به امروز جز اختلاف و جنگ و کشتار نتیجه ای نداشته است .هزاران آفرین برمحمد نوریزاد گلی که در کویر جهنمی میهن من به تنهایی خود را سرپا نگهداشته و عطرافشانی میکند ، روزنه ای شده بسوی روشنایی و امیدی برای نا امید شدگان.

   
 278. درود به شرافت پاک و ارایای و ایرانیت نوری زاده عزیز
  واقعا شرافت انسانیت را به اوج رساندیدن
  و این را ثابت کردین که شرافت و انسانیت فراتر از ادیان و باور ها و اعتقادات هست
  درود به شما که انسانیت را به ارجعیت رساندید

   
 279. من به برابری حقوق انسانها براساس اعلامیه حقوق بشر باورمندم چون برآورد عقلای جهان امروز میباشد اما از مذهب بازی متنفرم چون مذاهب تا زمانی به قدرت سیاسی دست پیدا نکرده اند بسیار خود را مظلوم ومدافع حقوق انسانی معرفی میکنند وبه محض اینکه به قدرت رسیدند چهره وحشیانه خود را نشان میدهند به سرنوشت یهود در فلسطین ومذهب شیعه با روی کار امدن آقای //// وطالبان توجه کنید دستاورد آن چیزی است که امروز داریم زیرا مذهب مرز بین خودی وغیر خودی است وبنیان گذاران بهائیت از دل روحانیت خالص بیرون امده اند به هر صورت با بهائیان رفتار زشتی صورت گرفته اکثریت ایرانیان با بهائیت مشکل خاصی ندارند واین رفتار حکومتی است

   
 280. اما تمام عذرخواهیها برای آن کودک آغوش گرم پدر و مادر نمیشود. بقول زکریای رازی ادیان کاری جز ایجاد اختلاف و خونریزی بین انسانها ندارند. دیگر نمیدانم معنای مهرورزی چیست!!!

   
 281. It was very kind of you! Thank you

   
 282. اينكه هنوز مسلماناني هستند كه مثل شما نگاه مي كنند، باعث مي شود فكر كنم مسلمان و شيعه بودن هم مي تواند كيفيتي انساني به انسان بدهد و تضادي با «خوب بودن» ندارد. متاسفانه در طول اين سالها، هر چه ديديم غير از اين معني مي داد. ممنون آقاي نوري زاد

   
 283. //// شجاعت شما در براعت از این ظلم ها ستودنی است آقای نوری زاد. کاش مدعیان اصلاحات و مردمی بودن درصد ناچیزی از صداقت و شجاعت شما را داشتند.

   
 284. درود بر شما
  این نوشته شما قلب هر انسان منصفی را به درد می آورد
  اگر قرار بود رهبر مسلمین جهان ! و کسانی که نام بردید به دلجویی این عزیزان بروند که دیگر این شرایط را برایشان ایجاد نمی کردند ! آیا روزی می رسد که با نگاه انسانی به آدمها نگاه کنند نه دین و فرقه و جنسیت … !
  من از فوتبال متنفرم از بن دندان بخاطر اینکه در بین تماشاگران و علاقمندان دودستگی ایجاد می کند و درگیری و داستانهای که میدانید ! ادیان مختلف هم همینطور خصوصا اسلام عزیز ! که به زور شمشیر و قتل و غارت و تجاوز به سرزمین ما تحمیل شد و بیشترین خون ریزی ها در دنیای امروز هم حول محور همین دین است ! با این عمر کوتاه اگر حقیقتی در دین باشد باید زندگی انسانها را بهتر کند نه اینکه هر که دین نداشت سرش را ببرند و زن وبچه اش را اسیر کنند و اموالش را هم بگیرند و یک پنجمش را هم بدهند الله مدینه !

   
 285. “”ازاو خواستم که اگرمی تواند به روی منِ شیعه آب دهان بیندازد وبه صورتم سیلی بزند. “”

  اقای نوری زاد درود
  این جمله در شان ان پسر کوچک نیست این جمله ها برای قلب پاک این فرشته ساخته نشده این جمله ها مال اوین است احتمال میدهم واقعا این جمله را به او نگفته باشید اما حتی در این نوشته هم نباید در کنار اسم ان کودک چنین جمله ای مینوشتید

   
 286. با درود به استاد عزیزی دلبند نوریزاد،
  اگر یک در هزارم اینهمه تنگ نظر‌ی‌های جور واجوری که به نام حرف و نظر و رای خداوند جان و جهانیان که به ویژه در آرا و عقاید ما شیعیان هست و گاه نقطهٔ اوج آنها را در نظر پردازیها و فتواهای برخی‌ از مراجع می‌‌بینیم و در مراجع درباری بیشتر، می شد حتی در عالم خیال هم به خدا نسبت داد،جمعیّت امروز دنیا زور که میزد به چند ملیون هم نمی‌‌رسید و تخم بقیه نوع بشر و آدمیزادهٔ روی زمین را مصباح‌ها و مکارم‌ها و احمد خاتمیها و شجونی‌های سایر ادیان از این کرهٔ خاکی بر چیده بودند. به ندرت به یک بهائی برخورده‌ام که نگفته باشم، ای درد و بالات بخوره تو سر هر چی‌ چاق و چله نشین‌های کتاب مقدس بدست همه جایی‌ و هر جایی‌ که هر روز یک خدای زمینی‌ را به آن‌ خدای زمین و آسمانها ترجیح می‌‌دهد تا وضع مملکت ما این باشد که شده و شاهدش هستیم.

   
 287. خیلی مردی…

   
 288. من با بوسه زدن بر دست و پای هیچ انسانی به رسم ادب و کوچکی و بخشش موافق نیستم .اما از کار زیبای شما در بدست آوردن دل یه ایرانی کوچولو و حتما دوست داشتنی حمایت و تشکر میکنم .همه ما قبل از هر چیزی انسانیم . آرزوی من ایرانی با مردمانی خرد گراست با هر اندیشه ای که دارند .

   
 289. رانده درگاه خدا

  چرا به راه دور برویم. مگر رفتار اینان با مسلمین بهتر از این است؟ مگر پاسدارهای ///// بطور سیستماتیک در زندان های دهه شصت //////و بعد از کشتن دختران برای خانواده داغدیده کله قند و شیرینی و مقداری پول بابت مهریه نمی بردند؟ حال آن خانواده داغدیده را چه کسی می تواند درک کند؟ آیا خدا قادر است عمق چنین فاجعه ای را درک کند!!؟ کی به حسین شیعیان چنین ظلمی شده بود که 1200 سال است برایش نوحه سرایی می کنند؟ حتی مغول ها هم در حملات وحشیانه شان چنین جنایت نکردند. آیا کسی در کتب تاریخی تا بدین حد سبعیت و حیوانیت را سراغ دارد از قومی سر زده باشد؟
  جناب نوری زاد ما حق نداریم خود را به خدا نزدیک ببینیم، چراکه آن ظلم ها را دیدیم و ساکت بودیم و احیاناً باور نمی کردیم اما به خودمان زحمت تحقیق هم ندادیم. ما مردم ایران هیچ کداممان به خدا نزدیک نیستیم و احتمالا شیطان نیز از به حضور پذیرفتن ما شرم داشته باشد.

   
 290. در عین حال که بوسه زدن بر پای انسانی دیگر، هر کس که باشد، بویژه در عرصه عمومی، دون شأن انسانی و ترویج فرهنگی نادرست به نظر می‌رسد، با این وجود، با توجه به حقوق تضییع‌شده بسیار گسترده بهاییان و نیز توضیحات زیبای شما، این حرکت، بویژه بوسه بر پای کودکی معصوم، در مجموع، شایسته تقدیر و تحسین است.

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

79 queries in 1832 seconds.