سر تیتر خبرها
این فیلم را تماشا کنید

این فیلم را تماشا کنید

من اما از همه ناب تر، به افیون دین در این فیلم گرایش دارم. افیونی که از دین، دکانی آراسته، از خدا خدعه ای، از پیامبر منبری، و از کربلا روضه ای. بی آنکه دریچه ای بگشاید به روی خود انسان.

اشاره: در این فیلم به سه افیون: سیاست و اقتصاد و دین اشاره شده. من اما از همه ناب تر، به افیون دین در این فیلم گرایش دارم. افیونی که از دین، دکانی آراسته، از خدا خدعه ای، از پیامبر منبری، و از کربلا روضه ای. بی آنکه دریچه ای بگشاید به روی خود انسان. که: آهای انسان، دین برای فرابردن ظرفیت های خود توست. که از خاک بربخیزی و دست خودت را بگیری و انسان شوی. چرا من نگویم این دینی که حاکمیت ایران به ترویج آن قیام فرموده، دکانی بیش نیست؟ در کربلا ما چه را جستجو می کنیم؟ جز اشک و آه و ضجه را؟ و حال آنکه سخن حسین عزیز چیز دیگر بود و هست. این که: آهای ای همه ی بشریت، ای همه ی خوبها، ای همه ی بدها، اگر دین ندارید آزاده باشید. آزاده، آزاده، آزاده. من دست و قلم نویسنده ی متن این فیلم را می بوسم و به همه ی دست اندرکاران آن آفرین می گویم.

محمد نوری زاد
نخستین روز بهار سال نود و دو

لینک این فیلم در سایت یوتیوب

Share This Post

درباره محمد نوری زاد

با کمی فاصله از تهران، در روستای یوسف آباد صیرفی شهریار به دنیا آمدم. در تهران به تحصیل ادامه دادم. ابتدایی، دبیرستان، دانشگاه. انقلاب فرهنگی که دانشگاهها را به تعطیلی کشاند، ابتدا به آموزش و پرورش رفتم و سپس در سال 1359 به جهاد سازندگی پیوستم. آشنایی من با شهید آوینی از همین سال شروع شد. علاوه بر فعالیت های اصلی ام در جهاد وزارت نیرو، شدم مجری برنامه های تلویزیونی جهاد سازندگی. که به مناطق محروم کشور سفر می کردم و برنامه های تلویزیونی تهیه می کردم. طوری که شدم متخصص استانهای سیستان و بلوچستان و هرمزگان. در تابستان سال 1361 تهران را رها کردم و با خانواده ی کوچکم کوچیدم به منطقه ی محروم بشاگرد. به کوهستانی درهم فشرده و داغ و بی آب و علف در آنسوی بندرعباس و میناب. سال 1364 به تهران بازآمدم. درحالی که مجری برنامه های روایت فتح بودم به مناطق جنگی می رفتم و از مناطق عملیاتی گزارش تهیه می کردم. بعد از جنگ به مستند سازی روی بردم. و بعد به داستانی و سینمایی. از میان مستندهای متنوع آن سالهای دور، مجموعه ی “روی خط مرز” و از سریالهای داستانی: پروانه ها می نویسند، چهل سرباز، و از فیلمهای سینمایی: انتظار، شاهزاده ی ایرانی، پرچم های قلعه ی کاوه را می شود نام برد. پانزده جلدی نیز کتاب نوشته ام. عمدتاً داستان و نقد و مقاله های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی. حوادث خونین سال 88 بساط فکری مرا درهم کوفت. در آذرماه همان سال بخاطر سه نامه ی انتقادی به رهبر و یک نامه ی انتقادی به رییس قوه ی قضاییه زندانی شدم. یک سال و نیم بعد از زندان آزاد شدم. اکنون ممنوع الخروجم. و نانوشته: برکنار از فعالیت حرفه ای ام.

8 نظر

 1. وقتی یکی حرف دل آدم را حرفهای دل آدم را می خونه و فریاد میکنه اشک تو چشم آدم میاد واقعا ما اگر همه ی ضجه و زاری های برای حسین را کنار بگذاریم و فقط یک جمله حسین را سرلوحه قرار بدیم اونوقت هست که پیامش را گرفتیم و میتونیم مرد تاریخ ملقبش کنیم:اگر دین ندارید لا اقل آزاده باشید/اگر دین ندارید لا اقل آزاده باشید /………

   
 2. سلام بر سرورم جناب آقای نوری زاد عزیر
  من شجاعت شما رو به خاطر تمام کاراتون تا به امروز و انشاءلله در آینده با تمام وجودم تحسین می کنم.
  این ویدئو خیلی جالب بود. من اینو ندیده بودم و شاید هم اگه لطف شما نبود هرگز نمی دیدم.
  ما جزء جوامعی هستیم که از هر سه جناح در معرض آسیبیم و همانطور که گفتید از ماهیت اصلی دین فاصله گرفتیم و فقط به یک لایه سطحی و کم ارزش بسنده کردیم و این که متاسفانه دین ما سیاسی شده.
  همانطور که در این ویدئو به آن اشاره شده تمامی حکومت ها، نهایتا منافع شخصی و حزبی خود را دنبال کردن و می کنن و حقوق مردم در اولویت پائین تر برای تمامی حکومت های دنیا حتی حکومت ظاهرا مردمی آیالات متحده آمریکا هست. بنا بر این این مردم هستن که باید با هم همدل و متحد باشن و صفات زشتی رو که تو ویدئو به اون اشاره شده رو کنار بزارن با حاکمیت از اتحاد و همدلی مردم به وحشت بیفته و جرئت ظلم در حق مردم رو پیدا نکنه.
  این مهم میسر نخواهد شد مگر اینکه ما انسان ها نگاهمون رو تغییر بدیم. ببینیم از زندگی چی می خواهیم و به دنبال چی هستیم و به چه اصول اخلاقی ای و تا کجا پایبند هستیم. آیا حاضریم از بعضی از چیزا بگذریم (کاری که شما آقای نوری زاد در حد کمالش انجام داده و از خیلی از چیزا گذشتین و بخاطر این خیلی واسه شما احترام قائلم و شما یکی از بزرگترین الگوهای اخلاقی امروز من شدید) ما انسانها باید خودخواهی و خودمحوری رو بزاریم کنار و به دنبال منافع همه بشریت و انسانیت باشیم. در چنین شرایطی و زمانی که مردم از کوچکترین ظلمی که در حق همنوعشان توسط هر چیزی از جمله حکومت روا داشته میشه ، نگذرن دیگه ظالم مجالی برای جولان دادن پیدا نمی کنه.
  در پایان از شما که پایگاه اجتماعی با نفوذی بخصوص در قشر جوان جامعه دارید تقاضا دارم به کمک ویدئوهای اینچنینی و دیگر مطالبی که ارائه می کند این روحیه رو در مخاطب خودتون بیشتر تقویت کنید همانطور که دارید میکنید.
  ممنونم از شما آقای نوری زاد (خیلی دوست دارم شما رو از نزدیک ببینم)

   
 3. ازاد شو از این زندونا تو که از جنس خدایی پرواز کن پرواز کن پرواز را تو معنایی اگه یک لحظه به خود ایی

   
 4. سرباز ایران

  آفرین

   
 5. ممنون نوری زاد جان
  این فیلم را من یکی دوسه بار دیدم هردفه چیزای خوبی ازش فهمیدم
  دستت درد نکنه
  منم مث تو ازنویسنده وکارگردان وگویندش تشکرمی کنم
  مرسی ازهمه تون
  مرسی
  مرسی

   
 6. bayane vagheiyate in rooz haye mast
  ba tashakor az Foade aziz baraye in shahkar
  va hamchenin sepase faravan az Nourizade hamishe gerami baraye moarefiye in asar.

   
 7. آقای دکترنوری زاد سلام
  این فیلم را دیدم. دوبارهم دیدم. یک سئوال. شنیده ام شما ممنوع الکارهستید. یعنی نمی گذارند فیلم بسازید. راست است؟
  ازسازندگان این فیلم من هم تشکرمی کنم

   
 8. سلام
  عالی بود عالی عالی …

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

81 queries in 0769 seconds.