سر تیتر خبرها
مصاحبه ی محمد نوری زاد با رادیو فرانسه درباره ی گشایش صفحه ی فیس بوک رهبری

مصاحبه ی محمد نوری زاد با رادیو فرانسه درباره ی گشایش صفحه ی فیس بوک رهبری

محمد نوری زاد: گشایش صفحه ای به نام رهبر جمهوری اسلامی در فیس بوک در این زمان، یعنی در سال 91، دقیقا تمثیلی از عقب ماندگی ماست. این که همیشه از جریانات روز عقبیم و پدیده ها خودشان را بر ما تحمیل می کنند.

لینک مصاحبه

لینک فایل صوتی مصاحبه

ایجاد صفحه ای به نام آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در فیس بوک، بازتاب بسیاری در میان ایرانیان و رسانه های خارجی داشته است. محمد نوری زاد، روزنامه نگار منتقد رهبر جمهوری اسلامی، ایجاد این صفحه در دوره کنونی را تمثیلی از عقب ماندگی سیاست های جمهوری اسلامی دانست. 

صفحه فیس بوک آیت الله خامنه ای به تازگی در شبکه مجازی فیس بوک ایجاد شده است.

ایجاد این صفحه بازتاب بسیاری در رسانه ها و از جمله در خود فیس بوک داشته و برخی از اعضای فیس بوک نسبت به حضور رهبر جمهوری اسلامی در این سایت اعتراض کرده اند.

ایجاد این صفحه در حالی است که فیس بوک و دیگر شبکه های مجازی در ایران فیلتر است.

مقام های ایران تا کنون نسبت به ایجاد این صفحه واکنش نشان نداده، اما امروز خبرگزاری مهر نزدیک به دفتر رهبر جمهوری اسلامی در مطلبی نوشته است که پیش تر نیز صفحات متعددی به اسم آیت الله خامنه‌ای در شبکه اجتماعی فیس‌بوک ایجاد شده بود.

این خبرگزاری تعداد آنها را در فیسبوک حداقل «صد اکانت و صفحه»‌ دانسته است.

همچنین این خبرگزاری اضافه کرده که «معمولا رهبران و روسای جمهور دنیا در فیس بوک صفحه شخصی دارند، از چاوز ونزوئلا گرفته تا اوبامای آمریکا.»

محمد نوری زاد، روزنامه نگار و مستندساز در این زمینه به بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه می گوید: گشایش صفحه ای به نام رهبر جمهوری اسلامی در فیس بوک در این زمان، یعنی در سال 91، دقیقا تمثیلی از عقب ماندگی ماست. این که همیشه از جریانات روز عقبیم و پدیده ها خودشان را بر ما تحمیل می کنند.

وی ممنوعیت فیس بوک در دوره کنونی را با ممنوعیت ویدئو در دوران گذشته و همچنین ممنوعیت ماهواره مقایسه کرد.

نوری زاد باز شدن صفحه ای به نام آیت الله خامنه ای را به گونه ای آشتی با ضرورت های زمانه جدید از سوی وی ارزیابی کرد.

وی اضافه کرد: ما دوست داریم برای جوانانی که به خاطر حضور در فیس بوک مجرم شناخته شدند و یا به خاطر چند مطلب انتقادی زندانی شدند گشایشی حاصل شود.

Share This Post

درباره محمد نوری زاد

با کمی فاصله از تهران، در روستای یوسف آباد صیرفی شهریار به دنیا آمدم. در تهران به تحصیل ادامه دادم. ابتدایی، دبیرستان، دانشگاه. انقلاب فرهنگی که دانشگاهها را به تعطیلی کشاند، ابتدا به آموزش و پرورش رفتم و سپس در سال 1359 به جهاد سازندگی پیوستم. آشنایی من با شهید آوینی از همین سال شروع شد. علاوه بر فعالیت های اصلی ام در جهاد وزارت نیرو، شدم مجری برنامه های تلویزیونی جهاد سازندگی. که به مناطق محروم کشور سفر می کردم و برنامه های تلویزیونی تهیه می کردم. طوری که شدم متخصص استانهای سیستان و بلوچستان و هرمزگان. در تابستان سال 1361 تهران را رها کردم و با خانواده ی کوچکم کوچیدم به منطقه ی محروم بشاگرد. به کوهستانی درهم فشرده و داغ و بی آب و علف در آنسوی بندرعباس و میناب. سال 1364 به تهران بازآمدم. درحالی که مجری برنامه های روایت فتح بودم به مناطق جنگی می رفتم و از مناطق عملیاتی گزارش تهیه می کردم. بعد از جنگ به مستند سازی روی بردم. و بعد به داستانی و سینمایی. از میان مستندهای متنوع آن سالهای دور، مجموعه ی “روی خط مرز” و از سریالهای داستانی: پروانه ها می نویسند، چهل سرباز، و از فیلمهای سینمایی: انتظار، شاهزاده ی ایرانی، پرچم های قلعه ی کاوه را می شود نام برد. پانزده جلدی نیز کتاب نوشته ام. عمدتاً داستان و نقد و مقاله های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی. حوادث خونین سال 88 بساط فکری مرا درهم کوفت. در آذرماه همان سال بخاطر سه نامه ی انتقادی به رهبر و یک نامه ی انتقادی به رییس قوه ی قضاییه زندانی شدم. یک سال و نیم بعد از زندان آزاد شدم. اکنون ممنوع الخروجم. و نانوشته: برکنار از فعالیت حرفه ای ام.

10 نظر

 1. سلام عرض می کنم خدمت دانشمند فرهیخته جناب آقای استاد محمد نوری زاد عزیز.شک نکینید که شما در قلب ملت ما جای دارید و هر روز محبوب تر از گذشته می شوید راهتان را ادامه دهید که این راه راه آزادگی و مردانگی و راه حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) هست.پاینده باشید در پناه حق.

   
 2. salam khaste nabashi barayt salamati va movaffaghiyat khahanam az harfe ablahan narahat nasho .

   
 3. نامه هاتو دهه 80 تو روزنامه کیهان یاذت رفته؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
  نمونه بارز گمراهی شدی؟
  با دشمنای اسلام مصاحبه میکنی؟
  وای……..
  جواب خون شهدارو چی میدی؟
  جدا فردای قیامت چه جوابی داری که بدی؟
  میدونی چقدر با این نامه های مزخرفت دل دشمنای کشور رو شاد کردی؟
  به خدا قسم که امثال تو خوابه خوابند؟
  بیدار شو اصلا حواست هست داری چیکار میکنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   
 4. خاک تو سر آشغالت کنم که دنبال شهرتی تو یه خود فروخته ی منافقی که…….
  برو بمیر……………………………………………………………………….
  اسم کاراتو آثار گذاشتیییییییییییییییییییی خنده خنده خنده
  با دوربین موبایلت فیلم میسازی………..
  خیلی ضعیف…….
  باور کن هیچکس تورو آدم حساب نمیکنه اصلا نمیشناسند
  چطوره بری خواننده بشی؟اونجوری شاید مشهور بشی؟
  فردای قیامت جواب آوینی رو چی میخوای بدی؟

   
 5. سلام جناب اقای نوری زاد بنظر شما خبر گذاران حکومت اسلامی وکشور اسلامی هنوز مردم چون کسانی را میبینند با خامنهای مخالفند که خود مخالفین سرتا پا ودستهایشان چندین سال به خون جوانان وخیانتهای بسیار زیادی بوده مثلا اقایان کروبی وموسوی ومهاجرانی ورفسنجانی وووووصدها از اصلاح ط لبان تا سردارانی که

   
 6. مهران گودرزی

  سلام جناب نوری زاد عزیز! خسته نباشید و دست مریزاد.
  آقای خامنه ای به هیچ رو با دستاوردهای تمدن نوین سر آشتی ندارد؛ به دلیل آنکه بنیاد معرفتی او از حوزه های علمیه گرفته شده و شما می دانید که بنیاد حوزه ها بر خرافه و بدعت و توهم و توقع و ادعااستوار است.
  آقای خامنه ای اگر راست می گوید اول فیلترینگ را از اینترنت و به وِیژه شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک بردارد. او می داند اکثر مردم ایران ساده و زودباور و احساسی هستند برای همین در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری یک صفحه در فیس بوک باز کرده تا افکار عمومی رابفریبد و خود را رهبری روزآمد نشان دهد. قطعا خودش حتی یک حرف بر آن نخواهد گذاشت و همان شعبان بی مخ هایی را که پرورش داده برایش صفحه را پر می کنند و انواع شعارهای زیبا و مردم فریب می دهند. خامنه ای قدرت و ولایتش را در زور و فریب می داند او نمی آید به فیس بوک – که یکی از نمادهای آزادی و فرهنگ جهان مدرن است- احترام بگذارد. خامنه ای اگر برای دستاوردهای نوین بشر احترام قایل بود، باید به دموکراسی پایبند می شد و با انواع حیله ها برای خود حکومت مادام العمری درست نمی کرد.

   
 7. مستبدان و متحجران دیر شرایط زمانه را درک می کنند و گاهی مجبور می شوند در برابر واقعیت ها سر فرود اورند که دیگر دیر شده است . یادم نمی رود وقتی که شاه گفت من صدای شما مردم ایران را شنیدم و حاضر به مصا لحه بود ولی دیگر کسی به حرف او گوش نمی کرد . اسد هم همین داستان را دارد و همه دیکتا توری ها

   
 8. سلام
  نامه 27 در سایت نیست. چرا؟

  …………………………….

  سلام دوست گرامی
  نامه ی 27 درتیتریک است. همان که عکسی خندان ازرهبردارد.
  پشتیبانی سایت
  .

   
 9. ادبیات هوشمندانه ی شما (جناب نوری زاد) را ستایش میکنم.

   
 10. درود بر شما . اقای نوریزاد به نظر شما با اینکه سی دو سال از مبارزات
  مردم ایران علیه استبداد دینی می گذرد و با اینکه تمام گروهها در این سی
  سال بهر حال در حد اندازه خود مبارزه کردند چرا نتیجه انقدر که باید راضی
  کنند باشد نیست . به نظر شما چرا تا امروز هیچ تغییر اساسی به رغم خواست
  عمومی مردم صورت نگرفته است به نظر من تغییر در ایران مستلزم هزینه سنگین
  است و جز یک سازمان سیاسی هیچ حزب و فرد و گروهی حاضر به دادن هزینه نیست
  . امیدوارم یک مقاله در این مورد بنویسید . قربان شما محمود . س.از
  شهرستان خمین

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

80 queries in 0883 seconds.