سر تیتر خبرها

فراخوان دوم نوری زاد و موجی فراتر

یعقوب گوهری
شب اربعین سیدالشهداء نامه هیجدهم آقای نوری زاد را خواندم.
شب عاشورا در باره نامه سیزدهم در حضور یکی از مراجع در قم صحبت های جدی مطرح بود. آن مجتهد واقعی می فرمودند که نامه خوبی نوشته اند لیکن چند نکته در آن نامه، نیاز به اصلاح دارد که به ایشان متذکر خواهم شد.
عرض کردم اگر مواردی را در سی سال گذشته و حتی در اوایل انقلاب را در این نامه به نقد کشیده اند باید مورد توجه قرار گیرد، چنانکه گذشته را نتوانیم منصفانه به نقد بکشیم مسلما آینده خوبی نخواهیم داشت، حضرت آیت الله با تواضع پذیرفتند و تایید فرمودند.
در ادامه عرض کردم که به نام دین، کار حکومت تا بدینجا رسیده است … ، ما دانشگاهیان را که براحتی تکفیر می کنند، پس شما مراجع عالیقدر اولی ترید که در مقابل این همه ناراستی ها و بدعت ها به جلو بیفتید و راه و چاره ای را ارائه دهید. فرمودند که فعلا آقای نوری زاد، جور همه ما علما را بتنهایی عهده دار شده اند.
با این جواب تاثیر و بزرگی کار آقای نوری زاد برایم دو چندان جلوه نمود. در نامه پانزدهم که فرhخوان نامه نگاری از بزرگان و خواص کردند، آقای سروش زودتر از همه آن نامه ماندگار را نوشتند در حالیکه به او گفته بود که در قیامت دست به یقه اش نخواهد برد. آقای اشکوری نامه هایش را افضل الجهاد نامید و آقای قدیانی از زندان آن نامه بدون تعارفات را ارسال کرد و آقای پور پیرعلی فرزند آن بسیجی قدیمی لشکر نجف، اوضاع دو دهه اخیر بسیجی های جدید را به تصویر کشید. جواب رندانه به این فرخوان از طرف آن سردار پاک باخته نیز بسیار بجا بود ولو او را نیز ناشیانه مردودش کنند. هنوز هم آقای هاشمی در همین حد که هوا خوب است و شاید باران بیاید! نیز به نامه های آقای نوری زاد التفاتی نکرده اند. جای آن سید سبزمان در بیرون از حصر خالی است که نوری زاد را نوازشی کند، تسلی دهد و بیشتر امیدوارش کند.
در فراخوان دومش که در شب اربعین خواندم، موج بزرگتری در راه است. اگرچه خیلی ها اعتقادی به تاثیر این نامه نگاری ها به تک مخاطب آن را ندارند ولی شاکیان زیادند و موج تظلم می تواند اوج گیرد.

Share This Post

درباره محمد نوری زاد

با کمی فاصله از تهران، در روستای یوسف آباد صیرفی شهریار به دنیا آمدم. در تهران به تحصیل ادامه دادم. ابتدایی، دبیرستان، دانشگاه. انقلاب فرهنگی که دانشگاهها را به تعطیلی کشاند، ابتدا به آموزش و پرورش رفتم و سپس در سال 1359 به جهاد سازندگی پیوستم. آشنایی من با شهید آوینی از همین سال شروع شد. علاوه بر فعالیت های اصلی ام در جهاد وزارت نیرو، شدم مجری برنامه های تلویزیونی جهاد سازندگی. که به مناطق محروم کشور سفر می کردم و برنامه های تلویزیونی تهیه می کردم. طوری که شدم متخصص استانهای سیستان و بلوچستان و هرمزگان. در تابستان سال 1361 تهران را رها کردم و با خانواده ی کوچکم کوچیدم به منطقه ی محروم بشاگرد. به کوهستانی درهم فشرده و داغ و بی آب و علف در آنسوی بندرعباس و میناب. سال 1364 به تهران بازآمدم. درحالی که مجری برنامه های روایت فتح بودم به مناطق جنگی می رفتم و از مناطق عملیاتی گزارش تهیه می کردم. بعد از جنگ به مستند سازی روی بردم. و بعد به داستانی و سینمایی. از میان مستندهای متنوع آن سالهای دور، مجموعه ی “روی خط مرز” و از سریالهای داستانی: پروانه ها می نویسند، چهل سرباز، و از فیلمهای سینمایی: انتظار، شاهزاده ی ایرانی، پرچم های قلعه ی کاوه را می شود نام برد. پانزده جلدی نیز کتاب نوشته ام. عمدتاً داستان و نقد و مقاله های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی. حوادث خونین سال 88 بساط فکری مرا درهم کوفت. در آذرماه همان سال بخاطر سه نامه ی انتقادی به رهبر و یک نامه ی انتقادی به رییس قوه ی قضاییه زندانی شدم. یک سال و نیم بعد از زندان آزاد شدم. اکنون ممنوع الخروجم. و نانوشته: برکنار از فعالیت حرفه ای ام.

8 نظر

 1. مرحعی که شجاعت ندارد, مرجعی که ظلم را می بیند و دم بر نمی آورد, مرجعی که می ترسد, مرجعی که سکوت می کند, حتی یک آدم عادی هم نیست.

   
 2. آفرین، آن علمایی که در این عصر پر از رنج و کج روی دینی و به هبوط کشیده شدن همه ی ارزشهای دینی و اسلامی ، سکوت کرده اند ،به دینشان و به این مردمی که به آنان به عنوان مظهر اسلام و عدل علوی مینگریستند، خیانت کرده و میکنند ، نام این خیانت را هیچ گاه نباید تقیه نهاد ، زیرا اگر آنان این انزجار را اشکار کنند وبا مردم هم پیمان شوند ، جمع یا عده ای پشت آنان نخواهند بود بلکه ملتی پشت آنانند ، پس دیگر چه جای تقیه است ، ای علمای به ظاهر عالم، امام حسین با 72 نفر یار تقیه نکرد، پس چگونه است که شما با داشتن ملتی به فقان آمده و یاران شجاع و بزرگواری چو جناب نوریزاد و همه ی بزرگان دیگر که در عصر در تنگنایند و منتظر حرکتی از شما ، راه تقیه در پیش گرفته اید

   
 3. سلام

  امروز مصاحبه شما رو با صدای امریکا (بی بی سی)نگاه کردم . تنها چیزی که میتونم بگم اینکه به این همه متانت و صداقت و صفای دل شما باید افرین گفت . خدا واسه این ملت نگه داره شما رو.

   
 4. شخصی میگوید ،اقای نوریزاد فعلا جور ما علما را میکشد وجالب اینجاست درهمین حال مسولیتش را برگردن دیگری می اندازد خود را هم عالم میداند ،خاک برسر /// کنه ملت ایران که شما را عالم بدانند. وخاک برسرملتی که این گونه دزدومتقلب را که فقط معدودی پاکندو خدا ترس ،عالم ومجتهداشان این قبیل ادمها باشند ./// ان درغگوی بزرگ ،انحقه باز وکلک باز بزرگ وان //// بود که بنام تقیه به تمامی قول وقرارهاش تریکمون زد .امیدوارم ////

   
 5. یک مادر داغدیده

  آقای نوریزاد عزیز سلام این روزها اوضاع امنیت جانی ماها خراب است

  نمیخواهم خدای ناکرده نفوس بد بزنم اما شما هم مراقب باشید
  ازین خدا نشناس ها هر کاری برمی آید مگر فرزندان ما نبودند که..
  اینها دین ندارند مسلمان نیستند انسان نیستند

  کافرند اینها همان شیاطین انس (انسان نما) هستند که در قرآن کریم آمده الان شما دیگر متعلق به خودتان نیستید مادر,

  شما دیگر مال تاریخ ایرانید مال همه مردمید مثل دلواری ها دشستانی ها هستید آیندگان مجسمه شمارا میسازند و بعنوان اسطوره ازجان گذشته مقاومت و پایداری در میدانها نصب میکنند اینها را بدانید و مراقب امنیت جانی خود هم باشید موفق و پیروز باشید

   
 6. من فقط میخوام به شرف آقای نوری زاد احسنت بگم خدا از شما راضی باشد انسالله و امیدوارم بعضی از بزرگان و مراجع ما که هنوز در شک و تردید یا ترس ناشی از اتفاقات دو سال اخیر سکوت کرده اند به این سکوت خود که باعث آزرده شدن مردم شده پایان دهند و به خیل عظیم مردم بپیوندند شاید خیلی زود دیر شود!!!

   
 7. فکر نمیکنم فرمایشات مرجعی که از ایشان یاد کرده اید درست باشد . اقای نوریزاد وظیفه ی خود را انجام میدهد و این بار مسئولیت دیگران , به خصوص مراجع را کم نمیکند.عملی که مراجع انجام میدهند ,تقیه نیست بلکه ترس است وبه این شکل انان دیگر مرجع نیستند زیرا صفت شجاعت را از دست داده اند!

   
 8. MOTEASEFANE MARAJE KE VAZIFE DARAND MARDOM RA AZ IN HAME SAR DAR GOMI NEJAT DAHAND SAKET MANDEAND KHODA SOKOTESHAN RA ZAKHIREYE AKHERATESHAN GHARAR DAHAD

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

77 queries in 0810 seconds.