سر تیتر خبرها

درخواست هنرمندان از نوری‌زاد برای پایان دادن به اعتصاب غذا + تصویر

جمعی از هنرمندان و اهالی سینما در نامه‌ای خطاب به محمد نوری‌زاد، نسبت به سلامتی او که با اعتصاب غذای خشک به خطر افتاده، ابراز نگرانی کردند و…

در پی اعتصاب غذای محمد نوری زاد و وخامت وضعیت جسمانی وی، جمعی از هنرمندان و اهالی سینما ضمن دیدار با خانواده‌ی نوری‌زاد و اظهار همدلی و همدردی با شرایط ایجادشده برای این هنرمند متعهد، خواستار پایان گرفتن وضعیت بحرانی محمد نوری‌زاد شدند.

به گزارش کلمه، این هنرمندان همچنین در نامه‌ای خطاب به محمد نوری‌زاد، نسبت به سلامتی او که با اعتصاب غذای خشک به خطر افتاده، ابراز نگرانی کردند و خواستار آزادی و حضور دوباره‌ی او در کنار خانواده‌اش و خانواده‌ی سینما شدند.

بر اساس این گزارش، متن نامه هنرمندان به نوری‌زاد بدین شرح است:

محمد نوری‌زاد عزیز
ما نگرانیم و آرزومند. نگران سلامتی تو که با اعتصاب غذای خشک به مخاطره افتاده است و آرزومند آزادی و حضور دوباره‌ی تو در کنار خانواده‌ات و خانواده‌ی سینما هستیم.
۲۲ آذر ماه ۱۳۸۹

این نامه را رضا میرکریمی، مجتبی میرطهماسب، رخشان بنی‌اعتماد، جعفر پناهی، کیومرث پوراحمد، کمال تبریزی، کامپوزیا پرتوی، محمد رحمانیان، مهتاب نصیرپور، محمد رسول‌اف، مازیار میری، محمدرضا موئینی، حسن برزیده، منوچهر محمدی، مهناز محمدی، داوود رشیدی، محسن عبدالوهاب، ابراهیم سعیدی و بایرام فضلی امضا کرده‌اند.

گفتنی است محمد نوری‌زاد از ابتدای هفته جاری، در اعتراض به عدم رسیدگی به شکایت خود از ماموران وزارت اطلاعات و محکومیت خود او به خاطر این شکایت، آن هم در یک دادگاه سه‌دقیقه‌ای پر از توهین و تهدید، دست به اعتصاب غذا زده و در حال حاضر ممنوع الملاقات است. همسر او نیز در مصاحبه‌ها و نامه‌های اخیر خود، ضمن اشاره به عزم راسخ نوری‌زاد در تحقق تصمیمش، نسبت به جان او ابراز نگرانی کرده است.

Share This Post

درباره محمد نوری زاد

با کمی فاصله از تهران، در روستای یوسف آباد صیرفی شهریار به دنیا آمدم. در تهران به تحصیل ادامه دادم. ابتدایی، دبیرستان، دانشگاه. انقلاب فرهنگی که دانشگاهها را به تعطیلی کشاند، ابتدا به آموزش و پرورش رفتم و سپس در سال 1359 به جهاد سازندگی پیوستم. آشنایی من با شهید آوینی از همین سال شروع شد. علاوه بر فعالیت های اصلی ام در جهاد وزارت نیرو، شدم مجری برنامه های تلویزیونی جهاد سازندگی. که به مناطق محروم کشور سفر می کردم و برنامه های تلویزیونی تهیه می کردم. طوری که شدم متخصص استانهای سیستان و بلوچستان و هرمزگان. در تابستان سال 1361 تهران را رها کردم و با خانواده ی کوچکم کوچیدم به منطقه ی محروم بشاگرد. به کوهستانی درهم فشرده و داغ و بی آب و علف در آنسوی بندرعباس و میناب. سال 1364 به تهران بازآمدم. درحالی که مجری برنامه های روایت فتح بودم به مناطق جنگی می رفتم و از مناطق عملیاتی گزارش تهیه می کردم. بعد از جنگ به مستند سازی روی بردم. و بعد به داستانی و سینمایی. از میان مستندهای متنوع آن سالهای دور، مجموعه ی “روی خط مرز” و از سریالهای داستانی: پروانه ها می نویسند، چهل سرباز، و از فیلمهای سینمایی: انتظار، شاهزاده ی ایرانی، پرچم های قلعه ی کاوه را می شود نام برد. پانزده جلدی نیز کتاب نوشته ام. عمدتاً داستان و نقد و مقاله های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی. حوادث خونین سال 88 بساط فکری مرا درهم کوفت. در آذرماه همان سال بخاطر سه نامه ی انتقادی به رهبر و یک نامه ی انتقادی به رییس قوه ی قضاییه زندانی شدم. یک سال و نیم بعد از زندان آزاد شدم. اکنون ممنوع الخروجم. و نانوشته: برکنار از فعالیت حرفه ای ام.

8 نظر

 1. در اينجا چنانكه دكتر شريعتي مي‌گويد:
  “شهادت مرگي نسيت كه دشمن بر مجاهد تحميل كند، شهادت مرگ دلخواهي است كه مجاهد با هممه آگاهي و همه منطق و شعور و بيداري و بينايي خويش، خود انتخاب مي‌كند!
  براي رسوا كردن دشمن، و براي دريدن اين پرده‌هاي فريبي كه بر آن قيافه كريه نظام حاكم زده‌اند… براي اينكه اگر نمي‌تواند دشمن را بشكند، لااقل به اين وسيله رسوا كند، اگر نمي تواند قدرت حاكم را مغلوب سازد، آن را محكوم كند!”براي محمد نوري‌زاد عزيز سلامتي و آزادي و براي خانواده عزيز و صبورش، صبر و پايداري آرزومندم. در اين ايام براي آزادي همه عزيزان دست به دعاييم
  اللهم فك كل اسير!!

   
 2. میگم اقایون این متن امه یه کم زیادی شبیه هم نیست همه دست خط هاش؟
  نامه جعل نکردید؟

   
 3. من هم از آقای نوریزاد خواهش می کنم که اعتصاب غذای خود را بشکنند و در عوض آن نامه ای به آقای خامنه ای بنویسند و سخنانی را که ما 32 سال است منتظریم کسی به این جائران بزند به اینها بگویند
  از همینجا از آقای موسوی هم خواهش می کنم که نگذارند پتانسیل مردم ما باری دیگر به هرز رود و نگذارد اینگونه نیروهای ارزشمند در پای فشارهای سیاسی فدا شوند

   
 4. با سلام!

  توجه این دوستان و دغدغه انسانی آنها قابل احترام است ولی به راستی چرا از دیگر دوستان و هنرمندان و نگرانی آنها خبری نیست.بنده حدود ده سال است که از دور و نزدیک با جناب نوری زاد آشنایم چه کسی است که ذره ای در صداقت گفتار و کردار ایشان مردد باشد؟گویی که هم نظر او نباشد اما آیا صمیمیت خلاقیت انساندوستی و آرمان خواهی او جای توجه و نگرانی بیشتر ما را ندارد؟؟؟

   
 5. ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا و نصرنا علی القوم الکافرین

   
 6. آیا این خبر صحت دارد؟ لحظاتی پیش از اوین گزارش رسید که حال محمد نوری زاد رو به وخامت نهاد ه است.ساعت 14.20 امروز چهارشنبه از اوین خبر رسید که محمد نوری زاد به دلیل اعتصاب غذا بیهوش شده است.

   
  • پشتیبانی وب سایت

   خیر/تا اطلاع ثانوی ، همچین خبری به دست ما نرسیده است و کسی از صحّت آن اطلاع ندارد.

    
 7. درود بر تو حر زمانه

   

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نمیشود.

 سقف 5000 کاراکتر

Optionally add an image (JPEG only)

74 queries in 0858 seconds.